vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

162 επισκέπτες, 1 χρήστης
bloodlessz

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Εννοείται πως δεν έχω πειστεί για τίποτα αλλα τουλάχιστον προσπαθώ διαβάζοντας να βγάλω μια άκρη.Εβαλα την εθνικότητα γιατι σαν Λαός είμαστε πιο δυσκολοι σε μια κουβέντα γιατι πρώτα θέλουμε να πούμε το δικό μας και μετά αν ακούσουμε τον συνομιλητή μας.Μέσα από την συζήτηση και αναζήτηση βρίσκεις την λύση

Αποσυνδεδεμένος funkyjohny13

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά όχι micro coil...και ηλεκτρονικούς να ρωτησετε δε το προτείνουν...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Ξέρουν οι ηλεκτρονικοί τι είναι το micro coil? Εδώ ούτε οι ατμιστές δεν ξέρουν καλά καλά :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Αυτά τα "όχι μη ποτέ" και "ναι βέβαια πάντα" χωρίς κανένα απολύτως επιχείρημα να τα συνοδεύει, είναι μαγευτικά.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Ξέρουν οι ηλεκτρονικοί τι είναι το micro coil? Εδώ ούτε οι ατμιστές δεν ξέρουν καλά καλά :laugh1:




ως ηλεκτρονικος μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι αυτη η εννοια ΔΕΝ υφισταται πουθενα σε καμια θεωρια.


Αν ξεκαρφωτα καποιος την ανεφερε θα υπεθετα οτι προκειται για κανα μινι πηνιακι για συντονισμο σε πολυ υψηλες συχνοτητες (coil= πηνιο, την αντισταση τη λεμε resistor, αλλα ουτε microresistor υπαρχει σαν ορισμος)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2016, 20:29 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Micro coil..xmmmm..Ας προσπαθήσω να το πιάσω το θέμα με την λίγη λογική που μου έχει απομείνει. Αυτοί που πρώτοι το έφτιαξαν για χρήση σαν μέσο θέρμανσης του φιτιλιού τι έφτιαξαν? ( ήταν ξένοι προφανώς έτσι? ) Ένα μικρο spiral ,κάτι σαν ελατήριο σωστά? Ε αν ισχύει αυτό τότε λογικό ήταν αφού δεν είναι και επιστήμονες η' ηλεκτρονικοί  να το ονοματίσουν με την ποιο κοντινή στα μάτια τους ονομασία.  micro coil.Κατα την μετάφραση επίσης είναι μια χαρά μέσα στην λογική της εικόνας του micro coil.( Δείτε την μετάφραση )Μην το παίρνουμε απόλυτα σαν ηλεκτρονικοί( θεωρώ πως είμαι ακόμα μια στάλα ) γιατί φυσικά θα το μετέφραζα σαν μικρο πηνίο, όπως και ένας μηχανικός θα καταλάβαινε  σαν μικρο ελατήριο. coil λοιπόν μπορει να είναι σπείρα ,κουλούρα,ρολό,ελατήριο,και μετά στα ηλεκτρονικά πηνίο.Και εντέλει σαν κάτι νέο όπως και νέο είναι το ηλεκτρονικό τσιγαρο ας το ονομάζουμε πλέων με ένα απλό διαχωρισμό.Και αυτό γιατί όχι να μην μείνει στην κοινότητα σαν κάτι ποιο κοντινό σε ότι ΒΛΈΠΟΥΜΕ ΣΑΝ ΕΙΚΌΝΑ ΑΝΟΙΚΤΌ micro coil ( η' σκέτο coil )και κλειστό micro coil η' coil και τέλος.Αυτα από ένα αποχαυνωμένο γερο από τα κουφά της ζωής του.Αααα και φυσικα οπως καθε coil εχει αντισταση.Αναλογα παντα με το υλικο κατασκευης του.Κλπ κλπ Αλλά τα κλπ είναι για άλλο site όποτε την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια..Με αγάπη και ευχές για υγειά σε όλους.Τα λέμε.!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 21, 2016, 19:50 από Atoner »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Ακομη ενα απλο και κατανοητο αρθρο απο ενα χημικο τον Dr Mirosław Dworniczak στο οποιο προτεινεται να μην πυρωνουμε τις αντιστασεις. Δεν αναφερεται κατι καινουριο (ή κατι που δεν εχει ηδη αναφερθει εδω) απο οτι διαβασα, ουτε υπαρχει καποιο τελικο συμπερασμα βασισμενο σε επιστημονικα δεδομενα. Απλα προτεινεται το μη πυρωμα για να αποκλειστει καθε πιθανοτητα κινδυνου για την υγεια μας.

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Χθες βλεποντας videos στο youtube επεσα πανω σ'αυτο του γνωστου reviewer AresMares. 
Στα του νηματος, συμφωνα με τον Επιστημων Αresmares, οσοι πυρωνουμε συρμα εστω και ελαχιστα ρουφαμε εν ολιγοις Καρκινο.
Στα οfftopic οσοι ατμιζουν με αερατους ατμοποιητες και υψηλα watt γουσταρουν ακρολεϊνη κ.τ.λ
Και τελος ειμαστε αργοσχολοι και δεν εχουμε τι να κανουμε στη ζωη μας εμεις που γραφουμε στα φορουμ 

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Αν ετσι τα καταλαβες οκ  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνω απολυτα με ΟΛΑ οσα λεει ο AresMares. Ο σκοπος μου ηταν να κοψω το τσιγαρο. Ο καυφουνακος μου στα 9 watt-ακια με γεμιζει απολυτα. Χωρις αρωματα και χημικες αηδιες, ολα μια χαρα. Τωρα ο σκοπος μου ειναι να στολισω τους καυφουνηδες μου στο σαλονι. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Θεμιτη η παρεμβαση του mel9887, αλλα :OnTopicPlease:

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
yy
« Απάντηση #626 στις: Μαρτίου 16, 2016, 17:28 »
Δεν πυρωνω το συρμα ποτε,κανω κανονικα coil στα 1,2-1,5,καταναλωνω σταθερα το τελευταιο 6μηνο 4,5-5,5ml αρωματικου υγρου και ατμιζω στα 12,5-13,5watt ,είμαι στο γκρουπ των  επικινδυνων ατμιστων που αναφερει ο αρεςμαρες?

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνω και γω ρε παιδια με καποια που ειπε αλλα διαφωνω με καποια αλλα και κυριως με τον τροπο που τα ειπε...
Γιατι ετσι λεει η χημεια λεει...Τι λεει δηλαδη? Επισης αυτο που καταφερε κυριως να προκαλεσει, αν διαβασετε να σχολια απο κατω, ειναι πανικος. Πανικος χωρις λογο! Εχω διαβασει ολο το νημα οπως και οι περισσοτεροι και ακρη για το τι ειναι τελικα πιο σωστο δεν βγαλαμε...Μονο ο αρεσμαρες εβγαλε τελικα...
Και αν οι ατμοποιητες με τα τρελα ντουμανια και τα κλαπτον μπορει να εχουν βλαβερες συνεπειες γιατι συνεχιζει να τους κανει reviews? Προσφατα ανεβασε βιντεο του Griffin που ειναι ακριβως ενας τετοιος ατμοποιητης.
Tεσπα δεν τα γραφω με κακο σκοπο αυτα, μακαρι συντομα να υπαρχουν περισσοτερα στοιχεια για το τι ειναι καλο και τι οχι

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Συμφωνώ με τον mel9887 και κάπως έτσι απάντησα και στο videaki του Ρενου... 

Αποσυνδεδεμένος ElQuico

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά νομίζω το έχουμε παραξηλώσει λίγο, από τον λόγο του γιατρού σε ένα βίντεο που πόσταρε ο "thenetpoet" σελίδα 40, προκύπτει ότι αν πρέπει να μας απασχολεί κάτι αυτό είναι οι ποσότητες υγρού και όχι το αν πυρώνουμε το coil.

Aπό εκεί που βάζαμε μέσα μας τον καρκίνο τον ίδιο, και το ξέραμε και κάναμε μούγκα, ξαφνικά ψάχνουμε την τελειότητα και μας πειράζουν τα νανογραμμάρια διοξιδίου του νικελίου (ή ξέρω γω τι σύρμα χρησιμοποιεί ο καθένας) που θα προκύψουν κατά το άτμισμα αν πυρώσω το coil κατά την κατασκευή.. Ξαφνικά μας ενδιαφέρει τόσο πολύ η υγεία μας και κάποιοι έχουν τρομοκρατηθεί τόσο... τέρμα τα microcoils, τέρμα τα mesh, τέρμα τα βαμβάκια ο άλλος, κτλ...
Ναι ξέρω, πολλοί το γυρίσαμε στο Η.Τ. γιατί άρχισε να μας ενδιαφέρει η υγεία μας. ΟΚ, αν τόσο πολύ κόπτεστε τότε κόψτε το τελείως. Προσωπικά, μια φορά ζω και γουστάρω το ρίσκο που παίρνω καθημερινά σε διάφορα πράγματα που κάνω για μια μικρή ανταμοιβή απόλαυσης.

Έχουμε το Η.Τ. που είναι κατά πολύ λιγότερο επιβλαβές από το Κ.Τ. και αυτό κατά πως φαίνεται δεν πρόκειται να ανατραπεί...
100% αθώο ΔΕΝ είναι. Αλλά είναι αστείο ότι από εκεί που ρουφάγαμε καρκίνο αποδεδειγμένο, τώρα θέλουμε ένα σχεδόν αβλαβές αντικατάστατο με την ίδια (καλύτερη μάλλον!) απόλαυση, ε δεν γίνεται λοιπόν, ίσως γίνει ακόμα λιγότερο επιβλαβές στο μέλλον αλλά αθώο τελείως δεν θα γίνει. Γνώμη μου, κάντε ότι κάνατε, αν βγάλετε καρκίνο (φτου!) επειδή πυρώνετε το coil και πεθάνετε από αυτό (το απεύχομαι για όλους μας εδώ μέσα και εκεί έξω) αν είχατε συνεχίσει με το Κ.Τ. οι πιθανότητες είναι ότι θα είχατε πεθάνει προ πολλού...
Συγνώμη για τον κυνικό λόγο, αλλά από εκεί που κάπνιζα κ.τ. ξαφνικά να με απασχολούν τα νανογραμμάρια κάποιας ουσίας που ενδέχεται (αυτό ισχύει για το διοξίδιο του νικελίου) να είναι καρκινογόνα, ή τα νανογραμμάρια κάποιων μετάλλων (μέταλλα έχει και το νερό), ε αυτό με ξεπερνάει... Είπαμε, αθώο δεν είναι, αλλά τις ζημιές του κ.τ. όπου ρουφάγαμε το προϊόν καύσης, ούτε που τις πλησιάζει. Χαλαρώστε λοιπόν λίγο :)

Περισσότερο "ένοχα" είναι τα υγρά (τα αρώματα και οι ποσότητες υγρού που ατμίζουμε) παρά το αν θα πυρώσουμε το coil... Τώρα αν κάποιος, δεν πυρώνει το coil και κάνει και σκέτη βάση και βέβαια όχι 15ml (δεν προκύπτει από κάπου το 15ml, θέλω να δείξω την υπερβολή) την ημέρα έχει καταφέρει να πάρει το καλύτερο που μπορεί από το Η.Τ. με τα μέχρι τώρα δεδομένα... Αλλά και αυτός που πυρώνει coils και κάνει αρώματα είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα από το αν συνέχιζε το κ.τ.
Οι "βλαβερές συνέπειες" από τους ατμοποιητες με τα τρελα ντουμάνια, χαμηλά Ohms κτλ, οφείλονται περισσότερο στο υγρό, διότι αν ατμίζεις με αυτόν τον τρόπο καταναλώνεις περισσότερο υγρό... ακόμα και τα ποσοστά των "επιβλαβών" ουσιών στον ατμό μιας τέτοιας τζούρας (ποσοστά, όχι απόλυτος αριθμός) είναι τα ίδια με την κανονική τζούρα γιατί αραιώνονται με τον πολύ αέρα που παίρνεις από το τέρμα ανοιχτό airflow, έτσι είπε ο doc στο βίντεο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 17, 2016, 11:45 από ElQuico »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115906 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824369 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507374 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8936 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154773 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568777 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243872 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294182 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1758 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762765 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1125 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4017 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem