vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

162 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, axilleaspro, Giannis.B, lagoudakis

Twitter

Eviva vs Phenomenon

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #60 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 02:10 »
Νομίζω ότι ο καθένας μας εδώ μέσα έχει την δικιά του αλήθεια. Ας πούμε η δικιά μου αλήθεια είναι τελείως διαφορετική από την αλήθεια που περιγράφει η Petra. Το πρόβλημα ξεκινά όταν δεν μπορούμε να συζητήσουμε-ανταλλάξουμε ήρεμα τις αλήθειες μας.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #61 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 02:18 »
η αλήθεια είναι οτι έχει ειπωθεί πολλάκις οτι στο καπάκι ή στο πάνω δαχτυλίδι του Φαινό η γλυκερίνη κρατάει κανα δυο γεμίσματα, ενώ η βαζελίνη 10. Λουκούμι γίνεται
Για να βοηθήσω ντε!  :)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #62 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 02:21 »
Δίκιο έχεις... αλλά βαζελίνη στο καπάκι; δίπλα στις τρύπες που μπαίνει το υγρό; πώς διασφαλίζεις ότι δεν θα ατμίσεις μείγμα 99% γλυκερίνης και 1% βαζελίνης;

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #63 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 02:22 »
αν είχα eviva θα έγραφα υπέρ του pheno αλλά επειδή δεν έχω eviva δεν θα γράψω τίποτα. :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #64 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 02:23 »
χωρίς πλάκα εγώ βάζω Nujol

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #65 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 02:31 »
Πιο καθαρή παραφίνη, αλλά και πάλι αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να την ατμίζουμε...
Στον δικό μου απλά παρόπλισα το brass tank και θα το χρησιμοποιώ σπάνια, οπότε θα έχω την πολυτέλεια να βάζω ανά δυο γεμίσματα γλυκερίνη. Περιορίστηκα στο bell cup, που θέλει μια κάποια δύναμη για να κουμπώσει-ξεκουμπώσει, αλλά τουλάχιστον δεν θέλει λίπανση.

χολέρας, βλέπω ότι αντικειμενικότατα συνεισφέρεις στο δημιουργικόν της συζήτησης.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #66 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 02:32 »
βασικά όσο και να βάλεις είναι τόσο στενό το καπάκι που θα τη κατεβάσει την περίσσια.
Οπότε η κοινή λογική λέει οτι χρειάζεται ένα φιλμ, ελάχιστη ποσότητα και βασικά να λιπανθουν τα ρινγκσ. Δε βάζω στις τρύπουλες κοντα, αλλα το γυρνάω το δαχτυλίδι ο άτιμος.. Ας με κρίνει ο Θεός, ίσως δοκιμάσω και με παραφινέλαιο, αν δεν έχω διάρροια μετά θα σημαίνει οτι δεν περνάει;  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #67 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 03:46 »
Τι παραφινες και βαζελινες βρε παιδες  ;;;;

1)  Ψαχνουμε και βρίσκουμε O-rings που να ειναι απο υλικα που δεν εχουν κακες επιδρασεις στον οργανισμο μας , αλλα σε μικροτερο μεγεθος.
2) Λεμε στον κατασκευαστη να επιληφθεί του θεματος και να βρει λυση  (ακομα καλυτερα)

Eviva vs Phenomenon :

Εμενα μου αρεσει το ατμισμα με κεραμικο και η γευση του Eviva σε τετοιο ειδος ατμοποιησης , απλα δεν εχει αντιπαλο.
Με το Phenomenon εχω ντουμανι περισσοτερο  και καλη γευση.

Ηρεμηστε με τις προσβολες......

Ο Ε...εχει πιο καθαρη γευση γιατι ο ατμος που θα δωσει ειναι ξηρος και φιλτραρισμενος απο το κεραμικο . 
Ο P... ειναι ατμ/της που θα δωσει πιο υγρη τζουρα και αυτο ειναι που δημιουργει την αισθηση της γευσης .
Ειναι ομως τελειως διαφορετικη λειτουργια.

Στον Ε... , η θερμοκρασια της αντιστασης θερμαινει τα τοιχωματα του κεραμικου και το υγρο που υπαρχει στο τροφοδοτικο υλικο , πριν ακομα ατμοποιηθει , εχει καποια θερμοκρασια λογο περιορισμενου χωρου.
Η θερμοτητα της αντιστασης ομως , παραμενει και δρα μεσα στο κεραμικο. Δεν διαχέεται στο χωρο ατμοποιησης και εχουμε πιο συγκεντρομενο αποτελεσμα , αφου ειναι και μικρος ο χωρος.
Στο Ρ... , η θερμοκρασια της αντ/σης διαχεεται σε ολο το χωρο της καμπανας , αλλα το θεμα εδω ειναι οτι η αντισταση θα δωσει μερος της θερμοκρασιας της και στη μεταλλικη βαση .  Τα βαμβακια ειναι παντα σε επαφη με το μεταλλο και η θερμοκρασια σε μεταλλο βγαζει μυρωδια.  Μπορει να μη γινεται αντιληπτό στον Ρ... , απλα γιατι η υγρασια που εχει λογο και του ''πιτσιλισματος'' και λογο του οτι ο ατμος διαχεεται σε ολο το χωρο ατμοποιησης , στην πορεια του προς το τσαούλι μας , θα συναντισει αυτο το υγρο που ειναι στα τοιχωματα και η θερμοκρασια του θα πεσει.  Η υγρασια ομως θα δωσει κι αυτη αρωμα στον ατμο.

Ο ''ξερος'' ατμος θα δωσει καθαρα τη γευση που εχει το υγρο που ατμοποιηται.
Ο ''υγρος'' ατμος θα δωσει τη γευση πιο ''πικαντικη''  και ειναι σα να ερχεται υγρο στο στομα (πραγμα το οποιο δεν σημβαινει βεβαια) .

Απο 100 ατομα θα παρεις 100 γνωμες και ολες θα εχουν καποια διαφορα. 
Δεν γινεται να εχουμε τα ιδια γουστα.  Θα ειχαμε και τις ιδιες φατσες αν γινόταν κατι τετοιο.
Αυτο ομως σημαινει οτι εχουμε ''νιονιο'' και ξεκαθαριζουμε τι μας αρεσει και πως.

Επομένως το αποτελεσμα ειναι οτι εμενα μου αρεσει ο Ε... για τον τροπο που ατμοποιει το υγρο που μου αρεσει και τον Ναβουχοδονόσωρα  του αρεσει ο τροπος ατμοποιησης του Ρ...

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #68 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 09:08 »
Προσωπικά εγώ φίλε netsplit για κανεναν δεν ειπα οτι ειναι τρολ ή εχθρός

PS 1 τελικά στην φαγωμάρα πρώτοι είμαστε. Άντε πάω να γράψω στο νήμα του Radius :)

PS 2 Petra πού να φανταζόμουν τι θα γινόταν όταν το άνοιγα Κυριακή πρωί πίνοντας καφέ ήρεμος. Και να φανταστείς οτι το γενικό συμπέρασμα ειναι οτι ειναι κι οι δυο ατμίζουν εξαιρετικά από όλους. Από εκεί και πέρα δεν καταλαβαίνω γιατί απαγορεύεται να πούμε και μια άποψη αν κάτι μας δυσκόλεψε ή θεωρουμε οτι επιδέχεται βελτίωση. Τέλος πάντων, κι αύριο εδώ θα είμαστε, πάμε παρακάτω

Σε όλα τα vs έτσι γίνεται.

Είναι απλά θέμα χρόνου πότε θα ξεσπάσει η καταιγίδα... ;D

Μα καλά, που νομίζεις ο,τι βρίσκεσαι; Σε καμιά διαπραγμάτευση του ΟΗΕ;  Για ποια καθοδήγηση μιλάς;  Και οι 2 σχεδιαστές Έλληνες δεν είναι;  Επειδή είμαι συντονιστής αλλού, ο ρόλος του συντονιστή δε σου απαγορεύει να πάρεις θέση. Που τα έχεις δει αυτά να συμβαίνουν;

Για το ηθικό θέμα πιστεύω πως είναι γνωστό πως οι συντονιστές μετέχουν στο φόρουμ και ως μέλη με γνώμη. Δεν οφείλουν να κρατάν ουδέτερη στάση σε θέματα που έχουν άποψη, ούτε πιστεύω πως έχουν κάποιο ειδικό ρόλο καθοδήγησης στα θέματα που είναι προτίμησης/γούστου/γνώμης και όχι λειτουργίας του φόρουμ.

Και όμως δεν είναι γνωστό φίλε Big :(

Θεωρούν τους συντονιστές ώς αστυνόμους και πως δεν πρέπει να έχουν άποψη για τίποτα >:(

Αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που αποχώρησα από συντονιστής πριν αρκετό καιρό :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2015, 09:21 από tsiv »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #69 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 10:16 »
Για να κλείσει το off topic και να ασχοληθούμε (μάλλον να ασχοληθείτε καθώς εγώ μόνο τον ένα από τους δύο έχω δοκιμάσει) με το vs της υπόθεσης:

Και σε άλλο νήμα κάποια στιγμή κάποιος υποστήριζε ότι οι συντονιστές δεν πρέπει να γράφουν ως μέλη, καθώς καθοδηγούν, διαμορφώνουν απόψεις κλπ κλπ, και το μόνο που πρέπει να κάνουν είναι να κάνουν τις καθαρίστριες και να ισιώνουν το φόρουμ επειδή κάποιοι απλά δεν μπήκαν ποτέ στον κόπο να διαβάσουν και/ή να ακολουθήσουν τους κανόνες του φόρουμ. Νομίζω ήταν στο "ΑΙΣΧΟΣ!!! Τι τιμές είναι αυτές? Κίνα και πάλι Κίνα" αλλά ειλικρινά δεν έχω τη διάθεση να το ψάξω αυτή τη στιγμή. Οι απόψεις που είχα γράψει τότε, σε έντονο ύφος, συνεχίζουν να ισχύουν. Θεωρώ ότι οποιοσδήποτε λέει ευθέως ή υπαινίσσεται ότι τα μέλη του φόρουμ διαμορφώνουν τις απόψεις τους από το αν αυτός που τις εκφέρει είναι συντονιστής ή έχει δεκαεφτά χιλιάδες μηνύματα, και όχι από την ποιότητα των γραφομένων και τα επιχειρήματα, προσβάλλει κατάμουτρα αυτά τα μέλη. Μεγάλα παιδιά είμαστε, μπορούμε να διαλέξουμε τις απόψεις στις οποίες θα δώσουμε βάση. Και λάθος να διαλέξουμε, την επόμενη φορά που θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν μια γνώμη, δεν θα το επαναλάβουμε. Όπως (θα έπρεπε να) λειτουργεί η αγορά: το σύστημα "φτύνει" τη σαβούρα. Τέλος.

Επιστρέφουμε στο θέμα μας: Eviva vs Phenomenon. Παρακαλώ να γράφουν άτομα που έχουν δοκιμάσει και τους δύο. Off Topic μηνύματα, θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #70 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 11:33 »
Ελπίζοντας ότι θα ηρεμήσουν τα πνεύματα θα γράψω κάποια συγκριτικά των δύο άτμο (με bold βάζω αυτόν που κατά την άποψη μου υπερτερεί):

- Υλικό κατασκευής                   
EVIVA ss304L 
PHENOMENON  ss303   

- Έξτρα-Αξεσουάρ εμφάνισης
EVIVA     πλαστικό διάφανο τανκ       
PHENOMENON πλαστικό straight τανκ, πλαστικό bell τανκ, πλαστικό τανκ με μεταλλικά δαχτυλίδια πάνω κάτω κ.α.

- Έξτρα-Αξεσουάρ λειτουργίας
EVIVA     λειτουργία με ή χωρίς κεραμικό, καμπάνα ss για μετατροπή σε dripper       
PHENOMENON τρεις διαφορετικές βάσεις (zest, lite, momentous) για επιλογή σφιχτής ή πιο αεράτης τζούρας

- Πόλος 510
EVIVA Ρυθμιζόμενος αλλά λίγο χαλαρός
PHENOMENON Ρυθμιζόμενος και όσο πρέπει σφιχτός

- Γενικότερη ποιότητα κατασκευής (σπειρώματα, o-rings κλπ)
EVIVA Άριστη ποιότητα κατασκευής και φινίρισμα
PHENOMENON Καλή ποιότητα κατασκευής αλλά επιδέχεται και βελτίωσης

- Υποστήριξη πελάτη
Εδώ νομίζω ότι αξίζουν συγχαρητήρια και στους δύο κατασκευαστές. Δεν έχω λόγια.

Κλείνοντας να πω ότι και στους δύο άτμο δεν λύνεται τελείως η βάση (έχω βαρεθεί μετά από κάθε πλύσιμο να φυσάω από τις τρύπες :D ) παρά μόνο μετά από επίσκεψη στον κατασκευαστή.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #71 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 11:36 »
Εγώ μόνο το φαινόμενο έχω, αλλά σ' ένα κλώνο Εβιβα που έπεσε στα χέρια μου, την έλυσα πλήρως τη βάση του.
Νομίζω και στον γνήσιο γινεται :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #72 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 11:44 »
Λύνεται αλλά δε συστήνεται από τον κατασκευαστή. Άσε που δεν ξέρω τι εργαλείο μπαίνει σε αυτή την μικρή τρυπούλα στο ντεκ. Για τον κλώνο δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #73 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 11:53 »
Αν θυμάμαι καλά άλεν παίρνει. EDIT: έχει δίκιο ο Γιώργος, torx ήταν  :eyesplash:

Εγώ είχα και τους 2 αλλά κράτησα τον Eviva.  Όχι γιατί ήταν καλύτερος αλλά γιατί ήταν διαφορετικός.  Η γνώμη μου είναι ότι είναι δύσκολο να συγκρίνουμε ατμοποιητή με κεραμικό με κάποιον χωρίς, γιατί η γεύση είναι τόσο διαφορετική που είτε σου αρέσει είτε όχι.

Έχω υγρά που τα απολαμβάνω στον Eviva και σε άλλο ατμοποιητή ούτε να τα μυρίσω και το ανάποδο.

Σίγουρα έχει θεματάκια, όπως θεματάκια έχει και ο Phenomenon (άσχετα αν δεν το παραδέχονται κάποιοι  ;) ) αλλά εγώ τα έχω παραβλέψει (και στους 2) γιατί απολαμβάνω άτμισμα.

Εν κατακλείδι, θεωρώ ότι είναι 2 ατμοποιητές που πρέπει να υπάρχουν στο οπλοστάσιο του ατμιστή, γιατί θα σου δώσουν τελείως διαφορετικά πράγματα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #74 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 11:55 »
Εγώ με ένα πολύ λεπτό torx το έκανα, 0,7 ή 0,9 νομίζω, αφαιρώντας την βιδούλα στο ντεκ και μια ίδια βιδούλα ακόμη, εσωτερικά στο κεραμικό κομμάτι, που αφαιρείται και η οποία πιάνει στον πόλο.
Αν όμως δεν συστήνεται από τον κατασκευαστή, καλό είναι να μην επιχειρηθεί. Στην περίπτωσή μου ήταν απαραίτητο να γίνει όμως, κλώνος βλέπεις...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246354 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572254 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1939 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8075 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122081 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 708 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 418 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326878 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8638 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298065 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827683 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511834 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios