vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Erlprinz

Απ: Erlprinz
« Απάντηση #405 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 00:41 »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Όσον αφορά το airflow, δυσκολεύομαι να καταλάβω ποια απάντηση "έδωσα μόνος μου". :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #406 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 00:47 »
Τα ιδια προβλήματα είχα κι εγω δεν κάθεται σε κανένα μοντακι καλα μια ατμιζε και μια όχι μεχρι που τον έβαλα στο συρτάρι και ησύχασα.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #407 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 21:34 »
Να κάνω μια ερώτηση. Τα έξτρα του Erlkonigin ταιριάζουν και στον Erlprinz? Συγκεκριμένα ρωτάω για το γυάλινο τανκ και τα drip tip.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #408 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 21:50 »
 :yes:

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #409 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 23:09 »
Δεν ξέρω γιατί αλλά ήμουν 99,9% σίγουρος ότι στην ερώτηση μου θα απαντούσε η petra. Ευχαριστώ λοιπόν για την εμπεριστατωμένη απάντηση :)) .


Αφού λοιπόν πούλησα όσους ατμοποιητές κάθονταν στο συρτάρι μου πήρα την απόφαση και παράγγειλα τον erlprinz. Τη Δευτέρα θα τον έχω, οπότε οι κατέχοντες ετοιμαστείτε για ερωτήσεις και συμβουλές. Και μιας και είμαι στο νήμα και αφού το έχω διαβάσει σχεδόν όλο, να κάνω μια ακόμη ερώτηση πριν τον παραλάβω. Απ' όσα βιντεάκια είδα για το στήσιμο, αυτό που μου φάνηκε πιο κατανοητό-εύκολο ως προς την κόμη και τοποθέτηση του φιτιλιού είναι αυτό που βρίσκεται στην Απάντηση #178 του νήματος. Βέβαια εάν κατάλαβα καλά ο τύπος χρησιμοποιεί rayon. Η ερώτηση λοιπόν είναι εάν αυτός ο τρόπος τοποθέτησης των φιτιλιών παίζει και για τα λοιπά βαμβάκια (π.χ. KGD)?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 12, 2015, 23:19 από mankar72 »

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #410 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 23:17 »
Εγώ τον Erlkonigin έχω, αλλά επειδή το ντεκ τους είναι σχεδόν ίδιο από οτι κατάλαβα με τέτοιο στήσιμο πο υείχα δει και στο review του κόραξ δουλεύει απροβληματιστα. Τέλεια τροφοδοσία, ίχνος διαρροών κλπ. Ουσιαστικά θέλει το 1/4 περίπου του βαμβακιού να μπει στο λούκι. Το έχω δοκιμάσει με KGD και FF no1.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #411 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 23:58 »
στο 178 κάνει το εύκολο δύσκολο.
Τον στήνω πιο απλά.
Κόβω τα βαμβάκια τόσο, ώστε να προεξέχουν από την αντίσταση μεταξύ μισού κι ενός εκατοστού.
Μετά, ξανακόβω λοξά από κάτω προς τα πάνω, ώστε το κάτω μέρος του βαμβακιού να κρατήσει το μήκος του και το πάνω να είναι περίπου στο μισό μήκος.
Ετσι, το κάτω μέρος μπαίνει στο λούκι και το πάνω είναι μακρύ όσο να φτάνει ως την καμπάνα.
Πρακτικά, ο μισός όγκος του φυτιλιού μπαίνει στα λούκια και κατεβαίνει μέχρι εκεί που αρχίζουν οι κάτω σπείρες της καμπάνας.
Σήμερα έστησα. Αν το ήξερα νωρίτερα, θα είχα τραβήξει φωτό.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #412 στις: Νοεμβρίου 13, 2015, 00:07 »
Σίγουρα καμιά φωτό θα βοηθούσε αλλά και η περιγραφή είναι μια χαρά κατανοητή. Πιο είναι το sweet spot για εσένα όσον αφορά αντίσταση, ανοιχτές-κλειστές σπείρες, πάχος σύρματος και άξονα αντίστασης?


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #413 στις: Νοεμβρίου 13, 2015, 02:25 »
Δεν έχει στενά όρια ο ατμοποιητής. Στήσε τον με όποιο σύρμα θέλεις, από 0.20-0.30.
Θέλει κάποια βατάκια, 12-16
2 ή 2.5ρι άξονα.
Γενικά, απέφυγε μόνο τις πολύ χαμηλές αντιστάσεις. Αν έχεις ηλεκτρονικό μοντ δε χρειάζεται να κατεβείς κάτω από το 1 ομ.

spaced ή mc δουλεύει εξίσου καλά, χρησιμοποίησε σύμφωνα με τον τρόπο που συνηθίζεις.

 

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #414 στις: Νοεμβρίου 13, 2015, 05:28 »
Απάντηση #107 σελίδα #8
Με Koh Gen Do  το κάνω εγώ και όταν γεμίζω ακολουθώ την πατέντα που έδωσαν τα παιδιά εδώ.... Ξεβιδώνω τη βάση και γεμίζω από κάτω ! Ποτέ δεν είχα απώλεια έτσι και γεύση στο φουλ !

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #415 στις: Νοεμβρίου 13, 2015, 10:34 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλους τους φίλους/ες παραπάνω. Τη Δευτέρα που θα τον έχω στα χέρια μου θα ξεκινήσω τις δοκιμές και θα επανέλθω, ελπίζω μόνο με εντυπώσεις και όχι με προβλήματα :D .

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #416 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 13:37 »
Παρέλαβα σήμερα το πρωί και φυσικά μετά το μπανάκι του δεν είχα την υπομονή να περιμένω και έκανα το πρώτο στήσιμο. Επέλεξα να κάνω ένα στήσιμο που συνηθίζω και στο Φαινόμενο και μου αποδίδει πολύ καλά. Σύρμα κάνθαλ 0,2χλσ σε 2,5χλσ πυρήνα τρεις σπείρες (περίπου 1,3Ω). Ξεκινάω στα 9W και οι πρώτες τζούρες είναι υποτονικές και με περίεργη γεύση. Ανεβαίνω στα 10W και τα πράγματα αρχίζουν να καλυτερεύουν. Σταθερά στα 10W και μετά από περίπου 2 ώρες ο άτμο έχει αρχίσει να στρώνει και να ξεδιπλώνει τις αρετές του. Ντουμάνι, γεύση και χτύπημα σε πολύ καλά επίπεδα.
Οι πρώτες λοιπόν σκέψεις μετά από τη μικρή συμβίωση μαζί του είναι οι εξής:
1. Κούρεμα βαμβακιού σύμφωνα με αυτά που διάβασα στο νήμα και από το πρώτο κιόλας στήσιμο μηδέν διαρροές και απροβλημάτιστη τροφοδοσία.
2. Πανεύκολη τοποθέτηση της αντίστασης καθώς οι οδηγοί που κάθεται το αξονάκι είναι όλα τα λεφτά.
3. Ποιότητα κατασκευής αποδεκτή. Δεν είδα κάτι να με χαλάσει.
4. Πανεύκολο γέμισμα.
5. Προσωπικά μου αρέσει και εμφανισιακά γιατί είναι ιδιαίτερα λιτός. Εξαίρεση αποτελεί το drip tip το οποίο και άλλαξα.
6. Είναι αρκετά θορυβώδης ειδικά εάν η ρύθμιση του αέρα είναι ανοιχτή.
7. Ο τρόπος ρύθμισης της ροής του αέρα είναι για μένα το βασικό του μειονέκτημα. Όταν κλείνω την ροδέλα τελείως είναι πολύ δύσκολο αν όχι αδύνατο να την ξανανοίξω με το χέρι.
Εν κατακλείδι οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι πολύ θετικές και μάλλον ο πρίγκηπας θα γίνει ένας από τους μάχιμους άτμο της φαρέτρας μου.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Μετά τα πρώτα περίπου 6ml ατμίσματος ήρθε η ώρα για την αναπλήρωση υγρού. Διαβάζοντας αυτά που έγραψε ο φίλος DaemonaS παραπάνω, αναρωτιέμαι πως μου ξέφυγε το ποστ που αναφέρει και αρχίζω την αναζήτηση.
Voilà ποστ #261 σελ. 18 του φίλου Buliwyf. Γέμισμα από κάτω και έλεγχος της αντίστασης.
Τελικά ο πρίγκηπας τα έχει όλα και συμφέρει  :laugh1:
Αν ήταν και τα έξτρα αξεσουάρ φτηνότερα (και δεν ήσουν υποχρεωμένος να αγοράσεις τα πανάκριβα του erlkonigin) θα ήταν στην κατηγορία του ίσως ο καλύτερος value for money ατμοποιητής που κυκλοφορεί.[size=78%]   [/size]
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 17, 2015, 12:50 από mankar72 »

Αποσυνδεδεμένος giorg0ss

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #417 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 16:55 »
Καλησπέρα σας,είμαι σε αναζήτηση ατμοποιητή και ανάμεσα στους 2-3 που έχω πλεον να επιλέξω και οικονομικότερος είναι και ο Erlprinz! To μόνο που με χαλάει τρελά ενω κατα τα άλλα διάβασα τα καλύτερα είναι η εμφάνιση του που μου φέρνει στο μυαλό τα γνωστά σε όλους μας τάπερ :hmmm: . Διάβασα όμως ότι με το νανο κιτ μεταμορφώνεται προς το καλύτερο ομως δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτό η οχι http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&manufacturer_id=39&product_id=882
Πάντως αυτό κοστίζει σχεδον όσο και ο ατμοποιητής, ελπίζω να υπάρχει και πιο οικονομικό :)  Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #418 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 17:02 »
Nάτο το λελούδι μου με το νάνο του τανκάκι ζωγραφισμένο


πάνω σε 10ρι στικ και σε μοντ μεγέθους istick20-30-40



Eδώ, δίπλα σε καυφουν με tiny tank, που είναι μικρότερο από το ΚL nano. όπως βλέπεις είναι ίδια σε μέγεθος (και τα δυο είναι πάνω σε Istick)

Ουδεμία σχέση με το αρχικό μέγεθος, που είναι κακάσχημο.
Το δυσάρεστο είναι ότι το νανο κιτ είναι πανάκριβο και πάρα πολύ δύσκολα θα βρεις από τρίτο κατασκευαστή, διότι μάλλον αποσύρθηκαν όλα, λόγω ενός θέματος με τις καμινάδες που σκούριαζαν ή για κάποιον άλλο λόγο.

Αν βέβαια το δεις ότι με το νάνο κιτ κοστίζει όσο ένας ΚΛ+ με νάνο κιτ, ίσως σου απαλυνθεί λίγο ο πόνος.

Αποσυνδεδεμένος giorg0ss

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #419 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 17:10 »
To ασχημοπαπο εγινε κυκνος :)) !!!!!!!!! Καμια σχεση με πριν! Δεν κερδιζουμε και το τζοκερ να παμε να τα παρουμε ολα χωρις πολυ σκεψη!
Αυτο απο steam tuners ειναι το ιδιο με το αρχικο αλλα με μεταλλικο περιβλημα απ'οτι καταλαβα ε? καμια σχεσση με νανο κιτ

http://www.steamtuners.gr/gr/products/atomisers/c54-erlprinz/c67-tanks/123-erl-22  ???

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151761 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11138 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345734 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147404 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8137 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209010 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545286 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32989 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52572 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600572 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361026 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13427 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos