vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

219 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, joki, tibolaso

iJust και iJust Air by Eleaf (Nobacco iCube)

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #45 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 13:52 »
Επισης αξιζει να αναφερθει πως το iJust ενω δεν μπορει να δωσει ευκολα πανω απο 10 watt,τουλαχιστο εως τα 4,4 volt δινει αυτα που του ζηταμε..Απο την αλλη το iStick δεν εχει κανενα προβλημα να αποδωσει μεχρι και 20 watt(Αναλογα την αντισταση)αλλα μας δινει σχεδον 1 ολοκληρο volt παραπανω απο οσα του ζηταμε..πχ το βαζουμε στα 3 volt και εμεις περνουμε 4..Το βαζουμε στα 4 και περνουμε κοντα 5...Ολα αυτα παντα βασιζομενος σε διαφορα πινακακια που εχουν αναρτηθει και σε τεστ που εχουν γινει απο κατοχους...Οσο για την εμφανιση,θα ελεγα πως τοσο το iJust οσο και το iStick,ειναι  :thumpup:
καλο μοντακι , ειμαι μεταξυ αυτου και του istick  να πάρω.

Αποσυνδεδεμένος geokaza

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
    • George Kazazis
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #46 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 15:25 »
Πάντα εξαρτάται από το πόσο και πως ατμίζει κάποιος, αλλά κανονικά πρέπει να έχει δύο istick στην κατοχή του.
Παράδειγμα εάν ατμίζει "πιπίλα" από τις 8 το πρωί, κάποια στιγμή κατά τις 8-9 το βράδυ το istick θα παραδώσει πνεύμα. Οπότε ή το φορτίζει και ατμίζει ταυτόχρονα (στα πλαίσια του εφικτού), ή χρησιμοποιεί ένα δεύτερο istick, ή μία άλλη μπαταρία που έχει.
Αντίθετα με το ijust επειδή τις μπαταρίες του τις αλλάζεις, μπορεί να έχει 2-3 φορτισμένες, που πιστεύω θα του βγάλουν την ημέρα.
Σημειωτέον ότι είμαι κάτοχος istick (MAS συγκεκριμένα) και για τον παραπάνω λόγο σκέφτομαι την αγορά ενός ijust.

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #47 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 15:31 »
Να αναφέρω πως προσωπικά χρησιμοποιώ μια Samsung 18650 στα 2600mah για το iJust. Με τη συγκεκριμένη μπαταρία, δεν ξεμένεις ούτε με προσπάθεια!!!  :))

Αποσυνδεδεμένος konstantinos77

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #48 στις: Οκτωβρίου 26, 2014, 01:54 »
Προσωπικά έχω το Icube της Nobacco, οι αντιστάσεις του πόσα ml υγρού σας κρατάνε?? (για τις 1.8 Ohm)
Τις έχει βρει κάποιος από εξωτερικό σε καλύτερη τιμή;


Και σκέφτομαι αργότερα να πάω προς την πλευρά των επισκευάσιμων και πιο συγκεκριμένα για τον Kayfun Lite plus, δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το mod του Icube?
(πέρα του οτι θα πρέπει να μετράω τις αντιστάσεις που θα φτιάχνω με πολύμετρο...)

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #49 στις: Οκτωβρίου 26, 2014, 03:22 »
Ο kayfun δουλεύει αξιοπρεπώς κατ' εμέ στα 10-12 watt. Το iJust δίνει κατά κανόνα 10W και με κατάλληλη αντίσταση θα σου δώσει σχεδόν 11W. Θα είσαι στο χαμηλό κάτω άκρο. Το έχω δοκιμάσει και δουλεύει ικανοποιητικά όσο η μπαταρία δεν έχει πέσει κάτω από 3.7-3.8V.

Αποσυνδεδεμένος konstantinos77

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #50 στις: Οκτωβρίου 26, 2014, 20:00 »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!! :)
Καινούργιος ατμιστής, εδώ και περίπου 2 μήνες, εγώ και η σχέση μου έχουμε λιώσει στο διάβασμα και στο ψάξιμο...
Δηλαδή με το  kayfun  σαν πιο έμπειρος τι αντιστάσεις θα με συμβούλευες να φτιάχνω και σε τι volts να παίζω με αυτές τις αντιστάσεις με το mod του icube? :)

Και κάτι τελευταίο που είδα σήμερα.
Έχεις κάνει πολύ όμορφες παρουσιάσεις... :)
Και είδα ότι παρουσίασες και τον Russian 91% V3.
Και άρχισα να σκέφτομαι... Τον  Kayfun Light Plus ή τον Russian 91% V3...?? (γιατί η διαφορά στην τιμή είναι της τάξης του 50%... ;) )

Ευχαριστώ!! :)


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 26, 2014, 20:04 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #51 στις: Οκτωβρίου 26, 2014, 20:39 »
Θα φτιάχνεις αντιστάσεις στα 2.1Ω και τέρμα το γκάζι στα 4.8V.

Μη συγχέεις τον Russian 91% της Kebo με τον Russia 91% που παράγεται για λογαριασμό της eCig από την iSmoka (eLeaf).
H βάση του Russia πλεονεκτεί έναντι του Kayfun. Έχει ευκολότερη ρύθμιση αέρα και μεγαλύτερη τρύπα εισαγωγής. Επίσης αυτορυθμιζόμενο πόλο 510.
Από την άλλη έχει μονοκόμματη καμπάνα που σε περιορίζει σε κάποια στησίματα και δεν μπορείς να βάλεις άλλο drip tip. Στο άτμισμα δεν είδα κάποια αξιόλογη διαφορά μεταξύ τους.

Αποσυνδεδεμένος konstantinos77

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #52 στις: Οκτωβρίου 26, 2014, 21:06 »
Δεν μπερδεύτηκα κάπου, διάβασα πολύ προσεχτικά το review σου και δύο φορές μάλιστα... :)
Δηλαδή αυτό που σε ρωτάω είναι αν αξίζει να πάω στον Russia 91% της eCig σε σύγκριση με τον Kayfun??
Και κάνω την σύγκριση σε ποιότητα κατασκευής και ευκολία στησίματος αντίστασης, αυτή την σύγκριση σκέφτομαι... :)
Για τα υπόλοιπα έχω διαβάσει το πολύ καλό review σου... :)
Και κάτι τελευταίο, αν τελικά πάω στον  Russia 91% της eCig, αυτό το πρόβλημα με τις βίδες της αντίστασης που έχει η V3, μπορώ να βρω τις βίδες σαν της πρώτης έκδοσης;


Και ψάχνοντας... ψάχνοντας...

Βρήκα ότι η eleaf πρέπει πρόσφατα να εμφάνισε και αυτό το μοντέλο, τον Alpha!! :)
http://www.eleafworld.com/product/detail.php/alpha.html

Που απ'όσο είδα σε video στο youtube ανερεί αρκετά μειωνεκτήματα του V3... :)

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 26, 2014, 21:38 από konstantinos77 »

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #53 στις: Οκτωβρίου 29, 2014, 11:35 »
Καλημέρα! Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει να με βοηθήσει. Έβαλα στον ατμοποιητή (τον μανίσιο) πριν λίγες ημέρες το Cinnamon Cookies της eBaron. Για όποιον το δοκίμασε, ξέρει πως η μυρωδιά του δεν φεύγει με τίποτα!!! Θέλω να καθαρίσω το τανκ για να μπει άλλη γεύση, αλλά η μυρωδιά παραμένει. Σκέφτηκα να το αφήσω να μουλιάσει σε οινόπνευμα ή σε νερό με απορρυπαντικό πιάτων αλλά δεν ξέρω αν τα υλικά του ατμοποιητή πάθουν τίποτα. Μην σκουριάσουν ή χαλάσουν ας πούμε. Κάποια λύση για το πως να φύγει η μυρωδιά; Αντίσταση πχ θα αλλάξω γιατί ούτως ή άλλως με την 1,6 που είχα δεν είμαι ικανοποιημένος.

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #54 στις: Οκτωβρίου 29, 2014, 11:58 »
Η καλυτερη λυση ειναι πλυσιμο του τανκ με ζεστο νερο και καλο στεγνωμα 2-3 φορες και το προηγουμενο αρωμα θα φυγει

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #55 στις: Οκτωβρίου 29, 2014, 11:59 »
Το έκανα τώρα πριν λίγο φίλε μου και για πολύ παραπάνω χρόνο. Και οινόπνευμα έριξα, και ξύδι δοκίμασα αλλά δε φεύγει το ρημάδι!!!  >:(

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #56 στις: Οκτωβρίου 29, 2014, 12:03 »
Αν και ειμαστε offtopic, λυσε τον ατμο σε κομματια και βαλτον σε χλιαρο νερο με μαγειρικη σοδα για 20-30 λεπτα

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #57 στις: Οκτωβρίου 29, 2014, 12:04 »
Θα το δοκιμάσω. Και για να γυρίσω σε ontopic, το υλικό του που δεν είναι ss ούτε αλουμίνιο, υπάρχει περίπτωση να οξειδωθεί με νερά κλπ;

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #58 στις: Οκτωβρίου 29, 2014, 12:05 »
Καποια στιγμη θα φυγει...Ακομα και αν δεν φυγει με πλυσιμο,θα φυγει καποια στιγμη εχοντας μεσα το νεο υγρο που θα εχεις βαλει και εφοσον εχεις κανει μερικα ml καταναλωση του υγρου αυτου...

Αποσυνδεδεμένος konstantinos77

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #59 στις: Οκτωβρίου 29, 2014, 15:48 »
Ρε παιδιά έχω το Icube της Nobacco, πριν 1-2 βδομάδες πήρα καμιά 10αριά αντιστάσεις, και ήδη σε 3 από αυτές δεν μπορώ να πάω με τίποτα πάνω από 3.3v, μου βγάζει κατευθείαν καμένο, στα 3.3v δουλεύει κανονικά και η ροή του υγρού...
Ξέρεις κάποιος τι παίζει;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342243 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206462 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541409 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31035 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50144 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597206 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357733 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11500 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193032 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1285 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591848 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios