vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

85 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, chkontog, mathimatikos1966, Buliwyf, vsotos, manoslykos

Twitter

Αγοραμανία

Αποσυνδεδεμένος chris050

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 08:11 »
 :dontknow: Τελικα βλεπω οτι πολλοι εχουμε το ιδιο "προβλημα".Αρχιζουμε με μια απλη ego και εναν απλο ατμο,εγω με εναν Black Mamba μετα απο λιγο καιρο αρχιζει να μη σου αρκει πας σε αλλα αγοραζεις μοντ Vamo 2 ηταν το πρωτο μου, αλλους ατμο τοτε βεβαια και οι αντιστασεις ειχαν 1,5 ευρω και δεν ηταν και προβλημα στην πορεια βγηκαν εργοστασιακοι ακριβοτεροι αλλα και με πιο ακριβα αναλωσιμα μπαινεις στον πειρασμο και αγοραζεις κατι καλυτερο ε ας παρω και ενα αλλο μοντ σκεφτεσαι και παει λεγοντας ωσπου μια μερα συνειδητοποιησα οτι χρειαζομουν εξτρα ραφια για να βαλω οτι ειχα που ηταν -ειναι πλεον πανω απο δεκα μοντ, και καμια 25+ατμο εργοστασιακους βασεις αρωματα.Μετα ερχεται η τρελα για το επομενο βημα στους επισκευασιμους καταληγεις με καμια 4-5 τανγκατους και 1-3 ντριπερ.Οπως ειπαν και παραπανω φιλοι συμφορουμιτεςς καποια στιγμη εφοσον εκανες το στοκαρισμα σου σταματας και μενεις στα απαρετητα. :yes: Χομπι μας εχει γινει και εφοσον μας κρατα μακρια απο το τσιγαρο ας δωσουμε και κατι παραπανω ωσπου να καλυφτουμε.
Καλα να ειστε και καλα ατμιζματα. :thumpup: Καλημερα!

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 08:50 »
Προσπαθώ σε όλες μου τις αγορές να εφαρμόζω το ¨ό,τι χρειάζομαι μόνο" και από άποψη αλλά και για οικονομικούς λόγους. Η τύχη μου είναι ότι μένω μακρυά από εμπορικά κέντρα και είναι πιο εύκολο να αντισταθώ...Στο η.τ. έχω δείξει σύνεση, αν και μόλις βρεθώ σε κατάστημα η.τ. όλο και κάτι θα αγοράσω. Πάντως, το η.τ. στους 10 μήνες που ατμίζω ευτυχώς δεν φτάνει το κόστος του κ.τ.. Με βοηθάει και το παιδί, που είναι σε ηλικία που εχει ανάγκες περισσότερες από εμάς και προηγείται(εφηβεία: ρούχα, φροντιστήρια, δραστηριότητες κ.λ.π.). Αν κερδίσω όμως το λαχείο...
 :dance3: :dance3: :dance3:

Αποσυνδεδεμένος John K

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 10:37 »
Τελευταία αγορά το Σάββατο, η απλή συσκευασία του istick 30w στα 48 €. Επειδή κρατάω τεφτέρι από όταν έκοψα το κ.τ. τον Οκτ. 2014, συνολικά χάλασα σε η.τ. 350 €. Έχω ακόμη 180ml υγρά DIY, άρα είμαι καλυμμένος για άλλες 25-30 ημέρες ακόμη. Το κόστος κ.τ. από τον Οκτ. 2014 μέχρι σήμερα το υπολόγισα ότι θα ήταν στα 300 € περίπου (καπνός, χαρτάκια, φίλτρα). Με λίγα λόγια σε 3 εβδομάδες το πολύ, είμαι στα ίδια λεφτά. Και λογικά θα κρατηθώ μια και δεν χρειάζομαι τίποτε άλλο. O kayfun lite plus με το 30άρι στικάκι με καλύπτει μια χαρά. Μελλοντικά αγοράζοντας μόνο υγρά, το η.τ. θα μου βγαίνει πολύ πιο οικονομικά.

Παρόλα αυτά, διαβάζω το φόρουμ, βλέπω video με νέες κυκλοφορίες και reviews και όπως και να το κάνουμε με πιάνει μια καταναλωτική μανία. Επίσης βλέπω μαγαζιά η.τ. και εννοείται ότι αν έχω χρόνο, μπαίνω μέσα να δω τι έχουν και να δοκιμάσω κανένα υγρό. Πολλές φορές αισθάνομαι σαν το παιδάκι που μπαίνει στο παιχνιδάδικο και θέλει να πάρει τα πάντα. Ευτυχώς ξυπνάει η φωνή της λογικής μέσα μου, που την ονομάζω "Ο Τσίπης", και κρατιέμαι...

Αποσυνδεδεμένος chris050

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 11:04 »
Παλι καλα εσυ κρατιεσαι εγω αν μπω σε μαγαζι δεν μπορω να κρατηθω θα παρω σιγουρα κατι.Οχι τρελα πραγματα καμια βαση η αρωμα παντα η κανα συρμα με βαμβακι,οτι θα χρησημοποισω και θα χρειαστω!

Αποσυνδεδεμένος claireth

  • **
  • 110
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 11:52 »
εγω πάντως σαν νέα ατμίστρια (2μηνο δεν έχω κλείσει ακόμη) βλέπω πολλά και διάφορα και ναι θα ήθελα να μπορούσα να πάρω τα περισσότερα αλλά σαφώς και δεν γίνεται!
τώρα πρόσφατα πήρα ένα 2ο box mod 30αρι να βρίσκεται και ένα 2ο ατμο (για να έχω μια 2η γεύση) και σε κάνα μήνα σκοπεύω να πάρω τον πρώτο μου επισκευάσιμο (Kayfun) και ομιλώντας με τον εαυτό μου,λέω ότι θα μείνω σε αυτά...δεν αναφέρομαι σε υγρά,εκεί θέλει δοκιμή και δυστυχώς θα φύγουν κάποια χρήματα αλλά και τι να κάνεις?πρέπει να βρεις αυτό που σε καλύπτει!

Πάντως επειδή ακριβώς δεν θέλω να φτάσω τα έξοδα του κ.τ δεν αφήνομαι..βλέπω αλλά δεν αγγίζω,από την άλλη πάλι και να ήθελα δεν μπορώ να κάνω και πολλά στην παρούσα φάση...τέσπα,προς το παρόν με αυτά που έχω είμαι good,τουλάχιστον μένω μακριά από το κ.τ χωρίς προβλήματα,αυτό δεν είναι και το ζητούμενο άλλωστε? :)

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 13:02 »
Το ξεπέρασα γρήγορα αυτό το στάδιο του ενθουσιασμού που θες να τα αγοράσεις όλα.
Πλέον αγοράζω 2 3 φορές το χρόνο από κάτι, ένα καλό ατμο, ένα μοντ, κάνα σετ μπαταρίες, αυτά.
Σε αναλώσιμα έχω στακάρει ότι χρειάζομαι, οπότε ούτε από εκεί έχω έξοδα.
Από υγρά ξέρω τι μου αρέσει πλέον και πότε τελειώνει κάθε τι. Απλά μια φορά το μήνα-δίμηνο θα πάρω κάποιο νεο για δοκιμή, έτοιμο ή άρωμα.

Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουαρίου 05, 2015, 14:43 »
Πολύ νέος στον χώρο, αλλά δεν κρύβω, οτι πολλές φορές έχω συγκρατήσει τον εαυτό μου απο το να κάνει αχρείαστα έξοδα, σε φάση "να δοκιμάσω" και αυτό, ειδικά τώρα που καλά καλά δεν έχω την εμπειρία για να διακρίνω ουσιώδεις διαφορές μεταξύ των συσκευών-αξεσουάρ που βλέπω.

Βέβαια την κόβω την δουλειά, σε κάθε φρεσκάρισμα αναλωσίμων, να με τρώει το χέρι μου. Το καλό είναι, οτι όσο και να θες να βάλεις το χέρι στην τσέπη, δύσκολα βρίσκεις κάτι μέσα, οπότε και ελέγχεται  :tongue_smilie: :)) :))

Εκεί όμως που θα αφήσω λίγο το ένστικτο, είναι στα DIY υγρά, οπου οι δοκιμές και τα πειράματα είναι μέσα στο παιχνίδι.

Αποσυνδεδεμένος MoDuLah

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • «Twist, Fill, Vape, Repeat»
    • EcigBay.gr - Γρήγορα, Υπεύθυνα, Αξιόπιστα!
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουαρίου 05, 2015, 15:34 »
Μετά από 16 χρόνια κτ με 2+ πακέτα τη μέρα...
Μπορώ να πώ ότι στους τελευταίους 10 μήνες που ξανά-ατμίζω έχω ξοδέψει... 310€ σε εξοπλισμό και κανένα 80αρι σε  υγρά.
Έχω γλυτώσει από 720€ που θα φεύγαν χωρίς να έμενε πίσω ίχνος τους (εκτός από την πίσσα στα πνευμόνια).
Τουλάχιστον τώρα έχω και βλέπω τα modάκια τους ατμο (+παρελκόμενα) & τα άδεια μπουκάλια.


Πλέον κατασταλαγμένος σε mod & ατμο, η αγορομανία μου είναι μόνο σε drip-tip, θήκες και αξεσουάρ.

Αποσυνδεδεμένος Γουίλλη

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουαρίου 24, 2015, 20:04 »
Για να πω την αλήθεια ενώ οι μπαταρίες μου λειτουργούν μια χαρά και έχω αρκετά υγρά για πολύ καιρό ακόμα, οπότε θα μπορούσα να αγοράσω μόνο δυο αντιστάσεις,  σκοπεύω τις επόμενες μέρες να πάρω υγρά και μια μπαταρία. Είναι λίγο που σαν νέος ατμιστής θέλω να δοκιμάσω πολλά πράγματα, αλλά και το ότι θέλω καλύτερο άτμισμα. Πάντως έχω καταλήξει ότι είναι καλύτερο να ξοδέψω χρήματα για το άτμισμα και ας μην χρειάζομαι άμεσα αυτά που θα αγοράσω, παρά να αγοράσω τσιγάρα. Μου έχει τύχει να σκέφτομαι να αγοράσω μια μπαταρία και να το αναβάλλω για οικονομικούς λόγους και τελικά να δώσω τα ίδια χρήματα για τσιγάρα.

Αποσυνδεδεμένος Antretti

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 01:02 »
Εγώ έχω πάθει πλακά με τις τιμές από ΦΤ και θέλω να τα  πάρω όλα.
Πάντως ρε παιδιά ακριβά δεν είναι στα ελληνικά μαγαζιά?
Αν δεν τραβηχτής σε κάτι καλό δεν τη παλεύεις αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος powerwolf

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 02:32 »
Αυτη η καταναλωτικη μανια με εχει πιασει εδω και κανα εξαμηνο....Αν και παλιος ατμιστης (2010) οταν μπηκα στον χωρο του επισκευασιμου επεσε εξω το ταμειο.Εχω στην κατοχη μου 6 + 3 εργοστασιακους , και επιδει εχω το κολλημα οτι παιρνω να ειναι original λεω να σταματησω εδω Ετσι λεω τουλαχιστον

Αποσυνδεδεμένος spxavales

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 10:56 »
Ενώ βλέπω πολλά, έχω πάρει ελάχιστα τουλάχιστον ακόμα. Έψαξα αρκετά στο forum (με μέτρο και αυτό) και είδα ότι ένα απλό istick με έναν εργοστασιακό gs air και ένα υγρό με κράτησαν μακριά από το τσιγάρο οπότε θα τα τιμήσω και δεν θα δοκιμάσω τίποτα άλλο. Μπορεί για κάποιους αυτό να είναι άσχημο και να μη συμφωνούν καθόλου αλλά η αλήθεια είναι ότι η πλειοψηφία το ξεκίνησε για να κόψει το κτ οπότε όλα τα υπόλοιπα έρχονται δεύτερα. Έχω ιστορία στα ψαξίματα στα forums με αμάξια περισσότερο και βασικά ότι έχει να κάνει με το να μπορέσω να φτιάχνω πράγματα μόνος μου. Αν προσπαθούσα να κάνω ότι έχω στο μυαλό μου δε θα είχα χρόνο ούτε να κοιμηθώ. Ειπώθηκε ήδη η τρέλα του να ψάχνεις μέχρι την παραμικρή λεπτομέρεια τα πράγματα που σου αρέσουν και είναι κάτι που το έχω από μικρό παιδί που έκανα εγχειρήσεις σε παλιά ραδιόφωνα και σε άλλες συσκευές για να δω τι έχουν μέσα... Επειδή λοιπόν την πέρασα αυτή τη φάση όπως είπα με αμάξια, ανταλλακτικά και μαστορέματα έχω να πω ότι μόλις ξεκίνησα το ητ είχα ήδη εμπειρία από την αμετροέπειά μου.
Όπως πάω το αμάξι μου πλέον για σέρβις στο μάστορα γιατί πρέπει να ζήσει και αυτός, έτσι δεν πρόκειται τουλάχιστον αν δουλεύω πολύ ή έχω κάτι καλύτερο να κάνω να ασχοληθώ παραπάνω με το ητ. Θεωρώ ότι είναι μικρή η ζωή για να ασχολιέμαι και να κολλάω με άψυχα αντικείμενα. Σε forums με αμάξια υπάρχουν τόσο άρρωστοι άνθρωποι που παραδέχονται ότι είναι συναισθηματικά δεμένοι με το αυτοκίνητο τους, του μιλάνε, όταν γρατσουνιστεί στεναχωριούνται και κάτι απίστευτα τρελά πράγματα. Αυτά έβαλαν φρένο τουλάχιστον στο δικό μου μυαλό για αγορές αχρείαστες και όχι το οικονομικό που έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει. Οπότε για μένα είναι απλή προτίμηση και πλέον ψάχνω με το λιγότερο κόπο χρόνο και χρήμα να καλύψω τις ανάγκες μου ώστε να υπάρχει επαρκής χρόνος για τα ουσιώδη. Ξέρω είμαι νέος ακόμα στο ητ και μπορεί να λέω τώρα αλλά να κάνω άλλα όμως εκτός από μια συσκευή για έλεγχο θερμοκρασίας δεν θα πάρω τίποτα άλλο. Θα ψαχτώ μόνο αν μου έρθει ανάγκη για κτ.

Αποσυνδεδεμένος Nick-The-Greek

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 11:20 »
/off topic εντελώς, αλλά φίλε spxavales συγνώμη αλλά πιστεύω πως κάνεις μεγάλο λάθος για τα αυτοκίνητα. Είτε το θες είτε όχι δένεσε με το αυτοκινητό σου, είδικα όταν το έχεις χρόνια και έχεις κάνει ταξίδια και ένα σωρό άλλα πράγματα. Και όχι δεν κάθομαι και του μιλάω, ούτε είμαι μέλος και σε forum με αυτοκίνητα.

/off topic end

Αποσυνδεδεμένος spxavales

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 11:28 »
Καταλαβαίνω για ποιο "δέσιμο" μιλάς αλλά άλλο το ένα άλλο το άλλο. Και με το σπίτι σου μπορείς να δεθείς αλλά για λόγους προφανείς. Σ' αυτό που είπα μιλάμε για αρρώστια όχι αστεία... αλλά δε θέλω να μακρηγορήσω γιατί είμαστε εκτός θέματος.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 11:48 »
ειμαστε με πολλα πραγματα δεμενοι οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω αλλα δεν εχουμε 10 αυτοκινητα , δεν εχουμε 5 σπιτια κοκ .... τωρα με το ηλεκτρονικο τσιγαρο γιατι δεν εχουμε φρενο δε ξερω ... γιατι ειναι πιο φθηνο ισως απο ενα σπιτι , ενα αυτοκινητο , ενα λαπτοπ κτλ ? δε ξερω...


οντως ομως εχουνε ξεφυγει τα πραγματα και ειμαι και εγω μεσα :( :(

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 500079 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 03, 2024, 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12308 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7557 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1915 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110416 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos