vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

110 επισκέπτες, 1 χρήστης
thanos1071

Twitter

Smok TFV4

Αποσυνδεδεμένος Chrisnik

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #90 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 16:33 »
Κ εγω τον tfv4 mini (black) εχω παραγκειλει μαζι με τον Uwell Crown κ αυτος σε μαυρο απο fasttech!!
Ερωτηση!! Εχει δοκιμασει κανεις τις εργοστασιακες Τιτανιου η Νικελιου του tfv4?!! Παιζουν καλα???

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #91 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 11:54 »
Έχω παραγγείλει και περιμένω από μέρα σε μέρα ένα κομμάτι από την TF-T2 του 1.5Ω που παίζει μέχρι και 45W, άρα ζητάει μέχρι και 8.2V από το μοντάκι!  :o

Περισσότερο από περιέργεια, για να την μετρήσω με το βολτόμετρο και να δω τι ρεύμα μπορεί να δίνει το ZeroSX, παρά για να την ατμίσω, να σου πω την αλήθεια.

Έχω παραγγείλει επίσης ένα κομμάτι και από την TF-N2 με σύρμα Ni-200, στην αεράτη έκδοση, για να την δοκιμάσω στον Χιονόλυκο. Μόλις έρθει θα γράψω εντυπώσεις.  :)

Την κεφαλή με το σύρμα τιτανίου δεν την έχω παραγγείλει ακόμα, αφού δεν έχω μοντάκι που να την υποστηρίζει, θα την παραγγείλω μόλις μου έρθει ο μικρούλης Χιονόλυκος, που θα την υποστηρίζει...

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #92 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 00:25 »
Εκανα και εγω την κινηση σημερα για τον mini + την επισκευασιμη με τις 2πλες αντιστασεις. Πηρα και εναν UD Bellus ετσι για το γ@#ώτο! Για να δουμε ποιος θα ειναι καλυτερος!

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #93 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 12:30 »
Ο TFV4 mini σαρώνει κανονικά σε πωλήσεις στο εξωτερικό. Όλα τα κομμάτια του πρώτου κύματος σε fasttech και gearbest εξαφανίστηκαν σε 1-2 μέρες. Και σε άλλα sites που τσεκάραμε εγώ κι ενας φίλος, όλα τα κομμάτια που ήρθαν εξαφανίστηκαν μέσα σε μια μέρα.

Αν κάποιος θέλει να τον παραγγείλει άμεσα, μόνο στο 3fvape είναι διαθέσιμος, και μόνο ο ασημένιος, ο μαύρος έχει εξαντληθεί σχεδόν παντού, σε όλα τα sites.  :o

Στον μεγάλο TFV4 τώρα, η Smok εξακολουθεί και κάνει την πατάτα της ζωής της, αφού τρεις μήνες μετά την κυκλοφορία του ατμοποιητή, και παρόλο το κράξιμο που έχει φάει από εκατοντάδες χρήστες στο εξωτερικό, δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα επίσημα ένα σετάκι με τα ανταλλακτικά orings για τον μεγάλο TFV4.  :thumpdown:

Πριν μερικές μέρες, αντιμετώπισα κι εγώ για πρώτη φορά πρόβλημα με το μαύρο oring στο πάνω μέρος του TFV4. Θέλοντας να τον πλύνω καλά, γιατί τον είχα με το HoneyBrew με τη μονή επισκευάσιμη κεφαλή, που είναι πολύ έντονο υγρό, τον έλυσα τελείως, βγάζοντας και το γυάλινο τανκ από το πάνω μέρος. Μόλις τον έστησα με τη διπλή επισκευάσιμη κεφαλή, και πήγα να ξαναβάλω το γυάλινο τανκ στη θέση του, δεν έμπαινε με τίποτα, μου γυρνούσε συνεχώς με κλίση προς μία μεριά, έμπαινε στραβά δηλαδή.  :o

Κοιτάζοντας προσεκτικά, είδα ότι το μαύρο oring στο πάνω μέρος σχημάτιζε κάτι σαν καρούμπαλο σε ένα σημείο, έβγαινε προς τα έξω δηλαδή, εμποδίζοντας το γυάλινο τανκ να μπει στη θέση του. Παίρνω ένα ίσιο λεπτό κατσαβιδάκι και ισιώνοντάς το και βάζοντας στη θέση του στο προβληματικό σημείο, μου έκανε καρούμπαλο σε άλλο σημείο στην απέναντι πλευρά, κι έτσι και πάλι δεν αφηνε το γυάλινο τανκ να μπει στη θέση του.  :angry_orange:

Τελικά, αφού έφαγα κανένα εικοσάλεπτο, κατάφερα με τα χίλια ζόρια να ξαναβάλω το γυάλινο τανκ στη θέση του, αλλά τώρα που ξέρω ότι έχει φθαρεί το oring στο πάνω μέρος, εννοείται ότι δεν το ξαναβγάζω από τη θέση του, ούτε για αστείο.  ;D

Ευτυχώς, δεν έχω κανένα θέμα με διαρροές...  :)

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #94 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 20:17 »
Ηρθε σημερα. Ενα quick review. Στο 7:21 δειχνω τι βγαζει.

[youtube]QRjphtI6C40[/youtube][/font]

Αποσυνδεδεμένος alexS3

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #95 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 20:26 »
Για Μινι μεγαλουτσικος ειναι!
Απεξω τον εφερες?



Ωραια παρουσιαση  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #96 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 02:35 »
Ναι, fasttech. Με το που τον ειδα διαθεσιμο τον πηρα αμεσως. Μεσα σε 2 ωρες δεν ηταν διαθεσιμος παλι!

Μετα απο μερικες ωρες χρησης, μπορω να πω οτι ειναι παρα πολυ καλος. Λιγο το βαμβακι δεν συγχωρει πολυ τα λαθη, αλλα οχι τιποτα τραγικο.


Οταν εχω ορεξη να φτιαξω clapton, θα τον δοκιμασω και με τετοιο!

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #97 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 02:44 »
Περιμένω κι εγώ τον TFV4 mini, αλλά σε μαύρο χρώμα από το fasttech, επιτέλους μετά από ατέλειωτες καθυστερήσεις τον ταχυδρόμησαν πριν από 2-3 μέρες.

Αλλά εγώ θα τον ξεσκίσω στα πολλά βατ φυσικά, όπως και τον μεγάλο,  :)) δεν υπάρχει TFV4 για μένα κάτω από τα 40W, και αυτά μόνο με την μονή επισκευάσιμη κεφαλή...

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #98 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 02:56 »
Ποσα mg κανεις πανω απο 40W? Γιατι εγω στα 3mg, μεχρι 30 το πολυ αντεχω.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #99 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 22:49 »
Στην μονή επισκευάσιμη κεφαλή μέχρι και 40W κάνω ακόμα και 9mg νικοτίνη εύκολα, ανάλογα και με το υγρό βέβαια, π.χ. το HoneyBrew πολύ εύκολα στα 9mg. Στην διπλή επισκευάσιμη κεφαλή μέχρι και τα 60W ήταν και το πιο δύσκολο για να βρω την ισορροπία μου στην νικοτίνη. Στα 3mg μου έλλειπε χτύπημα, αλλά όταν ανέβηκα στα 5-6mg μου φάνηκε πολύ υπερβολικό το χτύπημα. Κάπου στα 4mg φαίνεται ότι ισορροπώ πολύ καλά.

Στα βαρβάτα θηρία τώρα, την τριπλή των 0.2Ω και την τετραπλή των 0.15Ω και στα 90-110W, μέχρι 3mg νικοτίνη το πολύ, και ποτέ στις πρώτες τζούρες όταν ξυπνούσα, δεν τις άντεχε ο λαιμός μου με τίποτα. Μόλις όμως άτμιζα για κανένα 10λεπτο με τους Kayfun και τις Ατλαντίδες για ζέσταμα, ήμουν έτοιμος για να πάω στα θηρία.  ;)

Σήμερα μου ήρθε επιτέλους και η εξαπλή κεφαλή TF-S6 στα 0.4Ω. Για να δούμε πως θα πάει αυτή, λογικά κάπου στα 70-80W, πρέπει να παίζει πολύ καλά.


 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 21, 2015, 22:55 από Zarko27 »

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #100 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 04:06 »
Μου ακούγονται τρέλα τα νούμερα που λες :-P


Sent from my iPad Air using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #101 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 13:29 »
Τώρα έχω την TF-S6 στα 80W με υγρό το Druiden στα 4mg νικοτίνη, με βάσεις της Umami 95%VG, που είναι γλυκό καπνικό υγρό με πολύ δυνατό χτύπημα, δεν αστειεύεται, σε σύγκριση π.χ. με το HoneyBrew είναι πολύ ισχυρότερο το χτύπημά του. Κι όμως, δεν νιώθω πολύ δυνατό το χτύπημα της TF-S6, η διπλή επισκευάσιμη στα 60W με το εργοστασιακό στήσιμο, και με βαμβάκια Nakamichi, μου φαίνεται ότι έχει ισχυρότερο χτύπημα.

Λοιπόν, την TF-S6 το ωμομετράκι μου την διάβασε ακριβώς στα 0.4Ω, εντυπωσιακή ακρίβεια με αυτό που δίνει η Smok!  :o




Ενώ ο Χιονόλυκος την διαβάζει στα 0.42Ω. Την ξεκίνησα από τα 40W, όπου η κεφαλή δεν ατμοποιεί σχεδόν καθόλου, και είναι εντελώς άγευστη. Ακόμα και στα 50W ίσα που γαργαλιέται η TF-S6.  :))

Στα 60W η κεφαλή ξυπνάει από τον λήθαργο και ανεβάζει κατακόρυφα ντουμάνι και γεύση, τα 60W θεωρώ ότι είναι καλά για να την στρώσετε πριν την ανεβάσετε παραπάνω. Μετά την πήγα στα 70W και τώρα την έχω παρκάρει στα 80W. Ούτε ίχνος από καμμένο και η κεφαλή φαίνεται να αντέχει εύκολα παρατεταμένες και επαναλαμβανόμενες τζούρες.

Παρόλα αυτά δεν με ενθουσιάζει, η γεύση του Druiden είναι κάπως flat σε σχέση με την διπλή επισκευάσιμη κεφαλή, ενώ είναι σίγουρα κατώτερη στη γεύση από την τετραπλή των 0.15Ω στο ίδιο υγρό. Ίσως και να στρώσει και άλλο, θα δούμε, μέχρι τώρα έχω ατμίσει κάπου στα 4-5ml...

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #102 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 13:35 »
Α παπαπα. Πως αντέχεις τέτοια νούμερα!! Αν και με βάζεις στο τρυπακι να δοκιμάσω. Την διπλή επισκευασιμη πως την στήνεις?


Sent from my iPad Air using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #103 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 13:50 »
Βαμβάκι Nakamichi και τίποτε άλλο. Δεν έχω στήσει ακόμα δική μου αντίσταση, βαριέμαι να ασχοληθώ, μιλάω για το εργοστασιακό στήσιμο όπως έρχεται στα 0.25Ω ονομαστική αντίσταση. Το ωμομετράκι μου την μέτρησε στα 0.28Ω την πρώτη φορά, και ο Χιονόλυκος στα 0.3Ω. Τώρα, πρέπει να έχω ατμίσει πάνω από 200-250 ml Druiden με την διπλή επισκευάσιμη κεφαλή, και τα σύρματά της ακόμα πάνε τρένο. Βέβαια, η αντίσταση χτες που την μέτρησα, έχει ανέβει πλέον στα 0.33Ω.

Η διπλή επισκευάσιμη είναι απόλυτα στεγανή, εγώ τη στήνω με τα Nakamichi να κατεβαίνουν αρκετά βαθιά στα λούκια εισαγωγής υγρού. Στα 40W πιστεύω ότι θα σου αρέσει πολύ εσένα, από ότι έχω καταλάβει. Εγώ την πάω στα 60W, αλλά εκεί η κεφαλή είναι στα απόλυτα όριά της με το εργοστασιακό στήσιμο. Αν επιμείνεις σε παρατεταμένη επαναλαμβανόμενη τζούρα στα 3-4 δευτερόλεπτα, έχει την τάση να πάει τη γεύση του υγρού προς το καμμένο. Μια καλή "χρυσή τομή" για πολύ καλή γεύση και πολύ καλό ντουμάνι, είναι τα 50W...

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #104 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 14:32 »
Αυτό με το βαμβακι πρέπει να το δω. Γιατί ψιλο παίρνω καμμένο στα 30w, δικές μου αντιστάσεις βέβαια. Λες το βαμβακι πιο βαθιά να βοηθήσει;


Sent from my iPad Air using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 246007 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572054 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1869 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8019 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121629 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 685 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 396 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326731 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8602 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297676 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827597 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511681 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios