vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

135 επισκέπτες, 4 χρήστες
truckman, Tazz, camber, lagoudakis

Twitter

Eviva vs Phenomenon

Αποσυνδεδεμένος parhs

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
  • Έζησα έρημος και ισχυρός
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #75 στις: Οκτωβρίου 24, 2015, 22:18 »
Η σύγκριση μεταξύ 2 ατμοποιητών λοιπόν με λίγα λόγια χωρίς να είμαι προσκολλημένος με ατμοποιητές και να δίνω μάχες για να επιβάλω το τι είναι πιο καλό...
Για τα δικά μου γούστα λοιπόν που ατμίζω σκέτη vg υπερτερεί ο Εβίβα..είχα κάποια προβλήματα στην αρχή  πχ άλλα τα ξεπέρασα...πχ λίγες διαρροές γιατί δεν έκλεινα σωστά την οπή  ..και πολλά άλλα.. που δε θέλω να αναφέρω γιατί δεν θέλω να κουράσω...βέβαια εφταιγα εγώ και όχι ο ατμο..με 3 σταγόνες υγρού σε 10 μλ μου δίνει σούπερ γεύση βέβαια έχει να κάνει και με την ένταση του υγρού...δοκίμασα το ίδιο στον φαινόμενο η γεύση ήταν ελάχιστη..βέβαια δεν μπορώ να συγκρίνω άτμο με κεραμικό και χωρίς  είναι 2 διαφορετικά άλλα αφού ξεκίνησε κουβέντα ας πάει το παλιάμπελο χεχε... χωρίς να λέω πως ο φαινόμενο δεν είναι ένας πολύ καλός ατμοποιητης..άλλα εμένα δεν με καλύπτει όσο αναφορά την γεύση σε αντίθεση με εβίβα..και κάτι που διάβασα πως η σοφία ειναι ανώτερη από εβίβα...μπορεί να έχει δίκιο αυτός που το έγραψε για τα δικά του γούστα...για εμενα είναι 2-3 κλικ πιο πάνω...και από ντουμάνι αν ξέρεις να τον στήνεις  δίνει πλούσιο ποιοτικό ατμό...Αυτά από εμένα...άλλα και στης 2 περιπτώσεις μιλάμε για πολύ καλούς ατμοποιητές.. και εδω ενα βιντεάκι με το ντουμανάκι του εβίβα με μια μπαταρία 18350 aw... αντίσταση 1,2 ωμ .  [youtube]G6ZovSTBpyQ[/youtube]
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 24, 2015, 23:11 από parhs »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #76 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 13:56 »
Το βίντεο είναι private και ζητάει να κάνεις sign in στο Youtube για να το δεις.  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #77 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 14:26 »
Εγω παντως το ειδα χθες ενω σημερα οπως λες αναγραφει οτι ειναι ιδιωτικο και δεν μπορω να το δω. Πρεπει ο ιδιος ο χρηστης να αλλαξε καποιες ρυθμισεις :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος parhs

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
  • Έζησα έρημος και ισχυρός
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #78 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 16:08 »
Ναι πάτησα κατά λάθος το ιδιωτικό τώρα είναι κομπλέ.... :-[

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #79 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 18:34 »
Μια παρένθεση γιατι αν δεν κανω λαθος δεν εχει αναφερθει.
Απο θεμα ποιότητας ο φενομενον αποσο ξερω εχει 303 και εβίβα 304 L.

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #80 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 18:27 »
Αφου λοιπον περασα και αρκετο διαστημα και με τον eviva ωστε να μπορω να εχω γνωμη νομιζω οτι ηρθε η ωρα για το ( ο θεος να το κανει!) versus!
Συσκευασια: Αμφοτεροι ερχονται στα πουγκακια τους που δειχνουν οτι αγοραζεις ατμοποιητες στους οποιους ο κατασκευαστης εχει δωσει την πρεπουσα σημασια!
Σεταρισμα-Στησιμο:  Ο eviva εχει αστειο στησιμο καθως το κεραμικο σε θεση 12 παρα 5 σου δινει την καταλληλη θεση για να τοποθετηθει το κατσαβιδακι και να μπει η αντισταση στο κεραμικο!Προσωπικα με βολεψαν απιστευτα κεραμικα με μεγαλυτερο ανοιγμα που μου εφτιαξε φιλος ωστε να χωραει κατσαβιδακι μεχρι και 2,4 mm!
O phenomenon θελει να τον συνηθισεις καθως ο χωρος ειναι καπως στενος και στην αρχη μεχρι να προσαρμοστεις θα παρει 2-3 στησιματα!Οχι κατι τρομερο παρ'ολα αυτα!Η διαφορα του phenomenon ειναι οτι πρεπει να βρεις την σωστη ποσοτητα βαμβακιου ωστε να μην εχεις υποτροφοδοσια αλλα απο τη αλλη να μην ειναι τοσο ωστε να εχεις διαρροες!Στον Eviva κοβεις λωριδα pad ψαλιδιζεις λιγο τις ακρες, το στρεφεις ωστε να κατσει στο deck και εισαι ετοιμος!
Ατμισμα: Ο eviva παρεχει πιο ξηρο ατμο και πιο ζεστο λογω κεραμικου!Επισης λογω εισαγωγης αερα ειναι σχετικα περιορισμενος σε σχεση με αλλους ατμο!Προσωπικα δεν με χαλαει καθολου για διακριτικο ατμισμα και γευση!
Στον phenomenon ο ατμος ειναι πιο πλουσιος(λογω μεγαλυτερης εισαγωγης αερα) και πιο υγρος!Επισης ειναι πιο κρυος αλλα αυτο εξαρταται και απο το υψος της αντιστασης!
Χτυπημα:Και οι 2  αναλογα το στησιμο μπορουν να σου δωσουν χτυπημα που να ψαχνεσαι να κατεβασεις νικοτινη!
Διαροοες:O eviva μεχρι τωρα δεν μου εχει βγαλει ουτε σταγονα!
Ο Phenomenon με εχει διχασει αναλογα με την βαση!Ο lite μου εκανε συχνα πυκνα διαρροες κα ηταν απο τους λογους που σπανια τον επαιρνα εκτος σπιτιου!
Ο momentous μου εχει κανει διαρροες 2 φορες και τις 2 απο δικια μου μα...!Κατα τ'αλλα αψογος!
Ευκολια γεμισματος-χρησης:Ο eviva με ενα απλο βιδωσε-ξεβιδωσε ειναι ετοιμος!
Ο Phenomenon για μενα τουλαχιστον θελει απαραιτητα χαρτι σταθερη επιφανεια και γενικα ειναι μια διαδικασια που αποφευγω να κανω εκτος σπιτιου!
Κατα κανονα θελω να εχω μαζι μου 2 ατμοποιητες που να χωρανε αρκετο υγρο να μου δινουν ωραια γευση και φυσικα να μην σπασοκεφαλιαζω με διαρροες!
Με αυτους τους δυο πραγματικα ειναι απο τις λιγες περιοδους που δεν ψαχνομαι για αγορα ατμο!
Ενα κουσουρι για τον eviva: περιορισμενο airflow!
Ενα κουσουρι για τον Phenomenon: το καμενο μετα το γεμισμα αν δεν ανοιξεις καμπανα!


Τελος θελω να γραψω οτι ειναι και οι 2 ελληνικοι και η εξυπηρετηση και το after-sales service απλα δεν υπαρχει!

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #81 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 15:56 »
Επειδή ειμαι ανάμεσα στους δυο αυτούς και απο τα σχόλια σας μάλλον προς eviva κλείνω, είπα να επαναφέρω το θέμα μήπως υπάρχουν και άλλες γνώμες. Με ενδιαφέρει πρώτα η γευση και βεβαια το πιο εύκολο στήσιμο και λιγότερες διαροες. Γι αυτα τα τρία μάλλον αν κατάλαβα καλα ο eviva ειναι η καλύτερη επιλογή.


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #82 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 13:12 »
Ψαχνω και εγω εναν ατμοποιητη με κυριο προτερημα τη γευση σε γλυκα υγρα.

Ειναι πολλες οι σελιδες που εχουν γραφτει για αυτους, πανω απο 250 συνολο και δυσκολο να τις διαβασω ολες.
Διαβασα αρκετα ομως.

Θα μου πειτε να τους δοκιμασω και τους δυο να δω τι μου αρεσει-ταιριαζει.

Το εκανα, τους δοκιμασα και τους δυο και μπερδευτηκα περισσοτερο.
Με αρκετη διαφορα ωρας οποτε δεν ειχα και μια αμεση συγκριση.

Εχει ξαναγραφτει αν θυμαμαι και καπου αλλου οτι και με τη δοκιμη σε ενα μαγαζι δεν θα καταλαβεις και πολλα.

Το φαινομενο μου φανηκε πιο βελουδινο "πιο ποιοτικο" το ατμισμα του, μεγαλυτερη παραγωγη ατμου απο τον εβιβα, εντελως αθορυβος ενω στον εβιβα ακουγες τα κατιτις σου, οχι ενοχλητικα, απλα ακουγες κατι. Επισης μου εδωσε και την εντυπωση για λιγοτερο χτυπημα. (Το φαινομενο) Αυτο μπορει να ειναι και η ιδεα μου γιατι τον δοκιμασα καμποση ωρα.

Στα κατασκευατικα τωρα, στον εβιβα ολα γυρναγανε ρολοι ενω στο φαινομενο με χαλασε το οτι ηταν ολα τοσο σφιχτα. Ηθελε προσπαθεια να γυρισεις το δακτυλιδι του air flow, δεν ξερω αν ειναι ετσι και στη κανονικη του ζωη.

Ζεστο λογο κεραμικου/δροσερο ανευ αυτου ατμο δεν θυμαμαι τις διαφορες τους.

Για καποιο λογο που δεν ξερω με τραβαει λιγο παραπανω ο εβιβα, για την ευκολια στησιματος που λετε, για την ευκολια γεμισματος, τυχον διαρροες λογο κακου στησιματος του φαινομενου. Οτι εχω διαβασει απο εσας εδω μεσα.

Και οι δυο αν και εξω απο τα νερα μου τα υγρα ειχαν εξισου καλη γευση.
Ξεχασα να βαλω και τον εβιβα επανω στο μοντακι μου να δω πως δειχνει λογο οτι ειναι 23mm.. ( στο vtc mini)

Να συμπληρωσω οτι περι δυσκολιες και δυστροπα, θα συνεχισω να πορευομαι με kfl+ για τα καπνικα μου που να ρυθμισεις air flow και να γεμισεις θελεις κατσαβιδια και μπουκαλακια με μυτες, να φτασεις στην αντισταση να τραβηξεις τα υγρα, που σφυραει κλπ κλπ αλλα μου αρεσει οπως δουλευει και θα παραμεινει.
Τον subtank θελω να αλλαξω που εχω αποκλειστικα για γλυκα υγρα.

Παντως ακομη μπερδεμενος ειμαι, δεν εχω αποφασισει.

Συγνωμη και για το σεντονι.

ΥΓ. Μηπως να περιμενα και τον νεο calix του leo να εβλεπα?!  ;D


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #83 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 13:44 »
σαφέστατα να περιμένεις και τον νέο calix του leo
από κει και πέρα, αυτά που διαπίστωσες ισχύουν όλα εκτός από ένα:
Ο εβίβα έχει κάτω δαχτυλίδι ως αξεσουάρ, που τον κάνει 22χιλιοστά, οπότε μπαίνει σε όλα τα μοντ χωρίς να προεξέχει.
Και θα σου συμπληρώσω άλλο ένα, του εβίβα η τζούρα είναι λίγο πιο τσιγαρίσια.


Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #84 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 14:06 »
Το λετε αρκετοι αν οχι ολοι για την τζουρα του εβιβα οτι ειναι πιο τσιγαρισια. Εμενα τωρα πως μου εδωσε την εντυπωση οτι του φαινομενου ηταν πιο σφιχτη... (zest και lite δοκιμασα)
Οκ αυτο με το δακτυλιδι δεν το ηξερα.  :thumpup:
Ισως να περιμενω να δοκιμαζω και τον calix οχι οτι θα καταλαβω και τιποτα, μαλλον  θα μπερδευτω περισσοτερο!
 
Κατι μου λεει εβιβα η φαινομενο θα καταληξω, χωρις να ξερω το γιατι. Τι αλλο να κανω, τους δοκιμασα και τους δυο!!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #85 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 14:45 »
@ntinlander
Αν στάξεις ελάχιστο υγρό στα o-rings του φαινόμενου δεν θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα να στρίψεις οποιοδήποτε μέρος του.

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #86 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 14:58 »
Κι εμένα μου κανει εντύπωση αυτά που γράφονται για τη τζούρα εβίβα και φαινόμενον. Τους έχω και τους 2. Ακόμη και το φαινόμενο lite  είναι πιο σφιχτό αναφορικά με εβίβα.

Στάλθηκε από το Nexus 7 (2013) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #87 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 15:59 »
Κάνεις σύγκριση 1 προς 1; Δηλαδή μια ανοιχτή τρύπα Phenomenon zest και 1 ανοιχτή τρύπα Eviva και σου φαίνεται πιο αεράτος ο Eviva;

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #88 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 16:21 »
Μια ερώτηση διότι βλέπω πολύ ενδιαφέρον πρόσφατα για την eviva αν και κλείνει σχεδόν 2 χρόνια παρουσίας.


Μιλάτε για original κομμάτια ή για κλώνους ;
 Τόσους μήνες δεν είδα παρά ελάχιστους να αναφέρονται στην eviva.
Και φυσικά βγήκε κλώνος και το Phenomenon  :D


Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #89 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 18:11 »
Κάνεις σύγκριση 1 προς 1; Δηλαδή μια ανοιχτή τρύπα Phenomenon zest και 1 ανοιχτή τρύπα Eviva και σου φαίνεται πιο αεράτος ο Eviva;

Συγκρίνω φουλ ανοιχτό εβίβα με φουλ ανοιχτό phenomenon (zest και lite)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246347 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572251 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1938 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8075 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122080 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 708 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 418 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326878 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8638 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298063 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827682 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511831 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios