vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

159 επισκέπτες, 2 χρήστες
sakissalonika, bloodlessz

Twitter

iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1350 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 01:41 »
O γνωστός τύπος υπολογισμού είναι V²/R=W.
V = Volts
R = Αντίσταση (κοινώς τα Ωμ)
W = Watt


Αν εσύ θέλεις 8watt αυτό σημαίνει πως υπολογίζοντας τα χαμηλότερα Volt όπου το iStick μπορεί να παίξει είναι 3V.
3²/R = 8
R = 3²/8
R = 9/8
R = 1.125

Οπότε αν η αντίσταση που φτιάξεις βγεί 1,125 και άνω,τότε το iStick μπορεί να παίξει και στα 8watt.Αν ανέβεις σε αντίσταση,πάς
δηλαδή 1,2 1,3 κλπ,τόσο πιο κάτω θα μπορεί να πέσει και η ρύθμιση σε Watt απο την στιγμή που επαναλαμβάνω το iStick μπορεί
να πέσει μέχρι τα 3 volt και όχι παρακάτω.

Αν σε μπέρδεψα συγνώμη αλλά βλέπω άρχισες να ψάχνεσαι με αντιστάσεις και όταν το έκανα το έβλεπα σαν βουνό μπροστά μου.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1351 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 01:57 »
ναι, κάντο πιο απλό.
Με το στικ ψάχνεις το κατώτερο όριο που μπορεί να παίξει σε βολτ. Ξέχνα τα όσα ξέρεις για βατ και βολτ διότι αποδίδει παραπάνω. οπότε το ζητούμενο είναι μήπως ακόμη και τα 3 βολτ του σου είναι πολλά. Ξεκίνα από κει και ανέβαινε. Στην πράξη, με 1 ομ αντισταση οι πιθανότητες είναι να το φας το καμμένο, εκτός αν έχεις πολύ χοντρά σύρματα. Ειλικρινά βέβαια δε βρίσκω το λόγο να έχεις παλμικό δυνατό μοντ και να θέλεις μικρές αντιστάσεις. Δεν είναι πανάκεια το ενα ομ.
Παίξε από 1.2-1.3 και πάνω με χοντρά σύρματα (οριακά)
Ακόμη καλύτερα, 1.5-1.8 ομ ανεξαρτήτως συρμάτων

Αποσυνδεδεμένος hlias bax

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1352 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 02:17 »
ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεισ, βαζω 32αρι-30αρι συρμα και ειμαι απο 1ομ εωσ 1.5, απο οτι καταλαβα πρεπει να ειμαι στα 1.3 -1.5 για να μπορω να ειμαι στα 7-8w και αν θελο ανεβενω ,ευχαριστω και παλι για την υπομονη σασ καλο βραδυ

Αποσυνδεδεμένος nuts

Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1353 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 02:39 »
Πιστεύω με μια αντίσταση 1.5-1.6 ω θα μπορείς να ατμισεις και στα 6-7w. Εγώ έκανα μια στα 1.6 ω με 0.28 σύρμα και πάει μέχρι τα 5.6w. Άλλα πιστεύω έχει καλύτερη απόδοση στα 12-13w από θέμα γεύση - χτύπημα - ντουμάνι. kayfun lite + istick αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1354 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 08:12 »
Με απλά νούμερα και χωρίς θεωρίες (που κάποιους μπορεί να μην τους ενδιαφέρουν)
Με 1,2Ω ξεκινάει από τα 7,5W
Με 1,3Ω ξεκινάει από τα 6,9W
Με 1,4Ω ξεκινάει από τα 6,4W

Τιμές από το istick με kayfun/erlkonigin με διάφορα στησίματα.

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1355 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 08:15 »
Εφθασε και το δικο μου, πολυ καλο μηχανημα παιδια, σχεδον εφαμιλο με το Vaproshark στο ατμισμα αλλα με διπλασια μπαταρια, αξιζει καθε δεκαρα το εργαλειο. Το μονο πραγμα που με χαλαει ειναι οτι δεν δουλευει με κατω απο 1ΩΜ αντισταση (θα μπορουσε ας πουμε να παιζει απο 0,7-0,8 και πανω) και το οτι οι 22αριδες ατμοποιητες μοιαζουν καπως... πανω του (λογω μικρου μεγεθους).

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1356 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 08:37 »
Με απλά νούμερα και χωρίς θεωρίες (που κάποιους μπορεί να μην τους ενδιαφέρουν)
Με 1,2Ω ξεκινάει από τα 7,5W
Με 1,3Ω ξεκινάει από τα 6,9W
Με 1,4Ω ξεκινάει από τα 6,4W

Τιμές από το istick με kayfun/erlkonigin με διάφορα στησίματα.
Αυτά είναι τα watt που δείχνει η οθόνη. Τα πραγματικά watt μ' αυτές τις αντιστάσεις είναι γύρω στα 12 ή και παραπάνω. Μπορεί να πέφτουν πολλά σε κάποιους ατμοποιητές (πχ The dripper). Γενικά καλό είναι στο iStick να δουλεύουμε με όσο μεγαλύτερες αντιστάσεις μπορούμε ώστε να έχουμε κάποια σχετική ακρίβεια.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1357 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 11:29 »
Εχτές μου ήρθε το στικ από fasttech παραγγελία για την πεθερά μου :)
Έβαλα πάνω τον magma μου για δοκιμή, τον οποίο στο vamo τον έχω 13-14W με διπλές αντιστάσεις στο 1.2Ω.
Στα 13W εξαυλώθηκε το υγρό και το βαμβάκι, στα 12 έβραζε σε χρόνο dt, στα 11 απλά έβραζε, στα 10 βρήκαμε τα W που είμαστε ΟΚ.
Με τον gemini mini της πεθεράς μου, στα 7W είναι super.
Άλλα αντί άλλων δίνει το μηχανάκι.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1358 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 11:50 »
Βρηκες και μοντακι να συγκρινεις με το istick  . Το Vamo ( που εχω) παντα θελει παραπανω ρευματα για να σου δωσει αυτο που ζητας .. και οπως μου ειπε μια φιλη τσιμπατο παραπανω ρευματα γιατι ειναι ασθενικα τα ρευματα του ... σε αντιθεση με το istick  που απο οτι λενε (δεν εχω πειρα σε αυτο στο istick εννοω) πυροβολα ασυστολα

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1359 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 12:33 »
Πολλοί περνάνε στο ντούκου την ανακρίβεια ρευμάτων του iStick, λέγοντας "έλα μωρέ, το χαμηλώνεις λίγο και είσαι ΟΚ".

Δεν είναι έτσι. Ακόμα κι αν χαμηλώσεις τα watt θα έχει πάντα τεράστια ανακρίβεια. Αν το βάλεις στα 7W θα δώσει πραγματικά 12W με αντίσταση 1.4Ω. Με την ίδια ρύθμιση όμως των 7W θα δώσει πραγματικά 10W σε αντίσταση 2.0Ω. Μπάχαλο δηλαδή.

Πολλοί λένε ότι για την τιμή του είναι το καλύτερο. Δεν θα διαφωνήσω αφού δεν είμαι κάτοχος. Η καλύτερη διαφήμιση ενός mod είναι οι ευχαριστημένοι χρήστες του. Όταν όμως κάτι είναι φθηνό, περιμένεις εκπτώσεις στην ποιότητα κατασκευής. Περιμένεις ας πούμε ο πόλος 510 να μην είναι αθάνατος ή το κουμπί να έχει κάποια ευπάθεια.

Η ανακρίβεια των ρευμάτων ΔΕΝ είναι θέμα κοστολογίου αλλά πατάτα της Eleaf. Είναι θέμα software o υπολογισμός του σωστού Vrms. Δεν έχει σχέση με την παλμική έξοδο. Παλμικό είναι και το vamo. Στην αρχική του έκδοση μετρούσε κι αυτό Vavg αλλά μετά το κράξιμο των ατμιστών εμφανίστηκε η έκδοση που μετρούσε και Vrms. Δεν αλλάχτηκε κάτι στην πλακέτα του Vamo. Μόνο το firmware άλλαξε.

Η εμφάνιση του iStick μας πηγαίνει 2-3 χρόνια πίσω, στον ατμιστικό μεσαίωνα των V-Max, Z-max, Lava, Vamo κλπ. Σαφέστατα είναι όμορφο, μικρό και δυνατό. Επιτέλους οι Κινέζοι φαίνεται να έχουν καταλάβει τι ζητούν οι ατμιστές και ελπίζω να σταματήσουν να εξελίσσουν τούβλα των 300W. Όμως πρέπει να λέμε και τα άσχημα ώστε να διορθωθούν στην επόμενη έκδοση.


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1360 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 13:34 »
Eχεις απόλυτο δίκιο.
Γι΄αυτό έγραψα λίγα ποστ πιο πάνω ότι ο χρήστης του πρέπει να αφήσει στην άκρη όσα ξέρει για βατ και βολτ και να ξεκινήσει από το ... 3  :D
Τα 3 βολτ δλδ που είναι το κατώτατο απόλυτο νούμερο που δίνει το στικ. Διότι με τα βατ, μπορεί σε άλλο ατμοποιητή να ξεκινάει από τα 5, σε άλλο από τα 7 και άκρη δε βγαίνει.
Αν ο ατμο βγάζει καμμένο στα 3 βολτ, απλά τον κουμπώνουμε σε άλλο μοντ. Αν είναι επισκευάσιμος, αλλάζουμε αντίσταση και βάζουμε μεγαλύτερη.
Αν δε βγάζει καμμένο, ανεβάζουμε βολτ μέχρι να βρούμε το σημείο που μας ικανοποιεί. ΚΑΙ ΤΟ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ!!!


Κατά τα άλλα, το πολύ καλό του είναι ότι το όποιο ρεύμα βγάζει ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ατμιστικά. Δε νιώθεις στη διάρκεια της τζούρας να χάνεται ή να πέφτει το ρεύμα. Και είναι καλό ατμιστικά ρεύμα. Νιώθεις τον ατμοποιητή να βγάζει πυκνό ντουμάνι σε σχέση μ΄αυτό που βγάζει σε πολλά άλλα μοντ.
Και μια και η σύγκριση με το βαμο, πρόσφατα ξαναέπιασα ένα δανεικό στα χέρια μου και θα έλεγα ότι ΔΕ μου έλειψε το misfire στη διάρκεια της τζούρας κάθε λίγο. Πατάω το κουμπί, ξεκινάω να ατμίζω καλά και στα 2 δευτερόλεπτα νιώθω το μοντ να μη δίνει ρεύμα ή να δίνει ελάχιστο. Παλμικό, ξεπαλμικό, ΔΕΝ το θεωρώ καλή ατμιστική συμπεριφορά. Αντίθετα, το ιστικ αποδίδει το ρεύμα όπως το ξέρω από το dna. Σταθερά και (ακόμη πιο) δυνατά.
Να συνεχίσω τη σύγκριση; Ως τώρα είχα δοκιμάσει ένα βάμο και δεν το αξιολόγησα. Ισως να έτυχε στο δικό μου. Αλλά το παρατηρώ και στο δεύτερο: Πού και πού πατάω το κουμπί και είναι νεκρό το μοντ. Αν βγάλω τη μπαταρία και την ξαναβάλω, λειτουργεί κανονικά. Στο ιστικ δεν είδα τέτοια συμπεριφορά.


Σαφέστατα και είναι καλό να διορθώσουν το ρεύμα στο ιστικ, αλλά η άλλη πλευρά του ίδιου νομίσματος είναι ότι τώρα έχουμε ένα μοντάκι που λέει ότι βγάζει μάξιμουμ 20, αλλά στην πράξη μάλλον βγάζει παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1361 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 13:48 »
Αν ισχύει πως δεν έχει step down τότε ουσιαστικά με πλήρως φορτισμένη μπαταρία δεν ξεκινάς από τα 3.0V αλλά από τα 4.1-4.2V. Από την άλλη μου φαίνεται περίεργο γιατί ακόμα και με full μπαταρία η τζούρα των 3.0 V και των 3.5 ή των 4 μου φαίνεται διαφορετική.
 

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1362 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 13:59 »
Σαφεστατα πρεπει να λεμε και τα ασχημα και σιγουρα η επομενη εκδοση απο αποψη ρευματων θα ειναι προς το καλυτερο. Εκπληρωνει ομως ολες τις υπολοιπες απαιτησεις. Μικρο, δυνατο, σταθερο, μεγαλη αυτονομια, ομορφο, passthrough, φθηνο. Αν λοιπον θελουμε να βγαλουμε ενα ολοκληρωμενο συμπερασμα βασισμενοι σε ολα τα δεδομενα θα πρεπει να μιλουμε για ατμιστικη αναγεννηση και οχι για μεσαιωνα. Και αυτο βεβαια αποδεικνυεται απο τις πωλησεις του και απο την στροφη ολων των κατασκευαστων σε αναλογες συσκευες.
Αλληλουια λοιπον  :D

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1363 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 14:21 »
Πάλι καλά που το πουλάνε Ελληνικά καταστήματα γιατί αλλιώς θα ακούγαμε μόνο κακά για αυτό το εργαλειάκι. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος xenyxths

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1364 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 22:45 »
καλησπερα φιλαρακια μου αν και σχετικα νεος στο ατμισμα και στα mod θελω να πω κατι !!!   μεχρι πριν λιγο καιρο καπνιζαμε  οτι παλιοχορτο και ματζουνι μας εβαζαν μεσα στα κανονικα τσιγαρα..τωρα μας ενοχλουν τα βατ και τα βολτ γιατι βαρανε πολυ..  ελεος δηλαδη  :wall: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115904 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824365 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507367 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8935 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154769 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568774 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243868 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294180 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1756 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762764 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1124 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4015 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem