vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

141 επισκέπτες, 4 χρήστες
grag, camber, takoulas, pngtszs1976

Twitter

Eviva vs Phenomenon

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Eviva vs Phenomenon
« στις: Οκτωβρίου 17, 2015, 21:38 »
Κατ' αρχάς να διευκρινήσω ότι δεν έχω κανέναν σκοπό να ανοίξω πόλεμο μεταξύ fan boys του ενός και του άλλου, απλά θέλω να καταγράψω την άποψή μου μετά από αρκετές μέρες αποκλειστικής χρήσης και των δυο.

Εξυπηρέτηση: Πριν προχωρήσω στην αγορά, είχα επικοινωνία και με Atmistique και με Gus. Και στις δυο περιπτώσεις πήρα άμεσες και ξεκάθαρες απαντήσεις.

Εμφάνιση: Αν και απόλυτα υποκειμενικό, ο Phenomenon για εμένα (βάση zest με το ίσιο bell cap) κερδίζει.

Ποιότητα κατασκευής: Και οι δυο ατμοποιητές έχουν πολύ υψηλή ποιότητα κατασκευής.
  • Eviva: Πολύ έξυπνη η ιδέα του Eviva να βιδώνει ανάποδα η καμπάνα του σε σχέση με το εξωτερικό tank και το καπάκι, έτσι ώστε να αποκλείεται η περίπτωση να ξεβιδωθεί η καμπάνα όταν ξεβιδώνεται το καπάκι για γέμισμα.
  • Phenomenon: Έχω ένα μικρό παράπονο από τα σπειρώματα της καμπάνας του Phenomenon, η οποία 8 στις 10 φορες στραβοβιδώνει πάνω στη βάση με αποτέλεσμα μετά από αρκετές προσπάθειες να χαλάει το στήσιμο.
Στήσιμο: Δεν μπορώ να χαρακτηρίσω τον εαυτό μου πολύ έμπειρο στο στήσιμο επισκευάσιμων αλλά ούτε και αρχάριο, αφού ασχολούμαι με επισκευάσιμους τους τελευταίους 7 μήνες. Στησίματα που έχω δοκιμάσει είναι με kanthal 0.20mm, 0.25mm και με Ni200 0.25mm
  • Eviva: Αν και αρχικά τρομάζει η ύπαρξη κεραμικού, το στήσιμο είναι πανεύκολο ακόμα και με χρήση 2mm coil. Βαμβάκι χρειάζεται μπόλικο αλλά αφράτο και θέλει πολύ προσοχή να είναι καλά κλεισμένη η οπή εισαγωγής του υγρού. Αν το στήσιμο είναι λάθος, αυτό γίνεται άμεσα αντιληπτό μόλις γεμίσει ο ατμοποιητής αφού υγρό διαφεύγει από τις τρύπες αέρα άμεσα. Μου έτυχε κανά δυο φορές να έχω διαρροή στο δεύτερο γέμισμα αλλά είχε να κάνει με το γεγονός ότι το αρχικό μου στήσιμο είχα οριακά κλειστή την οπή εισαγωγής υγρού, με αποτέλεσμα κατά την διάρκεια ατμίσματος του πρώτου tank να κουνηθεί το βαμβάκι.
  • Phenomenon: Εδώ τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, αν και η βάση φαίνεται πιο έυκολη από του Eviva. Θέλει πολύ προσοχή στη σωστή ποσότητα του βαμβακιού και στο φράξιμο των καναλιών που περνάει το υγρό. Ακόμα δεν μπορώ να πω ότι έχω βρει το ιδανικό στήσιμο, αλλά νομίζω η βεντάλια δουλεύει καλύτερα. Κι εδώ είχα ψιλοδιαρροές κανά δυο φορές αλλά ποτέ δεν πήρα το υγρό στο χέρι.
Γεύση: Προσωπική μου άποψη ότι ο Eviva κερδίζει στα σημεία στη γεύση. Μου αποδίδει καλύτερα τις πτυχές της γεύσης και τα διαφορετικά αρώματα με μεγαλύτερη ακρίβεια. Ο Phenomenon δίνει πιο "ισορροπημένη" (blended) γεύση. Για να πω την αλήθεια, υπάρχουν υγρά που μου αρέσει η γεύση των αρωμάτων να είναι αισθητή (π.χ. Mother's Milk, Lost Fog Streak) και υγρά που αρέσει περισσότερο αυτό το blended αποτέλεσμα (π.χ. Grandmaster, After-8 Amvrosia), οπότε τα χρησιμοποιώ και ανάλογα.

Ρύθμιση αέρα - τζούρα:
  • Eviva: O Eviva έχει δυο θέσεις (μία ή δύο τρύπες ανοιχτές). Η τζούρα είναι σφιχτή και τσιγαρίσια, ακόμα και με τις δυο τρύπες ανοιχτές. Τον χρησιμοποιώ στην μία ή την μισή για να μου δίνει την γεύση που επιθυμώ. Αρνητικό πιθανόν για κάποιους ότι σε όλες τις θέσεις η εισαγωγή αέρα γίνεται αισθητή σαν ήχος. Δεν θα το χαρακτήριζα σφύριγμα, αλλά ροή αέρα.
  • Phenomenon: Ο Phenomenon έχει τρεις θέσεις (μία, δύο ή τρεις τρύπες ανοιχτές). Η τζούρα του είναι λιγότερο σφιχτή από τον Eviva, ακόμα και στην μία τρύπα, αλλά σε όλες τις περιπτώσεις παραμένει τσιγαρίσια. Τον χρησιμοποιώ στην μία ή στις δύο για να μου δίνει την γέυση που επιθυμώ. Η ροή αέρα δεν γίνεται καθόλου αντιληπτή και θα τον χαρακτήριζα αθόρυβο.
Παραγωγή ατμού: O Phenomenon έχει πιο βελούδινο και περισσότερο ατμό. Ο Eviva έχει λιγότερο ατμό και πιο τραχύ (σε καμιά περίπτωση ενοχλητικό). Και εδώ να πω ότι μου αρέσουν κάποια υγρά μου να μου δίνουν τραχύ ατμό (π.χ. Torque56) και άλλα πιο βελούδινο (π.χ. After-8 Amvrosia).

Γέμισμα: Και στους δυο το γέμισμα είναι εύκολο, ο Eviva γεμίζει από επάνω με ξεβίδωμα του καπακιού και ο Phenomenon από κάτω με κατέβασμα του bell cap. Απλά και απροβλημάτιστα πράγματα και για τους δυο.

Ποιον θα διάλεγα; Και τους δυο, θεωρώ ότι ο καθένας έχει δυνατά σημεία τα οποία προσπαθώ να εκμεταλλεύομαι για να παίρνω το αποτέλεσμα που θέλω.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 17, 2015, 22:06 από iPant »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 03:48 »
Πολύ αναλυτική και χρήσιμη κατάθεση άποψης.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 08:31 »
επισης να προσθεσω οτι ο eviva εχει την δυνατοτητα χρησης ή οχι κεραμεικου και αξεσουαρ που τον κανουν και rda.

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 12:15 »
Έχεις δίκιο vag21, έχω πάρει και το ss replacement cap του κεραμικού και το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα, καθώς θεωρώ ότι αυτός ο διαχωρισμός γεύσεων που αισθάνομαι εντείνεται από την ύπαρξη του κεραμικού

Αποσυνδεδεμένος Micha3L

  • **
  • 491
  • Φύλο: Άντρας
  • IT ℑℑ by ℠
    • vaping ... 8years
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 12:43 »
Πολύ ωραία περιγραφή :thumpup:
Αξίζουν και οι δυο να τους έχουμε στον εξοπλισμό μας.
Η δική μου προτίμηση ''γέρνει'' ελαφριά προς PhenomenoN


ps
Stainless Steel
Eviva: 304L
PhenomenoN: 303

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 15:44 »
Σε ποιότητα κατασκευής θα έλεγα ότι ο εβίβα είναι έτη φωτός μπροστά. Δυστυχώς! Και λέω δυστυχώς, διότι περιμένουμε κάτι καλύτερο από ένα καινούριο προιόν.
Η καμινάδα στραβοβιδώνει στον Φαινόμενο. Ο κατασκευαστής μιλησε για μισές βόλτες, αλλά ο καταναλωτής θέλει κάτι που να βιδώνει απροβλημάτιστα. Χωρίς ειδικές οδηγίες χειρισμού
Ακόμη και με "λίπανση" (που μόνο βολική δεν είναι για τον χρήστη, διότι λερώνεται) η αποσυναρμολόγηση του φαινόμενον - ειδικά στην έκδοση τανκ με δαχτυλίδια - είναι δύσκολη και θέλει δύναμη. Με το bell είναι ευκολότερη, αλλά και πάλι πολύ απέχει από την ευκολία του εβίβα, που το πάντα βιδώνουν και ξεβιδώνουν βούτυρο, χωρίς να χρειάζεται δύναμη. Το ίδιο και η ρύθμιση του αέρα. Το δαχτυλίδι του εβίβα γυρνάει με απαλή περιστροφή, στο φαινόμενο το γύρισμα ολόκληρου του τανκ θέλει μέγγενη με τα δάκτυλα και χαρτοπετσέτα.

Οσον αφορά στη γεύση, υπάρχουν γεύσεις που αποδίδει καλύτερα ο ένας και άλλες που αποδίδει καλύτερα ο άλλος.
Οι διαρροές λόγω στησίματος στο Φ. υπάρχουν, ακόμη και με καλό στήσιμο, ώρες ή και 2 μέρες μετά. Εστω και περιορισμένες. Αλλά και ο Εβίβα κάνει κάτι κουλές διαρροές στο ξεκάρφωτο... πχ αν κουνηθεί το κεραμικό και δεν κουμπώνει σφιχτά.

Σχετικά με τη ρύθμιση του αέρα, σε πολλά βατ και με χοντρό σύρμα, ο φαινόμενο δίνει περισσότερο ατμό, αλλά ατμοποιητή πνευμονικών δεν τον λες. Κατά περίεργο τρόπο όμως, με τον αέρα σχεδόν κλειστό δίνει και πάλι αεράτες τζούρες, με τον εβίβα να προσομειώνει καλύτερα την τσιγαρίσια.


Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 15:57 »
Petra, συμφωνώ πάνω κάτω σε αυτά που λες και ειδικά για την καμινάδα του Phenomenon κι εγώ το έχω παράπονο καθώς μου έχει χαλάσει αρκετά στησίματα αυτή η προσπάθεια να βιδώσω και να ξαναβιδώσω και να ξαναβιδώσω… Σχετικά με το πόσο σφιχτός είναι ο Phenomenon, έχω την έκδοση με το bell cap, οπότε εκεί δουλεύει απροβλημάτιστα και χωρίς να χρειάζεται υπερβολική δύναμη, ούτε στην συναρμολόγηση/αποσυναρμολόγηση, ούτε στη ρύθμιση αέρα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 16:11 »
χαααα... ηράκλεια δύναμη δε θέλει το bell, αλλά μια πίεση αρκετή τη θέλει για να μετακινηθεί αριστερά δεξιά.
Ενα ακόμη θέμα λοιπον... αν σε άλλους είναι πολύ σφιχτά τα τανκ και τα δακτυλίδια, αλλά σε άλλους όχι... τι σημαίνει αυτό;
Ελλειψη τυποποίησης στην κατασκευή; Αλλα βγαίνουν λίγο σφιχτά και άλλα πολύ σφιχτά; Αυτό είναι άλλο θέμα και μάλιστα μεγάλο.
Ο ατμοποιητής είναι καλός, αλλά θέλει μια αναθεώρηση σε κάποια κατασκευαστικά θέματα.

Ευτυχώς μάλιστα που δεν είναι fanboy ατμοποιητής και μπορούμε να τα λέμε χωρίς κίνδυνο να παρεξηγηθούμε.
Συμπαθώ πολύ τις κατασκευές του gus, σε αντίθετη περίπτωση δεν θα είχα καν μπει στον κόπο να τον αποκτήσω.
Νομίζω ότι με κάποιες βελτιώσεις θα γίνει πολύ καλύτερος.
Σήμερα δεν θα τον πρότεινα σε αρχάριο στους επισκευάσιμους. Ούτε σε πιο έμπειρους, που θέλουν να στήνουν/γεμίζουν με κλειστά μάτια.
 

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 18:01 »
Θεωρώ πολύ καλούς άτμο και τους δύο, αλλά στα δικά μου χέρια ο Phenomenon έκατσε καλύτερα.
Στον Εβίβα θεωρώ λίγο περιοριστικό το κεραμικό για παιχνίδι με τα στησίματα και με παιδεύει πολύ το ξεβίδωμα του πάνω καπακιού το οποίο σπανίως καταφέρνω χωρίς λαστιχάκι ή γάντια.
Από την άλλη ο Phenomenon είναι υποδεέστερος σε ποιότητα κατασκευής και έχει τα θεματάκια του με το βίδωμα της καμπάνας.
Καθαρά υποκειμενικά δίνω ένα μικρό προβάδισμα στο Phenomenon στη σχέση ευκολίας στησίματος-απόδοσης.

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 18:13 »
Δεν έχω το Φαινόμενο. Αλλα πιστεύω ένα πλεονέκτημα του Εviva είναι ότι παίζει άψογα και με λίγα watts. Ας ενημερώσουν οι κάτοχοι του φαινόμενο.

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 18:27 »
Eπειδή τυχαίνει να έχω και τους δύο, συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα του iPant.
Ο Phenomenon παιζει και αυτος εξίσου καλά με λεπτότερα σύρματα σε χαμηλά watts.
Το θέμα με τα δύστροπα δαχτυλίδια στο Phenomenon λύνεται με λίγη λίπανση στα orings.
H καμπάνα του ειναι δυστροπη μεν, και ειναι ευκολο να στραβοβιδωσει αν δεν προσεξει ο χρηστης, αλλα με λιγο "προπονηση" βρισκεις το sweet spot σχεδον αμεσως.
Kαι οι 2 βγαζουν κορυφαια γευση, θα ελεγα πως ο Phenomenon τα πάει καλύτερα με τα καπνικα υγρα, ενώ αντίθετα ο Eviva με τα γλυκα/φρουτωδη.
Το μεγαλο ατου του Phenomenon ειναι οτι αποδιδει πολυ καλα χωρις τη παρουσια κεραμικου.
Και οι δύο απαιτούνε απο το χρήστη να ασχοληθεί μαζί τους και να βρει τα πατηματα τους, ειδικα ο Phenomenon, οπως ολοι οι επισκευασιμοι αλλωστε, αλλα δεν ειναι plug and play σαν τον KFL+.
Eιναι απλα το επομενο βήμα, για καποιον που θελει το κατι παραπανω.
Οπως και να εχει ειναι κατα τη γνωμη μου κορυφαιες επιλογες για καποιον που κυνηγαει αποδοση γευσης και μαλιστα προερχονται απο Έλληνες κατασκευαστές.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 19:06 »
Οι λύσεις που προτείνεις είναι αυτές: πολύ προσοχή στο βίδωμα της καμπάνας, καλή λίπανση. Αλλά...
μου θυμίζεις αυτά που βλέπω στο νήμα της ΦΤ: καλός ο κλώνος αυτός, αλλά θέλει να αλλάξεις τις βίδες, να ανοίξεις με ντρεμέλ τις τρύπες αερισμού κλπ κλπ
Σε έναν high end επισκευάσιμο δεν περιμένεις να υπάρχουν "αλλά". Πρέπει να βιδώνει τέλεια. Πρέπει να κουμπώνει με λίγη πίεση. Σαν ντριπ τιπ.
Στο θέμα του στησίματος, σαφέστατα και δεν επιβάλλεται να είναι εύκολος. Είναι καθαρά θέμα προσανατολισμού του κατασκευαστή και του καταναλωτή που θέλει για πελάτη. (θυμάστε παλιά τον ΙΑΤΤΥ; οι περισσότεροι χρήστες έπαιρναν κάρβουνο, αυτοί που τον κατάφερναν, έπιναν νερό στο όνομά του: δύσκολο τον έλεγες, όχι κακό ή με προβλήματα)
Αλλά να λιπαίνουμε τα δαχτυλίδια σχεδόν σε κάθε βάλε-βγάλε; (και θέλουν τα ρημάδια πολλή λίπανση και χαρτομάντηλα μετά) Αυτό δεν αφορούν στη λειτουργία του ατμοποιητή, αλλά στο φινίρισμα των επί μέρους τμημάτων του.
Αυτά να μην είχε, διότι κατά τα άλλα είναι πολύ καλός.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 19:37 »
Δεν έχω το Φαινόμενο. Αλλα πιστεύω ένα πλεονέκτημα του Εviva είναι ότι παίζει άψογα και με λίγα watts. Ας ενημερώσουν οι κάτοχοι του φαινόμενο.

Παίζει απίστευτα ακόμη και με 0,16 σύρμα το Φαινό...

Και ακόμη και με 7 watts ανάλογα και με το σετάπ...
Αυτό σου το λέει κάποιος που δεν ανεβαίνει στα καθημερινά του σετάπ πάνω από 9 watts... 10 watts στο τσακίρ κέφι :))

Λόγω του ότι τέτοια νήματα τείνουν να γίνουν πεδία μαχών, θα παρακαλέσω αυτούς που δεν έχουν και τους δυο να μην παίξουν οπαδικά...

Επίσης καλό θα είναι αυτοί που θα γράψουν να τα "έχουν βρει" και με τους δυο, γιατί αν τα "έχουν βρει" μόνο με τον έναν, δεν θεωρώ ότι είναι αξιόπιστη πηγή σύγκρισης...

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 19:39 »
Petra νομιζω πως η αναφορα κλωνων ειναι τουλαχιστον ατυχης.
Δεν μιλαμε δα και για κανενα κατασκευαστικο λαθος.
Λιγη λιπανση μια στο τοσο χρειαζεται στα o-rings, και οσο για το θεμα της καμπανας πλεον προσωπικα τη κουμπωνω με τη μια. Ταλαιπωρηθηκα λιγο στην αρχη μεχρι να βρω το κολπο ναι. Απο εκει και περα ομως μιλαμε για πταισματα μπροστα σε αυτο που βγαζει ο συγκεκριμενος ατμοποιητης.
Θελει μια μεγαλυτερη προσοχη στο στησιμο, αυτη ειναι η αληθεια για να μην εχεις διαρροες.
Απο τη στιγμη που τα βρεις μαζι του ομως θα σε ανταμειψει και με το παραπανω.
Και οπως το εχω ξαναπει δεν ειναι ολοι οι ατμοποιητες για ολους.  ;)
Ειναι αλλοι που πινουν νερο στο ονομα του οπως και εγω, ειναι και αλλοι που τον δωσανε πανω στην εβδομαδα.
Ο τελειος ατμοποιητης δεν υπαρχει, τουλαχιστον ακομα. Ολοι εχουν τις ιδιοτροποιες τους.
 

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva vs Phenomenon
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 19:48 »
στην αρχη ναι μπαινουν δυσκολα τα δαχτυλίδια στο φαινομενο αλλα μετα απο λιγο καιρο μπαινουν βουτυρο.στα αμεσως επομενα τανκ που εβγαλε ο gus που γεμιζουν απο κατω αυτο το προβλημα σχεδον εφυγε..η καμπανα οτι και να κανεις δεν μπορεις να την βαλεις με την πρωτη.εγω οταν το βαζω με την πρώτη  :respect:
θελει να τον μαθεις αλλα δεν ειναι καθολου δυσκολος.

ολοι λενε για τον kfl+ αλλα και αυτος εχει τα θεματα του.ειναι πολυ μικρες οι βιδες του και δεν πιανουν καλα τα μεγαλα συρματα οπως επίσης θελει να αφήνεις τα λουκια για να μην τρως καμμενο.

ολοι εχουν το κατι της τους..το μεγαλο θεμα ειναι να μην ξεπερνανε τα κατα τα υπερ...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246303 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572238 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1928 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8069 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122077 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 708 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 417 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326874 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8635 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298056 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827674 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511824 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios