vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

194 επισκέπτες, 0 χρήστες

Erlprinz

Αποσυνδεδεμένος LeonGR

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #390 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 08:03 »
Με κατσαβιδι? Δοκιμασες να σφιξεις το μαυρο πλαστικο που περιβαλει τον 510 στην βαση του ατμο?

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου


Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #391 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 09:01 »
Αυτο το μαυρο πλαστικο εσφυξα τερμα

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #392 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 09:26 »
με το χέρι σφίγγει αυτό και η τζούρα σφίγγει τελείως  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #393 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 09:43 »
Κι ομως αερατη ηταν ακομα..ειχα παει και σε μαγαζι και μου το εκαναν και παλι αερατη μου φαινοταν..τι να πω αερατη απο αερατη διαφερει, ενα παραδειγμα, αερατη σε φαση protank mini 3, v-spot vapros by vision, τετοιες σφιχτες τζουρες λεω

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #394 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 09:50 »
μα σφίγγει πιο πολύ κι από καυφούν αν θες!Ίσως ελλατωματικό κομμάτι;

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #395 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 11:12 »
χμμ τι να πω δεν εχω ιδεα παντως και σε μαγαζι που πηγα και μου τον εστησαν και εγω και ο υπαλληλος που εσφηξε τη τζουρα τερμα και παλι αερατη ηταν :/

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #396 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 11:18 »
Αγαπητέ Γιώργοmc, με το συμπαθειο και πάντα φιλικά, διαβάζοντας κανείς τα γραφόμενα σου τον τελευταίο καιρό που συμμετέχεις στο φορουμ υπερεντατικα,  κινδυνεύει με μεγάλη σύγχυση. Τη μια λες ότι ο KFL+ είναι από τους πιο πολυπλοκους επισκευασιμους που υπάρχουν και δεν κανει για αρχαριο- μετά το παίρνεις πίσω. Μετά αναρωτιέσαι πως γίνεται ο Lemo που κατεληξες ότι εχει τη σφιχτη τζουρα που εψαχνες (!) να δίνει τόσο καλή γεύση με αντίσταση πανω απο 2Ω, πράγμα απολυτως φυσιολογικό (αν και υποκειμενικο). Η αντισταση σου δε,  έπρεπε να είναι μικρότερη και κατι δε μετράει καλα και το μοντακι, αλλά μετά ξέχασες και μια σπειρα παραπανω που ειχες κάνει.
Μετά (η πριν, δε θυμάμαι  :tongue_smilie: ) κατηγορείς μια συγκεκριμένη βάση με νικοτινη ότι σου δημιούργησε κάψιμο στο λαιμό ενώ είχε μηδενικό throat hit (δεν ξέρω πως γίνεται ο συνδυασμός) και μετά το παίρνεις και αυτό πίσω - συμπτωματικα όταν η εταιρεία που παράγει τη βάση κάνει δώρο σε όλους περί τα 400 ml υγρών.
Και τώρα λες ότι εσφιξες την τζουρα του Erlprinz με  κατσαβίδι (ενώ ένα από τα θετικά του είναι οτι δεν το χρειάζεται ούτε για αναπλήρωση υγρού) και παρόλα αυτά η τζουρα του είναι πιο αερατη απο του Lemo.
Σκεψου τώρα την πιθανότητα να διαβάζει κάποιος που ψάχνει πως γίνεται το diy στα υγρά ή θέλει τον πρωτο του επισκευασιμο χωρίς να έχει ιδέα ή που τον ψιλοκαλυπτουν οι εργοστασιακοι ατμοποιητές, αλλά θέλει να το ψάξει λιγο με επισκευασιμους για να σιγουρευτει οτι θα μείνει στο ατμισμα (εγώ, πριν 6 μηνες δηλαδή)...
Μην παρεξηγηθώ, τη γνώμη του ο καθένας μπορεί και οφείλει να τη λέει, γι  αυτό είμαστε εδώ. Τα de facto συμπεράσματά του όμως καλό είναι να τα έχει διασταυρωσει λίγο καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #397 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 11:22 »
Κοίτα. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Οι μεγαλύτερες σε μέγεθος αντιστάσεις που έχουν οι επισκευάσιμοι, προυποθέτουν μεγαλύτερη ποσότητα αέρα. Αν δε σου κάνουν οι πλέον σφιχτοί, τότε καλύτερα να μείνεις στους απλούς εργοστασιακούς. Aspire CE5, ET-S (αν θυμάμαι καλά) evod κλπ. Αυτοί έχουν τις πλέον σφιχτές τζούρες

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #398 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 12:30 »
Αγαπητέ Γιώργοmc, με το συμπαθειο και πάντα φιλικά, διαβάζοντας κανείς τα γραφόμενα σου τον τελευταίο καιρό που συμμετέχεις στο φορουμ υπερεντατικα,  κινδυνεύει με μεγάλη σύγχυση. Τη μια λες ότι ο KFL+ είναι από τους πιο πολυπλοκους επισκευασιμους που υπάρχουν και δεν κανει για αρχαριο- μετά το παίρνεις πίσω. Μετά αναρωτιέσαι πως γίνεται ο Lemo που κατεληξες ότι εχει τη σφιχτη τζουρα που εψαχνες (!) να δίνει τόσο καλή γεύση με αντίσταση πανω απο 2Ω, πράγμα απολυτως φυσιολογικό (αν και υποκειμενικο). Η αντισταση σου δε,  έπρεπε να είναι μικρότερη και κατι δε μετράει καλα και το μοντακι, αλλά μετά ξέχασες και μια σπειρα παραπανω που ειχες κάνει.
Μετά (η πριν, δε θυμάμαι  :tongue_smilie: ) κατηγορείς μια συγκεκριμένη βάση με νικοτινη ότι σου δημιούργησε κάψιμο στο λαιμό ενώ είχε μηδενικό throat hit (δεν ξέρω πως γίνεται ο συνδυασμός) και μετά το παίρνεις και αυτό πίσω - συμπτωματικα όταν η εταιρεία που παράγει τη βάση κάνει δώρο σε όλους περί τα 400 ml υγρών.
Και τώρα λες ότι εσφιξες την τζουρα του Erlprinz με  κατσαβίδι (ενώ ένα από τα θετικά του είναι οτι δεν το χρειάζεται ούτε για αναπλήρωση υγρού) και παρόλα αυτά η τζουρα του είναι πιο αερατη απο του Lemo.
Σκεψου τώρα την πιθανότητα να διαβάζει κάποιος που ψάχνει πως γίνεται το diy στα υγρά ή θέλει τον πρωτο του επισκευασιμο χωρίς να έχει ιδέα ή που τον ψιλοκαλυπτουν οι εργοστασιακοι ατμοποιητές, αλλά θέλει να το ψάξει λιγο με επισκευασιμους για να σιγουρευτει οτι θα μείνει στο ατμισμα (εγώ, πριν 6 μηνες δηλαδή)...
Μην παρεξηγηθώ, τη γνώμη του ο καθένας μπορεί και οφείλει να τη λέει, γι  αυτό είμαστε εδώ. Τα de facto συμπεράσματά του όμως καλό είναι να τα έχει διασταυρωσει λίγο καλύτερα.


Αγαπητη Ειρηνη ας τα παρουμε ενα ενα, ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμε τοσο ενεργα στο κομματι των επισκευασιμων και ειναι λογικο οπως και σε ολα τα πραματα στη ζωη να μη γνωριζεις πολλα, κανεις δε τα ξερει ολα εξαλλου αλλιως θα ειμασταν Θεοι το οτι εκφερω μια αποψη-γνωμη χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος για αυτη και χωρις να το εχω ψαξει ή διασταυρωσει μεχρι το σημειο που πιστευεις πως θα επρεπε δε σημαινει απαραιτητα πως βαριομουν να το ψαξω και ειπα οτι μου κατεβηκε χωρις να ειμαι σιγουρος  de facto οπως ειπες αλλα υπαρχει και το ενδεχομενο καποιος αλλος που ειχε επισης αμαθεια πριν απο μενα να μου το εχει πει και μπορει να μην ειναι και ενας αλλα και περισοτεροι οι οποιοι επισης δεν γνωριζαν και απλα να ειχα λαθος πηγες, το ενδεχομενο οτι απλα ετυχε να γνωριζω λανθασμενα κατι και να μην γνωριζα που να ψαξω ή απλα αν ειχα μια λαθος αποψη λογω της απειριας μου σε καποιο θεμα το σκεφτηκες? ανθρωπινο νομιζω πως ειναι να εκφραζεις και λαθος συμπερασματα εκτος απο σωστα, δε σου κανω μαθημα ζωης τωρα μη με παρεξηγεις εξαλλου δεν ειμαι και ο πιο καταλληλος σε αυτο  :laugh1: απλως θελω να σου εξηγησω πως και αυτο μεσα στη ζωη ειναι και δεν υπαρχει λογος να κριθει ο οποιοσδηποτε ''ενοχος'' για κατι τετοιο, σιγουρα θα ειναι πανω απο μια φορες στη ζωη σου που εχεις πει τη γνωμη σου για κατι που νομιζες πως ηταν ετσι αλλα τελικα στη πορεια διαπιστωσες πως ηταν αλλιως και καποιοι ηρθαν και σε διορθωσαν οπως διορθωσαν εμενα οταν μιλησα για τον kayfun ας πουμε, για να μαθουμε κατι ειναι αναποφευκτο το να το κανουμε πρωτα λαθος και επειτα θα το μαθουμε και θα το κανουμε 100 φορες λαθος για να το μαθουμε καλα οπως το να στηνεις μια αντισταση θα τη κανεις 100 φορες λαθος στν αρχη και καποια στιγμη θα πετυχει ;) και αυτο μεσα στη ζωη ειναι, οποτε ειναι απολυτα λογικο και μη κατακριτεο αλλα μου εκανε εντυπωση που κατι τετοιο σου εκανε τοση εκπληξη και ακομη περισοτερη εντυπωση το οτι πιστευεις πως θα μπορουσε να προκληθει τοσο μεγαλη συγχυση απο κατι τετοιο, προσωπικη μου γνωμη το θεωρω λιγακι υπερβολικο, τωρα, σχετικα με τα υγρα και τη βαση που ανεφερες σε διαβεβαιω πως δεν το πηγα πονηρα οπως πιστευεις αλλα για να το εγραψα σημαινει πως θα υπηρχε συγκεκριμενος λογος που δεν θα αναφερω δημοσια και εν παση περιπτωσει οχι δεν το εκανα για τον λογο που ειχες στο μυαλο σου και εμεσως εκφρασες και χωρις καμια παρεξηγηση και εντελως φιλικα καλο θα ηταν να μη βγαζουμε συμπερασματα για τον οποιονδηποτε χωρις να γνωριζουμε τι και πως, και αν διαβασες το τοτε post μου δεν πηρα πισω κατι απλως ανελυσα περισοτερο τη γνωμη μου για τυχον παρεξηγησεις μιας και πριν παλι δεν γνωριζα ή γνωριχα κατι λανθασμενο που παλι καταληγουμε στο ιδιο που ελεγα πριν ;) δευτερον επειτα απο το συγκεκριμενο post σιγουρα θα το ειχα ψαξει περισοτερο και θα ειχα μια πιο ολοκληρωμενη αποψη απλα τοτε εστω και καθυστερημενα μου δοθηκε η ευκαιρια να την εκφρασω για τον α χ ψ λογο και τη εκφρασα, αυτα ειχα να πω φιλικα παντα και χωρις καμια παρεξηγηση, οπως ειπες κι εσυ ο καθενας εχει τι δικη του αποψη, λοιπον αγαπητη συνατμιστρια ευχομαι να μη σε κουρασα με ολο αυτο το κειμενο, καλημερα!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 01, 2015, 12:36 από giorgosmc »

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #399 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 12:34 »
Bάλε και καμιά τελεία βρε αδελφέ, κουράστηκα και μόνο που το είδα, που να το διαβάσω κιόλας δλδ  :))

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1359
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #400 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 12:46 »
 Φυσικά και μας κούρασες αγαπητέ giorgosmc και για να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα και πολλά.
Έχεις πάθος προφανώς με το άτμισμα (θεμιτό) αλλά όταν φάσκουμε και αντιφάσκουμε δεν βοηθάμε τους συνατμιστές να βγάλουν συμπέρασμα.


 Κλείνω ζητώντας συγνώμη για το off topic.


Αποσυνδεδεμένος dimitris71

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #401 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 19:00 »
παιδια εχασα το μονωτικο του θετικου πολου.....τωρα τι κανω ? τον βρισκω πουθενα

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #402 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 19:02 »
Ρώτα στη fabvape, μήπως έχουν

Απ: Erlprinz
« Απάντηση #403 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 23:15 »
Γεια και χαρά!

Ο Erlprinz είναι ο πρώτος μου επισκευάσιμος και όσον αφορά το στήσιμο, πέρα από μια δυσκολία στο να πιάσει η βίδα το συρματάκι, δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα (έχοντας διαβάσει πώς πρέπει να μπαίνει το βαμβάκι).

Εκεί που αντιμετωπίζω ένα μικρό πρόβλημα είναι στο δαχτυλίδι της ρύθμισης εισαγωγής αέρα. Όταν το έχω βιδωμένο τέρμα, κουμπώνει μια χαρά στο iStick 40. Αν το αφαιρέσω τελείως, επίσης. Όταν όμως το ξεβιδώνω ελαφρώς για να δοκιμάσω κάποιο ενδιάμεσο airflow, τότε ο Erlprinz δεν παίζει πάνω στο iStick (είτε μου δείχνε "no atomizer" είτε μου δείχνει αντίσταση της τάξης των 0.05 ohm). Δοκίμασα να ξεβιδώσω λίγο τον πόλο με το αλενάκι, τότε όμως ο Erlprinz δεν κάθεται σταθερά πάνω στο iStick αλλά "παίζει". Καμιά πρόταση?

Υ.Γ.: Όσον αφορά το συρματάκι, πειράζει να το φέρνουμε καμιά βόλτα γύρω από τη βίδα για να πιάσει καλύτερα?

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #404 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 00:30 »
Φίλε μου από μόνος σου έχεις δώσει και τις απαντήσεις στα ερωτήματά σου.
Όσον αφορά το ΥΓ σου, φυσικά και επιτρέπεται να φέρεις στροφή ολόκληρη του σύρματος στα βιδάκια της βάσης του ατμοποιητή!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151727 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11106 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345710 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147392 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8127 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 208995 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545268 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32980 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52562 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600558 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361007 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13415 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos