vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

178 επισκέπτες, 5 χρήστες
Aoratix, john67, Sergios, thanos1071, lagoudakis

Twitter

Wattage Wars (Ο πόλεμος των βατ)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #60 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2014, 02:02 »
Όσα βατ ικανοποιούν στην πράξη έναν ατμιστή και του προσφέρουν την γεύση και τον ατμό που θέλει, είναι καλά. Ο μόνος που θα μπορούσε να πει κάτι άλλο είναι κάποιος γιατρός, αφού γίνουν οι σχετικές μελέτες, και πάλι η ευθύνη ανήκει στον καθένα προσωπικά.
Δεν είμαστε... βατοφοβικοί!  8)
Η δική μου στάση στο άρθρο αφορά μόνο τα βατ (είτε με ηλεκτρονικό μοντ είτε με μηχανικό) που δεν έχουν ατμιστική χρήση, δεν τα αντέχει κάποιος, υπάρχουν μόνο λόγω μόδας και μπορούν να γίνουν επικίνδυνα λόγω ατυχήματος.
Δεν υπάρχουν στ' αλήθεια δυο στρατόπεδα ανάμεσα στους ενημερωμένους ατμιστές.
Νομίζω πως πολλές πηγές μας κρατάνε ανενημέρωτους, γιατί φέρνει χρήμα.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wattage Wars (Ο πόλεμος των βατ)
« Απάντηση #61 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 19:59 »
Η καλύτερη δουλειά είναι τα πολλά watt, αλλά το σημαντικό είναι να είναι μοιρασμένα. Αν ο άλλος θέλει 160watt, τέλεια, αλλά θα πρέπει να έχει και 20 αντιστάσεις μέσα. Τότε να δεις ντουμάνι και throat hit και τα πάντα. Γενικα, περισσότερα coils σε χαμηλά watt είναι το λογικό (όπως και με τους επεξεργαστές στους υπολογιστές).


Από αυτή την άποψη, τα mods των υψηλών watt καλά κάνουν. Το θέμα είναι οι τρελοί που πάνε και τα χώνουν όλα αυτά τα watt σε μία αντίσταση και οι θεόμουρλοι που τα πετάνε πάνω στο μηχανικό με 1 κακομοίρα μπαταριούλα :))

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Wattage Wars (Ο πόλεμος των βατ)
« Απάντηση #62 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 21:12 »
Συνηθως αυτοι που παιζουν σ'αυτα τα watt, εχουν το λιγοτερο dual coils, αν οχι 3πλες & 4πλες αντιστασεις.
Εκτος αυτου, τις στηνουν κ με κοτετσοσυρμα (0.6+).


Πολλοι βλεπουν τα watt σαν ενα ατοφιο αριθμο..
Λες κ δε ξερουν οτι τα πιο χοντρα συρματα, χρειαζονται παραπανω δυναμη για να κανουν δουλεια (στα ιδια Ω αντισταση).


-Στα ποσα watt ατμιζεις?
-Στα 8.
-Με τι αντισταση?
-1.8Ω.
-Μπραβο, εισαι ο καλυτερος.
Αλλα ποτε κανεις δε ρωταει με τι συρμα (λιγες ειναι οι φορες που συμβαινει αυτο).


Αν η αντισταση (single coil) ειναι π.χ. στα 2Ω στημενη με 0.2 συρμα, τοτε σιγουρα τα παραπανω watt δεν
προσφερουν κατι καλυτερο.
Αν η αντισταση (παλι single coil) στα 2Ω ειναι στημενη με 0.4 συρμα ομως, στα 8 watt αμφιβαλλω κατα ποσο
θα ατμοποιει αποτελεσματικα.
Σκεφτειτε τωρα, οτι στηνεις 4 αντιστασεις των 2Ω με 0.4+ συρμα.. Ποσα watt χρειαζονται για να ατμοποιησει
σωστα ο ατμοποιητης?


Το γιατι να το κανει κανεις αυτο, ειναι δικο του θεμα.

Αποσυνδεδεμένος seth2769

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Cran e-liquis Russia SPB
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #63 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 22:15 »
Θελω παρα πολυ να γνωρίσω κάποιον που να ατμίζει κανονικά,όλη μέρα,να είναι δηλαδή το casual άτμισμά του αυτό, όχι στα 50-100 ή 150 watt αλλα έστω στα 30watt.
 ???
και εγω!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Wattage Wars (Ο πόλεμος των βατ)
« Απάντηση #64 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 01:12 »
Θα τολμήσω να αναφέρω ένα ατμο-βιωματικό γεγονός (για μένα, αλλά και για όλους σχεδόν, είμαι σίγουρος):

- Τι γινόταν αν δεν βρίσκαμε πακέτο ή αναπτήρα επί ΚΤ εποχής;
- Της τρελής του εξαρτημένου

- Τι γίνεται αν χάσουμε τώρα την ατμομηχανή μας;
- Χαλαρά... κάπου εδώ γύρω θα είναι... Μπορεί να μην της σφυρίζουμε και να έρχεται (ακόμα) αλλά θα βρεθεί.

Συμπέρασμα: η "μερική" ελευθερία από τη νικοτίνη οφείλεται ΚΑΙ στο ότι με το ΗΤ ψιλο-συνηθίσαμε να μην έχουμε ανάγκη από το απότομο "πικ" που νοιώθαμε σαν χρήστες ΚΤ, λόγω του ότι ο εγκέφαλος ένοιωθε ΟΚ με τη συγκέντρωση της νικοτίνης.

Αν είναι, συσκευές ΗΤ, αντί να μου χαρίζουν την πολυτέλεια (δεδομένης της εξάρτησής μου) της γεύσης και της όσφρησης, να προσπαθούν να με κάνουν να νοιώθω καπνιστής στη θέση του καπνιστή (άντε χωρίς τις καύσεις και τα 4.000 παρελκόμενα) και στο τέλος να γίνω έτσι:

για να ικανοποιήσω την βατοφιλία μου, ...

... δεν θα πάρω. ΄ΣΤΩ...

Το ΗΤ δεν είναι προέκταση του... μου
Είναι δεκανίκι του εξαρτημένου σώματός μου, το οποίο στηρίζει το πνεύμα μου και την ψυχή μου.

Κι έτσι το θέλω... Ατελές, σαν κι εμένα, να προσπαθούμε μαζί να βελτιωθούμε.

Διαφορετικά, ένα μη - ανθρώπινο mod-atmo-wars έπος δεν θα με χαλούσε καθόλου...  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 01:21 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Wattage Wars (Ο πόλεμος των βατ)
« Απάντηση #65 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 02:42 »
Συνηθως αυτοι που παιζουν σ'αυτα τα watt, εχουν το λιγοτερο dual coils, αν οχι 3πλες & 4πλες αντιστασεις.
Εκτος αυτου, τις στηνουν κ με κοτετσοσυρμα (0.6+).
[...]
Το γιατι να το κανει κανεις αυτο, ειναι δικο του θεμα.
Αν μιλάμε για ένα γενικό "μπόλικα βατ", έχεις δίκιο.  :)

Αν μιλάμε για 180W ας πούμε, κανείς δεν παίζει σε αυτά τα βατ -πόσο μάλλον να σκεφτούμε τι κάνει "συνήθως".
Εννοώ να ατμίσει: να ρουφήξει, να πάει κάτω, να εκπνεύσει, να γουστάρει, να το επαναλάβει.

Πάνω από 20W βρίσκεται μόνο το 5% του φόρουμ. Πάνω από τα 30W να είναι το 1%; Δηλαδή... το 0,01% των ατμιστών και λιγότερο; Και πάνω από τα 50W; Το 0,0001% των ατμιστών; Ε, γρήγορα το ποσοστό γίνεται μηδέν.
Αν σπάσουμε το κεφάλι μας να βρούμε στήσιμο που να χρειάζεται τόσα, μπορεί και να σκαρφιστούμε κάτι. Ως στήσιμο θα είναι άχρηστο για όλους μας. Κι επειδή τα νούμερα είναι ιλιγγιώδη (και πουλάνε καλά ακόμα κι αν είναι άχρηστα, άρα ανόητα), η ίδια πηγή του αρχικού άρθρου λέει σε προηγούμενο αρθράκι:
Παράθεση
we’ve reached a level of insanity rivaling Detroit in the mid 1960’s with its muscle car wars
Δηλαδή:
"Φτάσαμε σε επιπεδο παράνοιας που αγγίζει αυτό του Ντιτρόιτ των μέσων του '60 [εκεί ήταν όλες οι αμερικάνικες αυτοκινητοβιομηχανίες] με τα φτηνά σπορ αμάξια".
Και το λέει τον Αύγουστο, πριν τα 180άρια και τα 200άρια.
[Στο http://www.vapescores.com/regulated-mods-the-sub-ohm-myth/ , όπου έχει κι άλλα ενδιαφέροντα πράγματα που συζητάμε κι εδώ.]

Στην πράξη κάμποσες χιλιάδες ακούνε "Δύναμη", "Ισχύς" και... αγοράζουν (σκέφτηκα άλλο ρήμα αλλά... άστο!). Κανείς δεν ασχολείται με 20 αντιστάσεις με κοτετσόσυρμα και άλλα διαστημικά. Ο κόμος τό 'χει τούμπανο. Μπορούμε να το πούμε ανοιχτά ή θα το ξέρουμε όλοι αλλά δεν πρέπει να το λέει κανένας;  ;)

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #66 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 03:09 »
Pastafarai,
θες να γνωριστούμε..;  ;)


εσυ δεν πιανεσαι γιατι εισαι σαν τον Οβελίξ,είχες πέσει στην χύτρα μικρός!

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wattage Wars (Ο πόλεμος των βατ)
« Απάντηση #67 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 19:14 »
Πάντως πρέπει κάποιος να φτιάξει έναν πολυεπίπεδο ατμοποιητή αποκλειστικά για cloud chasing στα υψηλά watt με πολλές αντιστασούλες. Θα φτιάξει κάπως η κατάσταση πιστεύω. Εκτός αν μετά θέλουν mods των 1000 watt που μπαίνουν στην πρίζα... :o

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Wattage Wars (Ο πόλεμος των βατ)
« Απάντηση #68 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 21:29 »
Μας έχει πιάσει μια "βατοφοβία" και ξορκίζουμε τα "πολλά" W σαν τον εξωαποδω ?
Επειδή μιλάμε για μικροεπεξεργαστές και λογισμικό στις πλακέτες των μοντς και επειδή θεωρούμε κάποια νούμερα υψηλα, σας θυμίζω τι είχε πει ο bill gates το 1984 "640k is enough for anyone, and by the way, what's a network?"

Μικρή μπουκιά φάε... λέω εγώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 21:34 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wattage Wars (Ο πόλεμος των βατ)
« Απάντηση #69 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 21:49 »
Εννοείς ότι και στο Η.Τ. ισχύει ο νόμος του Moore?

Καήκαμε τότε  :heat:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Wattage Wars (Ο πόλεμος των βατ)
« Απάντηση #70 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2014, 03:07 »
Μας έχει πιάσει μια "βατοφοβία" και ξορκίζουμε τα "πολλά" W σαν τον εξωαποδω ?
Επειδή μιλάμε για μικροεπεξεργαστές και λογισμικό στις πλακέτες των μοντς και επειδή θεωρούμε κάποια νούμερα υψηλα, σας θυμίζω τι είχε πει ο bill gates το 1984 "640k is enough for anyone, and by the way, what's a network?"

Μικρή μπουκιά φάε... λέω εγώ.
Τα νούμερα δεν είναι υψηλά γιατί δεν φτάνει η φαντασία μας ή δεν μπορούν να γίνουν μεγαλύτερα. Είναι υψηλά γιατί κανείς δεν θέλει να ατμίσει με αυτά. Το ακριβώς αντίθετο των υπολογιστών, που όλοι λαχταρούσαν περισσότερη υπολογιστική δύναμη για να κάνουν τα χίλια πράγματα που δεν μπορούσαν χωρίς αυτή.

Γιατί ενοχλεί τόσο που λέω πως κανείς δεν τα βάζει στο στόμα του, ενώ ξέρουμε όλοι πως είναι αλήθεια;
Μας έχει πιάσει μια "βατολατρεία" και λατρεύουμε τα "πολλά" W σαν θεό;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wattage Wars (Ο πόλεμος των βατ)
« Απάντηση #71 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2014, 03:31 »
Σας εχει ξεφυγει καποια σκεψη.


Τα πολλα Watts/Volts , ειναι για να κανουμε αντ/σεις μεγαλες και οχι για να κανουμε αντ/σεις 0.02 Ωμ.


Απλα αυτοι που κατασκευαζουν αυτες τις πλακετες , ειδαν οτι ειναι στη μοδα και ειπαν να βγαλουν και ενα παραπανω μεροκαματο.


Να μη κοροϊδευουμε τον εαυτο μας παιδες.  Θα κανουμε δυο - πεντε - δεκα φορες πολλαπλες αντ/σεις , αλλα εκατονταδες απλες single coil.


Τα Watts ομως θα προσπαθουμε να ειναι σε υψηλα επιπεδα , ωστε να εχουμε πολυ ντουμανι....... :confused1: :-\ :-\


Θα κανουμε 0.5 Ωμ , για να εχουμε αρκετα μεγαλη δυναμη στο μηχανικο , αλλα θελουμε και το VV/VW να ειναι ικανο να δωσει ρευμα σε τετοια αντ/ση.




Ο.Κ.       Καλη η δυναμη , αλλα δεν υπαρχει αυτο που λεμε απολαυση και γευση με ''καυτο'' ατμό............

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Wattage Wars (Ο πόλεμος των βατ)
« Απάντηση #72 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2014, 07:48 »
Ούτε να λατρεύουμε, ούτε να αφορίζουμε τα πολλά W, αυτό λέω εγώ.
Κάποιοι (σαν και εμένα) είναι στα χαμηλά 8-12W, κάποιοι στα 30-50-100W.
Δικαίωμα του καθενός να κάνει αυτό που νομίζει, δεν πιστεύω ότι στο χομπυ μας κάποιος έχει το δικαίωμα να απαγορεύσει να παράγονται και να ατμίζονται μοντακια με Χ watts.
Επίσης θεωρώ λάθος να καθορίζουμε και να επιβάλλουμε στους άλλους με τα δικά μας κριτήρια ο καθένας, τι είναι απόλαυση, τι είναι καυτός ή δροσερός ατμός, ποιά αντίσταση είναι καλή ή "βραχυκύκλωμα" κτλ...

Tον συσχετισμό πολλών W με παράλληλες αντιστάσεις, σωστά τον έχουν αναφέρει αρκετοί φίλοι. Τώρα αν κάποιος ρίξει 100W σε μονη αντίσταση, κακό δικό του αλλά και δικαίωμά του επίσης.

Ο νόμος του Moore δεν ισχύει ακριβώς για το ητ, αλλά κοντά είμαστε :)


Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wattage Wars (Ο πόλεμος των βατ)
« Απάντηση #73 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2014, 10:46 »
Πάντως, άλλο θέμα είναι το δικαίωμα του καθένα στην επιλογή και άλλο θέμα ο σχολιασμός κατά την άποψη μας περί του αν η αγορά/το μάρκετινγκ/οι χρήστες, έχουν χάσει το μέτρο.
Ε, παντού έχει χαθεί το μέτρο, προφανώς και στο ητ ισχύει το ίδιο.


Προσωπικά, ασχολούμενος αρκετά ερασιτεχνικά, πλην καθημερινά παρακολουθώντας το φόρουμ, πέρασα κάτι μήνες δοκιμάζοντας να ανεβάζω τα Watts, να στήνω με όλο και χαμηλότερες αντιστάσεις. Τελικά, αφού κατά την υποκειμενική μου θέση και πράξη αντιλήφθηκα αυτό το χάσιμο του μέτρου που αναφέρουμε, επανήλθα σε μια ας πούμε ισοροπημένη μέση τιμή έντασης, που δεν είναι ούτε λίγο αλλά ούτε και πολύ.
Μετά και από τα σχόλια του κ.Φαρσαλινού επι του θέματος, απλά επιβεβαίωσα τη θέση μου..






Όμως θα πρέπει να εξηγηθεί (από κάποιον γνώστη, που να έχει και την υπομονή να το κάνει) και το ότι, διαφορετικό θέμα τα τελικά Watts και η ποσότητα ατμού, από ότι η θερμοκρασία βρασμού των υγρών, που αυτά τα δύο ενίοτε παρεξηγούνται.


Θέλω να καταλήξω στο ότι πχ ..
.. χρησιμοποιώντας έναν συγκεκριμένο ατμοποιητή με μονή αντίσταση στα 10 Watts, διαπίστωσα ότι έχω μεγαλύτερη θερμοκρασία ατμοποίησης στην αντίσταση μου, από ότι αν τον στήσω με διπλή στα 13, αφού σε διπλή αντίσταση η τιμή της κάθε μεμονωμένης αντίστασης είναι μικρότερη από ότι στη μονή, άρα λιγότερο το τηγάνισμα του υγρού ανα μονάδα, άρα και στο σύνολο, παρά την μεγαλύτερη ποσότητα ατμού και την ονομαστική αξία.


Άραγε τα λέω σωστά; Αν όχι, παρακαλώ διορθώστε με.  :yes: :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Wattage Wars (Ο πόλεμος των βατ)
« Απάντηση #74 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2014, 11:20 »
Κάποιοι (σαν και εμένα) είναι στα χαμηλά 8-12W, κάποιοι στα 30-50-100W.
Δικαίωμα του καθενός να κάνει αυτό που νομίζει, δεν πιστεύω ότι στο χομπυ μας κάποιος έχει το δικαίωμα να απαγορεύσει να παράγονται και να ατμίζονται μοντακια με Χ watts.
Δεν απαγορεύουμε φίλε, κάτι άγνωστοι σε ένα φόρουμ είμαστε. Δεν στερούμε το δικαίωμα κανενός, παρατηρούμε την αγορά.
Αν έλεγα "κανείς δεν φορά 200 νούμερο παπούτσι στον κόσμο" θα μου έλεγες να μην απαγορεύω στον κόσμο τα μεγάλα παπούτσια;

Όλοι έχουν το δικαίωμα να κάνουν 200 W. Παράγονται.
Αλλά κανείς δεν ατμίζει στα 200W. Όχι γιατί του το απαγορεύει κάποιος. Γιατί κανείς δεν θέλει.
Τόσο απλά. Θα βγει και 250W. Θα είναι εξίσου άχρηστο.

Μου κάνει τρομερή εντύπωση που μουδιασμένοι συνεχίζουμε να μιλάμε για "κάποιον" που "έχει δικαίωμα".
Ποιόν; Αν τους βρούμε, τους δίνω επισήμως την Άδεια Άτμισης στα 200W!
Ως τότε, ισχύει πως αυτά τα νούμερα είναι μόνο εμπορικά κόλπα για να ψαρώνουν κόσμο.
Κι απ' ότι βλέπω... πιάνουν.  :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 571348 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1608 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7637 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120980 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 596 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 326 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326182 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8456 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297184 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827311 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511105 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9500 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios