vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

96 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, dvelev, anetost, ΨΗΛΟΣ, th3ofilos, Milarepa

Twitter

Αγοραμανία

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #105 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 22:02 »
τη μαγικη φραση "το κερδισα σε κληρωση" δεν την ξερετε?  :tongue_smilie: 

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #106 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 01:25 »
Πιάνει για μια φορά μόνο. :)

spyros1

Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #107 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 11:28 »
Παιδιά δεν γίνετε να μείνουμε πίσω απο την μόδα, την τεχνολογία, την εξέλιξη,όλα με τον ιδιο τρόπο λειτουργούν αλλα να μην πάρω και κατι καινούργιο...

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #108 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 12:45 »
Οι άνθρωποι είναι όντα που πάντα θέλουν το κάτι παραπάνω, τους αρέσει η εξέλιξη.
Έτσι κάθε άνθρωπος αντιδράει και διαφορετικά στην θύελα του μάρκετινγκ που ξεσπάει κάθε φορά που κάποιο καινούργιο προιόν, ίσως πιο εξελιγμένο, βγαίνει στην αγορά.
Εκεί θα πρέπει να έχεις αυτοσυγκράτηση και να αγοράζεις αυτά που πραγματικά χρειάζεσαι ώστε να ικανοποιείς τις ανάγκες σου αλλά και το χόμπι σου.
Εγώ βρίσκομαι σε μεσαία κατάσταση και συγκεκριμένα στο ΗΤ έχω φτάσει σε ένα σημείο που με αυτά που έχω είμαι ικανοποιημένος.
Πάντα βέβαια κοιτάζω τις τάσεις της αγοράς αλλά μόλις βγει κάτι καινούργιο απλώς ενημερώνομαι, δεν τρέχω αμέσως να το αγοράσω γιατί οι εποχές είναι και δύσκολες. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2016, 16:47 από makis66 »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #109 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 12:53 »
Πάντως εγώ τους τελευταίους μήνες έχω κατασταλάξει σε 2 μηχανικά μοντάκια και ένα ηλεκτρονικό και έχω μείνει εκεί.
Όταν κάποια στιγμή βγει μοντάκι TC που να λειτουργεί όπως θεωρώ εγώ ότι πρέπει, τότε θα χτυπήσω και ένα τέτοιο.
Από ατμοποιητές βέβαια ψώνισα 2-3 ακόμα μέσα στο 2015, αλλά κλωναράκια ήταν των 15-20$
Στα υγρά επίσης έχω κατασταλάξει και πάλι και δεν ξοδεύομαι και πάρα πολύ.
Νομίζω ότι όλα είναι φάσεις που περνάμε, προς το παρόν περνάω την φάση της οικονομίας :)

Αποσυνδεδεμένος marathess

  • *
  • 34
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #110 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 15:51 »
Εγω παλι φαγωθηκα να κανω αναβαθμιση (παρασυρθηκα και απο τον αντρα μου λιγο να παρω επισκευασιμο για μεγαλυτερη οικονομια) και εντελει μετα απο ενα χρονο ναυτιλο+στικ 30 λεω θα παρω και αλλο μοντακι και ατμοποιητη. Και ετσι εγινε. Πηρα ipv d3 και bellus ud το μικρο αν το λεω σωστα. Καλα ενταξει με επισκευασιμο δεν το χω οποτε παει στην ακρη αυτο. Με το μοντ οκ ολα ωσπου χτες βγηκα μια βολτα και λεω ας παρω το ροζουλη στικακι...ε καλα μαλλον μ'αυτο θα μεινω παλι!!! Τι μα...κια εκανα και εδωσα 100 ευρω και..............  :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος Kosmas1987

  • **
  • 157
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #111 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 16:24 »
Η φάση έχει ως εξής...παιρνεις κατι...ενθουσιαζεσαι, λες εδώ είμαστε τελος...Μια μέρα που βαριέσαι κάνεις γυρες σε site με ηλεκτρονικά...βλέπεις κάτι μπανικο για τα γούστα σου...λες από μέσα σου Όχι εντάξει μια χαρά τη κάνω τη δουλειά μου και με αυτά που έχω...περνάει μια μέρα περνάνε 2 στο τέλος λες δεν γ...... θα το πάρω! Πουλάς σε τιμή σκότωμα το παλιό σου εξοπλισμό και πάει λέγοντας...  :idiot1:

Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #112 στις: Ιανουαρίου 25, 2016, 17:13 »
Ανοίγω αυτό το θέμα, αλλά ίσως ο τίτλος να είναι λίγο υπερβολικός.
Για να εξηγήσω, παρατηρώ ότι με διάφορα χομπυ ή ενασχολήσεις όπως για παράδειγμα το η.τ. υπάρχει ο κίνδυνος να πέσουμε σε ένα τριπάκι να αγοράζουμε οτι βλέπουμε σε sites, στα χέρια φίλων, σε reviews κτλ. Συνήθως αυτό είναι μια φάση που διαρκεί λίγο ή περισσότερο χρόνο και μετά παρέρχεται. Κάποιες φορές, είναι μια αέναη αναζήτηση χωρίς τέλος.


Εγώ για παράδειγμα, για ένα περίπου δίμηνο αγόραζα ατμοποιητές, κλώνους βέβαια των 10-20 ευρώ, αλλά έχω μαζέψει 5 ντρίπερ και 3 τανκάτους. Θα μου πείς, είναι πολλοί? Ίσως όχι, αλλά έχω κάνει μια αρχή.
Από μποξάκια ομοίως έχω 3-4 και ένα μηχανικό μοντ σωλήνα.
Εκεί όμως που έχω αρχίσει να "ξεφεύγω" είναι στα υγρά. Ενώ 7-8 μήνες έφτιαχνα και άτμιζα κυρίως 1-2 δικά μου diy, εδώ και κανένα μήνα έχω αρχίσει να παραγγέλνω διάφορα υγρά γιατί με έχει πιάσει μια μανία δοκιμής γεύσεων. Μη τύχει και πάρει το μάτι μου νέο υγρό, με τρώει να το δοκιμάσω.
Αρκετά από αυτά που βλέπω, τελικά τα παραγγέλνω.
Επίσης αγοράζω αρώματα για diy, περισσότερο απ' ότι έπαιρνα πριν.


θα ήθελα να μοιραστούμε αντίστοιχες εμπειρίες μας σε αυτό το θέμα, να δούμε αν είναι γενικότερο φαινόμενο, πώς το βλέπει ο καθένας και αν/πώς μπορούμε να το "ελέγξουμε".
Από που μπορείς να αγοράσει κλώνους??

Στάλθηκε από το G620S-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος blackdrone

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Tα τυφλα πουλια ο Θεος τα χτιζει φωλια....
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #113 στις: Ιανουαρίου 25, 2016, 21:47 »
@neymout.jr να σε ρωτησω...ποσο ετων εισαι?Εισαι εσυ στη φωτο διπλα?

Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #114 στις: Ιανουαρίου 25, 2016, 22:53 »
21 αλλά μικροδειχνω:)

Στάλθηκε από το G620S-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #115 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 01:41 »
350€+ καλάθι σε Fast Tech. Μες τα καλούδια, όλοι οι γνωστοί
κλώνοι Ελληνικών Tilemahos/Calix/Eviva/Phenomenon/Apollo
(δεν έχω θέμα να τα στάξω για original, αλλά όχι χωρίς να τον
έχω δοκιμάσει για μερικές μέρες), κάτι χαζομοντάκια και κάποια
μικροπράματα που έψηνα εδώ και καιρό. Παίζει να 'φαγα τη μισή
Κυριακή για να συνθέσω αυτό το καλάθι. Έτοιμος να πατήσω για
πληρωμή συνειδητοποιώ πως το τελευταίο διάστημα (που ήταν
ζόρικο και ψυχοφθόρο) για να τα βγάλω αυτά λεφτά δούλεψα
100 ώρες σε 8 ημέρες, ε κουτούλησα το κεφάλι μου μερικές φορές
στο τοίχο, έβγαλα βόλτα το σκύλο που δεν έχω, ήπια και 2-3
τσιπουράκια και όταν γύρισα άρχισα να ξηλώνω πράματα από
το καλάθι με μανία. Αποτελέσματα: 70€ παραγγελία (χωρίς
αναλώσιμα, όλα θα μείνουν για καιρό). Απ'ολότελα...

... το άλλο που το πας; Όταν πέσαν τα Capital Controls, με τα
τελευταία λεφτά που είχα στην τράπεζα/paypal είχα πάει και
είχα πάρει προμήθειες σε υγρά & βάσεις για μισό χρόνο+. Έλα
όμως που για λόγους που δεν είναι του παρόντος, έπεσα από
12mg σε 3mg (και δεν μπορώ να ανέβω με τίποτα). Τώρα απλά
αραιώνω, κάνω μπόμπες και το βουλώνω. Ευελπιστώ μέχρι τέλη
καλοκαιριού να έχω τελιώσει ό,τι έχει το ντουλάπι. Τουλάχιστον
οι βάσεις φτάνουν όχι μόνο για την αραίωση, αλλά για κανά χρόνο
ακόμη. #μουτζωνωτονεαυτομου

Αποσυνδεδεμένος nikosxatz

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #116 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 10:57 »
Όσο περνάει ο καιρός ,αυξάνουν τα προϊόντα και το λανσάρισμά τους γίνεται ελκυστικό. Με μεγάλη δυσκολία αποφεύγω τις άσκοπες αγορές... ;)

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #117 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 23:15 »
Από που μπορείς να αγοράσει κλώνους??



απο παρα πολλα μαγαζια στην Ελλαδα, και φυσικα απο internet-ικες αγορες αν υπαρχει δυνατοτητα τωρα με τα cc
 

Αποσυνδεδεμένος alexvan

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #118 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 00:54 »
Πάντως το θέμα του shopping therapy δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζουμε. Προσφάτως διάβαζα μια έρευνα την οποία είχαν εκπονήσει στην Αγγλία μια ομάδα είδικών σε θέματα εγκεφάλου και ειδικά νευρώνων και πώς αυτοί επιδρούν ανάλογα με τα ερεθίσματα που δέχονται.
Στην περίπτωση της οικονομικής κρίσης που βιώνει η χώρα μας τα τελευταία χρόνια συμβαίνει κατά τους ειδικούς το εξής παράδοξο. Σε καταστάσεις άγχους, πανικού και ανασφάλειας ο άνθρωπος θέλει εκούσια να καταναλώνει. Είναι κάτι σαν πρώτη αντίδραση στο στρες που βιώνει. Παράδοξο μεν αληθινό δε. Μάλιστα το άρθρο παρέθετε τις δηλώσεις Μπους μετά τους Δίδυμους πύργους, ο οποίος προέτρεπε τους Νεουρκέζους να βγουν για ψώνια. Κάτι συγκλονιστικό επίσης ήταν το γεγονός ότι τα εμπορικά κέντρα τύπου mall έχουν το πανομοιότυπη αρχιτεκτονική με φυλακές (αίθριο στο κέντρο και καταστήματα περιμετρικά). Τυχαίο; Δεν είμαι εγώ αυτός που μπορώ να το κρίνω. Πέρνοντας σαν παραδειγμα το εαυτό μου, στο άκουσμα της εφαρμογής του νέου νομοθετικού πλαισίου για το η.τ. από το Μάιο, η πρώτη μου σκέψη ήταν να προμηθευτώ κανα μεγαλούτσικο ατμο γιατι με 2ml τι θα κάνω. Το αστείο είναι ότι ήδη έχω 7 ατμοποιητές διαφόρων ειδών. Επίσης θυμηθήτε το καλοκαίρι με τα capital για πότε αδειάσανε τα super market.
Δε λέω ότι είμστε πρόβατα, αλλά μήπως είμαστε λίγο τελικά;;;

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #119 στις: Φεβρουαρίου 18, 2016, 12:23 »
Η "κατανάλωση" και η υπερκατανάλωση είναι πολλές φορές ενστικτώδεις αντιδράσεις, που έχουν μελετηθεί πολύ και βαθιά και έχουν χρησιμοποιηθεί κατά κόρον από τους ειδικούς του marketing. Οι οποίοι συστήνουν στις εταιρίες πότε να βγάζουν το κάθε προϊόν, πόσα καινούργια χαρακτηριστικά να έχει, πώς να τα ονομάσουν αυτά, πώς να τα πλασάρουν, ποιά χαρακτηριστικά να αφήσουν για την επόμενη έκδοση και πόσο να κοστολογήσουν τα προϊόντα τους. Δεν είναι απαραίτητο πως αυτά συμβαίνουν και στην Κίνα, αλλά σίγουρα συμβαίνουν στις μεγάλες εταιρίες του "δυτικού" κόσμου.
Το να καταναλώνεις, ή μάλλον καλύτερα: το να έχεις τη δυνατότητα να καταναλώνεις (και να το αποδεικνύεις στον εαυτό σου και στους γύρω σου),
είναι πολλές φορές η μοναδική σου "άμυνα" απέναντι στην πίεση που σου ασκούν στο εισόδημα, στις ελευθερίες σου και στις επιλογές σου.
Σου στερούν τις επιλογές σε εξαιρετικής σημασίας θέματα, και σου τις αντισταθμίζουν με επιλογές στην κατανάλωση ώστε να παραμένεις "υπνωτισμένος"
σε μια ψευδαίσθηση επίπλαστης ελευθερίας.


"I shop, therefore I exist" λένε στο Αμέρικα (μτφ. "Ψωνίζω, άρα υπάρχω")
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 18, 2016, 12:56 από e-spy »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2331 240779 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:39
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4690 500668 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 20:49
από Xameno_Skli
Hashtag Shake and Vape 0 167 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12458 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 554 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7652 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21304 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195586 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2006 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110893 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181820 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan