vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

111 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, camber

Twitter

Αγοραμανία

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 12:03 »
πολλες φορες, οσα και αν αγορασουμε ,η οποια απολαυση , παραμενει ιδια :)

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 12:08 »
εγω πλεον δεν απολαμβανω τπτ , ακομη και κατι καινουργιο να παρω δεν αισθανομαι κατι διαφορετικο, οσα και να εχω ατμιζω παντα με ενα μοντ και ενα ατμοποιητη , ολα τα αλλα ειναι απλα η μανια της αγορας οπως λεει και ο τιτλος του νηματος

Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 12:15 »
Αν η μανία είναι με γεύσεις υγρά, ανταλλακτικά κλπ κλπ, τότε δικαιολογείται απο το παιχνίδι της δοκιμής. αν όμως, απλά αγοράζουμε, κάθε νέα συσκευή που βγαίνει, χωρίς στην πραγματικότητα να προσθέτει κάτι παραπάνω στηνεμπειρία του ατμίσματος, τότε είναι λίγο υπερβολή. Δεδομένου, οτι το άτμισμα, είναι ένα μεταβατικό στάδιο, πριν την παύση όλων των εισπνεομένων.
εκτός και αν περνάμε για συλλέκτες, οπότε πάρτα όλα λέμε  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 12:22 »
Η "αγορομανια" ειναι γεγονος, ισως τωρα που το ευρω να φθανει στα ισα το δολαριο να κουλαρουμε καπως (δες Fasttech). Ποιοι ειναι οι λογοι για αυτη μας την συμπεριφορα:

α) Ειναι φθηνα οποτε δεν στερεισαι ιδιαιτερα (δεν ισχυει για ολους) ωστε να κανεις το "κομματι" σου.

β) Εισαι διαρκως σε μία "ατερμονη" αναζητηση της "απολυτης" απολαυσης.

γ) Τρως πολυ διαφημιση και μονο που διαβαζεις αυτο το φορουμ είτε οταν παρακολουθεις ενα review (τις περισσοτερες φορες, όλα φαινονται και ακουγονται "απιστευτα" απολαυστικα).

δ) Δικαιολογεις το εξοδο αυτο ως ανταμοιβη που εκοψες το τσιγαρο.

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 12:28 »
τα μικρα κουτακια μοντ δημιουργησαν μια αλλη κατασταση με τις δυνατοτοτητες τους και τη φορητοτητα  τους...
οι περισσοτεροι παροπλισαμε τους οχι και τοσο ευχρηστους σωληνες μοντ και βρηκαμε και δικαιολογια για νεες αγορες :)

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 12:40 »
Η "αγορομανια" ειναι γεγονος, ισως τωρα που το ευρω να φθανει στα ισα το δολαριο να κουλαρουμε καπως (δες Fasttech). Ποιοι ειναι οι λογοι για αυτη μας την συμπεριφορα:

α) Ειναι φθηνα οποτε δεν στερεισαι ιδιαιτερα (δεν ισχυει για ολους) ωστε να κανεις το "κομματι" σου.

β) Εισαι διαρκως σε μία "ατερμονη" αναζητηση της "απολυτης" απολαυσης.

γ) Τρως πολυ διαφημιση και μονο που διαβαζεις αυτο το φορουμ είτε οταν παρακολουθεις ενα review (τις περισσοτερες φορες, όλα φαινονται και ακουγονται "απιστευτα" απολαυστικα).

δ) Δικαιολογεις το εξοδο αυτο ως ανταμοιβη που εκοψες το τσιγαρο.

συμφωνο απολυτα αλλα περισσοτερο με το τελευταιο που ειπες ... ακουω συνεχεια να λενε πολλοι , με το τσιγαρο ηθελα τοσα ,, οποτε ακομη και με αγορες μοντ ξοδευω λιγοτερα ... ειναι μια καλη δικαιολογια για να μη νιωθουν τυψεις ... γιατι για εμενα αυτη η λογικη δεν εχει καμια βαση

Αποσυνδεδεμένος powerwolf

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 12:44 »
Θα συμφωνησω με τον spykal οντως με τα box μπηκαμε σε μια  αλλη λογικη του ψαξιματος για την καλητερη απολαυση αλλα και για το μεγεθος τους...Παντως οπως και ναχει η μανια του καινουργιου παντα με γοητευε...φυσικα ομως παντα σε λογικα πλαισ ια. Και αναλογα τις οικονομικες δυνατοτητες του καθενα

Αποσυνδεδεμένος dimtrikkas

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 12:54 »
εγώ δυστυχώς είμαι σε μεγαλύτερη φάση τις "αγορομανιας"  περιμένω αρώματα από αγγλία ένα πακέτο από FT για αποστολή και ένα στην ουρα και δεν ξέρω αν θα πατήσω την αποστολή ..έχω μπλέξει άσχημα δηλαδή..ευτυχώς φτιάχνω μονος μου "μοδακια" και μάλιστα είμαι στην μιση φάση για το V5 ..δεν ξέρω τι θα κάνω ρε παιδιά..ότι βλέπω το θέλω  :o ;D

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 13:05 »
To θέμα είναι πιό σοβαρό απ' ότι νομίζετε...

Εθισμός είναι και αυτό όπως το τσιγάρο το ποτό κ.λ.π

Διαβάστε λίγο... προσεκτικά...

http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&articleID=7744&ct=17

Αποσυνδεδεμένος Nick-The-Greek

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 13:26 »
Μπορώ να πω ότι δεν ήταν και πολύ ευχάριστο το άρθρο που μόλις διάβασα....

Αποσυνδεδεμένος dimtrikkas

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 13:32 »
οχχχχ...ειμαι άρρωστος τόσο βαριά δεν το ήξερα τόσο καιρό  :hmmm:


Αποτελεί δηλαδή έναν ανορθόδοξο και αναποτελεσματικό τρόπο καταπολέμησης, κάλυψης ή και υπέρβασης βαθύτερων αισθημάτων μοναξιάς, θυμού, δυσφορίας, θλίψης, κατωτερότητας και ανεπάρκειας, η ύπαρξη των οποίων δημιουργεί και τροφοδοτεί την ακατάπαυστη καταναλωτική τάση, ενώ η ικανοποίησή της γεννά με τη σειρά της προσωρινά και βραχυπρόθεσμα συναισθήματα πλήρωσης, ικανοποίησης και ασφάλειαςτα υλικά αγαθά δεν πληγώνουν, ούτε προδίδουν.

ειδικά εδώ μου πέσαν τα μούτρα..  :'(


διόρθωση γραμματοσειράς
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2015, 16:02 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 13:49 »
Τα πιο ευχάριστα πράγματα αν πιάσεις τον εαυτό σου να τα κάνεις για λάθος λόγους (=για να αποφύγεις κάτι άλλο, γιατί δεν μπορείς να σταματήσεις, γιατί νιώθεις άσχημα) μετατρέπονται σε εθισμό, σε δεκανίκια. Όλοι σε κάτι πρέπει να ξεδίνουμε, δεν μπορούμε να ζούμε μόνιμα με μέτρο... αλλά το άρθρο λέει αλήθειες που αξίζουν τη σκέψη μας και για το θέμα του ΗΤ και των αγορών μας.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 14:16 »
Η αγοραμανία είναι πράγματι πολύ σοβαρή ασθένεια που αναλύεται μάλιστα λίγο επιφανειακά στο ανωτέρω άρθρο. Σαν έννοια έχει πρώτο ακουστεί στην αρχή του προηγούμενου αιώνα και μπορεί να προκύπτει από ανεκπλήρωτο εγώ μέχρι και  μειωμένη σεξουαλική λίμπιντο. Πολύ σωστά κατά την γνώμη μου στο πρώτο ποστ αναφέρεται ότι ο τίτλος είναι λίγο υπερβολικός..
Όλοι υπήρξαμε εθισμένοι καπνιστές αλλά αμφιβάλω αν κάποιος αγόραζε με μανία είδη καπνιστού ή συμμετείχε σε φόρα καπνιστών …Το ίδιο φαντάζομαι και οι αλκοολικοί.

Το ατμισμα δυστυχώς ή ευτυχώς, εκτός του ότι καλύπτει την ανάγκη μας για νικοτίνη, λίγο πολύ καλύπτει και την ανάγκη μας για ασχολία με κάτι που μας ευχαριστεί σαν hobby (από μαγειρική μέχρι ηλεκτρονικά). Το βαφτίσαμε λοιπόν hobby  και το hobby γενικά  είναι κάτι που κοστίζει, ανάλογα με την οικονομική κατάσταση του καθενός, τον καιρό που ασχολείται, τον βαθμό ενασχόλησης του κλπ …
 Και Όχι μόνο σε χρήμα. Για να βάλω μια άλλη διάσταση ας δούμε όχι μόνο τον υπερκαταναλωτισμό μας, αλλά και τον χρόνο που ξοδεύουμε για να διαβάσουμε για όλα τα καινούργια gadgets  που βγαίνουν ή  να συμμετέχουμε σε φόρα και συζητήσεις σαν και αυτή κλπ… Προσωπικά εγώ βλέπω ότι έχω ξεφύγει περισσότερο σε χρόνο που ασχολούμαι και άρα κλέβω από κάπου αλλού, παρά σε χρήμα…

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 14:56 »
εγω παντως οσο διαβαζω το φορουμ δεν ατμιζω λιγοτερο  , αλλα και ουτε βρισκω μετα απο πολυ καιρο και αφου εχω κατασταλαξει σε στησιματα κτλ  κατι ουσιωδες εδω εκτος απο το τη νεο κληκλοφορει κτλ .... στα περισοτερα νηματα ειδικα το τελευταιο καιρο περισσοτερο μπερδευουν ενα νεο παρα τον βοηθανε ..


το φορουμ ειναι βοηθεια μεχρι να κατασταλαξεις καπου, απο εκει και μετα ειναι απλα χασιμο χρονου που και αυτο εχει να κανει με την εξαρτηση ... οποτε ειτε αγοραζουμε με χρημα  ειτε ασχολουμαστε διαβαζοντασς στο φορουμ  χασιμο ειναι , γιατι ο χρονος ειναι χρημα κυριολεκτικα και μεταφορικα  ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2015, 15:02 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 15:51 »
Εγω τελευταια περναω μια φαση που δεν μου αρεσουν τα diy υγρα μου και θελω να δοκιμαζω συνεχεια κατι νεο.
Δυστυχως οτι υγρο μου αρεσει σαν γευση, ειναι στην κατηγορια τιμης "Ωνασης", πχ five pawns, vaponaute, manabush...
Ευτυχως δεν κανω πλεον αγορες σε μοντακια και ατμοποιητες, εχω κατασταλαξει στη μικρη μου συλλογη και ειμαι καλυμμενος απο βατ.
Οποτε προς το παρον τα ακουμπαω σε υγρα...


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 192826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1146 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4258 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24199 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288299 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70776 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro