vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

301 επισκέπτες, 2 χρήστες
joki, dallaskdp

Wattage Wars (Ο πόλεμος των βατ)

Αποσυνδεδεμένος spyrosrg505

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #30 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2014, 20:49 »
Οχι αλλά αν θες να πηγαίνεις με 50 χλμ δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις ferrari, και με το φιατάκι μια χαρά είσαι. Το ίδιο ισχύει και με τα Mod αν δεν περνάς τα 15 watt δεν υπάρχει λόγος να πάρεις Mod μονο και μόνο επειδή δουλεύει στα 50, 100, 1000 watt. Ετσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.
Το καινούριο provavi θα φτάνει μέχρι 20 watt, πιστεύεις δε θα πουλήσει;

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #31 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2014, 21:20 »
Θα πουλησει σαν ζεστο καρβελι ψωμι, οπως το βλεπω.
Αλλα οχι τοσο γι'αυτα που προσφερει. Γιατι εχτισε ενα ονομα με τους προκατοχους του. (βλ. apple)


Τεσπα, δε με νοιαζει τι θα κανει η provape.
Και εννοειται, δε λεω οτι τα μοντς των υψηλων watt ειναι μονοδρομος. Ισα, ισα.
Υποστηριζω οτι ο καθενας πρεπει να αγοραζει οτι πιστευει ο ιδιος οτι τον καλυπτει κ ειναι καλυτερο για κεινον.


Κ τα συγκεκριμενα μοντς δεν ειναι για ολους. Οπως δεν ειναι κ το provari (λογω τιμης βεβαια).
Αλλος θα προτιμησει το provari, αλλος το sx350, αλλος το dna, αλλος το μοντ των 1000W.


Ολα θεμα marketing ειναι κ δω πλεον.
Εχουμε πολλα fanboys δεξια & αριστερα.. Οπως εχουμε κ πολλους γκατζετακηδες..
Οπως κ γω & αλλοι ποσοι, το βλεπουμε κ λιγο σαν χομπυ.


Οποτε dead end..


Αποσυνδεδεμένος kdi

Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #32 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2014, 21:23 »
Οχι αλλά αν θες να πηγαίνεις με 50 χλμ δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις ferrari, και με το φιατάκι μια χαρά είσαι. Το ίδιο ισχύει και με τα Mod αν δεν περνάς τα 15 watt δεν υπάρχει λόγος να πάρεις Mod μονο και μόνο επειδή δουλεύει στα 50, 100, 1000 watt. Ετσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.
Το καινούριο provavi θα φτάνει μέχρι 20 watt, πιστεύεις δε θα πουλήσει;


Επειδη κοστος στην τσεπη μας δεν υπαρχει απ'την εμφανιση και αναπτυξη mods των 100-200watt,
αμα 2 mod ενα τον 15w και ενα τον 100w είχαν την ίδια ακριβώς τιμη και την ιδια ποιοτητα ποιο θα διαλεγες;


Εκτος αμα πιστευουμε οτι στην αγορα χρειαζονται μονο το vamo, το provari και το dna30.


Δηλαδη δεν παιζει να εχουν καλυτερα ρευματα/καταναλωση/κατι καινουργιο στον σχεδιασμο;


Ας μην κοιταμε μονο τα watt αλλα και ολα τα extra που ερχονται μαζι.


Φιλικα παντα, αλλα νομιζω οτι το κοιταμε μονοπλευρα το θεμα. :)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #33 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2014, 22:08 »
Υπάρχουν μέρη που θα πας και με 200.
Αν το κοντέρ αναγράφει 600... τι ακριβώς κάνεις; Δεν ξέρεις πως σε δουλεύουν;

Mantos, μετάφρασες (και καλά έκανες) ένα άρθρο που λέει για την τάση των 100 - 150- 180- 200 - 200+ βατ. Οπότε τι μιλάμε για 20, 30 και 50 βατ και πλήθος επιλογών; Δεν αναφερόμαστε σε τέτοια, αυτά είναι πια στάνταρ! Μιλάμε για 400% πιο πάνω από ένα ήδη "πλούσιο" 50 βατ.
Smartphones, PC, όλα έχουν δύναμη που έχει πιθανή εφαρμογή για τον χρήστη -ακόμα κι αν δεν την χρησιμοποιήσει τελικά. Ποιές επιλογές δίνει στο άτμισμα το μοντ των 200 βατ που τις... στερείται ο κακόμοιρος που θα πάρει αυτό με τα 150;  Για ποιόν τρόπο που ατμίζει ο καθένας λέμε; Κανείς δεν ατμίζει με τόσα, αυτό δεν είναι επιλογή, είναι παραμύθι. Και τι κάνει η πλακέτα παραπάνω από αυτήν του αμέσως πιο αδύναμου; Phone sex;
 ;)

Βεβαίως και είναι πιο επικίνδυνα τα μηχανικά με υπερβολικά χαμηλά ωμ. Δεν διαφωνώ. Αλλά ούτε πολυεμπιστεύμαι πλακέτες που θα διαχειριστούν 200 βατ με διπλές 18650 στο χέρι μου. Ναι, σκάνε και τα μοντ με πλακέτες:
http://imgur.com/a/7VBAy

Όσο για τους νομοθέτες...
Κ οχι, ο Π.Ο.Υ. δε θα κινηθει εναντιον του ατμισματος εξαιτιας των μοντ με 20 ή 500W.
Ξερουμε πολυ καλα τι ειναι αυτο που τους νοιαζει. Οσοι νομιζουν οτι δε ξερουν, ας αναρωτηθουν.
... πράγματι δεν θα κινηθούν ενατίον του ατμίσματος "εξαιτίας" των μοντ με 500 βατ.
Γι αυτό και δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο (ούτε άλλος στο νήμα), παρότι επανειλλημένα διαστρεβλώθηκε αυτό που είπα.
[Οπότε, όσοι νομίζουν οτι δεν ξέρουν τι θα πει "δίνουμε λαβές", ας αναρωτηθούν.]
Θα το κάνουν "με αφορμή" τα μοντ των 500 βατ -καθώς και με άλλες.

Βασικά, μπορεί να πει κανείς πως ίσως είμαι υπερβολικός ή και να έχει επιχειρήματα που θα με βγάλουν τελείως λάθος, αλλά αυτή η ακαθόριστη ειρωνία είναι άστοχη.

Αποσυνδεδεμένος spyrosrg505

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #34 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2014, 22:29 »
αμα 2 mod ενα τον 15w και ενα τον 100w είχαν την ίδια ακριβώς τιμη και την ιδια ποιοτητα ποιο θα διαλεγες;
Αυτό με τα 100 για τις 1-2 φορές που θα ήθελα να κάνω το χαβαλέ μου.
Να στο πω αλλιώς γιατί μάλλον δεν κατάλαβες τι θέλω να πω. Έχοντας ενα mod που φτάνει μέχρι τα 15 watt εγω δεν θα έδινα ουτε ένα ευρώ για να αγοράσω ένα καινούριο που μου προσφέρει μόνο περισσότερα watt.
Ας μην κοιταμε μονο τα watt αλλα και ολα τα extra που ερχονται μαζι.
Συμφωνώ 100%  αλλά το νήμα λέγεται wattage wars.
 

Εκτος αμα πιστευουμε οτι στην αγορα χρειαζονται μονο το vamo, το provari και το dna30.
To vamo είναι γνωστό για την απόδοση προς την τιμή του, το provari για την ποιοτητά του, τα ρευματά του κτλ. Το κάθε Mod καλυπτει διαφορετικό αγοραστικό κοινο. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν ενα mod χρειάζεται πραγματικά να δουλεύει πάνω από 15-20  άντε 30 watt ή απλά είναι θέμα marketing.
Ολα όσα λέω, τα λέω φιλικά ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #35 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2014, 23:17 »

Υπάρχουν μέρη που θα πας και με 200.
Αν το κοντέρ αναγράφει 600... τι ακριβώς κάνεις; Δεν ξέρεις πως σε δουλεύουν;

:confused1: :confused1: :confused1:  Η υπερβολη που λες παρακατω υποθετω..  Κανε το λιανα, γτ δεν καταλαβαινω τι ακριβως θες να πεις.. Ειλικρινα.


Smartphones, PC, όλα έχουν δύναμη που έχει πιθανή εφαρμογή για τον χρήστη -ακόμα κι αν δεν την χρησιμοποιήσει τελικά. Ποιές επιλογές δίνει στο άτμισμα το μοντ των 200 βατ που τις... στερείται ο κακόμοιρος που θα πάρει αυτό με τα 150;  Για ποιόν τρόπο που ατμίζει ο καθένας λέμε; Κανείς δεν ατμίζει με τόσα, αυτό δεν είναι επιλογή, είναι παραμύθι.

Το λες κ μονος σου. Οσο χρειαζεται ενας μεσος χρηστης Η/Υ, το νεο 8-πυρηνο επεξεργαστη κτλ, αλλο τοσο
χρειαζεται ενας μεσος ατμιστης το μοντ των 200W. Δε διαφωνω στο κομματι αυτο. Δεν ειπα κατι αντιθετο.
Αλλα γιατι δικαιολογεις το μεσο χρηστη Η/Υ οταν παιρνει ενα super-duper μηχανημα για να μπαινει στο fb, αλλα δε δικαιολογεις αυτον που θα παρει μοντ 200W για να ατμιζει στα 20? Αυτο δεν το καταλαβαινω.
Ναι, ο τροπος που ατμιζει ο καθενας ειναι διαφορετικος. Εσυ μπορει να ατμιζεις στα 8W κ να το ευχαριστιεσαι. Εγω ατμιζω στα 15W κ το ευχαριστιεμαι.
Εσυ ατμιζεις με kfl, εγω με magma. Αυτο εννοω διαφορετικο τροπο ατμισματος. ΓΕΝΙΚΑ!!!
Δε ξερω αν ατμιζει καποιος στα 200W. Δε με νοιαζει κιολας. Αλλα το οτι δεν ειναι καποιος γνωστος μας, δε σημαινει αυτοματα
οτι δε μπορει να υπαρχει καποιος. (βλ. φουγαροκαραβανες μαλαισιανους τρελους). Ισως ειναι κ ενα παραμυθι οπως λες. Αλλα μην εισαι
απολυτος.


Βεβαίως και είναι πιο επικίνδυνα τα μηχανικά με υπερβολικά χαμηλά ωμ. Δεν διαφωνώ. Αλλά ούτε πολυεμπιστεύμαι πλακέτες που θα διαχειριστούν 200 βατ με διπλές 18650 στο χέρι μου. Ναι, σκάνε και τα μοντ με πλακέτες:
http://imgur.com/a/7VBAy

Δεν ειπε κανεις οτι δε σκανε. Αλλα οτι σου παρεχουν μια σχετικη ασφαλεια.


Όσο για τους νομοθέτες...... πράγματι δεν θα κινηθούν ενατίον του ατμίσματος "εξαιτίας" των μοντ με 500 βατ.
Γι αυτό και δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο (ούτε άλλος στο νήμα), παρότι επανειλλημένα διαστρεβλώθηκε αυτό που είπα.
[Οπότε, όσοι νομίζουν οτι δεν ξέρουν τι θα πει "δίνουμε λαβές", ας αναρωτηθούν.]
Θα το κάνουν "με αφορμή" τα μοντ των 500 βατ -καθώς και με άλλες.

Το μοντ των 500W απο μονο του δεν ειναι αφορμη. Το αποτελεσμα ατυχηματος ενος τετοιου μοντ, ΝΑΙ, θα ειναι.


Αποσυνδεδεμένος kdi

Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #36 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2014, 23:28 »
To vamo είναι γνωστό για την απόδοση προς την τιμή του, το provari για την ποιοτητά του, τα ρευματά του κτλ. Το κάθε Mod καλυπτει διαφορετικό αγοραστικό κοινο. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν ενα mod χρειάζεται πραγματικά να δουλεύει πάνω από 15-20  άντε 30 watt ή απλά είναι θέμα marketing.
Ολα όσα λέω, τα λέω φιλικά ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.


Για το 99% του κοσμου δεν χρειαζεται. Ειναι θεμα marketing γιατι αυτο κινει τωρα την αγορα. Για κανα 6μηνο θα βλεπουμε ολο και περισσοτερα watt μεχρι απλα να πεσει η ζητηση.
Αλλα θα αποκτησουμε δυνατα, καλα και φτηνα mods του 20ρικου απο αυτην την εξελιξη.


Ομως ποτε δεν ξερουμε, ισως ο καινουργιος τροπος ατμοποιησης που δεν θα εχει φυτιλι και kanthal αλλα κατι "εξωτικο" οντως να χρειαζετε 100watt για να αποδωσει σωστα, και ετσι θα ειμαστε ετοιμοι να τον υποδεχτουμε με τα σωστα μηχανακια.

Αμα θελουν ας φτασουν και τα 500watt [size=78%]αρκει να μην σκανε στα χερια σου.[/size]

Τωρα για ολα αυτα που δημιουργουνται στον ατμοποιητη απτην υψηλη θερμοκρασια εντασσονται σε αλλο κομματι.
Μπορει οντως να φταινε τα watt, μπορει να βρουμε και καλυτερα υγρα με λιγοτερες "παρενεργιες".
Αλλα στην κινα ηλεκτρονικα ξερουν να φτιαχνουν καλα και αυτο κανουν. Εμεις εδω πρεπει να βρουμε τη συμβανει στην ατμοποιηση και πως θα βελτιωθει.
Εκτος αμα πιστευουμε οτι φτασαμε στο peak της εξελίξης και απλα πρεπει να αυτοπεριοριστουμε. Δεν νομιζω  ;)


Ο κοσμος με mod ειναι μικρο ποσοστο. Στο youtube ego βλεπω να σκανε, και αυτα αναφερουν στην tv. Τα mod ευτυχως εχουν και τρυπες για τα αερια.
Ο Π.Ο.Υ αμα θελει να τα απογορευσει μπορει να παρει και σαν παραδειγμα το αυτοσχεδιο mod με τροφοδοτικο απο pc  :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #37 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2014, 00:55 »
Θα προσπαθήσω να γίνω πιο κατανοητός.

Υπάρχει ένα ποσοστό χρηστών που έχει ανάγκη PC με πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες από τον μέσο χρήστη. Δεν είναι ελάχιστοι, είναι κάμποσοι (στην δουλειά μου είμαι ένας από αυτούς). Αλλά κι ο μέσος χρήστης αν θελήσει να παίξει ένα σύγχρονο παιχνίδι στο φουλ θα καταλάβει διαφορά ανάμεσα σε ένα μέτριο PC και σε ένα πολύ δυνατό.
Η εξέλιξη έχει κάποιο νόημα. Την βλέπεις σε δράση ή ξέρεις κάποιον που τη βλέπει.

Στα ατμιστικά, πιστεύω πως η άνοδος σε βατ έχει ξεπεράσει τις ανάγκες και των πιο σκληροπυρηνικών ατμιστών. Όχι ο μέσος, αλλά κανένας χρήστης δεν θα δει όφελος αν τα 180 γίνουν 200, κι αν τα 200 γίνουν 220. Δεν θα στήσει κανείς τέτοιο πράγμα. Έστω, στατιστικά κανένας. Πάντα θα υπάρχει κάποιος που μπορεί να δει αν θα κάψει τα πνευμόνια του ή όχι, με κάτι. Δεν είναι αυτός ο ένας στο εκατομμύριο (στην Ταϋλάνδη, που λες κι εσύ) που οδηγεί την αγορά. Αν υπάρχουν 100 στα δεκάδες εκατομμύρια ατμιστών, δεν παίζει ρόλο. Η ψευδαίσθηση των υπολοίπων πως υπάρχει όντως μια ελίτ που κάνουν κάτι καλύτερο με τα νέα μηχανάκια είναι που οδηγεί την αγορά. Αγοραστικό κοινό είναι κάποιoι αφελείς που νομίζουν πως αυτά τα νούμερα έχουν πρακτικό αντίκρυσμα.
Κι εδώ στην κουβέντα αναπαράγουμε το ίδιο. Λέμε "για να υπάρχουν, κάποιος θα τα βάζει σε φουλ λειτουργία". Όποιος τον βρει κερδίζει σοκολάτα! Είναι ο ψεύτικος λαγός που κάνει τα σκυλιά να τρέχουν στις κυνοδρομίες.

Σκέψου, στο φόρουμ βρίσκονται οι πιο ψαγμένοι ατμιστές στην Ελλάδα. Γιατί δεν ξέρουμε κανέναν να το κάνει; Και οι πιο ψαγμένοι, σούπερ ντούπερ μερακλήδες μπαφιάζουν με πολύ-πολύ λιγότερα. Στο πιο ψαγμένο 5% της χώρας, δεν έχουμε κανέναν να βάζει σε πλήρη χρήση 180-200 βατ! Δεν φαίνεται να λύνει τα χέρια ούτε στο 1% από εμάς, πόσο μάλλον των ατμιστών στο σύνολο!
Την ίδια ιστορία βλέπω και σε κοινότητες του εξωτερικού -όσο παρακολουθώ, δεν είμαι παντογνώστης. Κάτω από 0,1 δεν πάει το R, πόσο αντέχει το στόμα σε αμπέρια, πόσο μεγάλες τρύπες  για airflow θα κάνει κανείς;

Στο μεταξύ, ημιμαθείς δοκιμάζουν τα πάντα στα πάντα. Με πρόχειρους υπολογισμούς, χωρίς καν να ξέρουν τον νόμο του Ωμ. Αφού πήραν το μηχάνημα-θαύμα, παίζουν. Είναι θέμα χρόνου κάποιος να πεθάνει κυνηγώντας τη μυστική μαγκιά του άγνωστου ατμιστή-νίντζα στην Ταϋλάνδη.

Υπάρχουν άπειρες βελτιώσεις που θα θέλαμε στο ΗΤ: να γλιτώσουμε τα σύρματα και τα φυτίλια ας πούμε. Καλύτερες μπαταρίες, μικρότερη κατανάλωση, μεγαλύτερη αυτονομία, περισσότερη ασφάλεια. Βασικά, χρειαζόμαστε εξέλιξη στα πάντα εκτός από τα βατ! Αλλά εκεί θέλει έρευνα και χρήμα και δεν έχει βαρβατίλα και εύκολο κέρδος.

ΥΓ: Μιλάω απόλυτα; ΟΚ, αν αποδειχθώ λάθος θα το παραδεχτώ.

Αποσυνδεδεμένος spyrosrg505

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #38 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2014, 01:11 »
Με μια πρόχειρη αναζήτηση στο youtube

[youtube]jhf0CTtAgf4[/youtube]

έχουμε και λέμε : μηχανικό με μια 18650 στo 1 ohm κοινώς περίπου 18 watt

Αν αυτό  δεν είναι ήδη υπερβολή τότε πάω πάσο. Θα ήμουν περίεργος να γνωρίσω από κοντά κάποιον που δεν του φτάνουν τα 30 watt




Υπάρχουν άπειρες βελτιώσεις που θα θέλαμε στο ΗΤ: να γλιτώσουμε τα σύρματα και τα φυτίλια ας πούμε. Καλύτερες μπαταρίες, μικρότερη κατανάλωση, μεγαλύτερη αυτονομία, περισσότερη ασφάλεια. Βασικά, χρειαζόμαστε εξέλιξη στα πάντα εκτός από τα βατ! Αλλά εκεί θέλει έρευνα και χρήμα και δεν έχει βαρβατίλα και εύκολο κέρδος.


Αυτή η πρόταση για εμένα τα λέει όλα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #39 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2014, 01:26 »
Θα συμφωνησω με τους δυο κυριους απο πανω μου.
Οχι αλλα βατ....
Εικοσι τριαντα; φτανει...
Στην υποτιθεμενη ερωτηση αν θα προτιμουσα μεταξυ δυο ισης τιμης το εικοσαρι η το κατοσταρι η απαντηση ειναι:
Θα προτιμησω αυτο που δινει καλυτερο ρευμα οταν ατμιζω μεταξυ επτα και δωδεκα βατ.
Αυτο που εχει μικροτερο μεγεθος με 18650 μπαταρια και πιστευω οτι θα ειναι πιο ανθεκτικο στο χρονο σε πλακετα σωμα κονεκτορα κουμπια ελατηρια.
Πολυ θα προτιμουσα να μικραιναν οι πλακετες απο το να αυξανονταν τα βατ. Θα εκτιμουσα ενα καλο ντιζαιν στο σωμα με δυνατοτητες αλλαγης χρωματων απο την εταιρια η το χρηστη.
Αν η αυξηση των βατ καμουφλαρει την ενδεια στα υπολοιπα ποιοτικα χαρακτηριστικα δεν εχει νοημα.

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #40 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2014, 01:49 »
Καλησπερα παιδια..Ερωτηση..1.8ohm και 4- 4.2V ποσα watt ειναι?Μπορειτε να μου πειτε πως ακριβως υπολογιζουμε τα watt αναλογα με τα ohm?

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #41 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2014, 01:58 »
Το πιο βολικό που έχω δει είναι κάποιο γρήγορο υπολογιστήρι, όπως αυτό εδώ:
http://www.steam-engine.org/ohm.asp

Με αυτή την αντίσταση και με 4V είσαι στα 8,9W, ενώ με 4,2V πας στα 9,8W.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2014, 02:11 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #42 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2014, 01:59 »
Σωστά.
Διάβασε εδώ που είναι το κατάλληλο νήμα:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,9481.msg346218.html#msg346218
και εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,7256.msg244146.html#msg244146

 :OnTopicPlease:

Αποσυνδεδεμένος kdi

Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #43 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2014, 02:24 »

Στα ατμιστικά, πιστεύω πως η άνοδος σε βατ έχει ξεπεράσει τις ανάγκες και των πιο σκληροπυρηνικών ατμιστών. Όχι ο μέσος, αλλά κανένας χρήστης δεν θα δει όφελος αν τα 180 γίνουν 200, κι αν τα 200 γίνουν 220. Δεν θα στήσει κανείς τέτοιο πράγμα.


Σιγουρα, ισχυει αυτο τωρα. Αλλα επειδη η αγορα ρυθμιζετε απ'τον κοσμο, μολις αγορασουν το πρωτο τους 100w (ηδη το fasttech εχει 50w με 50ευρω) επειδη δεν θα μπορουνε να το δουλεψουν πανω απο 30-40-οσο θα σταματισουν να ασχολουνται με τα watt και θα πιασουν τις διπλες μπαταριες. Και εκει ο αγωνας των watt θα σταματησει.
Ολα τα 100-150-180-200w που θα βγουν προσπαθουνε να προλαβουν το μπαμ που εγινε πριν 3ς μηνες. Ακομα ομως δεν εχουν κυκλοφορησει.

Θελω να ελπιζω οτι  μεχρι τα χριστουγεννα κανεις δεν θα ασχολειται.


Αυτο που εχει μικροτερο μεγεθος με 18650 μπαταρια και πιστευω οτι θα ειναι πιο ανθεκτικο στο χρονο σε πλακετα σωμα κονεκτορα κουμπια ελατηρια.


Συμφωνω, καιρος να ριξουμε το μεγεθος που πιστευω και τωρα μπορει να γινει αλλα ακομα ζουμε ακομα στο σταδιο που ολα γινονται μεγαλυτερα πριν τελικα μικρυνουν.
Τα ιδια γιναν και με τα  κινητα και με τους υπολογιστες.

Η μοναδικη εξαιρεση ειναι το vaporshark. Το ipv2 έχει τοσο κενο χωρο μεσα που σχεδον χωραει 2η μπαταρια.

Τωρα για την ποιοτητα απο κινα θα αργησει.




Και εγω στα 9-10w εχω τον expromizer και στα 20w το tobh. Αλλα προτιμησα να τα περνω απο ηλεκτρονικο παρα απο μηχανικο.
Εκει με βοηθησε αυτος ο ατυπος αγωνας των watts. Επεσαν οι τιμες ωστε να καταφερω να το παρω. Αλλιως θα επρεπε να φτιαξω dna30 μονος μου γιατι οι τιμες ηταν πολυ ψηλες.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2014, 02:47 από kdi »

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #44 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2014, 02:59 »
Ευχαριστω παιδια..Οποτε εγω ειμαι καλυμμενος με 9-10 watt οποτε και για μενα οποιοδηποτε mod που υποστηριζει πανω απο τα δικα μου ατμιστκα ορια ειναι μη απαραιτητο..Και πιστευω πως και νεοι η ακομη και παλιοι ατμιστες πανω κατω σε αυτα τα watt ειναι καλυμμενοι..Αντε και μεχρι 15 watt να εχει ειναι οκ...Αλλιως ο ατμος γινεται καυτος και χαλαει και η γευση...Τι να τα κανουμε λοιπον τα mod των 20-30-50-100-200 watt??? :dontknow: :dontknow: :dontknow: Για να λεμε οτι τα εχουμε?Προτιμω το mod που θα εχω να δινει σωστα ρευματα,να ειναι αξιοπιστο και ασφαλες και ας ειναι μεχρι και 15 watt το πολυ...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342224 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206446 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541399 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31029 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50132 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597194 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357723 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11494 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193018 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1289 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1277 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591802 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios