vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

170 επισκέπτες, 2 χρήστες
Κώστας Σιδέρης, Razor.QQ15

Erlprinz

Αποσυνδεδεμένος Akanthos

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #435 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 07:11 »
αντικατέστησα τη Βάση με καινούργια ! προφανώς ήταν αστοχία υλικού ! προς το παρών μία μέρα δηλαδή δουλεύει απροβλημάτιστα !

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #436 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 12:55 »
έχω μερικές μέρες το erlprinz και έχω ένα θέμα με την σταθερότητα της αντιστασης έχω δοκιμάσει 2 στησίματα με kanthal και 2 σε tc
με tc η αντίσταση είναι κλειδωμένη δεν ανεβοκατεβαίνει αλλα μερικές φορες δίνει ποιο ζεστό η ποιο κρύο ατμό

Με kanthal για παράδειγμα πριν λίγο ήταν 1.40 μετά από μερικές τζούρες ανέβηκε 1.41 και τώρα είναι πάλι 1.40, έχω δει και 1.43
H αντίσταση είναι καλά βιδωμένη και στο mod κάνει καλή επαφή ακόμα και μια στροφή να ξεβιδώσω πάλι έχει επαφή... τι μπορεί να φταίει?

Αποσυνδεδεμένος Akanthos

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #437 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 13:16 »
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σ εμένα πότε την βλέπει 1.12 πότε 1.05  άλλη την έβλεπε 1.7 μετά 1.5  σχεδόν όπως τουρθει ! επειδή τον πήρα πριν 3-4 μέρες περιμένω να δω τη συνέχεια ! επισης απο γεύση προς το παρόν τίποτα το ιδιαίτερο αλλά περιμένω να δω δοκιμάζοντας

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #438 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 00:02 »
Δεν ξέρω αν έχετε ορίτζιναλ ή μαϊμού αλλά η λύση είναι μία και στους 2 σας.... 
Να τους λύσετε πλήρως και να τους καθαρίσετε εκτεταμένα!!!! 
Ισιπροπυλικη αλκοολη αλλά και πλυντήριο υπερηχων είναι σύμμαχοι σας....
Και όταν λέω λύσιμο εννοώ να χωρίσετε μέχρι και τον θετικό πόλο απ τον αρνητικό.... Μάλλον υπάρχει βρωμιά που σας κάνει τέτοια θέματα....Ίσως να είναι και στραβωβιδωμενοι..   

Τέτοια προβλήματα σαν τα δικά σας με κάνουν να απορώ αν είναι σωστά ενημερωμένοι ο κόσμος για τον σωστό καθαρισμό πριν τη χρήση η όχι.... 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2015, 05:08 από DaemonaS »

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #439 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 00:16 »
Δεν νομίζω το καθάρισμα να έχει καμία σχέση με το αν ένας ατμοποιητης δίνει ή όχι σταθερή ένδειξη Ω.
Μάλλον για ελαττωματικα κομμάτια μου ακούγεται.
Από τη στιγμή που είναι καινούργιοι, άμεση επικοινωνία με το κατάστημα για επισκευή ή αντικατάστασή.
Ο αγοραστής δεν είναι υποχρεωμένος να βγάζει το φίδι από την τρύπα, αρκεί να μην είναι δικιά του υπαιτιοτητα.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Απ: Erlprinz
« Απάντηση #440 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 01:04 »
Και σε μένα κάνει τα ίδια ο Erlprinz όσον αφορά τα Ω. Δεν το βρίσκω ιδιαίτερα ενοχλητικό πάντως..

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #441 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 05:08 »
Δεν χάνουν καμία εγγύηση αν το ξεβιδώσουν το καθαρίσουν το και ξαναστήσουν...  Ειδικά τα ιμιτασιόν !!!! Τα λάδια που συνήθως έχουν επάνω και ακόμη ίσως και γρέζια που μπορεί να προκαλούν το πρόβλημα των Ω

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #442 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 09:29 »
Και σε μένα κάνει τα ίδια ο Erlprinz όσον αφορά τα Ω. Δεν το βρίσκω ιδιαίτερα ενοχλητικό πάντως..


Αν τον λειτουργείς σε ηλεκτρονικό mod, μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στη πλακέτα η συνεχής διακύμανση.


Δεν χάνουν καμία εγγύηση αν το ξεβιδώσουν το καθαρίσουν το και ξαναστήσουν...  Ειδικά τα ιμιτασιόν !!!! Τα λάδια που συνήθως έχουν επάνω και ακόμη ίσως και γρέζια που μπορεί να προκαλούν το πρόβλημα των Ω


Eννoείται πως δεν χάνουν εγγύηση και το καθάρισμα είναι απαραίτητο. Γρέζια μπορεί να δημιουργούν το πρόβλημα, μηχανόλαδα όχι.
Αν είναι κλώνοι τότε αλλάζει το πράγμα και παίζει να είναι κατασκευαστικό θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #443 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 13:11 »
Μιλώντας πάντα για τον αυθεντικό erlprinz μόλις τον παρέλαβα τον έλυσα πλήρως και του έκανα ένα καλό πλύσιμο με ζεστό νεράκι και σαπούνι πιάτων και μετά σε ποτηράκι με νερό και ταμπλέτα για τεχνητές οδοντοστοιχίες για 10 λεπτά. Έτσι καθαρίζω συνήθως τους καινούργιους άτμο που δεν έχουν μηχανικά λάδια. Ο erlprinz μου ήρθε καθαρός από λάδια κλπ. Μετά καλό στέγνωμα και έλεγχος ένα ένα κομμάτι για γρέζια. Ο δικός μου είχε μόνο ένα μικρό γρέζι στην μία τρύπα αναπλήρωσης το οποίο έφυγε πολύ εύκολα. Έκτοτε τον καθαρίζω χωρίς να λύνω ολόκληρη τη βάση με νεράκι και σαπούνι. Μια στο τόσο τον λύνω πλήρως για καλύτερο καθάρισμα.
Η συμπεριφορά του με τα Ω της αντίστασης είναι πολύ καλή. Αυτή τη στιγμή τον ατμίζω με kanthal και η αντίσταση είναι καρφωμένη στα 1,5Ω χωρίς μεταβολές. Αυτό που πάντα προσέχω είναι να είναι καλά σφιχτά βιδωμένη η βίδα του πόλου 510 καθώς και τα βιδάκια που πιάνουν το σύρμα.

Αποσυνδεδεμένος Akanthos

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #444 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 07:27 »
πρόκειται απόλυτα για αστοχία υλικού ! καμμια σχέση με καθάρισμα ! αλλάζοντας τη βάση με μια άλλη το πρόβλημα δεν υπάρχει πια ! βλέπει κανονικότατα τις αντιστάσεις !

Αποσυνδεδεμένος silver_21

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #445 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 06:57 »
Καλησπέρα επειδή όλη το συγκρίνετε με το Kayfun Lite ας κάνω και εγώ κάποιες ερωτήσεις..
Σε γεύση ποιος είναι ποιο καλός, αριθμώντας τους (από το 1 έως το 4): το 1 ο καλύτερος το 4 ο ελλιπής:

(?) kayfun v4
(?) eviva t
(?) Τhe Erlprinz
(?) Kayfun lite

(*Με υγρά, τα πάντα εκτος καπνικά)

Και αν βιδώνει κανονικά η καμπάνα nano στο Erlprinz και αν είδαν διαφορά στη γεύση προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο ή το ίδιο παρέμεινε)?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 05, 2016, 07:10 από silver_21 »

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #446 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 08:20 »
Έχοντας περάσει από τα χέρια μου οι τρεις εκ των τεσσάρων θα βαθμολογούσα:
1) EVIVA T
2) Erlprinz
3) Kayfun l+


H καμπάνα nano βιδώνει κανονικά στον erlprinz. Για το θέμα απόδοσης δεν γνωρίζω γιατί δεν την έχω και ούτε θα την πάρω, αφού είμαι πλήρως ικανοποιημένος με την κανονική.  ;D

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #447 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 11:05 »
Ακριβώς ίδια και η δική μου αξιολόγηση για τους συγκεκριμένους 3 που έχω.

Επειδή λοιπόν ο δικός μου ερλ είναι μόνιμα με το νάνο κιτ, να σου απαντήΞω και στις άλλες δυο ερωτήΞεις.
Ολα τα ανταλλακτικά του μεγάλου αδερφού ταιριάζουν στον μικρό.
Η γεύση και γενικά η απόδοση βελτιώνεται ελαφρά με το νάνο κιτ. Από την άλλη, αν τον πατάς με απανωτό άτμισμα, με το νάνο κιτ ζεσταίνεται περισσότερο, οπότε θα είσαι μια η άλλη.

Αποσυνδεδεμένος commander

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΛΑΣ !!!!!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #448 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 13:45 »
Έχω γράψει αρκετά εδώ μέσα για διάφορους ατμοποιητες.
Δεν θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο ατμιστή ούτε και αρκετά ψαγμένο.
Προσπαθώ όμως να γίνω και σαν χόμπι και για την ποιότητα του ατμού μου.
Εχω στην χρήση αυτή την στιγμή Eviva, Squape Rs και πρόσφατα απόκτησα και τον Erlprinz αφού χρησιμοποίησα και πούλησα Nautilus, Kayfun L+' ΣΟΦΙΑ ΙΙ, Kangertech sub mini, expromizer και μπορεί να ξέχασα και κάποιον.
Τον Elprinz τον είχα στο μάτι απο παλιά.Μου άρεσε εμφανισιακά, μου άρεσε το deck γιατί εχει οδηγούς για το coil, γενικά μου άρεσε.
Κάποια στιγμή δεν υπήρχε διαθέσιμος, το άφησα, ασχολήθηκα με κατι άλλο αλλά τώρα η συγκυρία τα έφερε να τον αποκτήσω.
Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος, πιο πολύ απ ότι περίμενα.
Ειναι του γούστου μου και η γεύση και το ντουμάνι του και η τζούρα του.
Σε άλλους μπορεί να μην ταιριάζει.
Οταν τον πρωτοπηρα αντιμετώπισα ενα πρόβλημα που πρέπει να μοιραστώ μαζί σας και μια μικρή απορία που μάλλον ξέρω την απάντηση γιατί διάβασα και τις 30 σελίδες του νήματος αλλά έτσι για τις ανασφάλειες μου θα ήθελα την γνώμη των εμπειροτερων.
Λόγω του προβληματος που αντιμετώπισα μόλις τον πήρα, θα έπρεπε να τον ειχα σουτάρει αλλά μια που είμαι "κέρατο"' δυο που μου άρεσε και σαν γεύση και σαν τζούρα αλλά και σαν εμφάνιση-ποιότητα σε σχέση με την τιμή και τρία η άψογη συμπεριφορά Φώτη-Μαρίας-Fabvape στο πρόβλημα μου με έκαναν να το παλέψω και δεν μετάνοιωσα.
Είμαι ηλεκτρονικός και εχω άλλη αντίληψη σε κάποια θέματα αντιστάσεων, ώμο μέτρων κλπ. Στήνοντας λοιπόν την αντίσταση παρατήρησα στο ipv d3 μου περίεργες αποκλίσεις, έλλειψη ατμοποιητη στην οθόνη ή check battery που με έκαναν να χρησιμοποιήσω το πολυμετρο μου που μου έδειξε μικρό βραχυκύκλωμα μεταξύ θετικού, αρνητικού πόλου δηλαδή μεταξύ των δυο βιδών, χωρίς αντίσταση έπαιρνα μπιπ!!! Ρε τι έλυσα, τι καθάρισα, τι έκανα......τίποτα!
Ο θετικός πόλος στο εμπρός σημείο μπροστά απο την οπή του αέρα, ακουμπούσε στο deck! Τι να πω, ξενέρωσα!
Αμέσως Mail σε Fabvape και εκει έπαθα  την πρώτη πλάκα γιατί παιδιά αστεία αστεία, παίζει σημαντικό ρόλο στην ψυχολογία σου και στην εικόνα ενός προϊόντος η συμπεριφορά των ανθρώπων που το αντιπροσωπεύουν σε κάποιο σου πρόβλημα.
Κι εκεί που περίμενα πως θα πρέπει να αποδείξω πως δεν είμαι ελέφαντας, με απλές κινήσεις την εμομενη μέρα ειχα καινούργιο.Δεν πρόλαβα ούτε να αγχωθώ, μπράβο στα παιδιά!
Αυτο το ανέφερα γιατί μπορεί να το εχει αντιμετωπίσει κι άλλος και δεν ειναι τώρα να κάθεσαι να λιμάρεις πόλους ειδικά σε καινούργιο πράγμα.
Όσον αφορά την απορία μου, ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΑΚΟΜΑ, ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ, ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ, ΑΛΛΑ ΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟΡΟΥΦΙ ΟΛΟ ΤΟ ΝΗΜΑ, έστησα όπως ο Ρένος στο aresmares και η petra είπε πως δεν ειναι ο σωστός τρόπος.
ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΚΙΟ!
Εχω διαρροές! Λίγες αλλά εχω!
Σίγουρα φταίει το βαμβάκι μου! Στήνω με 0,28 σε 2αρι πυρήνα 1,3 ωμ!
Μέχρι εκεί καλά απ' ότι διάβασα.
Στο βαμβάκι τα στ@τ@σα!!!Γιατι είδα πρώτα το βίντεο που είπα και μετά διάβασα εδώ και είδα και τα αλλα βιντεάκια και συμβουλές.
Απ ότι κατάλαβα θέλει πέρασμα στο coil, αφήνουμε το πάχος ως εχει μέχρι την άκρη του deck και κουρεύουμε το υπόλοιπο ώστε να εχει το πάχος των αυλακιων. Τέλος τα κόβουμε στο ύψος που αρχίζει να μπαίνει το υγρό τοςο ώστε ιςα-ιςα να μην φαίνεται απο τις τρύπες οταν βιδώνει η καμπάνα.
Σωστά;
Ζήτω συγνώμη για το τραινο αλλα δεν μπορούσα να τα πω πιο περιληπτικά!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ακόμα δεν εχω καταφέρει να περιορίσω την μικροδιαρροη απο κάτω.
Αν και δεν θα το έλεγα διαρροή αλλα ελαφρά υγρασία!
Σήμερα κατάφερα, σύμφωνα με τις οδηγίες που γράφτηκαν εδώ, να ξεβιδωσω απο κάτω για να επέμβω στο στήσιμο μου. Δεν πείραξα το coil μιας και ήταν σωστό και μιας μέρας αλλα έβαλα καινούργιο βαμβάκι σύμφωνα με το βίντεο της 178 απάντησης του νήματος.
Καλύτερα οπωσδήποτε  αποτελέσματα αλλα η υγρασία συνεχίζεται.
Το μόνο που δεν έκανα ήταν να βάλω μικρά κομματάκια βαμβάκι πίσω απο τις βάσεις των λουκιων και περιμετρικά της εισαγωγής αέρα όπως δείχνει στο βιντεάκι.
Το εχει κάνει κάνεις; Εχει αποτέλεσμα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 10, 2016, 22:49 από commander »

Αποσυνδεδεμένος Christos Ni

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #449 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 12:48 »
Μιας και βρεθηκε στα χερια μου ενας erlprinz μηπως καποιος γνωριζει που μπορουμε να βρουμε γυαλινο τανκακι γι αυτον ?
Οχι τιποτε αλλο, αλλα να απολαυσουμε και κανενα οξινο υγρο ρε αδερφε  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151822 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11159 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345754 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147415 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8152 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209030 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545317 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33000 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52605 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600593 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361056 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13449 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos