vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

86 επισκέπτες, 10 χρήστες
ZoeM, camber, Parolos, manoslykos, antiklitos140, Milarepa, Sergios, Tem, slayer, g1smo1978

Twitter

Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #75 στις: Ιουνίου 11, 2015, 22:42 »
Οι ίδιες συνταγές δηλαδή που κυκλοφορούν και εδώ μέσα;

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #76 στις: Ιουνίου 11, 2015, 23:00 »
Κι εγώ προς τα εκεί κλείνω. Ότι δηλαδή είναι οι ίδιες συνταγές που αναφέρονται στο φόρουμ. Πιθανόν βέβαια να υπάρχουν μερικές τροποποιήσεις αλλά κατά βάση αυτές πρέπει να είναι.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #77 στις: Ιουνίου 11, 2015, 23:12 »
Εγώ θα μιλήσω επί της αρχής και γενικά.
Έχει πράγματι κάποια σημασία αν οι συνταγές είναι ίδιες και απαράλλαχτες ή διαφορετικές?
Κανένας παρασκευαστής δεν θα σου πει την συνταγή του για ευνόητους λόγους και σίγουρα δεν έχει και την υποχρέωση να το κάνει.
Επειδή τυγχάνει η vapesin να είναι μέλος στο φόρουμ μας, σημαίνει οτι πρέπει να μας πει τις συνταγές? Αν στη θέση της ήταν η five pawns θα ρωτάγαμε με τι συνταγές φτιάχνει πχ το castle long και το grandmaster? (τραβηγμένο παράδειγμα, το ξέρω).
Ας πούμε οτι οι συνταγές είναι ίδιες με αυτές που έχουν γραφτεί στο φόρουμ. Το γεγονός ότι εξαντλούνται με το που βγαίνουν πάει να πει αν μη τι άλλο ότι είναι πολύ καλά εκτελεσμένες ή/και ότι προσφέρουν στους αγοραστές τους κάποια ευκολία, πχ εξοικονόμηση χρόνου για την παρασκευή των συνταγών.
Εύκολα διαπιστώνει πάντως ο οποιοσδήποτε αν οι συνταγές είναι ίδιες, ας πάρει τα αρώματα και ας φτιάξει τη συνταγή μόνος του για να συγκρίνει με το έτοιμοι άρωμα.
Η ακρίβεια στις αναλογίες είναι το παν, τα ίδια αρώματα με ελάχιστα διαφορετικές αναλογίες αντί να δώσουν ένα καλό υγρό δίνουν αποτέλεσμα για νεροχύτη.
Αυτό που για μένα έχει σημασία, είναι να είναι σωστή η παρασκευή / συσκευασία / διάθεση ώστε να διασφαλίζει την απαιτούμενη ποιότητα για την υγεία μας.


Έχω φτιάξει τους κλώνους με σχεδόν ότι συνταγή έχω βρει για το castle long. Το αποτέλεσμα από το έτοιμο άρωμα ήταν καλύτερο. Δεν λέει τίποτα αυτό, μπορεί να είμαι χάλιας στο DIY :) , απλά το αναφέρω.
Και μετά από αυτά που έγραψα, να πω οτι δεν έχω καμιά σχέση με κανένα κατασκευαστή / πωλητή για να μην έχουμε παρεξηγήσεις και ανάψουν τα αίματα αναίτια :)









Αποσυνδεδεμένος GiorgosDS

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #78 στις: Ιουνίου 12, 2015, 00:53 »

Για να έχουμε την υγεία μας πρέπει να υπάρχουν πιστοποιητικά και αναλύσεις ( πολλά ζητώ ε  ::) ).
τουλάχιστον να γνωρίζουμε πια είναι αυτή η εταιρία .


Στην τελική ας το φτιάχνει ο φίλος μας  η το ίδιο το κατάστημα η όποιος άλλος θέλει αρκεί να  το γνωρίζουμε ώστε να μπορούμε να κρίνουμε αν θα τους εμπιστευτούμε την υγεία μας η όχι.


Λίγο που έψαξα στο διαδίκτυο δεν βρήκα πληροφορίες για την εν λόγω εταιρία, αν κάποιος γνωρίζει ας ενημερώσει.

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #79 στις: Ιουνίου 12, 2015, 01:11 »
Γιαννη, κανενας δεν ζητησε να μας πει ο έμπορος, ο κατασκευαστης η οποιοσδήποτε άλλος τις συνταγες.
Ξεκινησα τη συζητηση ώστε να μαθω από τους υπόλοιπους συνατμιστές αν οι γεύσεις ειναι ίδιες / παρόμοιες και βασιζόμενες κατά την κρίση τους στις ίδιες συνταγές που κυκλοφορουν , αφού ατμίζω τρια από τα τεσσερα υγρα με DIY συνταγες και ηθελα να μαθω αν ειναι κατι διαφορετικό για να κρίνω αν θα αγοράσω ή όχι.


Εφοσον οι φίλοι μου λενε οτι είναι παρόμοιες δεν εχω λόγω εγω προσωπικά να τις αγοράσω αφού δεν εχω θεμα να φτιαξω στα γούστα μου οποιαδήποτε από τις συνταγες που κυκλοφορούν. Αν κάποιος μου ελεγε ότι είναι ίδιο με το γνήσιο ή παρα πολύ καλύτερο από τις συνταγές τότε ναι θα αγοραζα.
Κάποιοι άλλοι φίλοι που δεν ασχολουνται με το DIY καλα κανουν και το αγοράζουν εφόσον δεν έχουν και πρόβλημα με το γεγονος ότι ο κατασκευαστης δεν επιθυμει να υπαρχουν περαιτερω πληροφορίες για τα αρωματα, οπως αναφερθηκε στο αλλο θεμα.


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #80 στις: Ιουνίου 12, 2015, 01:26 »

Ναι, δεν τα καταφέρνουν όλοι με τα diy, ή δεν τα καταφέρνουν με τις περίπλοκες συνταγές ή δεν έχουν το χρόνο και τη διάθεση να ασχοληθούν.


Σχετικά με τα πιστοποιητικά: Το θέμα των πιστοποιητικών είναι αρκετά γκρίζο τοπίο στην παγκόσμια αγορά, με πολλές μεγάλες εταιρίες του χώρου να μη δημοσιεύουν τίποτα, κάτι που καθιστά λίγο άδικο να ζητάμε μονομερώς από κάποιες. Εξάλλου, θα αναφέρω έναν προβληματισμό στο κατά πόσο τα πιστοποιητικά δίνουν ακριβή εικόνα του υγρού. Αν δεχτούμε ότι η έκλυση διακετυλίου είναι ένα επικίνδυνο παράγωγο του ατμίσματος, πόσο ακριβή εικόνα δίνουν τα πιστοποιητικά που σε κρύο υγρό ψάχνουν το διακετύλιο όταν αυτό κυρίως εκλύεται με την ατμοποίηση; Και για πόσες άλλες ουσίες ισχύει αυτό;

επιστρέφοντας στα πιστοποιητικά, έχουμε τέτοια πιστοποιητικά από την 5 pawns και άλλες premium εταιρίες?
Από τα όσα έχουν δημοσιευτεί μέχρι τώρα για το διακετύλιο κλπ κλπ δεν γνωρίζουμε ότι το πιο "περιεκτικά" σε αυτό αρώματα ανήκουν κυρίως στην κατηγορία των φρουτογλυκών και λιγότερο σ΄αυτή των καπνικών; (φρουτογλυκά είναι τα περισσότερα premium υγρά.)
Επίσης δεν γνωρίζουμε ότι όσο λιγότερα αρώματα, τόσο το καλύτερο; (τα "premium"  υγρά, υπενθυμίζω, έχουν μεγαλύτερες ποσοστώσεις αρωμάτων κατά μ.ο.)


Κατανοητή βέβαια και θεμιτή η επιθυμία να γνωρίζουμε τι ατμίζουμε.
Φοβάμαι όμως ότι αν ξεκινάμε με αφετηρία την υψηλή ασφάλεια των 5 pawns και παρόμοιων εταιριών, ώστε με γνώμονα αυτά να ζητήσουμε να είναι εξίσου ασφαλή τα υπόλοιπα, μάλλον το πιάσαμε ανάποδα.


Το πιθανότερο είναι να αποδειχτεί σε λίγο καιρό ότι - όπως με τα φαγητά - τα πιο νόστιμα είναι και τα πιο ανθυγιεινά.




Αποσυνδεδεμένος vaper

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #81 στις: Ιουνίου 12, 2015, 01:42 »
Εντάξει τώρα, μην συγκρίνουμε τα five pawns με τα rcp. Εντελώς ατυχές το παράδειγμα κατα την γνώμη μου...
Εμένα η μυστικοπάθεια δεν μου αρέσει, και δεν εννόω για την συνταγή τους.
Απο την μιά λένε πως παρασκευάζονται με αρώματα tpa αλλά τα εμπορεύονται μόνο αυτοί και ο παρασκευαστής θέλει την ανωνυμια του...  οκ προχωράμε.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #82 στις: Ιουνίου 12, 2015, 02:01 »
Το 50% των συνταγων τους ειναι κλωνοι των 5pawns.
Με τι θα κανoυμε τη συγκριση; με τα flavour art?

Αποσυνδεδεμένος vaper

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #83 στις: Ιουνίου 12, 2015, 02:08 »
Και ο Αλονεύτης παίζει μπαλίτσα και ο Μέσσι. Να τους συγκρίνουμε επειδή και οι δυο κλωτσανε μια μπάλα???

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #84 στις: Ιουνίου 12, 2015, 02:49 »
Ακυρο το παραδειγμα.
Μια εταιρια βγαζει κλωνους προιοντων μιας δευτερης εταιριας.
Με τι θα συγκρινεις τα προιοντα κλωνους;

Για να επιστρεψουμε στον ατμο...τους κλωνοκαυφουν θα τους συγκρινεις με τους καιφουν. Οχι με τους μαγκμα.

Για να διαπιστωσεις αν η κλωνοποιηση πλησιαζει το αυθεντικο.


Αποσυνδεδεμένος vaper

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #85 στις: Ιουνίου 12, 2015, 03:11 »
Μα αυτό είπα και νωρίτερα στο μήνυμα μου,
Αυτοί που βγάζουν τα κλωνομπουκαλάκια με τα αρώματα δεν λένε ποιοί έιναι και ούτε είναι γνωστοί απο άλλα προιοντα.
Για ποια εταιρία μιλάμε? Μια σοβαρή εταιρία λέει: για σας είμαστε αυτοί και εδρεύουμε εκεί με τηλ. κλπ.

Οι κλώνοι των επισκευάσιμων λένε την εταιρία παραγωγής,  infinite, ivogo, κλπ. Ασε που έχουν βγάλει και άλλα 50 μοντέλα και μπορείς να συγκρίνεις την ποιότητά τους.

Εδώ μιλάμε για μια εντελώς ερασιτεχνική προσπάθεια που δεν λέει τον παρασκευαστή για να μην φάνε μηνύσεις!
Ακόμα δεν το καταλάβατε γιατι παίζουνε κρυφτό? H 5 pawns, αμα θέλει, σου στέλνει εξώδικο για πλάκα γιατί θέλει να  προστατεύσει το προιον της. Αυτά τα ολίγα.


Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #86 στις: Ιουνίου 12, 2015, 05:24 »
Θα φάει μηνύσεις...? Από ποιον και με ποια κατηγορία που μάλιστα να είναι και αξιόποινη; Οι ονομασίες είναι διαφορετικές και οι μίξεις αρωμάτων, δεν είναι πατέντες...
Παιδιά, μην πετάμε ότι μας κατέβει.


Μπορεί η Five Pawns να μοιάζει με την Apple των υγρών, (απ' όλες τις απόψεις)... Αλλά δεν ισχύουν τα ίδια παντού.


Το κρυφτό δεν είναι για τις άλλες εταιρίες στον χώρο. Αυτό που βλέπω εγώ, είναι ένα project που περνάει από καταναλωτική δοκιμή και βλέπουν αν αξίζει η γραφειοκρατία ώστε να πάρει πιο επίσημη μορφή.


Δεν μπορεί σ' αυτόν τον χώρο να σου πει μια εταιρία, μην μιξάρεις burbon με αμύγδαλο, καρύδα και βανίλια μαδαγασκάρης...
Ίσως να κατοχυρώσει το όνομα... Αλλά εκεί θα κολλήσεις; Βάλε Citadel Long... Βάλε Fortress Long... Και όπως τελικά έβαλαν Castle Short.


Κι αν μπορείς να κατοχυρώσεις το όνομα αρώματος στο Η.Τ. ποιος θα ξεκινήσει να μηνύει για το RY4 ?




Αποσυνδεδεμένος GiorgosDS

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #87 στις: Ιουνίου 12, 2015, 11:38 »
Να το θέσω και λίγο διαφορετικά.


Νομιμοποιείται ένα κατάστημα να πουλάει υγρά αγνώστου προέλευσεως ?

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #88 στις: Ιουνίου 12, 2015, 11:41 »
Μαλλον δεν έχετε δει τι γίνετε στο Facebook μέσο lot πουλάνε άλλοι και από κληρώσεις.

Ο καθένας πουλάει ότι θέλει και όπως το θέλει εφόσον έχει αγοράσει να πουλάει ότιδιποτε για ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Όπως είπαν τα παιδιά τα παίρνουν σε μεγάλα μπουκάλια και μας τα δίνουν σε 10 ml αυτοί. Με λίγα λόγια οι vapesin βάζει τα 10 μλ σε μπουκαλακια.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #89 στις: Ιουνίου 12, 2015, 12:04 »
Κάτι δεν έχετε καταλάβει πάντως μερικοί ή δεν θέλετε να καταλάβετε...

Η RCP μέσω της Vapesin προσφέρει στην αγορά αρώματα, τα οποία ευελπιστούν να προσομοιάσουν κάποια γνωστά υγρά. Έχει ενημερώσει ότι χρησιμοποιεί αρώματα TPA για τις μίξεις της.

Τώρα αν μερικοί ζητούν πιστοποίηση για τη μίξη των αρωμάτων, πάσο. Φαντάζομαι ότι όταν ψωνίζουν έτοιμα υγρά, ζητάνε και πιστοποίηση για το μπουκαλάκι, το σταγονόμετρο, το υλικό που χρησιμοποιείται για τη διαβάθμιση του σταγονόμετρου, το άρωμα που χρησιμοποιεί η εταιρεία, τη VG, την PG, τη νικοτίνη και τα γάντια που χρησιμοποιεί ο εκάστοτε εργαζόμενος στη γραμμή παραγωγής και εμφιάλωσης.

Δεν ειρωνεύομαι, επίτηδες γίνομαι υπερβολικός. Μήπως το έχουμε τερματίσει λίγο? Άλλο να έχεις την προσωπική σου άποψη και να εξασκείς το δικαίωμα του να επιλέξεις να μην αγοράσεις κάτι επειδή δεν καλύπτει τα δικά σου στάνταρντς, και άλλο να μπαίνεις και να κράζεις την οποιαδήποτε προσπάθεια και να μιλάς για μηνύσεις κλπ. Δεν μας αρέσει κάτι? Καλώς. Όπως επίσης καλώς καμωμένη και μια δήλωση περί αυτού. Τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας όμως δεν προσφέρουν κάτι. Επιλογή μας δίνει η συγκεκριμένη προσπάθεια, όχι υποχρέωση αγοράς.

Και ένα σχόλιο περί επαγγελματικών προσπαθειών: σε οποιαδήποτε φυσιολογική χώρα, επαγγελματίες και επιχειρηματίες θα μπορούσαν να μυριστούν τέτοιες προσπάθειες και να κάνουν scouting στα φόρουμ, με σκοπό την χρηματοδότηση για αποκόμιση κέρδους. Ξέρω σίγουρα ότι αν είχα τη δυνατότητα να χρηματοδοτήσω τέτοια προσπάθεια, θα το έκανα, με σκοπό την ανάπτυξη της εταιρείας και την αποκόμιση κέρδους ως ποσοστού επί των πωλήσεων, αν φυσικά το επιθυμούσε και η εταιρεία. Εδώ, προτιμούμε να κράζουμε...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1878 248023 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:28
από ThioVag
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1416 181195 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:12
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 254 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 230 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572928 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2189 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8329 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1123035 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 862 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 541 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327702 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8995 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis