vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

177 επισκέπτες, 3 χρήστες
bloodlessz, camber, Sergios

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Δεν καταλαβαινω γιατι συνεχως επαναλαμβανονται τα ιδια πραγματα που εχουν αναφερθει ηδη στο παρον και σε αλλα νηματα πολλακις. Τελοσπαντων να επισημανω δυο πραγματα κομβικης σημασιας, αφου διευκρινησω οτι προσωπικα αποφευγω το πυρωμα των αντιστασεων (οχι ομως εξαιτιας της ακρολεϊνης).

Πρωτον κατα τη διαδικασια του dry burn, δεν ατμιζουμε. Οποτε ο,τι και να παραγεται ειναι ανευ σημασιας.
Δευτερον οποιαδηποτε ποσοτητα ακρολεϊνης παραχθει κατα τη διαρκεια ατμισματος, γινεται αμεσα αντιληπτη στον ατμιστη απο τη γευση του καμενου που παιρνει και αρα διακοπτει αμεσα το ατμισμα. Μια τζουρα καμενου αρκει για να σου χαλασει τη γευση :disgust: και τη διαθεση για ωρες !

Κοντολογης δε τιθεται θεμα κινδυνου ακρολεϊνης ουτε βεβαια στο πυρωμα, αλλα ουτε και στο ατμισμα.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη

Δευτερον οποιαδηποτε ποσοτητα ακρολεϊνης παραχθει κατα τη διαρκεια ατμισματος, γινεται αμεσα αντιληπτη στον ατμιστη απο τη γευση του καμενου που παιρνει και αρα διακοπτει αμεσα το ατμισμα. 

γι αυτο το "οποιαδηποτε ποσοτητα" δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο ειναι ετσι.
Τα οξειδια απ το dry burn παραμενουν εκει και περιμενουν να φτασει η θερμοκρασια στα ορια να αντιδρασουν με τη γλυκερινη, οποτε αν δεν εχουμε TC μου φαινεται λιγο δυσκολο να μαστε τοσο απολυτοι

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Oταν θα γινουν ακριβείας   μετρησεις θερμοκρασιας στην αντισταση με σωστες τροφοδοσιες τοτε μπορουμε να μιλησουμε με  αποδείξεις.
Ολα τα υπολοιπα ειναι ναχαμε να λεγαμε  
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 12, 2016, 09:06 από SEB »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
γι αυτο το "οποιαδηποτε ποσοτητα" δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο ειναι ετσι.
Τα οξειδια απ το dry burn παραμενουν εκει και περιμενουν να φτασει η θερμοκρασια στα ορια να αντιδρασουν με τη γλυκερινη, οποτε αν δεν εχουμε TC μου φαινεται λιγο δυσκολο να μαστε τοσο απολυτοι

Μα τι λες τωρα; Ακρολεϊνη = καμενο . Εχεις δεν εχεις TC, δε ρουφας καμενο εκτος αν εισαι μαζοχιστης. Αν εννοεις οτι η πολυ μικρη ποσοτητα ακρολεϊνης δεν δινει γευση καμενου, κανεις λαθος, καθοτι ΑΚΡΟΛΕΙΝΗ = ΚΑΜΕΝΟ δεν ειναι θεμα απολυτοτητας, ειναι θεμα επιστημης και χημειας της οποιας το εγκωμιο τοσο γλαφυρα μας περιεγραψες στο προηγουμενο ποστ σου.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Δεν εχετε ατμισει ακρολεινη και να εύχεστε να μην σας τύχει.
Παλιά ατμιζαμε αρκετή  με κάτι 510-901-801 της κακιάς ώρας και εκείνη την στιγμή εψαχνες πυροσβεστηρα.
Και οσον αφορα το TC κρατηστε και καμια πισινη μην τυχον δουμε τπτ περιεργα αυριο μεθαυριο με τα καινουργια ολα αυτα συρματα.
Ποτε δεν ξερεις με το αθλημα που ασχολουμαστε 

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
δηλαδη τι παραξενο λεει ο ανθρωπος που ειναι και για γελια?
Οτι οξειδια μεταλλων  λειτουργουν ως καταλυτης  που με οξυγονο (απ τον ατμοσφαιρικο αερα) + θερμοκρασια παραγει Ακρολεινη δεν ειναι κατι καινουργιο (νομιζω αν θυμαμαι καλα το ξερουμε απο τη δεκαετια του 50, ισως και πιο πριν, edit: απ το 1941 αφου την παρηγαγαν απο οξειδιο νικελιου και αλουμινιου αν δεν κανω λαθος και τη χρησιμοποιουσαν στην παραγωγη δισκων βινυλιου η μαλλον για την ακριβεια σε κατωτερης ποιοτητας δισκους που δεν ηταν απο βινυλιο αλλα απο φθηνοτερα πλαστικα )
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%B5%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CE%B7

οπως επισεις συμβαινει και με τη γλυκερινη οταν φτανει στους 280 βαθμους
https://en.wikipedia.org/wiki/Acrolein

Οπως επισεις ειναι γνωστο πως η ακρολεινη (προπεναλη) ειναι καρκινογονος ουσια σε αρκετες μορφες ζωης, ΚΑΙ για τον ανθρωπο
https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/acrolein#section=Top


μπορει καποια πραγματα να εχουν θεωρηθει "must" και να εχουν "κατωχυρωθει" ως "λογικα" απο διαφορους "ψαγμενους" αλλα ισως να μην ειναι και τοσο νορμαλ -οπως συμβαινει και με τις διαφορες "θεωριες" βιασμου των νομων του ηλεκτρισμου απο διαφορους, κυριως Αμερικανους, reviewers που επειδη τα ειπαν οι "ειδικοι" τα εκλαμβανουν πολλοι ως κοσμοθεωριες- αλλα αυτο δεν αλλαζει τους φυσικους νομους της χημειας (να μην πω για τον ηλεκτρισμο γιατι ειναι στην εντατικη μετα απο τον ομαδικο βιασμο)
Το οτι καποιος δε μπορει να φτιαξει μια αντισταση χωρις να καψει μεταλλα ειλικρινα το βλεπω το λιγοτερο περιεργο, και αν τελικα οντως εχει θεμα και δε μπορει... του βραχυκυκλωνουν η κι εγω δεν ξερω τι,  για ποιο λογο δεν παει σε εργοστασιακους που ειναι φτιαγμενες οι αντιστασεις κανονικα απο εργοστασιο στανταροποιημενες και επιμενει να τις φτιαχνει καιγοντας τες? η απορια ειναι ειλικρινεστατη καθως λογο επαγγελματος εχω ερθει απειρες φορες σε κατασκευασμενες αντιστασεις ολων των ειδων αλλα ποτε δεν θα περιμενα ουτε στην Αφρικη να δω να τις καινε πριν τις χρησιμοποιησουν  :confused1:




byw κανεις δε διαφωνει πως ακομα κι αυτο ειναι ασφαλεστερο απ το ΚΤ που προφανεστατα εχει ολες τις τοξινες του πλανητη, αλλα μια πληροφορια για θεματα που απτονται των νομων της χημειας -οι οποιοι δεν εξαρτωνται απο τα βιτσια κανενος ατμιστη η μη και ειναι εκει ετσι οπως ειναι εδω και 15 δις περιπου χρονια και θα υπαρχουν ολοιδιοι μεχρι να σταματησει να υπαρχει υλη και ειτε υπαρχει η ανθρωποτητα ειτε οχι- τουλαχιστο δεν ειναι για γελια. Αν θες φυσικα και το αγνωεις με τη δικαιολογια οτι καμποσα χρονια καπνιζες κατι χειροτερο και εξακολουθεις να καις τα συρματα, αλλα πρακτικα με το να λες οτι γελας δεν το καταριπτεις, αντιθετα δειχνεις να θες να κρυψεις τη σκονη κατω απ το χαλι γιατι βολευτικες να φτιαχνεις τις αντιστασεις σου με το συγκεκριμενο τροπο και δε θες να τον αλλαξεις (σεβαστο, αλλα προσωπικη σου επιλογη)
Νομίζω ήταν ξεκάθαρο το post μου και το quote.
Διάβασε το πριν απαντήσεις συνονόματε. Το κάνεις συχνά αυτό από την ώρα που ήρθες στην παρέα μας :)
Αστείο ήταν αυτό που είπε ότι είναι οκ να ρωτάνε στο φβ για ότι απορία έχει ο καθένας και αν ρωτήσουν στο Φόρουμ "τον ήπιαν".

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Δεν εχετε ατμισει ακρολεινη και να εύχεστε να μην σας τύχει.
Παλιά ατμιζαμε αρκετή  με κάτι 510-901-801 της κακιάς ώρας και εκείνη την στιγμή εψαχνες πυροσβεστηρα.
Και οσον αφορα το TC κρατηστε και καμια πισινη μην τυχον δουμε τπτ περιεργα αυριο μεθαυριο με τα καινουργια ολα αυτα συρματα.
Ποτε δεν ξερεις με το αθλημα που ασχολουμαστε

Περισσοτερα για την ακρολεϊνη σε αυτο το νημα που ερχεται απο τα παλια. Κεντρικοι συνομιλητες Atmos, SEB (στα ντουζενια του, αμουστακο αγορι τοτε  :respect: ), Dr Farsalinos και αλλα παιδια που δεν ετυχε να συνομιλησω μαζι τους καθοτι αμουστακο αγορι και εγω τωρα, δεν τους προλαβα. Οτιδηποτε σχετικο μπορειτε να ποσταρετε εκει για να αναβιωσει και το νημα που ειναι πιο συγκεκριμενο, καθοτι το παρον νημα αφορα κατι αλλο (δεν ειναι ασχετο, αλλα το παλαιο ειναι πιο to the point που λενε και στο χωριο μου.)

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
@Nick74 εχεις μπερδέψει την παραγωγή ακρολεΐνης μεσω θερμικής αποσύνθεσης της φυτικης γλυκερινης (VG) με την παραγωγή οξειδίων στο σύρμα λόγω dry burn.

Αυτά που παρεθεσες αναφέρουν πως τα οξειδια των μεταλλων χρησιμοποιουνται ως καταλύτες για την βιομηχανικη παραγωγη ακρολεΐνης μέσω οξείδωσης προπενιου ή αφυδατωσης της γλυκερινης και δε μας αφορουν ως ατμιστες.

Τώρα οσο αφορα τα οξείδια στο συρμα λογω dry burn το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν ειναι υγιεινό να τα εισπνέεις. Ακομα και η "προστατευτικη" στρώση Τριοξειδιου του Αλουμινίου (Al2O3) που δημιουργειται στο Κανθαλ θεωρείται επικίνδυνη ουσία με ορια εισπνοής απο οργανισμους υγειας οπως NIOSH, ACGIH, OSHA, DEP, EPA.

http://www.cdc.gov/niosh/ipcsneng/neng0351.html

Ως ατμιστες ευελπιστούμε οτι οι ερευνες που θα γινουν, οταν γινουν, να αποδεικνύουν οτι δεν εισπνεουμε αρκετή ποσότητα βραχυπροθεσμα ή μακροπροθεσμα ικανή να προκαλεσει βλαβη στην υγεια μας.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
 Αν εννοεις οτι η πολυ μικρη ποσοτητα ακρολεϊνης δεν δινει γευση καμενου, κανεις λαθος, καθοτι ΑΚΡΟΛΕΙΝΗ = ΚΑΜΕΝΟ 

Αυτο ακριβως εννοω, οτι σε μικρη ποσοτητα δε θα δωσει τοσο εντονο καμμενο ωστε να γινει αντιληπτο.
Δεν το ξερω, απλα το υποπτευομαι.
Επισεις δεν γνωριζω -δε το χω ψαξει- αν η ακρολεινη μεταβολιζεται η αν παραμενει στον οργανισμο και λειτουργει αθροιστικα ωστε να μη μας τρομαζει αν ρουφαμε "μικροποσοτητες".
Μακαρι να ειναι οπως τα λες και να μην τρεχει τιποτα, ποιος δε το θελει? Αλλα και μονο με την υποψια για ποιο λογο καποιος να κανει κατι τοοοοσο προαιρετικο οπως το να μπαρουτιασει την αντισταση του? (εχω διαβασει καποιες απαντησεις στις πρωτες σελιδες του θεματος αλλα καμια δε τη θεωρησα τοσο σοβαρη που να καλυπτει εστω κι ενα απειροελαχιστο κινδυνο, συμφωνα με τη δικη μου γνωμη τουλαχιστο)


Δεν εχετε ατμισει ακρολεινη και να εύχεστε να μην σας τύχει.
Παλιά ατμιζαμε αρκετή  με κάτι 510-901-801 της κακιάς ώρας και εκείνη την στιγμή εψαχνες πυροσβεστηρα.
Και οσον αφορα το TC κρατηστε και καμια πισινη μην τυχον δουμε τπτ περιεργα αυριο μεθαυριο με τα καινουργια ολα αυτα συρματα.
Ποτε δεν ξερεις με το αθλημα που ασχολουμαστε

Φιλτατε παλαιμαχε συνατμιστη, εσας τους πρωτοπορους σας θεωρω ηρωες που ειχατε τετοια θεληση ωστε να ατμιζετε με τετοιες συσκευες. 
Προσωπικα το 11 ενα egoT ειχα παρει για τ αερπλανα και μετα απο κανα 4μηνο-5μηνο το πολυ το πεταξα (βασικα 4 πηρα γιατι δε μου πε κανεις οτι οι αντιστασεις ειναι αναλωσιμες :)) ) 
Με κεινα τα υγρα και με εκεινες τις συσκευες προτιμουσα να μενω στ αεροπλανα ακαπνος παρα να τρωω καμμενα, να πινω ζουμια, να τρωω κι ενα τρελο βηχα που δε μου τον ειχε προκαλεσει ποτε τσιγαρο, και στην τελικη τα υγρα να βρωμανε πλαστικη σακουλα που κολλησε σε εξατμηση... 
Οσον αφορα το θεμα tc τεχνικα ακουγεται σωστοτερο, τωρα τι παιζει με τα συρματα.... θεωρητικα ss και τιτανιο πρεπει να ναι καλυτερα αλλα κι εγω οσο τα υγρα ερχονται σε αμεση επαφη με το συρμα διατηρω επιφυλαξεις.


Αυτά που παρεθεσες αναφέρουν πως τα οξειδια των μεταλλων χρησιμοποιουνται ως καταλύτες για την βιομηχανικη παραγωγη ακρολεΐνης μέσω οξείδωσης προπενιου ή αφυδατωσης της γλυκερινης και δε μας αφορουν ως ατμιστες.
 
Μα χωρις tc δε γνωριζουμε τι θερμοκρασια φτανει το κανθαλ.
Η γλυκερινη στους 280 παραγει ακρολεινη, και εχουμε και τα οξειδια των μεταλλων για να λειτουργησουν ως καταλυτες. Γιατι δηλαδη αυτο δε μας αφορα ως ατμιστες?


Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Kρατάω το ποστ του Seb :respect:  Mέχρι τότε θα το πυρώνω, όχι γιατί είμαι μάγκας, αλλά γιατί θεωρώ το hotspot πιο επικίνδυνο στην σύντομη ατμιστική μου εμπειρία.
Ας περιμένουμε τα αποτελέσματα, και απο κει και ύστερα ας χαράξουμε την πορεία μας ο καθένας όπως νομίζει.

Και αγαπητοί συνφορουμίτες μου peace. Όσο βοηθάει ο υπερεγκέφαλος που λέγεται google, άλλο τόσο μπορεί να μπερδέψει τις καταστάσεις. Ένα πράμα σαν τον εμβολιασμό στα παιδιά μας 8)

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Αν θες να αποφύγεις 100% τα hot spot τότε κανε σπείρες με απόσταση και μετά αν θέλεις να πυρώσεις μπορείς το ένα δεν αποκλείει το άλλο.




Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Υποθετω λοιπον απο το χωρο αυτο που λειπει ειναι μια χαζο-κεραμικη βιδα  και να μενει μεσα στον ατμοποιητη...
προσωπικα στριβω σε κανονικες βιδες οπως ειναι ο γνωστος τροπος κατασκευης αντιστασεων συρματος οταν δεν εχουμε πυρηνα με οδηγο και μετα τη βγαζω και περναω το βαμβακι αλλα η κεραμικη θα ειχε πολυ μεγαλυτερα πλεονεκτηματα στη συγκεκριμενη εφαρμογη απ οτι καταλαβαινω...

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Προσωπικά έχει μισό μήνα περίπου που σταμάτησα να κάνω dry burn.
Σε SS στήσιμο, τρύψιμο λίγο με το κατσαβιδάκι πριν βαλώ βαμβάκι αλλά και αφού βάλω βαμβάκι και το ποτίσω, και είναι μια χαρά.. μέχρι στιγμής μόνο μια φορά πήρα hot spot και αυτό σε κάθετο (chimney) coil που παίζει να μην είχα κάνει καλά το τύλιγμα με το βαμβάκι.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Ναι αλλά στα μικρά ντεκ τι κάνεις ? 3 -4 σπείρες και ολα οκ ?
Και απ ότι κατάλαβα το πύρωμα είναι κακό όταν είναι ενωμένο το σύρμα γιατί τότε αλλάζει αν αλλάζει η συστασή του?
Και ξανά λέω ότι θα έπρεπε πρώτα οι εταιρείες να έχουν κάνει κάποιες στοιχειώδεις έρευνες και να είχαν τις απαραίτητες συστάσεις στα προιόντα τους.

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Γειά σας.

Ψυχρό Dry Burn


Όσοι πυρώνετε, ιδιαίτερα οι λάτρεις του Power Mode, να ξέρετε οτι το ίδιο αποτέλεσμα θα έχετε και με 'ψυχρό dry burn', δίχως να φτάσετε να κοκινίσετε το σύρμα σας.
Με κάποια νέα μοντάκια που κατεβάζουν μέχρι και 1W, πχ VTC Mini/Vaporflask Lite που έχω δοκιμάσει, μπορείτε να βρείτε ακριβώς τα W που απαιτούνται για την σταχτοποίηση των καταλοίπων της αντίστασης, τα οποία ποικίλουν ανάλογα με το σύρμα.

Πχ, για ribbon 5ρι ρυθμίζω στα 2/2.3 W, για 0.28 kanthal λιγότερα  …

Προσωπικά έχω να δω πυρωμένο σύρμα πολύ καιρό και το dry burn είναι σε ημερήσια διάταξη, ακόμη και σε Ni200 με TC, αν και, πιο χρονοβόρες οι ρυθμίσεις στη θερμοκρασία. Πάντως, με λίγη υπομονή γίνεται αν κάποιος θέλει ..

Όσοι παίζετε με μηχανικά, ισχύουν τα ίδια αλλά πετυχαίνουμε το ίδιο αποτέλεσμα πυροβολώντας διακοπτόμενα. Θέλει λίγο εξάσκηση αυτό αλλά όσοι ασχολούνται με επισκευάσιμους νομίζω έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν …

Επίσης, έχω παρατηρήσει οτι κάθε που αλλάζω σύρμα, ακόμη και αν αυτό είναι πλυμένο και καθαρό απο λάδια κλπ που βρίσκονται στην επιφάνεια του, πάντα οι πρώτες τζούρες έχουν μια κάποια δύσοσμη γεύση, πράγμα που σημαίνει οτι με κάθε νέα τοποθέτηση σύρματος, αποκολλείται ύλη απο το σύρμα την οποία εισπνέουμε, μέχρι το σύρμα να σταθεροποιήσει τις ιδιότητες του.
Ακριβώς γι'αυτό το λόγο είμαι επιφυλακτικός με τις συνεχείς αλλαγές νέων αντιστάσεων …

Γράφω ξανά περίπου αυτά που έχω ξαναγράψει στο παρελθόν, για όποιον ενδιαφέρεται, αλλά και  χωρίς να θέλω να πάρω στο λαιμό μου κανέναν. Είναι απλά οτι κάνω εγώ, καλό ή κακό ..



___________________


Επίσης, περι της σταθεροποίησης των ιδιοτήτων του σύρματος. Πάντα πέρασμα κάτω απο τρεχούμενο κρύο νερό το coil, όσο αυτό είναι πυρωμένο. Ο χαρακτηριστικός ήχος φσσσσσσ :laugh1:, μας δείχνει οτι το σύρμα πάγωσε απότομα, το σύρμα σκληραίνει (ατσαλώνει όπως λένε οι σιδεράδες) και ως σκληρότερο πλέον αποκολλά λιγότερη ύλη απο την επιφάνεια του ..

Α, επαναλάβετε τη διαδικασία και 2η φορά εαν χρειάζεται ..
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 12, 2016, 14:41 από Zarathustra »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115837 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824340 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507326 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8929 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154751 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568757 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243852 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294160 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1750 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762743 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1117 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4008 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem