vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

305 επισκέπτες, 4 χρήστες
dallaskdp, gianniskouk, antiklitos140, kyrgiannis

iJust και iJust Air by Eleaf (Nobacco iCube)

Αποσυνδεδεμένος IliasTh

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #30 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 15:17 »
Θα ήθελα να πω και εγώ τη γνώμη μου για την ''κόντρα'' βάμο και ijust.Ψάχνοντας συνεχώς στο forum βλέπω πως το βάμο ήταν η στάνταρ λύση για έναν αρχάριο ατμιστή.Όταν όμως στην Ελλάδα,στα φυσικά καταστήματα πωλείται μόνο το σώμα του στα 50€(μέσο όρο) και για τα υπόλοιπα(μπαταρία,φορτιστή,ατμοποιητή) θέλεις άλλο ένα 30άρι τουλάχιστον(με φθηνές λύσεις) και βρίσκεις το ijust (με την έκπτωση του φόρουμ) στα 60€ φούλ πακέτο με όσα ανέφερα πιο πάνω,τότε σαφώς το δεύτερο είναι η καλύτερη λύση. :)

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #31 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 15:30 »
Με σε τι πλεονεκτεί το iJust, απο to και φθηνότερο ,ανθεκτικό, αλουμινιένιο(ελαφρύ) και δοκιμασμένο vamo v5?

Εμφάνιση και διακριτικότητα. Το ότι είναι πιο όμορφο είναι υποκειμενικό αλλά το πολύ μικρότερο μέγεθος είναι γεγονός.
Αυτά μετρούν για πολλούς ατμιστές πολύ παραπάνω από τις όποιες δυνατότητες. Δες το χαμό που γίνεται με το iStick παρόλο που έχει παλμικά και ανακριβή ρεύματα.
Η ευκολία ρύθμισης του iJust είναι επίσης προσόν χωρίς περίπλοκα μενού και φυσικά η τιμή του όπως λέει ο Ηλίας παραπάνω.
Σαφώς δεν είναι για τους ατμιστές που ζητούν το απόλυτο εργαλείο, αλλά ούτε το vamo είναι.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #32 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 16:29 »
Αν και πλεον ολο και περισσότεροι προτιμούν  τα box, οπως και εγω, σαν μια και μοναδική λυση οσον αφορά τη χρήση μοντ,ποσο μικροτεροτο ειναι to iJust me 18350 apo to vamo με την ιδιου μεγέθους μπατ?
Επισης το ενα εχει ενα δακτυλιο που περιστρεφεται  3.8- 4.8 volt, οπως στίς ego v/v kai to άλλο ειναι 3-6 volt , 3-15 wat με Oled οθονη και σχετικα απλη λειτουργία.
Νομιζω οτι η πλακετα του vamo σαφώς καλύτερη και το μοντ-σωληνας αυτο, συγκρίνεται με αλλα ισχυρά ηλεκτρονικά mods , δηλαδη ανήκει σε αλλη , πιο δυνατή κατηγορία και δεν ειναι, αν και φθηνότερο, ακριβώς συγκρισιμα.

Το iJust απλώς κερδιζει πόντους απο τον ατμο που το (οταν το συνοδεύει)συνοδεύει.

Συμπερασματικά  ειναι  καλή συσκευή για νεο ατμιστή,η , για δεύτερη συσκευή του έμπειρου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 18, 2014, 16:51 από vamaxin »

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #33 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 16:57 »
Μια διόρθωση φίλε μου vamaxin μόνο. O δαχτύλιος είναι από 3.3-4.8 volt και όπως είδα όταν το μέτρησα σε πολύμετρο, δίνει ένα κλικ παραπάνω από αυτά που λέει. Οι περισσότεροι (εδώ θα διαφωνήσω με τα λεγόμενά σου) όπως θα διαβάσεις από το σύνολο των απαντήσεων του νήματος, προτίμησαν μόνο το σώμα χωρίς τον ατμοποιητή. Αν το δούμε προσωπικά, για 'μένα έπαιξε ρόλο και ο ατμοποιητής οπότε ναι, κέρδισε πόντους στην επιλογή μου. Ωστόσο μην ξεχνάς αυτό που ανέφερα παραπάνω. Μιλάμε για κάτι απλό για έναν αρχάριο ατμιστή που ουσιαστικά το μόνο που θέλει είναι μια συσκευή με αυτονομία που να πατάει το κουμπί και να ατμίζει, αλλά παράλληλα να κάνει και την είσοδό του στην κατηγορία των mods ξεφεύγοντας από μπαταρίες τύπου ego και spinner. Μεταγενέστερα, ναι έχεις δίκιο, ίσως ψαχτούμε σε μεγαλύτερες κατηγορίες με οθόνες, ρεύματα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο μπορεί να υπάρχει. Αλλά μιλώντας για το συγκεκριμένο μοντάκι ως προς το τρίπτυχο τιμή-εμφάνιση-απόδοση θεωρώ ότι είναι άψογο. Όσον αφορά τη σύγκριση του vamo με άλλα ισχυρά ηλεκτρονικά mods διαφωνείς στη φράση "ότι πληρώνεις παίρνεις;". Πως μπορεί να συγκριθεί το vamo των 20€ με οποιοδήποτε άλλο μεγαλύτερης κατηγορίας άρα και αξίας; Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για το iJust. Το καθένα έχει συγκεκριμένα πράγματα. Ίσως το ότι το vamo έχει οθόνη το κάνει πιο ελκυστικό σε έναν νέο ατμιστή, αλλά συγκριτικά με το iJust κοιτώντας αποκλειστικά το γνώμονα της τιμής (σε πρώτη φάση) και του συνολικού πακέτου το κάνει καλύτερη ευκαιρία!

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #34 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 17:19 »
Φίλε kostasfender, ναι , εχεις δίκηο ο δαχτύλιος αρχίζει απο 3.3v   kai  συνεχίζει -3.8-4.2.-4.8v
Μα στο τέλος τονίστηκε οτι ειναι καλή συσκευή για τον νέο και οχι μόνο ατμιστη .

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #35 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 17:21 »
Βεβαίως! Δεν διαφωνώ μαζί σου φίλε μου. Απλώς τα έγραψα όπως τα σκέφτομαι (λίγο αναλυτικά) για αυτούς που θα ενδιαφερθούν να κοιτάξουν στο παρόν θέμα για να πάρουν την απόφασή τους να προχωρήσουν σε αγορά! Επειδή κι εγώ πρόσφατα έκανα την αγορά και ψαχνόμουν συνέχεια, θα ήθελα να τα διαβάζω έτσι αναλυτικά για να ξέρω όλα τα πιθανά σενάρια!  :)

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #36 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 17:36 »
Οπως επίσης οτι πλεονεκτεί τής  αδελφής συσκευής (η αλήθεια να λέγεται :D )i cube , στο οτι ο ατμο, νομίζω, ρυθμίζεται πιο εύκολα με δακτυλίδι . :)

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #37 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 17:40 »
Εγω του εχω κοτσαρει τον μεγαλο ναυτιλο πανω και με μπαταρια ειδικα 18350 το συνολο ειναι πολυ ομορφο  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #38 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 19:15 »
@kostasfender
@imjp1982
Τωρα που το μελέτησα προσεκτικότερα, ειναι πολύ ωραιο!Καλύπτει πλήρως ολες τίς ανάγκες απο πλευράς ενός καλού mod.
Καλοάτμιστο .

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #39 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 21:15 »
Οπως επίσης οτι πλεονεκτεί τής  αδελφής συσκευής (η αλήθεια να λέγεται :D )i cube , στο οτι ο ατμο, νομίζω, ρυθμίζεται πιο εύκολα με δακτυλίδι . :)

Στο δικό μου (δεν ξέρω για άλλα) έχει βίδα για τη ρύθμιση. Αυτό με ξενερώνει λίγο η αλήθεια είναι...

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #40 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 21:59 »
Αφορά τον ατμο απο οτι ειδα. Κάνεις ανετα τη δουλειά σου με το ιδιο αποτελεσμα. Αργοτερα διαλεγεις και καποιον ατμοποιητη για δευτερο .Γιατι οχι nautilus afthentic , η , innokin 30 S?η τέλος παντων οποιον εσυ προτιμάς 8)

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #41 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 23:51 »
Εγω του εχω κοτσαρει τον μεγαλο ναυτιλο πανω και με μπαταρια ειδικα 18350 το συνολο ειναι πολυ ομορφο  :thumpup:


Αν μπορείς δώστο μας μια φωτογραφία με τον ναυτίλο να δούμε πως κάθεται!  :D

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #42 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 01:36 »
Δεν εχω καμερα για φωτο δυστηχως.. :-[ Αλλα ειναι πολυ ομορφο το συνολο.... :D






Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #43 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 06:36 »
καλο μοντακι , ειμαι μεταξυ αυτου και του istick  να πάρω.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 19, 2014, 07:04 από spykal1 »

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iJust Air by Eleaf (ismoka)
« Απάντηση #44 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 13:19 »
Επειδή ψάχνοντάς το τεχνικά δεν θα βγάλεις ποτέ άκρη γιατί και τα δύο είναι πολύ καλά, δες αποκλειστικά την εμφάνιση. Σε τιμή είναι κοντά, σε απόδοση έιναι κοντά αλλά σε εμφάνιση είναι τελείως άλλο πράγμα. Οπότε (γνώμη μου) κρίνε με αυτό το κριτήριο! Φυσικά να ξέρεις πως όταν κάποια στιγμή πέσει τελείως η απόδοση της μπαταρίας του iStick δεν υπάρχει δυνατότητα να αλλάξει. Εκεί είτε το πετάς, είτε βρίσκεις τρόπο και κατάλληλο άνθρωπο και στην αλλάζουν. Στο iJust οι μπαταρίες είναι χωριστές, οπότε το πόσο θα σου κρατήσει γενικά το μοντάκι είναι αποκλειστικά και μόνο στον τρόπο που το διαχειρίζεσαι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342276 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206487 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541435 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31063 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50173 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597236 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357765 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11521 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193062 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1311 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1304 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591895 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios