vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

190 επισκέπτες, 7 χρήστες
dallaskdp, aalex, Ποντικός, Milarepa, truckman, Razor.QQ15, teo77

eGrip By Joyetech

Αποσυνδεδεμένος leondim77

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #255 στις: Ιανουαρίου 01, 2015, 18:43 »
Μόλις δοκίμασα τον RBA. Γεύση και ντουμάνι στα θετικά!!! ;D


Αλλά ΠΟΛΥ αεράτη τζούρα για εμένα και ......... γιατί έχω διαρροή από την κάτω εισαγωγή αέρα;;;;;;;;;;;;;;;  >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(


Επίσης, πολύ θόρυβο δεν κάνει με την RBA? Χάνει αρκετά από τον stealth χαρακτήρα του.

Αποσυνδεδεμένος MoDuLah

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • «Twist, Fill, Vape, Repeat»
    • EcigBay.gr - Γρήγορα, Υπεύθυνα, Αξιόπιστα!
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #256 στις: Ιανουαρίου 01, 2015, 19:21 »
Ερώτηση κρίσεως με την RBA κεφαλή... Στις αντιστάσεις πώς σκατά μετράς τι έχεις στρίψει; αφού δεν έχει threading 510/ego το base. :dontknow:

Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #257 στις: Ιανουαρίου 01, 2015, 19:33 »
Προς το παρόν με πολύμετρο, αλλά περιμένουμε να κυκλοφορήσει και στην Ελλάδα ο αντάπτορας σε 510 σε λίγες ημέρες.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9648
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #258 στις: Ιανουαρίου 01, 2015, 19:36 »
Ερώτηση κρίσεως με την RBA κεφαλή... Στις αντιστάσεις πώς σκατά μετράς τι έχεις στρίψει; αφού δεν έχει threading 510/ego το base. :dontknow:
Κατά προτίμηση με χρήση του eGrip RBA 510 Adapter που αναμένεται να είναι διαθέσιμος σύντομα και στην ελληνική αγορά
http://gr.joyetech.com/index.php?route=product/product&path=148_163&product_id=190




Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #259 στις: Ιανουαρίου 01, 2015, 20:18 »
Και το δικό μου egrip έχει διαρροές με τις εργοστασιακες αντιστάσεις αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει το γιατί. Μου ήρθε η rba, αύριο θα τη δοκιμάσω.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #260 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 17:35 »
Σήμερα έβαλα το egrip rba. Πολύ αεράτη τζούρα όπως ανέφεραν κι άλλα παιδιά, ωραίο κτύπημα! Καμία σχέση με τις εργοστασιακες αντιστάσεις  Έχω όμως μικρό διαρροές. Πού μπορεί να οφείλεται;

Αποσυνδεδεμένος leondim77

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #261 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 17:58 »
Με την εργοστασιακή κεφαλή δεν έιχα κανένα πρόβλημα.


Με την RBA έχω και εγώ διαρροές. Μετά το γέμισμα ειδικά, στάζει αρκετό υγρό!!!!! Αλλά και μετά, κατά το άτμισμα, χάνει από κάτω.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Μόλις γέμισα..... πάλι τα ίδια. έσταζε και μετά.


Eσφυξα τέρμα τη βάση γιατί είδα ότι είχε ακόμη 1/4 της στροφής..... κάτι φαίνεται να βελτιώθηκε....... :thumpup:  Λες?
Λογικό είναι αν δεν έχει σφίξει και με την πίεση του υγρού κατά το γέμισμα να παθαίνει overflow.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 02, 2015, 18:17 από leondim77 »

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #262 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 23:49 »
Το έσφιξα και γω όσο πάει, για να δούμε.

Αποσυνδεδεμένος leondim77

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #263 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 08:55 »
 :'( :'( :'(
Μπα...... δεν έγινε τίποτα.
Άλλαξα και αντίσταση με έτοιμη που πήρα από joyetech αλλά πάλι τα ίδια..... ΠΟΤΑΜΙ μετά το γέμισμα! Τι κάνω λάθος? ???
Το μεγάλο πρόβλημα είναι μετά το γέμισμα που τρέχει ποτάμι. Μετά η διαρροή είναι πολύ μειωμένη αλλά υπάρχει περιοδικά. Αν φοβάμαι να το βάλω στην τσέπη, χάνει την ουσία του το μοντάκι. Με βλέπω μόνο με εργοστασιακά coil heads για έξω και τον καλό μου Nautilus για όλα τα άλλα. Μόνο μην πέσω και εγώ στην περίπτωση με διαρροές και στα εργοστασικά coil heads γιατί θα πάει στα σκουπίδια το egrip.


Να πω πως η αλλαγή της αντίστασης με το βαμβάκι είναι σχετικά εύκολη. Αλλά είχα misfires και χρειάστηκε να ξαναλερωθώ 3 φορές για να σφίξω βίδες και να παίξω με το βαμβάκι.
Ο αντάπτορας σε 510 είναι τελικά απαραίτητος.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #264 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 12:14 »
leondim77 έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Γέμισα πριν από λίγο και τσουπ από κάτω το υγρό. Σκούπισα και περιμένω να δω τι θα γίνει στη διάρκεια της ημέρας. Όπως προανέφερα, είχα το ίδιο πρόβλημα και πριν με τις εργοστασιακές.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 03, 2015, 16:41 από Kikas »

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #265 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 22:58 »
Διαβάζοντας όλο το νήμα μιας και είμαι κι εγώ κάτοχος του egrip θα ηθελα να πω 2 πράγματα!

Κατευθείαν χρησιμοποίησα την βάση με τις επισκευασιμες κεφαλές!

Για την διαρροή μου είπε (κατά τύχη ένας πελάτης μεσα στο κατάστημα) κάποιος που το έχει, ότι οταν βάζουμε επάνω την αντίσταση, το βαμβάκι μετα το απλώνουμε γύρω γύρω και σιγά σιγά το σπρώχνουμε προς την βάση! Διότι το βαμβάκι  επειδή είναι στενός ο χώρος... αν δεν το απλώσουμε και το αφήσουμε μια μάζα, προκαλεί διαρροή!

Δεν ξέρω αν στέκει αυτό που μου είπε ο κύριος αυτός, αλλά καθε δοκιμή δεκτή!
Αυτά απο εμένα και καλοατμιστα σε ολους μας!
Παρεμπιπτόντως το δικό μου (ηταν δωρο απο φιλο) ηρθε σε χρώμα παραλλαγής!
Το θέμα των επισκευασιμων κεφαλών τελικά είναι ολα τα λεφτά!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 03, 2015, 23:34 από memostrikas »

Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #266 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 23:33 »
Στην αρχή και το δικό μου έχανε αλλά μια δύο σταγόνες μόνο. Καταλάθος βρήκα ότι στο δικό μου αν ξεβιδώσω πολύ λίγο (λιγότερο από 1/4 της στροφης ) την ώρα που το γεμίσω και σφίξω μετά το πρόβλημα διορθώνεται σχεδόν τελείως. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά στο δικό μου τουλάχιστον δουλεύει. Το γιατί δεν μπόρεσα ακόμη να το βρώ.

Αποσυνδεδεμένος leondim77

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #267 στις: Ιανουαρίου 04, 2015, 08:58 »
Διαβάζοντας όλο το νήμα μιας και είμαι κι εγώ κάτοχος του egrip θα ηθελα να πω 2 πράγματα!

Κατευθείαν χρησιμοποίησα την βάση με τις επισκευασιμες κεφαλές!

Για την διαρροή μου είπε (κατά τύχη ένας πελάτης μεσα στο κατάστημα) κάποιος που το έχει, ότι οταν βάζουμε επάνω την αντίσταση, το βαμβάκι μετα το απλώνουμε γύρω γύρω και σιγά σιγά το σπρώχνουμε προς την βάση! Διότι το βαμβάκι  επειδή είναι στενός ο χώρος... αν δεν το απλώσουμε και το αφήσουμε μια μάζα, προκαλεί διαρροή!

Δεν ξέρω αν στέκει αυτό που μου είπε ο κύριος αυτός, αλλά καθε δοκιμή δεκτή!
Αυτά απο εμένα και καλοατμιστα σε ολους μας!
Παρεμπιπτόντως το δικό μου (ηταν δωρο απο φιλο) ηρθε σε χρώμα παραλλαγής!
Το θέμα των επισκευασιμων κεφαλών τελικά είναι ολα τα λεφτά!


Το βαμβάκι το άπλωσα όσο μπορούσα στην προσπάθεια να ¨κλείσει" και τις 4 εισόδους υγρού. Αν έκανα καλή δουλειά, δεν ξέρω.
Η λύση στη μεγάλη διαρροή κατά το γέμισμα φαίνεται να είναι αυτή:

Στην αρχή και το δικό μου έχανε αλλά μια δύο σταγόνες μόνο. Καταλάθος βρήκα ότι στο δικό μου αν ξεβιδώσω πολύ λίγο (λιγότερο από 1/4 της στροφης ) την ώρα που το γεμίσω και σφίξω μετά το πρόβλημα διορθώνεται σχεδόν τελείως. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά στο δικό μου τουλάχιστον δουλεύει. Το γιατί δεν μπόρεσα ακόμη να το βρώ.

Εγώ έκανα ένα γέμισμα από κάτω, με τον κλασσικό τρόπο των clearomizers, βγάζοντας τελείως τη βάση. Με αυτό τον τρόπο δεν είχα  διαρροή.
Με αλλά λόγια κάτι γίνεται με την πίεση και την ευκολία εξαγωγής του αέρα κατά την είσοδο του υγρού.

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #268 στις: Ιανουαρίου 04, 2015, 09:05 »
Πάντως εγώ διαρροή δεν έχω καθόλου! Τωρα αν το κόλπο είναι στο άπλωμα του βαμβακιού δεν ξέρω! Ο ανθρωπος αυτός μου το τόνισε κιόλας!


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #269 στις: Ιανουαρίου 04, 2015, 15:47 »

Το βαμβάκι το άπλωσα όσο μπορούσα στην προσπάθεια να ¨κλείσει" και τις 4 εισόδους υγρού. Αν έκανα καλή δουλειά, δεν ξέρω.
Η λύση στη μεγάλη διαρροή κατά το γέμισμα φαίνεται να είναι αυτή:

Στην αρχή και το δικό μου έχανε αλλά μια δύο σταγόνες μόνο. Καταλάθος βρήκα ότι στο δικό μου αν ξεβιδώσω πολύ λίγο (λιγότερο από 1/4 της στροφης ) την ώρα που το γεμίσω και σφίξω μετά το πρόβλημα διορθώνεται σχεδόν τελείως. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά στο δικό μου τουλάχιστον δουλεύει. Το γιατί δεν μπόρεσα ακόμη να το βρώ.

Εγώ έκανα ένα γέμισμα από κάτω, με τον κλασσικό τρόπο των clearomizers, βγάζοντας τελείως τη βάση. Με αυτό τον τρόπο δεν είχα  διαρροή.
Με αλλά λόγια κάτι γίνεται με την πίεση και την ευκολία εξαγωγής του αέρα κατά την είσοδο του υγρού.

Νομίζω είσαι σε λάθος δρόμο και δεν θα βγάλεις άκρη έτσι. Ο κατασκευαστής έφτιαξε τη βάση για να βιδώνει τέρμα και το καπάκι στο πλάι για να γεμίζεις από εκεί. Δεν υπάρχει λόγος να αφήνεις τη βάση ξεβίδωτη και να γεμίζεις από κάτω.

Στην αρχή είχα κι εγώ διαρροές. Άλλες φορές λερωνόμουν συνέχεια κι άλλες άτμιζα μια χαρά αλλά όταν το άφηνα στην άκρη έβρισκα λίμνη από κάτω.
Το πρόβλημα είναι στην ποσότητα του βαμβακιού. Το μανίσιο βαμβάκι που φορούσε η αντίσταση ήταν 1.5cm σε μήκος. Το βαμβάκι των 2 αντιστάσεων που δίνονται μαζί έχει 2cm μήκος. Το βαμβάκι μιας επιπλέον 5άδας που πήρα έχει μήκος 2.5cm.

Έκοψα λοιπόν 2.5 πόντους βαμβάκι από τα pads που είναι στη συσκευασία και άλλαξα το υπάρχον. Καλό άπλωμα και μπίνγκο! Καμία διαρροή, κρατάει σαν πάνα μωρού.

Η αεράτη τζούρα δεν με ενοχλεί αλλά με ενοχλεί ο θόρυβος που κάνει. Έτσι βρήκα κάποιο πλαστικό από παλιό carto κι έχωσα στην τρύπα. Μπορείτε να κάνετε το ίδιο σφηνώνοντας και κόβοντας τη μύτη από κάποιο μπουκαλάκι. Η τζούρα έσφιξε και μειώθηκε ο θόρυβος.


 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151612 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11003 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345651 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147301 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8088 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 208952 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545202 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32955 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52505 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600510 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 360927 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13360 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos