vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

179 επισκέπτες, 3 χρήστες
Sergios, bloodlessz, camber

Twitter

GG Tilemahos

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #930 στις: Φεβρουαρίου 23, 2016, 11:55 »
Αυτό με κάλυψε θα έλεγα, πάνω κάτω θα παίξω και στα επίπεδα που στήνω τον cloud one λοιπόν, μια χαρά!

Ευχαριστώ για όλα :)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #931 στις: Φεβρουαρίου 23, 2016, 12:08 »
Πιο πανω ειναι ενα βιντεο δικο μου και το στησιμο ειναι με 25αρι συρμα στα 2.7Ωμ.
Γιατι το γραφω αυτο.....;;;;


Δεν εχει σημασια το τι συρμα θα βαλεις σε καποιο ατμ/τη.
Αν θελεις να κανεις μεγαλη ή μικρη αντ/ση , θα βαλεις το αναλογο συρμα.
Οι ατμ/τες οτι συρμα και να βαλεις θα δουλεψουν και θα παρεις το αποτελεσμα για το οποιο τον εστησες με τον τροπο που τον εστησες.


Το οτι καποιος ατμ/της ειναι για λεπτο ή χοντρο συρμα ή για μικρες οι μεγαλες αντ/σεις , ειναι απλα ενας μυθος και τιποτε αλλο.


Oτι θελετε και οπως θελετε μπορειτε να κανετε το στησιμο , σε ολους τους ατμ/τες.
Τωρα αν απο τον ενα παρεις το Α αποτελεσμα και απο καποιον αλλο το Β αποτελεσμα , αυτο δεν εχει σχεση με το αν ηταν  σωστο ή λαθος το συρμα , αλλα με το τι μπορει να αποδωσει ο καθε ατμ/της....

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #932 στις: Φεβρουαρίου 23, 2016, 12:17 »
Μάκη πριν απο καμιά δεκαριά μερες έπεσε επιτέλους στα χέρια μου ο Τηλέμαχος.. Έχω προλάβει να στήσω  δυο φορές και για να πάρω γρήγορα μια ιδεα του ευρους και των δυνατοτητων του, έστησα μια με το μικρότερο σύρμα που ειχα (25αρι) και μια με το μεγαλύτερο (40αρι).  Έχεις εμπειρία στα γρήγορα, να καταλάβεις τι παίζει στο ενδιάμεσο..


Περιεργως καταλαβαίνω τι λένε τα παλικάρια όταν λένε οτι θελει χοντρα σύρματα αλλά και τι λέει ο Βασίλης απο πάνω.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #933 στις: Φεβρουαρίου 23, 2016, 12:19 »
Με βάση την τελευταία σου πρόταση Βασίλη, ίσως ο Τηλε ή κάποιος άλλος ατμο, να μην μπορεί να αποδώσει με 0,2 σύρμα για παράδειγμα. Μύθος είναι αυτό? Αν δεν αποδίδει σωστά, αν μπουρμπουλιάζει, αν δίνει καμμένο, αν έχει διαρροή, πώς είναι μύθος?
Με άλλα λόγια, αν καταφέρω να δέσω 0,5  σύρμα στον kl+, θα είναι καλή η απόδοσή του? Δεν το έχω κάνει αλλά δε νομίζω. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #934 στις: Φεβρουαρίου 23, 2016, 12:26 »
Πάντως εγώ δεν μίλησα για λάθος στήσιμο Βασίλη.
Αναγκαστικά στην κάθε απάντηση μας εδώ μέσα, μπαίνει και το υποκειμενικό στοιχείο. Πως δηλαδή αρέσει σε εμάς να στήνουμε τον κάθε ατμοποιητή, αναλόγως βέβαια του αποτελέσματος που έχουμε πάρει από τις δοκιμές. Αυτό σίγουρα δεν σημαίνει ότι το διαφορετικό είναι λάθος. Όπως πολύ σωστά έγραψες:
Τωρα αν απο τον ενα παρεις το Α αποτελεσμα και απο καποιον αλλο το Β αποτελεσμα , αυτο δεν εχει σχεση με το αν ηταν  σωστο ή λαθος το συρμα , αλλα με το τι μπορει να αποδωσει ο καθε ατμ/της....

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #935 στις: Φεβρουαρίου 23, 2016, 12:27 »
Συμφωνώ απολύτως Βασίλη μου με τα λεγόμενά σου και το ξέρεις, απλά επειδή "δεν δίνεται δεύτερη ευκαιρία για πρώτη εντύπωση" όπως λέει ο σοφός λαός, είπα να φροντίσω γι'αυτό με τον εύκολο τρόπο - ένεκα και του περιορισμού των ημερών που με βαραίνει τελευταία. ;)

Το είδα το βίντεό σου φυσικά αλλά με την ευκαιρία να πω (και χωρίς παρεξήγηση βέβαια ) ότι κάτι πρέπει να κάνουμε με την κάμερά σου, θέλουμε να βλέπουμε πιο καθαρά όλα αυτά τα χρήσιμα που ανεβάζεις κατά καιρούς!

Τηλεμαχάκιας κι εγώ λοιπόν από αύριο, έστω και καθυστερημένα σας διαβάζω και σας ακούω για τα καλά όπως φαίνεται ε.! :D




Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #936 στις: Φεβρουαρίου 23, 2016, 12:53 »
Σε τι συμφωνείτε ρε παιδιά, μήπως έχω καταλάβει εγώ λάθος και καταφέρω να συμφωνήσω κι εγώ? :laugh1:
Υπό την προϋπόθεση ότι ένα στήσιμο είναι σωστό ως προς την ποιότητα κατασκευής του πηνίου και της ποσότητας του βαμβακιού, λέτε ότι η απόδοση του κάθε ατμοποιητή δεν εξαρτάται και από τη διατομή του σύρματος?
Δεν μιλάω αν θα παίξει, ούτε για το τι είναι σωστό ή λάθος, αλλά αν αποδίδει εξίσου ωραία τη γεύση, τον ατμό, τη τζούρα κ.λπ. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #937 στις: Φεβρουαρίου 23, 2016, 13:12 »
Συμφωνώ στο ότι κάποιοι ατμοποιητές (σίγουρα όχι όλοι ) έχουν ένα μεγαλύτερο εύρος σωστής απόδοσης και ίσως ένα πολύ μεγαλύτερο απλώς ικανοποιητικής. Εκείνοι βέβαια έχουν κι ένα μικρό εύρος πλήρους αποτυχίας ενώ κάποιοι άλλοι πάλι συμπεριφέρονται εντελώς ανάποδα.
Εν ολίγοις για τον Τηλέμαχο που μιλάμε εδώ υποθέτω ότι ο Βασίλης αυτό εννοούσε. Ότι το εύρος του δηλαδή είναι αρκετά μεγάλο. Κάτι που φανταζόμουν δηλαδή απλώς εγώ ήθελα να βρω εκείνο το μικρό, το "δυνατό" του σημείο κατά κοινή ομολογία τουλάχιστον για την αρχή μου μαζί του.
Εννοείται ότι τίποτα δεν σημαίνει ότι θα είναι και μελλοντικά το "δικό μου" σημείο αυτό, απλώς ζήτησα ένα σημείο εκκίνησης (λόγω περιορισμένου χρόνου περισσότερο ξαναλέω ) και καλά να είμαστε, κοινή πορεία θα ακολουθήσουμε μεγάλη μαζί με πολλούς μάλιστα πειραματισμούς!

Δεν ξέρω αν τα διατυπώνω και απολύτως σωστά αυτή τη στιγμή παιδιά, στο νοσοκομείο βρίσκομαι και βουίζει στο κεφάλι μου ένα περίεργο ανεμιστήρι απ'το πρωί.. :D

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #938 στις: Φεβρουαρίου 23, 2016, 13:25 »
Ρε Γιωργο οτι λες εσυ λεει και ο Βασιλης :
Αποσπασματικα....


"Αν θελεις να κανεις μεγαλη ή μικρη αντ/ση , θα βαλεις το αναλογο συρμα."

"Οι ατμ/τες οτι συρμα και να βαλεις θα δουλεψουν και θα παρεις το αποτελεσμα για το οποιο τον εστησες με τον τροπο που τον εστησες."

ωρα αν απο τον ενα παρεις το Α αποτελεσμα και απο καποιον αλλο το Β αποτελεσμα , αυτο δεν εχει σχεση με το αν ηταν  σωστο ή λαθος το συρμα , αλλα με το τι μπορει να αποδωσει ο καθε ατμ/της"




Αποσυνδεδεμένος Estella11

  • **
  • 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tilemahos!!!
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #939 στις: Φεβρουαρίου 23, 2016, 13:28 »
Μακη ξαναβρισκομαστε στο ιδιο νημα επισκευασιμου  :)) :))
Οταν θα εχεις χρονο θα δεις βιντεακια οπως πχ [youtube]0XTiC823R_E[/youtube]


Τον ενα Τηλεμαχο τον εχω με 28 αρι κανθαλ και τον αλλον με 32 , γυρω στο 1.0 με 1.3 ωμ .
Καλυτερα βαση συμβουλης των ειδικων του καταστηματος ειναι να παιξεις με 2.5 τρυπανακι , η αντισταση να ειναι μπρουμητα και στο υψος της σχισμης των λουκιων .
Το βαμβακι προσεξε μονο να περναει χωρις να ζοριζει  , συριζα κομενο στα λουκια , αφρατεμα μετα , το χωριζεις στα 2 πανω κατω , το μισο μεσα στο ντεκ το αλλο να ακουμπαει πανω στα λουκια .
Η καμπανα ανοιγμα αναλογα με την συσταση υγρων που κανεις , για 50-50 μια πληρης στροφη δλδ.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #940 στις: Φεβρουαρίου 23, 2016, 13:43 »
Αυτό με το μισό βαμβάκι στο deck αν και το έχω διαβάσει ξανά εδώ, δεν έχω δει σε κάποιο βίντεο να αναφέρεται η να το κάνουν κιόλας. Θα το δοκιμάσω βέβαια κι αυτό στην πράξη.

Σειρά σου να με μάθεις τώρα Στέλλα! :D

Αποσυνδεδεμένος Estella11

  • **
  • 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tilemahos!!!
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #941 στις: Φεβρουαρίου 23, 2016, 13:47 »
Το εχει σε ενα ο Θανασης Ιμεο , στο καταστημα μου το δειξανε ο Βασιλης και το εχω καθιερωσει !
Παντως αυτος εδω ειναι απροβληματιστος !!! 5 μηνες κανενα παραπονο , μονο ερωτας  :))  και πηρα και δευτερο  ;D :))

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #942 στις: Φεβρουαρίου 23, 2016, 14:04 »
Δεν των φοβάμαι των Μάκη είναι τσακάλι απο το πρωτο κιόλας  στήσιμο θα βρει τα κόλπα του  και θα πάρει των αέρα του Μαχου..αντε βρε και μόλις έρθεισ Ιεράπετρα θα ανταλαξουμαι  και ατμό να δω τη λέει ο γνήσιος απο το κλωνάρι που έχω ...

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος RME

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλέυω εδω και 3 χρονια χωρις κτ
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #943 στις: Φεβρουαρίου 23, 2016, 17:51 »
Παίδες καλησπέρα.
Δεν ξέρω αν το χει δοκιμάσει κανείς σας παραθέτω φώτο. kanthal a1 27ag 12 σπείρες  η κάθε μια 1.5mm πυρήνα 0,6ωμ σύνολο, nachamitsi pads.
Δουλεύει ανέλπιστα καλά εξαιρετικά θα έλεγα

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #944 στις: Φεβρουαρίου 23, 2016, 17:55 »
Πρέπει να είσαι ο πρώτος παγκοσμίως που έφτιαξε κανονική διπλή :)
Δεν ξέρω πως δουλεύει αλλά ΜΠΡΑΒΟ και για την υπομονή σου να τα χωρέσεις ;)

:respect_hat:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115849 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824346 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507333 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8931 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154755 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568760 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243856 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294165 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1752 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762749 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1119 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4009 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem