vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

184 επισκέπτες, 3 χρήστες
Sergios, camber, domaze

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος lusiferinos

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Διαβάζοντας με προσοχή αυτά που γράφετε και όντας νέος ατμιστής (4μηνο) αλλά με πολύ διάθεση για ψάξιμο και παρακολούθηση φόρουμ σε Ελλάδα και εξωτερικό, reviewers στο youtube κλπ. καταλαβαίνω 2 πράγματα.
1ον Σέβομαι τον γιατρό κυρίως λόγω  της ιδιότητας του αλλά και της έρευνας που έχει κάνει, πιστεύω ότι μάλλον έχει δίκιο για το dry burn αν και πιστεύω πως αυτό πιθανότατα δεν ισχύει για όλα τα σύρματα ή/και όλα τα modes. Το είπε και ο ίδιος άλλωστε πως δεν έχει δεδομένα για όλα τα σύρματα.
2ον Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό είναι να γυρίσω σε εργοστασιακά coil. Ταυτόχρονα σκέφτομαι μήπως το rebuildable δεν συμφέρει το λιανεμπόριο. 
Δημιουργείται σύγχυση. Θα επανέλθω αφού ρωτήσω έναν πολύ καλό φίλο, ο οποίος είναι Χημικός με PHD, να δω αν μπορεί να μου δώσει απαντήσεις σχετικά με το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Αυτό, coil με κολλήσεις, θα το ατμίζατε ? (σελίδα προϊόντος: http://www.focusecig.com/product/html/?113.html  )

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Μηπως ειναι σφηνωτα και οχι με κολλησεις; 

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Οι "δακτύλιοι" στο coil μπαίνουν σφηνωτά στον άτμο. Το σύρμα όμως είναι κολλημένο πάνω στους δακτυλίους, με 2 κολλήσεις όπως φαίνεται, μαυρίζει ΄κιόλας στο σημείο κάθε κόλλησης.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Σωστα τωρα το παρατηρησα, αλλα αυτο με τις κολλησεις δεν μου αρεσει

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Τι να πείς, εδώ λέμε να αποφεύγουμε όσο μπορούμε θερμοκρασίες πάνω από 300 στα ατμιστικά μας, και βλέπεις τον κινέζο να έχει κολλήσει την αντίσταση πάνω σε λαμαρίνα !!  >:(
Τι άλλο θα δούμε από δαυτους !  >:(

ειναι ψυχρη κολληση :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Της φαίνεται :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
έχει προσπαθήσει κανεις να φτιάξει αντίσταση χωρίς να την δοκιμάσει? προσωπικά μου φαίνεται αδύνατον κάτι τέτοιο.. πως θα δούμε oτi ανάβουνε όλες η σπείρες του coil σωστά  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Στα χοντρά και πολύπλοκα σύρματα ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να άναψουν σωστά όπως και να φαίνονται στο μάτι.
Στις λίγες(σχετικό) σπείρες, όχι κολητες σε νορμάλ μεγέθη σύρματα, με αρκετά χάδια από κατσαβιδάκια, το πιο πιθανο είναι να καταφέρουμε να κάνουμε το κύκλωμα να το διαπεράσει το ρεύμα σωστά!

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Μιλάμε για ενωμένες σπείρες? Αν όχι εγώ δεν έχω τσεκάρει ποτέ μιας που δουλεύω κυρίως με σύρματα για έλεγχο θερμοκρασίας και ποτέ δεν είχα πρόβλημα!
Οι ενωμένες όμως έναν έλεγχο τον θέλουν...πέρα απο αυτό που λέει ο savo δηλαδή...  ;)

Αποσυνδεδεμένος Mad Robot

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Οι "δακτύλιοι" στο coil μπαίνουν σφηνωτά στον άτμο. Το σύρμα όμως είναι κολλημένο πάνω στους δακτυλίους, με 2 κολλήσεις όπως φαίνεται, μαυρίζει ΄κιόλας στο σημείο κάθε κόλλησης.
Απ' ότι ξέρω όλες οι έτοιμες κεφαλές έχουν κολλήσεις. Χρησιμοποιούν σύρμα χωρίς αντίσταση για τα ποδαράκια και αυτά είναι κολλητά. Προφανώς περιορίζουν με αυτόν τον τρόπο την πύρωση στις σπείρες ώστε να μην κατεβαίνει μέχρι κάτω στα ποδαράκια που είναι πιασμένα απ' το μονωτικό του πόλου. Δεν ξέρω από τι είναι αυτή η κόλληση, αλλά την έχω δει πολλές φορές σε διάφορες κεφαλές που έχω ανοίξει μετά τη χρήση. Δεν φαίνεται εύκολα γιατί μια χρησιμοποιημένη κεφαλή πιάνει συνήθως μάκα και μαυρίλα. Αν την ψάξετε όμως θα τη βρείτε.

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Σχετικά με τη φωτο του tzifos.
Δεν μπορώ να ξεχωρίσω τι είδους συγκόλληση έχει γίνει , αλλά πολύ πιθανόν να έχει γίνει με ηλεκτροπόντα :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
έχει προσπαθήσει κανεις να φτιάξει αντίσταση χωρίς να την δοκιμάσει? προσωπικά μου φαίνεται αδύνατον κάτι τέτοιο.. πως θα δούμε oτi ανάβουνε όλες η σπείρες του coil σωστά  :confused1:

Την ανάβεις σε χαμηλά βατ και σε δωμάτιο χωρίς φως. Επίσης δεν πατάς παρατεταμένα αλλά παλμικά.
Αυτό γίνεται, εκείνο που δεν γίνεται εύκολα είναι να ξεμυρίσει η αντίσταση από τα λάδια κλπ χωρίς να την κάψεις (για τις έτοιμες ισχύει περισσότερο).

Αποσυνδεδεμένος sector7

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Θα ήθελα τη βοήθεια σας και τα φώτα σας.
Ατμίζω σταθερά 2 χρόνια σχεδόν subtank mini από coils μόνο micro kanthal a1 0.40 παλιά  και λίγο πιο ψιλό. Φτιάχνω micro γιατί δεν έχω σκασίματα όπως στις ανοιχτές αντιστάσεις.
Να αλλάξω υλικό κατασκευής coil; είμαι με eleaf pico στα 0.7Ω 20-22W. Δεν γνώριζα για το μη κάψιμο αντίστασης και έχω σοκαριστεί μετά την 6η σελίδα των posts. Κάθε γνώμη και βοήθεια δεκτή... 😓

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115883 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824358 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507359 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8934 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154765 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568770 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243866 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294175 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1756 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762757 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1122 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4012 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem