vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

88 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, bloodlessz, Mimhsdr, Giannis.B

Twitter

Joyetech eGo ONE

Αποσυνδεδεμένος vaggos59

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
    • meteoacharnes
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #720 στις: Απριλίου 08, 2016, 15:42 »
Μήπως έκανες λίγες σπείρες; Και με Κανθαλ και με SS και με Νίκελ 8 σπείρες στα 2 μμ πυρήνα. Σύρματα αντίστοιχα 0,30, 032, 0,30. Στήσιμο σε 3 λεπτά. Και έχω και 3 μυήσεις μου να εξυπηρετήσω. Καμένο δεν πήρα ούτε μία φορά.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Όταν κάνεις τις σπείρες, με ένα πενσάκι τράβα να σφίξουν. Πέρασε την αντισταση στην κεφαλή, στήριξέ την μία οδοντογλυφίδα. Βάλε το σιλικονάκι, Τράβα πάλι με το πενσάκι. Βάλε το πιν. Ξανατράβα. Κόψε τις άκρες του σύρματος. Βγάλε οδοντογλυφίδα. Χρησιμοποίησε την οδοντογλυφίδα να βάλεις την αντίσταση στη μέση.
Και χωράνε άνετα 8 σπείρες. Πριν λίγο έστησα μία Νικελίου με 8 σπείρες και 2,5 πυρήνα. Νομίζω όμως ότι το αποτέλεσμα είναι καλύτερο ως προς την γεύση με 2 πυρήνα.

Αποσυνδεδεμένος vap_mania

  • *
  • 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 27/12/2015 the first day of the rest of my life
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #721 στις: Απριλίου 08, 2016, 15:48 »
Δεν έκανα λίγες, τις μέτρησα, έκανα πρώτα 6 αλλά ίσως επειδή δεν τις έκανα αρκετά σφιχτά, αλλά σχετικά αραιά, γιαυτό το λόγο η αντίσταση εγινε "μακρουλή" και έβρισκε στα τοιχώματα, οπότε ξετύλιξα την μία..
πάντως όπως έγραψα και πριν, ακολουθώντας τις οδηγίες σου, αλλάζοντας βαμβάκι και φτιάξιμο λίγο τις σπείρες και ξαναβίδωμα, μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς!! :)
Edit: Τι ήθελα και μίλαγα;;; καμμένο φουλ πάλι!! θα βάλω τα κλάματα, τι απογοήτευση!!!!! :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #722 στις: Απριλίου 08, 2016, 20:33 »
To βαμβάκι σου θα πρέπει να είναι κομμένο σύριζα στις τρύπες τροφοδοσίας. Αν εξέχει πολύ θα έχεις υποτροφοδοσία.
Επίσης δες το κάτω δαχτυλίδι μήπως το ξεβίδωσες υπερβολικά και πνίγει το βαμβάκι

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #723 στις: Απριλίου 08, 2016, 21:23 »
Για την CLR είπα πολλές φορές ότι όπως και από την μάνα της θέλει 6 σπείρες ελάχιστα ανοιχτές με ίσα διαστήματα σε 2,5mm διάμετρο σπείρας.

Το ιδανικότερο σύρμα που "παίζω" εγώ είναι το Kanthal A1 από 0,28 έως 0,32mm.

Το βαμβάκι σου όπως σου έγραψε και ο Camber το κόβεις σύριζα από την έξω μεριά και μετά με μία καρφιτσούλα το αφρατεύεις για να καλύψει όλη την τρύπα.

Επίσης όταν το περνάς να μην περνάει με δυσκολία ούτε με ευκολία.

Να μπορείς να το πηγαίνεις πέρα δώθε χωρίς να σου ζορίζει τις σπείρες της αντίστασης.

Mην ξεχνάς να το διαβρέχεις καλά πριν κλείσεις τον ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος vap_mania

  • *
  • 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 27/12/2015 the first day of the rest of my life
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #724 στις: Απριλίου 08, 2016, 21:36 »
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας....είχα ρίξει πολύ μελέτη και ναι το βαμβάκι κόπηκε σύριζα και το αφράτεψα απέξω με καρφιτσούλα!
Επισης φρόντισα να μην ειναι ούτε πολύ σφιχτό ούτε λάσκα...είμαι σίγουρη ότι δεν φταίει η τοποθέτηση του βαμβακιού αφού όπως ειπα είχα ήδη κάνει δυο φορές αλλαγή βαμβακιού πριν επιχειρήσω να στρίψω νέα αντίσταση!!!
Κρίμα να μην έχω κάποιον γνωστό ατμιστή να του δείξω από κοντά τι έκανα...
πάντως το απόγευμα πέρασα από ένα κατάστημα Alter Ego ( που είναι το πιο κοντινό ατμιστικό κατάστημα στο σπίτι μου) και αγόρασα μια νέα clr (αυτές με το brand name της alter ego) και έδειξα όσο μπόρεσα στον κύριο εκεί την αντίσταση που είχα στρίψει...μου ειπε οτι ήταν κακοφτιαγμένη αλλά όχι κάτι παραπάνω..."κουροεργαλείο" δεν είχε μάλλον μου έδειξε μόνο ενα πανάκριβο σετάκι για στρίψιμο αντιστάσεων αλλά και έτοιμες στριμμένες αντιστάσεις (16 ευρώ οι 100) όμως δεν είχε αυτή τη στιγμή διαθέσιμες σε 1,00 Ω....οπότε δεν πήρα τιποτα μέχρι να δω τι θα κάνω!
Πάντως μετά που γύρισα σπίτι και άλλαξα κεφάλή άνοιξα την "χαλασμένη" που έβγαλα και είχε το χάλι της....στραπατσαρισμένη! δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς μονο αν το έδειχνα σε κάποιον από κοντά...
Τι προτείνετε; να αγοράσω τις έτοιμες στριμμένες ή να ψάξω να βρω το κατσαβιδοεργαλειάκι για το στρίψιμο;;
Απογοητεύτηκα αρκετά ομολογώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #725 στις: Απριλίου 08, 2016, 21:47 »
Μάκη, δοκίμασες SS στις CLR? (UD πρασινοκίτρινο)
Δοκίμασα και μου άρεσαν περισσότερο από Kanthal. Εσένα;

Αποσυνδεδεμένος bendersteed

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #726 στις: Απριλίου 08, 2016, 22:44 »
@vap_mania Μην απογοητεύεσαι, στα πρώτα στησίματα όλοι γκάφες κάναμε. Δεν πιστεύω ότι χρειάζεσαι κουροεργαλείο, μια μπατονέτα, κομμένη στις άκρες να φύγουν τα μέρη με το βαμβάκι είναι άψογη για τις CLR. Επίσης πάρε kanthal πιο παχύ από 0.28mm για να δουλεύεται εύκολα. Τώρα για να φτιάξεις τις αποστάσεις μεταξύ των σπειρών τυλίγεις όπως να 'ναι πάνω στη μπατονέτα και ύστερα τραβάς λίγο το σύρμα από τη μια μεριά κρατώντας την άλλη μέχρι ανοίξουν ομοιόμορφα οι σπείρες. Ύστερα τις πιέζεις όλες μαζί να έρθουν όσο κοντά θες, τραβώντας τα ποδαράκια ταυτόχρονα για να σφίγγει πάνω στη μπατονέτα. Επίσης για να μη σου χαλάει η αντίσταση όταν βάζεις τα μονωτικά κλπ βάζεις τη μπατονέτα με τη στριμμένη αντίσταση πάνω στις οπές της κεφαλής και βίδωσε το πάνω καπάκι για να μην κινείται.
Επίσης για να πήρες καμμένο μάλλον είχες βάλει πολύ βαμβάκι και κάπου έσφιξε και δεν έκανε τροφοδοσία. Προσπάθησε να το παιρνάς λίγο πιο χαλαρά.
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι αξίζει να παίρνεις έτοιμες στριμμένες αντιστάσεις, με λίγη εξάσκηση θα σου φαίνεται παιχνιδάκι.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #727 στις: Απριλίου 08, 2016, 22:59 »
@vap_mania συμφωνώ με τον φίλο συνατμιστή bendersteed όσον αφορά την μπατονέτα.

Με λίγο προπόνηση θα τα καταφέρεις να κάνεις τέλειες σπείρες.

Το ότι σου έφερνε καμμένο, αν δεν φταίει το βαμβάκι και η υποτροφοδοσία τότε σίγουρα η αντίστασή σου είχε hot spot (δηλαδή σε κάποιο σημείο άναβε περισσότερο, δεν άναβε ομοιόμορφα) και αυτό γιατί δεν ήταν σωστά στριμένη

Επίσης συμφωνώ για το σύρμα. Με 0,32mm είναι πιο εύκολα για αρχή γιατί στρίβεται πιο εύκολα και δεν χαλάνε οι σπείρες όταν περνάς το βαμβάκι.

Τα Watt πιστεύω δεν τα έχεις στον Θεό. Με 0,28mm σύρμα τα 12,5 Watt είναι αρκετά και με 0,32mm έως 14.

Bούλα, ναι δοκίμασα και το SS και δεν είδα σημαντική διαφορά που να αξίζει να ασχοληθώ.

Επειδή δεν δουλεύω εδώ και καιρό TC, προτιμώ το κανθαλάκι 0,32mm που μου βγάζει και αντιστάσεις με τιμές 1 έως 1,2 Ohm που προτιμώ (ειδικά για τα μηχανικά που δουλεύω τελευταία).

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #728 στις: Απριλίου 08, 2016, 23:01 »
Τώρα, Μάκη, να σου πω ότι έβαλα SS για να κάνω αντίσταση 0.7 για την μπαταριούλα του ego one mini?  :)) :))
Τον μικρούλη μου δεν τον φοράω σε μοντάκι, μόνο στη δική του μπαταριούλα, όπου χρειάζομαι χαμηλά ομ για να αποδίδει στα 3.7 μειούμενα βολτ.   :yes:

Αποσυνδεδεμένος vap_mania

  • *
  • 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 27/12/2015 the first day of the rest of my life
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #729 στις: Απριλίου 08, 2016, 23:03 »
@bendersteed
ευχαριστώ για τη συμπαράσταση!!! Kanthal 28αρι (0.30 mm μάλλον μεταφράζεται αυτό αν κατάλαβα καλα) και έστριψα πάνω σε τρυπανάκι!! Αλλά μου έφυγε όταν πήγα να τοποθετήσω την αντίσταση πανω στην κεφαλή!! Και μετά το χάος όλα κουνιόντουσαν τιποτα δεν έμενε εκεί που πρέπει! Νοιώθω πολύ άχρηστη να μην μπορώ να καταφέρω κάτι που η πλειοψηφία από εσάς το κάνει με μεγάλη ευκολία!! Έτρεμαν και τα χέρια μου να σου πω την αλήθεια...
Μου άρεσε όμως το tip σου να αρχίσω να σφίγγω αφού κλείσω το πάνω καπάκι....δεν το είχα σκεφτεί!!
Σ´ευχαριστώ πολύ!
@makis66 σ´ευχαριστώ πολυ κι εσένα!! Αυτό με το hot spot μαλλον έφταιγε, στη βαμβάκι είχα κάνει καλή προπόνηση!!! 
Θα προσπαθήσω ξανά μόλις κάνω λίγα ml με τη νέα κεφαλή...ή μάλλον θα κάνω προπόνηση πανω στο κουφάρι της διαλυμένης clr!!! Ετσι κι αλλιώς για πέταμα θα πήγαινε!!
Τα watt όχι ...ήταν κάτω από 10!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

συγχώνευση συνεχόμενων ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 08, 2016, 23:13 από petra »

Αποσυνδεδεμένος vaggos59

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
    • meteoacharnes
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #730 στις: Απριλίου 08, 2016, 23:23 »
Μάκη, δοκίμασες SS στις CLR? (UD πρασινοκίτρινο)
Δοκίμασα και μου άρεσαν περισσότερο από Kanthal.;
Και εγώ την ίδια άποψη έχω. Και μάλιστα, το SS δείχνει να αντέχει περισσότερες. Το ίδιο έβαλα και σε EGO CT με την μπαταρία την 1100 και οι τρεις φίλες που έχουν από ένα, είναι περισσότερο ικανοποιημένες με αυτό.
Δοκίμασα στον δικό μου EGO ONE MEGA και έβαλα στην CLR νικέλιο. Σαφως καλύτερη η γεύση σε 2 πυρήνα 8 σπείρες 0,30 μμ. 0,12 τα ωμ, ατμίζω στους 180 βαθμούς 30 w. Και επειδή έχω DIY βάσεις 60-40, θολώνει από το ντουμάνι το σαλόνι. Δοκίμασα και σε 2,5 πυρήνα, αλλά δεν ήταν τόσο καλή η γευση. Ίδιες σπείρες, ίδιος ατμοποιητής, ίδιο υγρό, ίδιο σύρμα.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #731 στις: Απριλίου 08, 2016, 23:52 »

@makis66 σ´ευχαριστώ πολυ κι εσένα!! Αυτό με το hot spot μαλλον έφταιγε, στη βαμβάκι είχα κάνει καλή προπόνηση!!! (Image removed from quote.)
Θα προσπαθήσω ξανά μόλις κάνω λίγα ml με τη νέα κεφαλή...ή μάλλον θα κάνω προπόνηση πανω στο κουφάρι της διαλυμένης clr!!! Ετσι κι αλλιώς για πέταμα θα πήγαινε!!
Τα watt όχι ...ήταν κάτω από 10!!


Την παλιά CLR μην την πετάς. Είναι χρήσιμα πολλά πράγματα πάνω της όπως τα ορινγκάκια.

Προπόνηση θέλει στο στρίψιμο.

Και μην νοιώθεις άχρηστη, ίσα ίσα που τουλάχιστον εγώ σε θαυμάζω για την αποφασιστικότητά σου να μάθεις και να φτιάξεις κάτι που πολύ από εμάς που "πιάνουν" τα χέρια μας στις αρχές δυσκολευτήκαμε και άλλοι ούτε καν το σκέφτονται να ασχοληθούν και αγοράζουν εργοστασιακές κεφαλές. :)


Αποσυνδεδεμένος vaper

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #732 στις: Απριλίου 08, 2016, 23:58 »
Πιστεύω με ενα σύρμα 26awg Α1 Kanthal και βαμβάκι  KohGenDoh θα κάνεις τέλεια δουλειά. 6-7 σπείρες σε 2mm τρυπανι και αφράτο βαμβάκι. Δεν θα πιστεύεις με το αποτέλεσμα. Το σημαντικοτερο είναι, να βγάλεις τις πάνω-κάτω σκληρές επιφάνειες του βαμβακιού που είναι σαν sandwich, να περάσεις το βαμβάκι στην αντίσταση και μετα να το ξύσεις με μια καρφίτσα για να αφρατέψει στις ακρες.  Επίσης οταν το περνάς στην αντίσταση, μην το στρίβεις σαν να είναι κλωστή, αλλα το περνάς ''απαλα''.

Αποσυνδεδεμένος vap_mania

  • *
  • 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 27/12/2015 the first day of the rest of my life
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #733 στις: Απριλίου 09, 2016, 17:42 »
Παιδιά ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές!! Την παλιά κεφαλή την φύλαξα σε ενα σακουλάκι αλλα το ορινγκάκι εχει φύγει απο τη θέση του απο οτι βλέπω και δεν ξερω που στο καλό μπαίνει!!!
Τωρα εχω βάλει απο χθες την καινούργια clr (αλλά πολύ μπουρμπουληθρα δεν ξερω γιατί, η προηγούμενη δεν μου το έκανε αυτό!) Λέω να αλλάξω και βαμβάκι σήμερα, οκ αυτό νομιζω πως το "έχω" αφού το είχα κάνει και στην προηγούμενη...
Τώρα για το συρματάκι δεν θελω να το πετάξω και να πάρω λεπτότερο, κόστισε και 5 ευρώ...καταλαβαίνετε!!
Επίσης θα ήθελα η αντίσταση να βγαίνει στο 1,00Ω όπως και αυτή της μαμάς του...δεν θα ήθελα κάτω του 1 γιατί δεν συμπαθώ τους καυτούς ατμούς.
@vaper έχω αγοράσει και KGD βαμβάκι αλλά περιμενω να τελειώσει το άλλο πρώτα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #734 στις: Απριλίου 09, 2016, 17:46 »
Βγάλε μια φωτό να δούμε απο που λείπει.

Το συρμα κράτα το θα βρεις την άκρη και θα είναι το σύρμα σου.
Υπομονή!

Καυτός είναι ο άτμος γιατί πας σε μεγάλα watt αν παίζεις μέχρι 15 watt είσαι μια χαρά, εξάλλου με το σύρμα αυτό που έχεις δεν μπορείς να πέσεις κάτω απο 1Ω αν στρίβεις σωστά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499452 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20908 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194717 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4804 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy