vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Eviva vs Phenomenon

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #15 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 19:58 »
και με παιδεύει πολύ το ξεβίδωμα του πάνω καπακιού το οποίο σπανίως καταφέρνω χωρίς λαστιχάκι ή γάντια.


Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες και δεν μου έχει συμβεί ποτέ. Δε σφίγγω ποτέ μέχρι τέρμα το καπάκι, ίσα μόλις νιώσω το o-ring, κάνω ακόμα μισή με 3/4 στροφή. Συμβουλή του Atmistique που με έχει σώσει, δεν είχα ποτέ διαρροές και ποτέ πρόβλημα να ξεβιδώσω το καπάκι.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #16 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 20:59 »
Το είχα δει και σε ένα review αυτό το τιπ που λες. Εγώ όμως έχω την ιδιοτροπία να το βιδώνω μέχρι τέρμα οπότε......

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #17 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 21:13 »
Και με το tip που σου λέω μέχρι τέρμα βιδώνει (δεν φαίνεται καθόλου κενό μεταξύ καπακιού και tank), απλά δε σφίγγεις καθόλου

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #18 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 21:14 »
Θα το δοκιμάσω, αν δε φαίνεται καθόλου κενό :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Dr Salonius

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #19 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 21:29 »
Εγώ παλι θεωρώ το Φαινόμενο,τουλάχιστον σε απόδοση,μακράν καλύτερο απο τον εβίβα.Δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι αλλα στο νήμα του φαινόμενου ειχα,στις πρωτες σελίδες,γράψει οτι ο Βασιλειάς πέθανε,ζήτω ο Βασιλειάς και απο οτι φαινεται δικαιώθηκα!!!Ειμαι στην κατηγορία αυτών που ενδιαφέρονται για απόδοση γεύσης και πυκνού βελούδινου ατμού και μεχρι τον Φεβρουαριο του 2015 ο ΙΑΤΤΥ ηταν ο μόνος ατμο που τα συνδύαζε αυτα τα δύο πράγματα.Και τότε βγήκε το φαινόμενο και εφερε τα πάνω ,κάτω στην ατμιστική κοινότητα!!!Τον Εβίβα τον δοκίμασα αλλα σε απόδοση δεν εχει καμία σχέση ουτε στην γευση,ουτε στην ποιότητα του ατμού με το φαινόμενο!Στο σετ απ νομίζω οτι λίγο πολύ καποιος που ασχολειται με επισκευάσιμους (και οχι με εργοστασιακούς)μπορει να στησει αντιστασεις με την ιδια ευκολία και στους δύο ατμοποιητές!Τωρα οσον αφορα καμπάνες κλπ ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ,σε εναν ατμοποιητή δεν με ενδιαφέρει το ευκολο βιδωμα της καμπάνας ή το ευκολο γεμισμα υγρού, ουτε αν ανοίγω ευκολα η δυσκολα τον αέρα,αλλά η απόδοση!!!Τέλος να αναφέρω οτι ο εβίβα οταν παίρνεις τζούρα,ακουγεται παρα πολύ δυνατα (καλό αξεσουάρ για το γήπεδο) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 18, 2015, 22:00 από Dr Salonius »

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #20 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 21:44 »
Θα συμφωνησω απολυτα με τον απο πανω κυριο
αν και εχω στη κατοχη μου τεσσερα Φαινομενα (ενα για καθε τυπο γευσεων) σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παρω και πεμπτο για ωρα αναγκης

Εβιβα δε που περασε στιγμη απ το μυαλο να παρω δευτερο και μαλλον θα δωσω και τον ενα και μοναδικο γιατι τον εχει φαει η σκονη
να συμπληρωσω μονο οτι μετα απο πολλα ποστ και σχολια που διαβασα περι δυσκολιων που βρισκουν μερικοι στο Φαινομενο
τεινω να πιστεψω πως απαιτει μια μινιμουμ δεξιοτεχνια για να τον κανεις να δουλεψει σωστα
οχι οτι ειναι δυσκολος αλλα θελει μια Α μαστορια που πολλοι βλεπω οτι δε τη κατεχουν

Βλεπω οτι υπαρχουν ατομα που κανουν ριβιους και στα στησιματα τους παταει η μια σπειρα πανω στην αλλη ...
εεε αυτοι νομιζω δε κανουν για Φαινομενο , so simple

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #21 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 21:46 »
Εγω εχω καταληξει οτι στην καθημερινοτητα μου χρειαζομαι και ατμοποιητες με κεραμικο και ατμοποιητες χωρις κεραμικο.
Το φαινομενο ειναι ο ενας, ο αλλος δεν ειναι ο eviva αλλα η sofia. Τριτος ειναι ο  the dripper.
Στον καθενα εχω καταληξει στο υγρο που θεωερω οτι του παει και τον εχω μονο για αυτο.
Γενικα παντως για το φαινομενο εχω απροβληματιστη χρηση, χωρις ναι ψαχνομαι αν εβαλα καλα το βαμβακι σε βενταλια, αν επρεπε να το κανω Ζ η να το χτενισω... Μου θυμιζει kl+ σε απλοτητα, με καλυτερη γευση και ευκολοτερο γεμισμα.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #22 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 22:02 »
  Απλά μία επισήμανση (ελπίζω να μου την επιτρέψει ο φίλος μου).
Πόσα update σε βασικά τμήματα του ατμοποιητή έχει βγάλει  το atmistique για την eviva και πόσα ο Gus για το φαινό ;






Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #23 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 22:24 »
Αν απευθυνεσαι σε μενα τι εννοεις updates ;
Μηπως τις διαφορετικές βασεις ; (ζεστ λαϊτ μομεντους )
απο ποτε η ευκαιρια για να βρεις το ατμιστικο γουστο σου θεωρειται μειον και οχι συν ;

Τα απντειτς ακυρωνουν προηγουμενη εκδοση και αυτο δεν ισχυει με το Φαινομενο γιατι μπορεις να παρεις την  βαση που πραγματικα σου ταιριαζει ...

ο Ατμιστικ μπορει να βαριεται η να ριχνει αλλου το βαρος του αυτο δεν ειναι δικαιολογια ουτε προσθετει συν στον Εβιβα

γενικα αυτο που γραφεις δεν ειναι κατανοητο τουλαχιστον απο εμενα ...

Βασικα εχεις Φαινομενο και υπαρχει κατι που σε δυσκολευει η δε σου αρεσει ;

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #24 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 22:41 »
ψυχανεμίζομαι... όχι, δεν μπορεί... ιδέα μου είναι. Δεν θα κάνουμε οπαδικό το νήμα... όχι.

Το έχω πει. Αν ο εβίβα είχε κι άλλα αξεσουάρ!
Τι εννοούμε με το update; Διόρθωση σφαλμάτων; Βελτίωση; 
Είναι update που έγινε, τα νέα τιρκουάζ ορινγκς με τις philips βίδες, που μου πέρασαν δωρεάν στο ατμιστίκ τον Μάιο;
Είναι update που δεν έγινε, την ποικιλία τανκ που θα ήθελα και τα δυο μεγέθη καμινάδας;

Ο Φαινόμενο που έχω στα χέρια μου (lite) δεν ξέρω αν είναι αναβαθμισμένη βερσιόν ή όχι.
Ξέρω σίγουρα ότι μια αναβάθμιση θα την σήκωνε για τα δικά μου γούστα.

Οταν ένας ατμοποιητής είναι καλός στο άτμισμα, του συγχωρούμε και την στριφνάδα και κάποιες κακοτεχνίες στην κατασκευή.
Αλλά παραδεχόμαστε ότι αυτές υπάρχουν.

Ο Εβίβα μου έχει λίγο χαλαρό κεραμικό και αρκετά χαλαρή βίδα στον πόλο.
Ο Φαινόμενό μου με τo brass κοστουμάκι θέλει μέγγενη για να ανοίξει. Η όποια λίπανση κρατάει για ένα-δυο λυσίματα. Μετά ξανά πάλι (και χαρτοπετσέτΕΣ! Ουφ!) Η καμινάδα του σπάνια βιδώνει με τη μία
ο ερλπρινζ μου έχει βουρτσιές στα καπάκια και την καμινάδα του. Η καμινάδα του, επίσης θέλει 1-2 προσπάθειες για να βιδώσει τέλεια.
Ο καυφούν μου έχει δυο κλωτσημένες σπείρες στον πόλο του.
Ο μινι γκομπλιν μου έχει κι αυτός περίεργη καμινάδα και βγαίνει με το παραμικρό ο αντάπτορας του ντριπ τιπ
Η σοφία μου σταμάτησε να με καλύπτει μόλις πήρα ερλ κι εβίβα. Ποτέ δεν βρήκα το τανκ που της άξιζε. Ούτε το δικό της με βόλεψε...

Κατά τα άλλα, όλα ατμίζουν καλά. Εως πολύ καλά. Εως υπέροχα κάποια.

(αλλά δεν βάζω CL στον φαινόμενο. Είναι από τα υγρά που τα θάβει! Δεν είναι ιδέα μου, ρώτησα γκουρού της γεύσης)


Lux, εσύ που έχεις επίσης πολλούς ατμοποιητές και το κατέχεις το θέμα: τι θα θεωρούσες update (που δεν έγινε) στον Εβίβα; Τι λείπει από τον δικό σου;





Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #25 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 22:48 »
Θα συμφωνησω απολυτα με τον απο πανω κυριο
αν και εχω στη κατοχη μου τεσσερα Φαινομενα (ενα για καθε τυπο γευσεων) σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παρω και πεμπτο για ωρα αναγκης

Εβιβα δε που περασε στιγμη απ το μυαλο να παρω δευτερο και μαλλον θα δωσω και τον ενα και μοναδικο γιατι τον εχει φαει η σκονη
να συμπληρωσω μονο οτι μετα απο πολλα ποστ και σχολια που διαβασα περι δυσκολιων που βρισκουν μερικοι στο Φαινομενο
τεινω να πιστεψω πως απαιτει μια μινιμουμ δεξιοτεχνια για να τον κανεις να δουλεψει σωστα
οχι οτι ειναι δυσκολος αλλα θελει μια Α μαστορια που πολλοι βλεπω οτι δε τη κατεχουν

Βλεπω οτι υπαρχουν ατομα που κανουν ριβιους και στα στησιματα τους παταει η μια σπειρα πανω στην αλλη ...
εεε αυτοι νομιζω δε κανουν για Φαινομενο , so simple

Κατ' αρχάς στην πρώτη πρόταση ζήτησα να μην ανοίξουμε άλλο ένα νήμα πολέμου.

Το να λες ότι όσοι δεν μπορούν να στήσουν σωστά έναν ατμοποιητή (Phenomenon) χρειάζονται μια Α μαστοριά και δεν την έχουν, είναι λίγο προσβλητικό.

Για εμένα, ένας σωστός επισκευάσιμος, δε θα πρέπει να χρειάζεται να είσαι μάστορας για να στηθεί. Και επαναλαμβάνω, ότι και ο Eviva και ο Phenomenon δε χρειάζονται να είσαι μάστορας, χρειάζονται να έχεις μια μικρή εμπειρία από επισκευάσιμους και να μην είναι οι πρώτοι σου.

Από εκεί και πέρα, για εμένα η μεγαλύτερη δυσκολία στο Phenomenon, δεν είναι το στήσιμο, αλλά το μη σωστό βίδωμα της καμπάνας που μου παρασέρνει το στήσιμο. Και σε αυτό δε δέχομαι ότι θέλει μαστοριά, ούτε ότι δεν την κατέχω, είναι ξεκάθαρα κατασκευαστική λεπτομέρεια που χρειάζεται αναθεώρηση. Αν μου πεις ότι εσύ βιδώνεις την καμπάνα 10 στις 10 φορές σωστά, πάω πάσο, αλλά αμφιβάλλω ότι το κάνεις… (εκτός αν η δική μου καμπάνα και η δική μου βάση δε συνεργάζονται όπως θα έπρεπε)

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #26 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 23:00 »
Καταρχας δε κανουμε πολεμο, ερωτα ιδεων και αποψεων κανουμε  :)
Μετα εχω να πω οτι ο Εβιβα μου βγαζει μετριο ατμο για τα γουστα μου, σφυραει και μεχρι να στρωσει εχω καποιες διαρροες
μικρες μεν αλλα υπαρχουν . Ισως δεν ειμαι Εβιβομαστορας ισως δε κανω κατι καλα αλλα απ οτι ακουω δεν ειμαι ο μονος .

Τελος οταν λεω μαστορια δεν εννοω να εισαι ο DIY master αλλα να ασχοληθεις ζεστα με αυτο που κανεις και να το φερεις στα μετρα σου
η ακομη να βρεις κια να διορθωσεις τεχνικα καποια ισως πραγματακια που δε σου αρεσουν η δε βρισκεις βολικα .

Και γω αρχικα βρηκα λιγο παραξενη τη καμπανα του Φαινο αλλα γκιλτς γκλιτς σριψε βιδωσε ξεβιδωσε βρηκα το κουμπι της
τουμπαρω τον ατμο βγαζω τα τανκς και πλεον γεμιζω στρωνω ξεστρωνω την αντισταση και πανω στη μηχανη (ως συνοδηγος ετσιιι ...)

Τελειος ατμοποιητης επισκευασιμος για ολο το κοσμο κακα τα ψεματα δεν υπαρχει

Ουτε επειδη εγραψα τα παραπανω σημαινει οτι θεωρω τον Εβιβα για κλωτσιες γιατι ειναι ενας καλος ατμο

Απλα για μενα και επειδη γραφω τη γνωμη μου το Φαινομενο ειναι σα ναπεσε απο τον ουρανο μεσα στην αυλη μου ενα πραμα
ενω τον Εβιβα τον βρηκα στο ραφι ...

ελπιζω να γινομαι κατανοητος για το τι θελω να πωκαι οχι παρεξηγησιμος

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #27 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 23:03 »
οταν λεω update εννοω οτι εβγαλε τανκ για να γεμίζει απο κατω.δεν ακυρωνει το παλιο τανκ.αρα λαθος το ειπα εγω..πιο σωστα κολλαει η λεξη αξεσουαρ.και εχει τοσα πολλα για τα γουστα του καθενος,και σε γευση αλλα και σε εμφανιση.

οσο αφορα με το bass..πιστευω οτι ειναι θεμα υλικου που δεν σου βγαινουν ευκολα γιατι εγω πλεον τα βαζω θεοστεγνα και μπαινουν αερα.δεν μάσησε ποτε Ορινγ δεν μου κολλησε ποτε.

η καμπανα στραβωβιδωνει γιατι οπως εχεις δει δεν παταει σε ενα ενιαίο σπείρωμα,και αυτο γινεται για να μειωσει  το υψος και το μεγεθος του θαλαμου ατμοποιησης.


εγω εχω στην διαθεση μου cloud φαινομενο calix σοφιες μαριες και παντα ειναι ετοιμος για πολεμο γιατι απλα ειναι φοβερος.δεν σφυριζει δεν εχει διαρροες,στήνεται πανευκολα και εχει φοβερο air flow αθορυβο και με μια αλφα υποπιεση .
ενταξει οκ.δεν αποδίδει σωστα το cl αλλα απο ποτε εγινε το cl ο πήχης?καθε ατμοποιητης τονίζει την γευση σε ενα υγρο οπως γουσταρει αυτος.γι αυτο και παιζουμε με διαφορους (εγω τουλαχιστον) για καθε υγρο που θελω να κανω εκεινη την στιγμη.

αν κανεις ΜΟΝΟ cl τοτε δεν ειναι ο ατμοποιητης σου.


δεν φανατίζομαι και προσπαθω να εχω ανοιχτους τους οριζοντες μου.αλλα ειναι κρίμα να θαβεται ενας πολυ καλος ατμοποιητης γιατι στραβωβιδωνει η καμπανα η γιατι θελουν λίπανση τα ορινγκ.

τι να πω δλδ για τον v4 που θελω αεροκλειδο για να ανοιξω τα υγρα,που να σκεφτω να βγαλω την καμπανα(μιλαω για τον γνήσιο και οχι κλωνους).
 

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #28 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 23:10 »
10 στις 10 δεν μου στραβοβιδώνει η καμπάνα... (Για το Φαινό μιλάω)

Στην αρχή όταν τον αγόρασα ναι 2-3 φορές... Τον μελέτησα, το έμαθα και τέλος...

Καλή διάθεση θέλει και πράγματι όχι οπαδισμό... :)

Γενικότερα στους ατμοποιητές... Όταν κάποιος δεν μπορεί να καταφέρει κάτι αυτό δεν σημαίνει οτι άλλοι δεν μπορούν...

Αν κάτι δεν το γουστάρουμε το παρατάμε και πάμε σε άλλα... Αλλά ας μην κάνουμε κανόνα τη δική μας αποτυχία ή κακή διάθεση ή οπως θέλετε πείτε την...


Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #29 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 23:14 »
Τώρα να σου πω εσένα demkoni να ανεβάσεις βίντεο που να δείχνεις ότι 10 στις 10 φορές βιδώνεις σωστά την καμπάνα… θα το κάνεις και θα με κάνεις ρόμπα… οπότε δεν στο ζητάω  :)) , έτσι για να κάνουμε και λίγο χιούμορ

Στα σοβαρά τώρα, θέλει κάποιο κόλπο; Έχω δοκιμάσει και αυτό που μου πρότεινε ο gus, να "βιδώσω" λίγο ανάποδα για να πάρει τις βόλτες και μετά κανονικά, και αν και έχει βελτιωθεί το πράγμα, δεν μπορώ να πω ότι γίνεται απροβλημάτιστα.

@malossi, δε νομίζω ότι έθαψε κανένας τον Phenomenon, νομίζω ότι κάνουμε μια αντικειμενική κατάθεση απόψεων, ειδικά όσοι έχουμε στην κατοχή μας και τους δυο. Όπως είπα και στην αρχή, αν γύριζα τον χρόνο πίσω και πάλι και τους δυο θα αγόραζα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116881 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825057 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508075 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9062 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155131 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569212 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244252 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294642 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1904 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763173 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1241 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4136 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem