vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

65 επισκέπτες, 7 χρήστες
Foyle, antiklitos140, Sergios, gfilip, Blackwolf, stamatisgr, camber

Twitter

Smok TFV4

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #60 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 01:23 »
Μακάρι να τον πάρεις, για να αρχίσουμε να συγκρίνουμε τις εμπειρίες μας από τη χρήση του, με έχει φάει η "μοναξιά" να γράφω μόνος μου στο θέμα...  :)

Σήμερα ήρθε στο σπίτι ο φίλος που του αγόρασα το σετάκι iStick 100W και τον μεγάλο Subtank Plus. Ατμίζει μόλις 10 μέρες, και τα έχει καταφέρει προς το παρόν, δεν έχει ανάψει ούτε ένα κανονικό τσιγάρο αυτό το 10ήμερο. Μιλάμε για βαρύ καπνιστή, κάπνιζε 1,5 έως 2 πακέτα τσιγάρα την ημέρα.

Του δίνω και δοκίμαζε διάφορα setup από μοντάκια και ατμοποιητές και υγρά, ψάχνοντας να βρούμε ένα δεύτερο υγρό για να ατμίζει, προς το παρόν έχει φάει κόλλημα με το HoneyBrew του Danlucas. Κάποια στιγμή του δίνω και δοκιμάζει το υγρό που μου αρέσει προς το παρόν στον TFV4, το Druiden από το Atmorama στα 3mg νικοτίνη, σε βάσεις 100%VG της Umami. Πρώτα του το δίνω και το ατμίζει σε Ατλαντίδα 1 στα 35W, με την νέα αντίσταση των 0.5Ω στο ZeroSX και ολόφρεσκια κεφαλή, μόλις σήμερα το απόγευμα την έβαλα. Ρουφούσε, ξαναρουφούσε, μου λέει: "Δεν νιώθω απολύτως τίποτα από χτύπημα, λες και ατμίζω αέρα κοπανιστό";D

Μετά του δίνω το ίδιο υγρό στον TFV4 στα 90W με τον Χιονόλυκο και την τετραπλή των 0.15Ω, τις τρύπες αέρα ανοιχτές κατά 3/4 και την παροχή αέρα στο ντριπτίπ εντελώς κλειστή. Η τεραπλή κεφαλή στον TFV4 έχει ρουφήξει τουλάχιστον 60-70ml και συνεχίζει σαν τρένο. Τον βλέπω με τα σαγόνια κατεβασμένα να έχει αρπάξει και τον TFV4 και να τον κάνει πιπίλα στα 90W και να μην παίρνει χαμπάρι!  :o :o :o

Μου λέει: "Με αυτόν, κάτι νιώθω σαν χτύπημα, αλλά η γεύση του υγρού βγαίνει πολύ έντονη, πολύ καλύτερη από τον άλλον" (την Ατλαντίδα 1).

Χαχαχά, και μιλάμε τώρα για εντελώς άπειρο ατμιστή, που ατμίζει μόλις δέκα μέρες...  :)) :)) :))
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 01:48 από Zarko27 »

Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #61 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 09:14 »
Δεν εισαι μονος ειμαι και εγω εδω ;D ;D ;D
Αυτα που εχω να πω εγω ειναι....
1..ειναι ρουφηχτρα υγρου αφου θελω κοντα 20 ml την ημερα χωρις να τον εχω πιπιλα.
2..αντοχη με στιγμης η 4πλη κεφαλη πρεπει να εχει περασει τα 200 ml με αρωμα κανελα και ακομα ειναι καινουρια.
3..μπαταριοφαγος.2 μπαταριες samsung 25R πρωι ξεκινανε μεσημερι τελος.
4..ντουμανι σε βαθμο με την 3η τζουρα στα 100w να σκοτινιαζει το σπιτι και να πεφτει παντοφλα :)) :))
5.τελειο το ντουμανι αλλα ο subtank με vertical coil εχει αρκετα καλυτερη γευση.


στην πορεια θα γραψω οτι προκυψει.


Υ.Γ Σε οτι αφορα το θεμα του ορινγκ που ελειπε ο efun.top ακομα χαμενος στο διαστημα.με πατεντα κανω δουλεια μου.
     Εχω προχωρησει σε escalate στο Paypal και αναμενω.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #62 στις: Οκτωβρίου 01, 2015, 17:05 »
Ειδα βγηκε και ο mini. Σκεφτομαι να τον τσιμπησω σε κανα μηνα που θα βγει. Αλλα μονο για το επισκευασιμο κομματι. Δεν θελω να ατμιζω 30ml υγρου την μερα και να κουβαλαω 10 μπαταριες μαζι μου  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #63 στις: Οκτωβρίου 01, 2015, 19:16 »
Καλησπερα Zarko...Διαβαζω για τον TFV4 οτι δεν ειναι αξιοπιστος ατμοποιητης καθως τα προβληματα διαρροων και καμενου ειναι εντονα...Πολλοι ειναι οι χρηστες που εχουν προβληματα διαρροων τοσο απο τις τρυπες στη βαση οσο και απο την πανω πλευρα μετα το γεμισμα και κατα το κλεισιμο του πανω μερους...Οι κεφαλες quad και Triple φαινεται να ειναι αναξιοπιστες καθως τα καμενα μαλλον ειναι απότι καταλαβα ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΑ αφου δεν ειναι λιγοι εκεινοι που στα ιδια watt αλλες στιγμες ρουφανε καμενο και αλλες οχι...Επισης η προσωπικη μου γνωμη για τους Sub που ζητανε 100+ watt ειναι τελειως αρνητικη (οχι μονο για τον TFV4 αλλα και για αλλους Sub που θα ακολουθησουν)...Η εμπειρια που εχω εως τωρα εχοντας δοκιμασει πολλους sub,ειναι θετικοτατη αν αυτη φυσικα δεν ξεπερναει τα ορια της παρανοιας..Τι εννοω...Μεχρι τα 60-70-αντε και 80 watt,ειναι καλα...Τα 100 + watt ειναι πολλα..Παρα πολλα...Ο ατμος δεν ειναι απλα ζεστος σε αυτα τα watt....Ειναι καυτος..Εχει μεγαλη διαφορα το ζεστο απο το καυτο..Οταν ειναι ζεστος ο ατμος μπορει να ατμιστει με την προυποθεση οτι η τζουρα μας δεν θα ειναι πανω απο 3-4 δευτερολεπτα..Οταν ειναι καυτος ομως ο ατμος (Και στα 100+ watt ΕΙΝΑΙ καυτος),το ατμισμα δεν ειναι πλεον απολαυστικο...Επισης τα 100 + ειναι καταστροφικα για τις μπαταριες μας...Κατι τελευταιο που εχει να κανει με τα ντουμανια αποκλειστικα...Τα ντουμανια τα πολλα θα δημιουργηθουν πιο ευκολα ατμιζοντας στα 60-80 watt καθως οι τζουρες μας μπορουν να ειναι μεγαλυτερες εχοντας αρκετα δευτερολεπτα (3-4)..Στα 100 + ομως η τζουρα ειναι σχεδον αδυνατο να ξεπερασει το 1 δευτερολεπτο οποτε παρα τα πολλα watt,η εισπνοη ειναι μικρη αρα ειναι μικρη και η παραγωγη ατμου...Να το εχουν στα υποψη τους οσοι εχουν πορωθει με την ιδεα οτι θα παρουν τον TFV4 για να τον χρησιμοποιουν ωστε να βλεπουν συννεφα ομιχλης....Θα δειτε περισσοτερες ομιχλες ατμιζοντας στα 50-60 watt και περνοντας μεγαλες τζουρες απότι ατμιζοντας στα 140 watt με τζουρα 1 δευτερο...Ελπιζω να μη δημιουργησα καμια συγχυση στους ηδη κατοχους αλλα και στους ενδιαφερομενους..Παντα υπαρχει η επιλογη της δοκιμης σε καποιο καταστημα ωστε να αποκτησουμε προσωπικη εμπειρια ανεξαρτητα απο αυτα που εχουμε ακουσει η διαβασει..Αλλωστε δεν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα :)

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #64 στις: Οκτωβρίου 01, 2015, 21:20 »
Φίλε imjp1982, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μεταφέρω τις προσωπικές μου εμπειρίες, το τι αντιμετωπίζει ο καθένας δεν με πολυενδιαφέρει κιόλας, για να σου πω την αλήθεια. Μέχρι στιγμής λοιπόν:

α. Για τις διαρροές. Αν εξαιρέσουμε τις διαρροές που είχα μόνο στο πρώτο στήσιμο της μονής επισκευάσιμης κεφαλής, κανένα απολύτως πρόβλημα. Στο δεύτερο και στο τρίτο στήσιμο της μονής επισκευάσιμης κεφαλής, με περισσότερο βαμβάκι και ελαφρά διείσδυση του βαμβακιού στα λούκια εισαγωγής υγρού, ο TFV4 ήταν απολύτως στεγανός, χωρίς ίχνος διαρροής. Για τις εργοστασιακές κεφαλές, την τριπλή των 0.2Ω και την τετραπλή των 0.15Ω, ούτε καν το συζητάω, και οι δύο κεφαλές είναι απολύτως στεγανές, χωρίς ίχνος διαρροής. Και ούτε καν χρειάζεται κάποιος να κλείνει τις τρύπες του αέρα όταν τον γεμίζει με υγρό, όπως κάνουν πολλοί άσχετοι "reviewers" στα βιντεάκια που φτιάχνουν. Με τις δύο εργοστασιακές κεφαλές των 0.2Ω και 0.15Ω, ποτέ δεν έκλεισα τις τρύπες του αέρα όταν γεμίζω τον TFV4, και δεν είχα ποτέ την παραμικρή διαρροή. Σε 2-3 μέρες θα βγάλω την τετραπλή των 0.15Ω και θα στήσω για πρώτη φορά την διπλή επισκευάσιμη κεφαλή, οπότε θα δω εάν έχω εκεί οποιεσδήποτε διαρροές.

β. Για το καμμένο. Νομίζω ότι έχω αναφερθεί αναλυτικά ήδη. Η μονή επισκευάσιμη κεφαλή δεν μου έδωσε ποτέ, ούτε μία φορά καμμένο, στα 40W που την έπαιζα, δηλαδή στα 5,7V περίπου και με την μαμίσια αντίσταση στα 0.75Ω και βαμβάκι Nakamichi. Αντίθετα, οι εργοστασιακές των 0.2Ω και 0.15Ω μου έδωσαν αρκετές φορές γεύση στα 100W-120W που πήγαινε προς το καμμένο. Με διαφορετική συμπεριφορά όμως η μία κεφαλή από την άλλη.

Η τριπλή των 0.2Ω ήταν αρκετά απρόβλεπτη στη συμπεριφορά της, και μπορούσε να δώσει γεύση προς το καμμένο στα καλά καθούμενα, π.χ. αν είχες τον TFV4 να κάθεται για κανένα μισάωρο, τον άρπαζες στα ξαφνικά και έκανες μια τζούρα στα 2-3 δευτερόλεπτα στα 100W. Πάντα όμως για μία τζούρα μόνο, στην αμέσως επόμενη τζούρα η γεύση έστρωνε. Η τριπλή των 0.2Ω διατήρησε αυτή τη συμπεριφορά σε όλη τη διάρκεια της ζωής της, και την έφτασα στα 170-180ml.

Με την τετραπλή των 0.15Ω όμως δεν έγινε το ίδιο. Καταρχήν, να ξαναπώ ότι κατά την ταπεινή μου άποψη, η τετραπλή των 0.15Ω δίνει καλύτερη γεύση από την τριπλή των 0.2Ω, σε πλήρη αντίθεση δηλαδή από ότι υποστήριξαν αρκετοί reviewers, τουλάχιστον στην αρχή της κυκλοφορίας του TFV4. Η τετραπλή των 0.15Ω μου έδωσε κάποιες ελάχιστες φορές γεύση προς το καμμένο, κι αυτή στη πρώτη τζούρα μετά από κάποιο διάστημα απραξίας ή σε παρατεταμένες, βαθιές τζούρες πάνω από τα 2-3 δευτερόλεπτα, αλλά μόνο τις δύο πρώτες μέρες χρήσης. Μετά την τρίτη μέρα και μέχρι σήμερα, δεν μου έδωσε ποτέ γεύση καμμένου, και μέχρι τα 120W που την έφτασα.

γ. Για τη διάρκεια της τζούρας στα πολύ ψηλά βατ. Ξέχνα όσα ξέρεις από τον ζεστό, εώς πολύ ζεστό ή καυτό ατμό της Ατλαντίδας 2. Το επιστόμιο του TFV4 είναι δύο, εντελώς ξεχωριστοί σωλήνες. Το στόμα σου, τα χείλη σου μάλλον, ακουμπάνε στον εξωτερικό σωλήνα, ενώ ο ζεστός ατμός ανεβαίνει από τον εσωτερικό σωλήνα, με τον οποίο δεν έρχεσαι καθόλου σε επαφή, ακόμα και με την εισαγωγή του αέρα εντελώς κλειστή. Άρα, το επιστόμιο στην εξωτερική του πλευρά διατηρείται δροσερό στα ψηλά βατ, σε πλήρη αντίθεση με την Ατλαντίδα 2, που το επιστόμιο παίρνει φωτιά στα 80W.  :))

Να σου δώσω ένα παράδειγμα: μπορώ με άνεση να πάρω πολύ βαθιά πνευμονική τζούρα πέντε, έξι ή εφτά δευτερολέπτων με τον TFV4 στα 90W, με την εισαγωγή του αέρα στο ντριπτίπ εντελώς κλειστή, ενώ αν πας να κάνεις το ίδιο με την Ατλαντίδα 2 στα 80W θα τσουρουφλίσεις και θα κάψεις τα χείλια σου μέχρι εγκαύματος...  ;D

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #65 στις: Οκτωβρίου 01, 2015, 21:31 »
Συντομα θα εχω βιντεο  παρουσιαση του TFV4  και νομιζω εκει θα πω και την δικη μου γνωμη για τον συγκεκριμενο .. εν μερη θα δικαιωσω και τους μεν και τους δεν ..   :yes:
αλλα να πω μονο ενα πραγμα .. εχει δικα του μοναδικα χαρακτηριστικα ...

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #66 στις: Οκτωβρίου 02, 2015, 23:46 »
Σήμερα "έστησα" για πρώτη φορά την διπλή επισκευάσιμη κεφαλή του TFV4. Βαμβάκι Nakamichi, όπως πάντα. Οι δύο έτοιμες αντιστάσεις της διπλής επισκευάσιμης κεφαλής, έχουν οχτώ τυλίγματα στα δύο χιλιοστά διάμετρο. Πέρασα δύο κοντές λωρίδες με όλα τα στρώματα του βαμβακιού, γιατί ήθελα να αποφύγω τυχόν διαρροές υγρού. Το βαβάκι εισχωρεί αρκετά βαθιά στα λούκια εισαγωγής υγρού, αλλά νομίζω ότι δύσκολα το αποφεύγει κανείς αυτό. Αν βάλετε πολύ κοντά τα βαμβάκια, ρισκάρετε να έχετε διαρροές υγρού από τις τρύπες του αέρα, όπως είχα εγώ στο πρώτο στήσιμο της μονής επισκευάσιμης κεφαλής.






Μετά εφάρμοσα το κολπάκι που έχω δει σε κάποια βιντεάκια. Βιδώνετε δηλαδή το καπάκι για 1-2 βόλτες μόνο, και με το ψαλιδάκι κόβετε όλο το παραπανίσιο βαμβάκι στα λούκια εισαγωγής υγρού.





Μόλις ήταν έτοιμη η κεφαλή με τα βαμβάκια, την έβαλα στο ωμόμετρο, που την μέτρησε στα 0.28Ω. Δυστυχώς ξέχασα να την μετρήσω πριν περάσω τα βαμβάκια, για να έβλεπα τις τυχόν διαφορές. Από τη φωτό φαίνεται ένα λάθος στον σχεδιασμό των επισκευάσιμων κεφαλών του TFV4. Αν θέλετε να ποτίσετε τα βαμβάκια αφού βιδώσετε το καπάκι, το στένεμα του πάνω μέρους του καπακιού σας δυσκολεύει. Οπότε θα χρειαστείτε μπουκαλάκι με πολύ στενή μύτη ή βελόνα, για να μπορέσετε να ποτίσετε τα βαμβάκια υπό κλίση.





Υγρό ήταν και πάλι το Druiden σε βάσεις 100%VG της Umami στα 3 mg νικοτίνη. Δυστυχώς έκανα την βλακεία  :idiot1: να φτιάξω ένα τρίτο μπουκάλι με αραίωση 7% στο άρωμα, ενώ τα πρώτα δύο μπουκάλια με τα οποία άτμιζα με την τριπλή των 0.2Ω και την τετραπλή των 0.15Ω τα είχα φτιάξει με αραίωση 10%, οπότε δεν θα μπορούσε να βγαίνει η γεύση ακριβώς το ίδιο.

Ξεκίνησα την διπλή επισκευάσιμη κεφαλή στον Χιονόλυκο στα 40W, που την διάβαζε στα 0.31Ω. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση το πυκνό ντουμάνι που έδινε η κεφαλή με τόσο λίγα βατ. Στις πρώτες τζούρες η γεύση ήταν υποτονική, με τη "βαμβακίλα" να κάνει έντονη την παρουσία της. Μετά από 10-20 τζούρες την ανέβασα στα 45W και μετά από λίγο στα 50W, στα οποία η κεφαλή δίνει πλέον πολύ πυκνά ντουμάνια.  :thumpup:





Η βαμβακίλα εξαφανίστηκε εντελώς κάπου στα 2 ml ατμίσματος. Εδώ και κάποιες ώρες έχω "παρκάρει" πλέον τη κεφαλή στα 60W. Η διπλή επισκευάσιμη κεφαλή ρουφάει το υγρό στα 60W κυριολεκτικά σαν ρουφήχτρα, μέσα σε οχτώ ώρες περίπου, έχω ατμίσει 15 ml υγρό χωρίς καν να το καταλάβω!  :)) Πήγα σε έναν φίλο για ένα δίωρο, και παρόλο που είχα γεμίσει τον TFV4 τίγκα, αναγκάστηκα να φύγω πριν την ώρα μου γιατί ο TFV4 στέγνωσε εντελώς και δεν είχα άλλο υγρό μαζί μου.

Πολύ θετικό: Καμία απολύτως διαρροή υγρού από τις τρύπες του αέρα, εντελώς στεγανός!  :thumpup: Και τον γέμισα δύο τουλάχιστον φορές με τις τρύπες του αέρα ανοιχτές, γι' αυτό σας λέω να μην πιστεύετε αρκετές από τις π@π@ριές που ακούτε στα reviews.  :))

Αρνητικό: Και πάλι, τουλάχιστον 2-3 φορές στη διάρκεια της μέρας, όταν πίεσα τη κεφαλή σε παρατεταμένη βαθιά διπλή τζούρα πέρα από τα 2-3 δευτερόλεπτα, πήρα γεύση που πήγαινε προς το καμμένο.  :( Για μία και μοναδική τζούρα, στην επόμενη η γεύση ήταν μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #67 στις: Οκτωβρίου 03, 2015, 01:03 »
Παναγιωτη ωραια παρουσιαση της διπλης RBA  .. οσο αναφορα τα ανοιχτα airflows  διαπιστωσα οτι οντως  αν ειναι ανοιχτα δεν εχουμε διαροες γιατι μερικες φορες το ξεχναγα ανοιχτο και γεμιζα...  τωρα ισως να ετυχε αλλα δεν το ξεχασα και λιγες φορες .. :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #68 στις: Οκτωβρίου 03, 2015, 21:44 »
Δεύτερη μέρα σήμερα με την διπλή επισκευάσιμη κεφαλή, και όλα είναι πολύ καλά, έως άριστα θα έλεγα.  :)

Ούτε μία τζούρα προς το καμμένο σήμερα, μέχρι και τζούρες των τεσσάρων δευτερολέπτων στα 60W. Έστρωσαν τα Nakamichi; Μπορεί.  :dontknow:

Ο TFV4 συνεχίζει απόλυτα στεγανός με την διπλή επισκευάσιμη κεφαλή, και όλα τα γεμίσματα γίνονται με τις τρύπες του αέρα ανοιχτές.

Ντουμάνια πολύ πυκνά σαν βαμβάκι, γεύση πολύ καλή, με το χτύπημα μόνο να υστερεί κατά ένα μικρό κλικ θα έλεγα, σε σχέση με την τριπλή των 0.2Ω και την τετραπλή των 0.15Ω. Δηλαδή, εάν έπαιζε κάποιος με την τριπλή των 0.2Ω στα 90W με ένα υγρό στα 3mg νικοτίνη και ήταν ικανοποιημένος από το χτύπημα, με την διπλή επισκευάσιμη στα 60W θα έπρεπε ίσως να ανεβάσει την νικοτίνη στα 4 ή 5 mg για να "νιώσει" το ίδιο χτύπημα...  ;)



EDIT: Για τον φίλο davarisx, εδώ μπορείς να βρεις γνήσια ανταλλακτικά o-rings για τον TFV4. Και έχεις και επιλογή ανάμεσα σε δύο μαύρα o-rings για το πάνω μέρος ή ένα μαύρο για πάνω κι ένα λευκό για κάτω.  ;)

Έχω ψωνίσει από αυτούς τις αντιστάσεις TC της Ατλαντίδας και είναι αξιόπιστοι 100%. Δυστυχώς θα σε χρεώσουν 7 δολάρια μεταφορικά για κάτι που στοιχίζει κάτω από ένα ευρώ...  :(



EDIT 2: Ανακοινώθηκε και ο TFV4 mini στα 22 χιλιοστά διάμετρο! Και περιλαμβάνει ότι ακριβώς θα ήθελα να δοκιμάσω το επόμενο διάστημα,  ;D την εξαπλή των 0.4Ω, την νέα κεφαλή με το σύρμα Clapton, καθώς και την νέα επισκευάσιμη κεφαλή με τους τέσσερις πόλους!!!

Και βγαίνει και σε δύο χρώματα, stainless και Night Black!  :_love_heart:




Με το που θα κυκλοφορήσει, έχω τσιμπήσει έναν μαύρο μίνι κατευθείαν! Πού υπογράφω;...  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 03, 2015, 23:28 από Zarko27 »

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #69 στις: Οκτωβρίου 06, 2015, 02:14 »
Ουάου, ανέβηκε για προπαραγγελία ο TFV4 mini στο fasttech και σε stainless και σε μαύρο χρώμα,  :_love_heart: και δεν άντεξα ούτε στιγμή, παράγγειλα έναν μαύρο κατευθείαν!  :))




Το θέμα είναι ότι μετά που έλεγξα την παραγγελία, βλέπω αναμενόμενη ημερομηνία άφιξης 3-11-2015, και κανένα 20ήμερο για να έρθει, τον πιάσαμε σχεδόν τον Δεκέμβρη, ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι, θα είναι μεγάλη η αναμονή.  :'(


Ανέβηκε επίσης στο fasttech και ο πρώτος κλώνος του TFV4 (άργησε κιόλας). Τον ξεχωρίζετε από τον γνήσιο πανεύκολα από την συσκευασία, αλλά και από το κάτω μέρος, από το οποίο απουσιάζει το τεράστιο "Designed by Smok" που υπάρχει στον γνήσιο.




Έρχεται και με μαϊμού τριπλή αντίσταση στα 0.2Ω, που ισχυρίζεται ότι μπορεί να σηκώσει από 40W έως και 130W, όπως η γνήσια δηλαδή. Και μπορεί μεν οι γνήσιες κεφαλές του TFV4 να παίζουν μια χαρά στον κλώνο, μένει να το διαπιστώσουμε βέβαια αυτό, αλλά δεν θα πρότεινα σε κανέναν να ρίξει 120W-130W στη μαϊμού κεφαλή του κλώνου!  ;D :wall:

Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #70 στις: Οκτωβρίου 06, 2015, 09:20 »
Εμενα παλι αρχισε να με κουραζει ρε παιδια.
απο την μια θελω 1 ζευγαρι μπαταριες στο 8ωρο απο την αλλη 4 γεμισματα με υγρο την μερα για πλακα και εκτος αυτου οπου τραβηξω τζουρα ολοι με κοιτανε λες και εχω παρει φωτια.
Η γευση του δε θεωρω οτι ειναι πολυ κατωτερη του subtank με vertical coil.
Δεν ξερω αλλα εγω βλεπω να τον βαζω στο ντουλαπι.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #71 στις: Οκτωβρίου 06, 2015, 15:34 »
Αν θεωρείς ότι ο TFV4 δεν σου δίνει καλή γεύση, και σε έχουν κουράσει και τα ντουμάνια του, τότε πούλα τον ή βάλτον στο ντουλάπι φίλε davarisx. Όταν κάποιος τον αγοράζει, γνωρίζει εκ των προτέρων ότι θα έχει τρελές καταναλώσεις υγρού και μπαταριών. Όταν οδηγάς μια Φεράρι ή μια Λαμποργκίνι, δεν σε νοιάζει ούτε το πόση βενζίνη καίει, ούτε το πόσο γρήγορα τρώει τα λάστιχα στα σπινιαρίσματα, γιατί εάν σε νοιάζει, τότε έχεις κάνει λάθος αγορά.  :)

Κατά την άποψή μου ο TFV4 δεν απευθύνεται ουσιαστικά στο ελληνικό κοινό, άντε να τον αγοράσουν 10-20 άτομα όλα κι όλα, ίσως να λέω και πολλούς. Δεν ταιριάζει στον μέσο Έλληνα ατμιστή, το στιλ του extreme vaper. Στο εξωτερικό όμως σαρώνει σαν σκούπα,  :)) και τα νούμερα στο fasttech είναι ενδεικτικά:

Aspire Atlantis, 46 reviews με μέσο βαθμό 4.6.
Aspire Atlantis 2, 17 reviews με μέσο βαθμό 4.8.
Kangertech Subtank Plus, 91 reviews με μέσο βαθμό 4.7.
Smok TFV4, 65 reviews με μέσο βαθμό 4.7.

Δηλαδή μέσα ενάμισι μήνα μόλις που κυκλοφορεί στο fasttech, σάρωσε σε αριθμό reviews τις δύο Ατλαντίδες και πλησιάζει πλέον τον Subtank Plus.

Θεωρώ επίσης ότι όταν κάποιος του αρέσει το subohm, είναι πολύ δύσκολο να μην καταφέρει να βρει ανάμεσα σε δέκα διαφορετικές εργοστασιακές κεφαλές και τρεις διαφορετικές επισκευάσιμες κεφαλές, μία κεφαλή που να του ταιριάζει και να του αρέσει...  :)

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #72 στις: Οκτωβρίου 06, 2015, 16:13 »
Είναι λίγο θέμα όμως ότι για να δοκιμάσεις και τις 10 κεφαλές πρέπει να δώσεις Χ ευρώ. Δεν τα έχω υπολογίζει ακριβώς πόσο πάει επειδή δίνουν και στο πακέτο και πες ότι δοκιμάζεις μόνο την airy version από αυτές που έχουν δύο εκδόσεις. Πόσο θες, άλλον έναν ατμοποιητή σε €;

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #73 στις: Οκτωβρίου 06, 2015, 20:27 »
Εμενα κατι που μου εκανε εντυπωση,οι κεφαλες οι Triple ειναι πιο ακριβες απο τις Quad..4.80 ευρω βρηκα τις Quad και 5.50 ευρω τις Triple...Γιατι οχι στην ιδια τιμη και οι 2?Ακομα και αν η Quad ηταν πιο ακριβη απο την Triple,θα μου φαινοταν πιο φυσικο..Μπορει να κανω και λαθος...Επισης εχω πετυχει καταστημα να εχει την μια Triple 6.90 ευρω :o

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #74 στις: Οκτωβρίου 06, 2015, 21:29 »
Είναι λίγο θέμα όμως ότι για να δοκιμάσεις και τις 10 κεφαλές πρέπει να δώσεις Χ ευρώ. Δεν τα έχω υπολογίζει ακριβώς πόσο πάει επειδή δίνουν και στο πακέτο και πες ότι δοκιμάζεις μόνο την airy version από αυτές που έχουν δύο εκδόσεις. Πόσο θες, άλλον έναν ατμοποιητή σε €;


Ένα νόμισμα έχει πάντα δύο όψεις, το επισήμανε πολύ εύστοχα ένας reviewer σε ένα βιντεάκι του TFV4. Έλεγε: "Ουσιαστικά είναι αδύνατον να έχει ένας κατασκευαστής τους πάντες ικανοποιημένους. Όταν υπήρχαν λίγες διαθέσιμες εργοστασιακές κεφαλές σε άλλους ατμοποιητές, πολλοί φώναζαν γιατί να είναι τόσο λίγες οι διαθέσιμες επιλογές. Τώρα κάποιοι θα βρεθούν να γκρινάζουν γιατί οι διαθέσιμες κεφαλές στον TFV4 να είναι τόσες πολλές";D

Φίλε mindtrapper, οφείλεις να παραδεχτείς ότι η Smok παίζει άριστα το παιχνίδι του μάρκετινγκ. Προσφέρει τώρα με τον mini, τρεις από τις ολοκαίνουριες κεφαλές, που κανένας από εμάς που αγοράσαμε τον μεγάλο TFV4 δεν είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει.  ;)

Αν μάλιστα σκεφτείς ότι οι τρεις κεφαλές που προσφέρονται με τον mini θα προσεγγίζουν με άνεση σε τιμή τα 15-16 ευρώ, στα 28 ευρώ που πουλάει τον stainless το fasttech ουσιαστικά στον χαρίζει...  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116301 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824615 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507614 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8973 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154889 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568929 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244012 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294352 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1800 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762887 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1158 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4046 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem