vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

68 επισκέπτες, 9 χρήστες
camber, Sergios, Jorge, treloneritis, tsiv, Milarepa, maprix, NikolaosKZ, sakissalonika

Twitter

Eviva vs Phenomenon

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #45 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 20:47 »
Εχεις δίκιο. Το ποστάρισε κάποιος και το δοκίμασα με ένα bell cup του καυφούν.
Κομματάκι ψηλό του έπεφτε βέβαια, νομίζω ότι με το tiny της ΦΤ θα είναι γαμπρός!  :D :happy_roll_01: (ειδικά με το 10ράκι στικάκι!!!)
Καλά, είναι άλλη φάση να βλέπεις ντρίπερ μέσα από διάφανο τανκ!!!

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #46 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 00:09 »
Το θεμα με το Φαινομενο ειναι οτι αμα δεν εισαι κουλος κι εχεις λιγη φαντασια κανεις ωραια παιχνιδια  ;)
για παραδειγμα :

1)


2)
https://www.facebook.com/video.php?v=1125463130803328

3)
https://www.facebook.com/video.php?v=1112616115421363

ονειρα γλυκα ...

Αποσυνδεδεμένος Dr Salonius

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #47 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 00:12 »
Πάντως θεωρώ οτι ειναι ανεπίτρεπτο γενική συντονίστρια να παίρνει θέση ετσι απροκάλυπτα υπέρ κάποιου ατμοποιητή χλευάζοντας κάποιον αλλο και μετά να γράφει,"οχι στον οπαδισμό"Θα επρεπε να ντρέπεσαι κυρία μου και θεωρώ οτι οι υπόλοιποι γενικοι συντονιστές θα επρεπε να πάρουν θέση και να σε μαζέψουν!!! οι Διαχειριστές πρεπει να πάρουν θέση στο θέμα αυτό,ειναι ντροπή γενική συντονιστρια να δημιουργει οπαδισμό στο φόρουμ!!! :thumpdown:
 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2015, 01:00 από Dr Salonius »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #48 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 00:40 »

Καλή διάθεση θέλει και πράγματι όχι οπαδισμό... :)

Γενικότερα στους ατμοποιητές... Όταν κάποιος δεν μπορεί να καταφέρει κάτι αυτό δεν σημαίνει οτι άλλοι δεν μπορούν...

Αν κάτι δεν το γουστάρουμε το παρατάμε και πάμε σε άλλα... Αλλά ας μην κάνουμε κανόνα τη δική μας αποτυχία ή κακή διάθεση ή οπως θέλετε πείτε την...

Μόνο το προηγούμενο σχόλιό μου έχω να αντιπαραθέσω...

Επίσης...

Ο λόγος κάποιων στο φόρουμ έχει βαρύνουσα σημασία...
Μας διαβάζουν και καινούργιοι στους επισκευάσιμους... Λίγη ουδετερότητα δεν βλάπτει...

Και μην αρχίσουμε το παιχνίδι των λέξεων... Η γενική εικόνα ενός κειμένου και οι εντυπώσεις που αφήνει είναι αρκετή...

Η ετοιμηγορία έχει βγει...

Γειά σας!!! :bye:

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #49 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 01:04 »
Βαρύνουσα σημασία έχουν όλες οι γνώμες όλων ανεξαιρέτως.
Θα ήθελα να ήξερα αν κάποιος διαχειριστής η έστω κάποιος με 2000 μηνύματα στο παλμαρέ του (καλη ώρα όπως κάποιοι) έλεγε το αντίθετο για την eviva τι θα σχολιάζατε ;

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #50 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 01:09 »
Δε μπορώ να καταλάβω ορισμένους ειλικρινά. Κάνετε λες και σας έβρισαν τις μάνες. Αν κάποιος βρει κάποιο μειονέκτημα σε ατμοποιητη να το πει. Αντικειμενικό. Όπως σπειρωματα, εύκολες διαρροές κλπ. Το αν κάποιος θέλει να τα παραβλέπει ή να αφιερώσει αρκετό χρόνο ώστε να βρει τις ειδικές συνθήκες στις οποίες τα μειονεκτήματα αυτά αφανιζονται καλώς. Δε μπορεί να λέει όμως πως υπόλοιποι απλά "δεν τα έχουν βρει" με τον τάδε ατμοποιητη. Με τη λογική αυτή όλοι οι ατμοποιητες είναι τέλειοι αν κάτσεις να τα βρειςμαζι τους. Αν κάνεις το τάδε ειδικό στήσιμο με συγκεκριμένο σύρμα και μετρημένη ποσότητα βαμβακιού σε ζυγό ακριβειας. Αράξτε λίγο. Ατμοποιητες είναι....

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #51 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 01:21 »
Εγώ παλι θεωρώ το Φαινόμενο,τουλάχιστον σε απόδοση,μακράν καλύτερο απο τον εβίβα
.....Και τότε βγήκε το φαινόμενο και εφερε τα πάνω ,κάτω στην ατμιστική κοινότητα!!!Τον Εβίβα τον δοκίμασα αλλα σε απόδοση δεν εχει καμία σχέση ουτε στην γευση,ουτε στην ποιότητα του ατμού με το φαινόμενο!
.....

Στο σετ απ νομίζω οτι λίγο πολύ καποιος που ασχολειται με επισκευάσιμους (και οχι με εργοστασιακούς)μπορει να στησει αντιστασεις με την ιδια ευκολία και στους δύο ατμοποιητές!Τωρα οσον αφορα καμπάνες κλπ ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ,σε εναν ατμοποιητή δεν με ενδιαφέρει το ευκολο βιδωμα της καμπάνας ή το ευκολο γεμισμα υγρού, ουτε αν ανοίγω ευκολα η δυσκολα τον αέρα,αλλά η απόδοση!!!

....Τέλος να αναφέρω οτι ο εβίβα οταν παίρνεις τζούρα,ακουγεται παρα πολύ δυνατα (καλό αξεσουάρ για το γήπεδο) ;)

Η επιτομή της απαξίωσης είναι τα δικά σου λόγια.
Αδικα κατά τη γνώμη μου, αλλά αφού πρόκειται για την προσωπική σου άποψη και αυτή εκφέρεται κόσμια, έχει τη δικιά της θέση σε κάθε νήμα.

Οποιος λοιπόν γράφει με την ίδια απαξίωση ευλογώντας το ίδιο που ευλογείς κι εσύ, τότε θα πάρει το μπράβο σου.
Αν όμως τολμήσει έστω να κριτικάρει αυτό που εσύ ευλογείς, πρέπει να τον μαζέψουν.

Αυτό, αγαπητέ μου, είναι παράλογο και μεροληπτικό από μέρους σου.
Πολύ δε περισσότερο, τη στιγμή που αποτελεί γνώμη και άλλων μελών, τους οποίους επίσης προσβάλλεις.
Κάποιοι επιμένουν να μας πείσουν ότι αν δεν υποκλινόμαστε στο μεγαλείο κάποιου ατμοποιητή, είναι επειδή είμαστε ανίκανοι να τον στήσουμε σωστά ή κουλοί και γι΄αυτό ζοριζόμαστε να τον ανοίξουμε.
Και πάλι, κανείς από όσους έχουν αντίθετη γνώση δεν σας είπε ανοιχτά ότι αυτό που υπαινίσσεστε δεν είναι σωστό.


Δεν θα απολογηθώ για κάτι που μου αρέσει περισσότερο από κάτι που κι αυτό μου αρέσει. (πού να μη μου άρεσε κιόλας! - με τις τανάλιες θα με κυνηγούσες;)
Δικαίωμά μου είναι.

Το ξέρεις και κακώς δημιουργείς εντυπώσεις: το αν είμαι συντονίστρια ή όχι, δεν έχει καμία σχέση με όσα γράφω ως απλό μέλος. Δεν μου στερεί το δικαίωμα της γνώμης, όταν έχω επιχειρήματα για να τη στηρίξω. Ως επιστήμονας, νομίζω ότι το κατέχεις αυτό.

Τέλος, θα περίμενα από έναν επιστήμονα και δη γιατρό, να μην παθιάζεται σαν 15χρονο για ένα αντικείμενο καθημερινής χρήσης και να την πέφτει σε όσους δε συμφωνούν μαζί του.



Αποσυνδεδεμένος Dr Salonius

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #52 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 01:35 »
Το θέμα είναι καθαρά ηθικό,η εν λόγο κυρία ως συντονίστρια θα επρεπε να κρατάει ουδέτερη σταση σε τέτοιου ειδους ζητήματα.Με εκφράσεις του τύπου "Σε ποιότητα κατασκευής θα έλεγα ότι ο εβίβα είναι έτη φωτός μπροστά. Δυστυχώς! Και λέω δυστυχώς, διότι περιμένουμε κάτι καλύτερο από ένα καινούριο προιόν" και "Ο εβίβα νικάει κατά κράτος στην ποιότητα κατασκευής και την ευκολία γεμίσματος και συναρμολόγησης. Κυκλοφορεί ο ίδιος όπως όταν πρωτοκατασκευάστηκε, διότι δεν χρειάστηκε κάποια βελτίωση" οχι μόνο δεν κρατάει ουδέτερη στάση,αλλα καθοδηγει νέους ατμιστές εις βάρος Ελληνα κατασκευαστή,δημιουργει αντιπαλότητες και οπαδισμό!!!και για τον παραπάνω φίλο, μπορεί να μήν εχω 2000 post στο φόρουμ αλλα είμαι αρκετά παλιός ατμιστής και δεν εχω την πολυτέλεια του χρόνου για να γράφω με τις ωρες στο φόρουμ!!! περιμένω να πάρουν θέση πανω στο θέμα οι γενικοι συντονιστες!!!

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #53 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 01:38 »
Δεν αναφέρομαι σε εσένα απαραίτητα φίλε μου, ηρέμησε.

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #54 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 01:40 »
Μα καλά, που νομίζεις ο,τι βρίσκεσαι; Σε καμιά διαπραγμάτευση του ΟΗΕ;  Για ποια καθοδήγηση μιλάς;  Και οι 2 σχεδιαστές Έλληνες δεν είναι;  Επειδή είμαι συντονιστής αλλού, ο ρόλος του συντονιστή δε σου απαγορεύει να πάρεις θέση. Που τα έχεις δει αυτά να συμβαίνουν;

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #55 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 01:50 »
Έλεος ρε παιδιά. Άνοιξα ένα θέμα για να γίνει μια σύγκριση απο κατόχους και των δυο ατμοποιητων και να εξετάσουμε τα δυνατά και τα αδύνατά τους σημεία με σκοπό να αλληλλοβοηθηθουμε και ταυτόχρονα να βοηθήσουμε και κάποιους που ψάχνονται να αγοράσουν τον έναν ή τον άλλον και το κάναμε το νήμα ...

Για ατμοποιητες μιλάμε, δεν μιλάμε για και εγώ δεν ξερω τι, ούτε ποσοστά παίρνουμε, ούτε προσπαθούμε να σπρώξουμε κανέναν απο τους δυο.

Πολυ σωστά ο demkoni είπε οτι σε τέτοια νήματα θα πρέπει να ποστάρουν μόνο όσοι τους έχουν και τους δυο ατμοποιητες

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #56 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 01:54 »
Δεν είμαι σε θέση να μιλήσω για την σύγκριση των δύο ατμοποιητών.

Για το ηθικό θέμα πιστεύω πως είναι γνωστό πως οι συντονιστές μετέχουν στο φόρουμ και ως μέλη με γνώμη. Δεν οφείλουν να κρατάν ουδέτερη στάση σε θέματα που έχουν άποψη, ούτε πιστεύω πως έχουν κάποιο ειδικό ρόλο καθοδήγησης στα θέματα που είναι προτίμησης/γούστου/γνώμης και όχι λειτουργίας του φόρουμ.

Οι προτάσεις που βλέπω πως ενοχλούν:
Παράθεση
Σε ποιότητα κατασκευής θα έλεγα ότι ο εβίβα είναι έτη φωτός μπροστά. Δυστυχώς! Και λέω δυστυχώς, διότι περιμένουμε κάτι καλύτερο από ένα καινούριο προιόν
[...]
Ο εβίβα νικάει κατά κράτος στην ποιότητα κατασκευής και την ευκολία γεμίσματος και συναρμολόγησης. Κυκλοφορεί ο ίδιος όπως όταν πρωτοκατασκευάστηκε, διότι δεν χρειάστηκε κάποια βελτίωση

... είναι συγκεκριμένη άποψη -επί της ουσίας μάλιστα δεν βλέπω κάπου χλεύη. Το κατά πόσο θα συμφωνήσει ο ένας ή ο άλλος πάνω σε αυτό που λέγεται είναι άλλο θέμα. Ηθικά και σύμφωνα με το πώς δουλεύει το φόρουμ βρίσκω απολύτως θεμιτό να ειπωθούν από συντονιστή.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #57 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 01:56 »


Πολυ σωστά ο demkoni είπε οτι σε τέτοια νήματα θα πρέπει να ποστάρουν μόνο όσοι τους έχουν και τους δυο ατμοποιητες


Ναι να ποστάρουν αλλά αν κάνουν το λάθος και πούνε πως κάτι στον έναν ατμοποιητή είναι δύσκολο, ή χρειάζεται μεγάλη καμπύλη εκμάθησης τους κάνουμε εχθρούς και τους λέμε trol.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #58 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 02:01 »
Η κυρία εξήγησε ότι του ενός η καμπάνα στραβοβιδώνει, του άλλου όχι.
Εξήγησε ότι ο ένας θέλει δύναμη και πιάσιμο με χαρτοπετσέτα για να αποσυναρμολογηθεί, ο άλλος όχι.
Οτι ο ένας θέλει λίπανση σε κάθε σχεδόν γέμισμα για να ανοίξει το "σουσάμι" και να γεμίσει, μαζί με ό,τι λέρωμα συνεπάγεται αυτό - γεμίζουμε και μπροστά σε πελάτες, συνεργάτες, μέλη της οικογένειας στο τραπέζι - δεν είναι το πιο ελκυστικό θέαμα. Ο άλλος γεμίζει ξεδιβώνοντας χωρίς δύναμη ένα καπάκι.
Αν αυτά δεν αντικατοπτρίζουν διαφορά στην ποιότητα κατασκευής, τότε τι αντικατοπτρίζουν;
αααα... η κυρία πόσταρε επίσης ότι το ντεκ είναι μια χαρά, ότι με το στήσιμο βεντάλια δεν έχει διαρροές, παρά περιστασιακά δακρύσματα και ότι ατμίζει μια χαρά ο ατμοποιητής. Είναι ελληνικός και είναι καλός, γι΄αυτό ασχολείται μαζί του ζητώντας βελτιώσεις.

Αυτά είναι επιχειρήματα, φίλτατε γιατρέ. Κάτι περισσότερο: είναι η αλήθεια! Την οποία αποδέχεσαι, λέγοντας ότι εσένα δε σε ενδιαφέρουν αυτά, παρά μόνο η απόδοση.
Αλλά παρόλα αυτά, θέλεις να μου στερήσεις το δικαίωμα να την πω.

Απορίες: έχεις συμφέρον να το κάνεις;
Νομίζεις ότι σε ανεβάζει στα μάτια των άλλων αν αναγνωριστείς ως το μέλος με τα καλύτερα παιχνίδια;
Θεωρείς ότι τα μέλη είναι ηλίθια και εκλαμβάνουν τις παρατηρήσεις μου ως υποχρέωση αγοράς;
Θεωρείς ότι οι δικές σου είναι κάτι λιγότερο;
Πιστεύεις ότι αν κάποιος ατμοποιητής δεν είναι εύκολος για μια μεγάλη μερίδα, αυτό δεν πρέπει να αναφέρεται;
Πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν μέλη που τους ενδιαφέρει να γεμίζουν και να στήνουν χωρίς να ζορίζονται να ανοίξουν τον ατμοποιητή;
Πρέπει να τους αποκρύψουμε την πραγματικότητα ή να την εξωραΐσουμε;
Πιστεύεις ότι ο κατασκευαστής έχει ανάγκη τα χάδια και όχι την αλήθεια, που θα τον βοηθήσει να εξελίξει το προϊόν του;

Μπαίνεις σε ένα νήμα που κρατάμε χαμηλούς τόνους και ξεσπάς επειδή σου θίξαμε τον ατμοποιητή! Έλεος πια!
(πού να το άνοιγα εγώ το νήμα ipant!!!)

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #59 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 02:02 »
Προσωπικά εγώ φίλε netsplit για κανεναν δεν ειπα οτι ειναι τρολ ή εχθρός

PS 1 τελικά στην φαγωμάρα πρώτοι είμαστε. Άντε πάω να γράψω στο νήμα του Radius :)

PS 2 Petra πού να φανταζόμουν τι θα γινόταν όταν το άνοιγα Κυριακή πρωί πίνοντας καφέ ήρεμος. Και να φανταστείς οτι το γενικό συμπέρασμα ειναι οτι ειναι κι οι δυο ατμίζουν εξαιρετικά από όλους. Από εκεί και πέρα δεν καταλαβαίνω γιατί απαγορεύεται να πούμε και μια άποψη αν κάτι μας δυσκόλεψε ή θεωρουμε οτι επιδέχεται βελτίωση. Τέλος πάντων, κι αύριο εδώ θα είμαστε, πάμε παρακάτω
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2015, 02:09 από iPant »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116889 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825068 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508089 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9063 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155136 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569218 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244255 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294653 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1906 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763178 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1244 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4138 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem