vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

319 επισκέπτες, 0 χρήστες

iJust και iJust Air by Eleaf (Nobacco iCube)

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: iJust και iJust Air by Eleaf (Nobacco iCube)
« Απάντηση #75 στις: Νοεμβρίου 06, 2014, 23:09 »
Καλησπέρα! Πηρα τον icube ατμοποιητη της nobacco. Τν έχω περιπου 2 ωρες και σε ολες τις τζουρες εχω γεύση καμμενου! Τι φταίει? Απογοητεύτηκα πολυ! Μηπως κανω κατι λαθος?
Τον έχω επανω σε ένα nobacco mas και δουλεύει στα 10w/4.1v και με 1.6Ω αντίσταση.
Με την 1.8Ω κεφαλή δουλεύει καλά στα 4.0V. Από 4.2V και πάνω αρχίζει και αλλοιώνεται η γεύση ή παίρνεις καμένο. Με την 1.6Ω χρειάζεται ακόμα λιγότερα volt.
Το mas, από ότι λένε, σου δίνει παραπάνω volt από αυτά που ρυθμίζεις. Επομένως τα 4.1V είναι πολύ πιθανόν 5.0V.
Συμπέρασμα: Αγόρασε κεφαλές 1.8Ω και βάλε το mas στη χαμηλότερη ρύθμιση 3.0V (οπότε θα έχεις πραγματικά 4.0V).

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust και iJust Air by Eleaf (Nobacco iCube)
« Απάντηση #76 στις: Νοεμβρίου 06, 2014, 23:14 »
Μου ειπε το παιδί απο την nobacco στο Μαρούσι απο οπου και τον αγόρασα οτι θα πρεπει να παίρνω την βαση που εχουν που ειναι 70 προπυλ/30 γλυκερ και για το χτύπημα , και γιατί η balance έχει φυτική γλυκερίνη που ειναι πολυ παχύρρευστη και γι'αυτο ισως έχω το πρόβλημα! Ισχυει αυτό το σενάριο ?

Η VG ειναι κατα κανονα πιο παχυρευστη απο την PG.
Δεν μπορω να φανταστω ομως οτι με 70/30 παιρνεις καμμενο και με 50/50 το καμμενο θα σταματησει.
Δεν ειναι τοση μεγαλη η διαφορα στη ρευστοτητα των δυο συνδιασμων.

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: iJust και iJust Air by Eleaf (Nobacco iCube)
« Απάντηση #77 στις: Νοεμβρίου 07, 2014, 08:34 »
Σας υπερ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και την βοήθεια! Οσο για τα υγρά φιλε μου το αντίθετο μου ειπε: δηλαδή βάση να παίρνω 70προπ/ 30γλυκ και οχι 50-50 διότι η δικιά τους αυτή εχει μέσα φυτική γλυκερίνη και ειναι παχύρρευστη! Μια αλλη απορία που έχω: οι κεφαλές του ειναι bdc σωστά ? Είναι διαφορετικές (οχι απο σχημα και τρόπο προσαρμογής) απο τις bdc των aspire?


Υ.Γ: Πρέπει καποια στιγμή με μια μικρή συμμέτοχη ο καθένας μας να κλείσουμε μια αίθουσα και (ο καθενας να έχει δικα του επιστόμια πολλά) να δοκιμάζουμε ο ένας του άλλου... να δούμε και να πάρουμε ιδέες και να φτιάξουμε κάτι καλό ο καθένας μας!

Αποσυνδεδεμένος konstantinos77

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust και iJust Air by Eleaf (Nobacco iCube)
« Απάντηση #78 στις: Νοεμβρίου 07, 2014, 14:19 »
Καλησπέρα! Πηρα τον icube ατμοποιητη της nobacco. Τν έχω περιπου 2 ωρες και σε ολες τις τζουρες εχω γεύση καμμενου! Τι φταίει? Απογοητεύτηκα πολυ! Μηπως κανω κατι λαθος?

Τα ίδια ακριβώς προβλήματα έχω και εγώ φίλε μου, με το set Icube της Nobacco...
Μια δεκάδα αντιστάσεις από την Nobacco και άλλη μία δεκάδα από το ecig.gr της Eleaf...
Και τι δεν δοκίμασα!!!
Αραίωση των των DIY υγρών μου με WFI, λιγότερη ποσότητα αρώματος, γενικά η κάθε αντίσταση μου δουλεύει σωστά για 2 μέρες το πολύ!!!
Μετά καταλαβαίνεις οτι δεν γίνεται σωστή τροφοδοσία της αντίστασης με υγρό,φαίνεται οτι δεν βλέπεις σχεδόν καθόλου φυσαλίδες και αρχίζει σιγά σιγά και η αίσθηση καμένου...
50-50 δούλευα VG-PG
Το μόνο που δεν δοκίμασα μέχρι τώρα είναι οι αναλογίες που σου είπε από την Nobacco, αν και δεν το πολύ πιστεύω οτι θα την σώσει και τόσο την κατάσταση...

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust και iJust Air by Eleaf (Nobacco iCube)
« Απάντηση #79 στις: Νοεμβρίου 07, 2014, 15:07 »
Το καλυτερο παιδια ειναι απλα πανω στο μοντακι iCube να βαλετε αλλο ατμοποιητη γιατι το μοντακι ειναι παρα πολυ καλο... :thumpup: Ο ατμοποιητης του ομως  :nope:

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust και iJust Air by Eleaf (Nobacco iCube)
« Απάντηση #80 στις: Νοεμβρίου 07, 2014, 15:21 »
Πάντως να συμπληρώσουμε πως αυτό ίσως συμβαίνει μόνο στον iCube, γιατί το iJust που είναι ουσιαστικά το ίδιο πράγμα δεν έχει τέτοια θέματα με τον ατμοποιητή του. Παίζω στο 1.8Ω και καμμένο δεν έχω πάρει ποτέ! Ούτε καν στα 4,8V

Αποσυνδεδεμένος konstantinos77

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust και iJust Air by Eleaf (Nobacco iCube)
« Απάντηση #81 στις: Νοεμβρίου 07, 2014, 15:48 »
Μα το θέμα φαίνεται οτι είναι από τις αντιστάσεις!! Τουλάχιστον όπως το έχω δει εγώ...
(δεν ξέρω αν εγώ και ο φίλος πιο πάνω έχουμε πέσει σε ελαττωματική παρτίδα της Eleaf γενικά, γιατί προσωπικά αγόρασα όπως είπα και πιο πάνω από δύο διαφορετικά καταστήματα αντιστάσεις...)
Ξέχασα να αναφέρω οτι με τις αντιστάσεις από Nobacco τα πράγματα ήταν λίγο χειρότερα γιατί και εγώ στις μισές από αυτές δεν μπορούσα να ανέβω πάνω από τα 3.3v με τίποτα!!! Έπαιρνα αμέσως καμένο...

Έκανα ένα ποσοστό υγρού με την αναλογία PG-VG που αναφέρθηκε πιο πάνω και άντε να δούμε για πόσα 24ωρα θα τροφοδοτείται σωστά αυτή την φορά η αντίσταση......
Μετά δεν μένει κάτι άλλο να κάνω με τις συγκεκριμένες αντιστάσεις...

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust και iJust Air by Eleaf (Nobacco iCube)
« Απάντηση #82 στις: Νοεμβρίου 07, 2014, 16:06 »
Kostasfender μια χαρα τα εχει τα θεματα του το iJust με καμενα :yes: Οτι καμενο δινει ο iCube δινει και ο iJust..Ιδιο μοντακι ειναι και ιδιος ατμοποιητης με διαφορετικη ονομασια το καθε ενα...Το προβλημα δεν το εχει το μοντακι..Το προβλημα το εχουν οι κεφαλες του ατμοποιητη..Οι 1.8 την παλευουν αντε μεχρι τα 4 volt χωρις καμενο με μετριο ατμισμα και παντα φυσικα και με το τι υγρο χρησιμοποιουμε..Οι 1,6 ειναι ακυρες τελειως..Καποιες φορες οι 1,6 εδιναν καμενο ακομα και στα 3,3 volt τι να λεμε τωρα :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust και iJust Air by Eleaf (Nobacco iCube)
« Απάντηση #83 στις: Νοεμβρίου 07, 2014, 16:32 »
Τι να πω... Μπορεί να είναι έτσι. Σε εμένα πάντως με υγρά Liqua, eBaron και DIY (50-50) και με αντίσταση στα 1,8 δεν μου έδωσε καμμένο. Ίσως να ήμουν εγώ ο τυχερός που έπεσα σε καλή παρτίδα (αντίσταση).

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: iJust και iJust Air by Eleaf (Nobacco iCube)
« Απάντηση #84 στις: Νοεμβρίου 07, 2014, 17:19 »
Ο καλύτερος ατμοποιητης που περασε απο εμένα ηταν ο emow της kanger! Ητανε κορυφή , αλλά έπαιρνε 1.6ml και τον χάρισα σε φιλο! Αν δω τα σκουρα θα ξαναπαω εκει! Με αυτόν δεν ηξερα τι παει να πει καμμένο! Εν τω μεταξυ με αυτόν έχει άλλαξει και όλη η γεύση προς το χειρότερό!

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: iJust και iJust Air by Eleaf (Nobacco iCube)
« Απάντηση #85 στις: Νοεμβρίου 08, 2014, 08:52 »
Μα το θέμα φαίνεται οτι είναι από τις αντιστάσεις!! Τουλάχιστον όπως το έχω δει εγώ...
(δεν ξέρω αν εγώ και ο φίλος πιο πάνω έχουμε πέσει σε ελαττωματική παρτίδα της Eleaf γενικά, γιατί προσωπικά αγόρασα όπως είπα και πιο πάνω από δύο διαφορετικά καταστήματα αντιστάσεις...)
Ξέχασα να αναφέρω οτι με τις αντιστάσεις από Nobacco τα πράγματα ήταν λίγο χειρότερα γιατί και εγώ στις μισές από αυτές δεν μπορούσα να ανέβω πάνω από τα 3.3v με τίποτα!!! Έπαιρνα αμέσως καμένο...

Έκανα ένα ποσοστό υγρού με την αναλογία PG-VG που αναφέρθηκε πιο πάνω και άντε να δούμε για πόσα 24ωρα θα τροφοδοτείται σωστά αυτή την φορά η αντίσταση......
Μετά δεν μένει κάτι άλλο να κάνω με τις συγκεκριμένες αντιστάσεις...


Τελικά είδες καμιά διαφορα...? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος konstantinos77

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust και iJust Air by Eleaf (Nobacco iCube)
« Απάντηση #86 στις: Νοεμβρίου 08, 2014, 09:53 »
Είναι νωρίς φίλε μου ακόμα, κάτσε χθες έφτιαξα το υγρό και άλλαξα αντίσταση...
Κάτσε να περάσουν τουλάχιστον 3-4 μέρες και θα σε ενημερώσω... :)

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: iJust και iJust Air by Eleaf (Nobacco iCube)
« Απάντηση #87 στις: Νοεμβρίου 08, 2014, 09:57 »
Εγω παντως τώρα δεν εχω το καμμενο που ειχα στην αρχη σε μεγάλο ποσοστό! Αλλα το έχω. Επισης μου εχει αλλάξει η γεύση του υγρού που έκανα και ειναι λες και κάνω κατι άλλο!

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: iJust και iJust Air by Eleaf (Nobacco iCube)
« Απάντηση #88 στις: Νοεμβρίου 11, 2014, 06:58 »
Πλεον κατέληξα και τον δουλεύω στα 7.5w/3.5v με 1.6Ω αντίσταση και καμμένο δεν έχω! Αν το βαλω παραπανω... παίρνω πολύ καλύτερη τζούρα (χτύπημα/ατμο), αλλά 2 στις 3 τζουρες έχουν καμμένο. Οπότε το αφήνω εκεί που δουλεύει σωστά , και αργότερα θα πάω  μάλλον για κάτι άλλο... καλύτερο!


Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust και iJust Air by Eleaf (Nobacco iCube)
« Απάντηση #89 στις: Νοεμβρίου 11, 2014, 08:43 »
Καλημέρα,
Από μόνοι σας, μιλώντας για καμένο αναφέρεστε σε ατμοποιητές ... άρα δεν πρέπει να εστιαζόμαστε στον eleaf isticκ κλπ.
Το καμένο έχει να κάνει με την ποιότητα των έτοιμων κεφαλές στων εργοστασιακών ατμοποιητών και με το στήσιμο της αντίσατσης από το χρήστη στους επισκευάσιμους.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342263 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206472 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541422 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31044 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50158 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597218 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357746 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11509 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193047 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1301 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591881 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios