vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

116 επισκέπτες, 4 χρήστες
ZoeM, bloodlessz, camber, Sergios

Twitter

Το ...ευχαριστιέμαι υπερβολικά

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Το ...ευχαριστιέμαι υπερβολικά
« στις: Ιουνίου 17, 2014, 16:45 »
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί τον τελευταίο καιρό έχω την απορία να δω αν δεν είμαι ο μόνος που ευχαριστιέμαι υπερβολικά το άτμισμα.
Πραγματικά από βαρύς καπνιστής έκανα τη μετάβαση στον ατμό, χωρίς να μου λείψει το κτ ούτε δευτερόλεπτο, ακόμα και το πρώτο πρωί με τον καφέ.
Εδώ και 2 περίπου μήνες που φτιάχνω τα δικά μου υγρά, είχα την τύχη να φτιάξω αμέσως ακριβώς αυτό που μου άρεσε σαν γεύση (καπνική, δεν μπορώ τα φρούτα, τα γλυκά και τα ξινά), και επειδή είμαι και σταθερός γενικά στις προτιμήσεις μου, έχω μείνει στο υγρό αυτό και το απολαμβάνω σε σημείο που μερικές φορές αναρωτιέμαι αν κάνω καλά που μου αρέσει τόσο πολύ να ατμίζω.
Κάνω περί τα 7-10ml τη μέρα με 7-8mg νικοτίνη, έχοντας πέσει από τα 12mg νικοτίνης που ξεκίνησα και δεν νοιώθω καθόλου τύψεις που το έχω κάνει πιπίλα.
Έχει κανείς άλλος παρόμοια εμπειρία, ή να πάω να δώ κανένα ψυχίατρο? :)







Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ...ευχαριστιέμαι υπερβολικά
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 17, 2014, 16:57 »
Στην πιπίλα  είμαστε  πολλοί  από εδώ μέσα φίλος.  Τόσο πιπιλισμα  που κάνουμε τώρα  δεν το έχουμε κάνει όταν ειμασταν  μωρά. 

Στάλθηκε από το Ramosi9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gstriftos

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλιά έστριβά τσιγάρα,τώρα αντιστάσεις..
Απ: Το ...ευχαριστιέμαι υπερβολικά
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 17, 2014, 16:59 »
Λογικά είμαστε πολλοί :))
Είμαστε σε περίπου ίδια φάση.Περίπου γιατί είμαι στα 5-6ml την ημέρα με διάφορα υγρά.Ξεκίνησα και εγώ προ 3μήνου με 12αρα νοκιτίνη και τώρα είμαι στα 6,ευτυχώς χωρίς να αλλάξω δραματικά την ποσότητα ατμίσματος,Ακόμα με σε κατάσταση ''χαρμάνι'' όταν τραβήξω τις πρώτες τζούρες περισσότερο ευχαριστιέμαι τη γεύση παρά τη νικοτίνη.


Επόμενος στόχος η δημιουργία μηδενικών υγρών ως κύρια και συμπληρωματικά κάποια με νικοτίνη..

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: Το ...ευχαριστιέμαι υπερβολικά
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 17, 2014, 17:01 »
Είσαι σε καλό δρόμο αν χρειαστείς κάποιου είδους ειδικό μην μασάς είμαστε πολλοί οπότε θα μας κάνει και έκπτωση.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ...ευχαριστιέμαι υπερβολικά
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 17, 2014, 17:01 »
Μετά από 21 μήνες, η πιπίλα συνεχίζεται αμείωτη, 12-15 ml ημερησίως. Φοβάμαι μήπως πάθω ζάχαρο...

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Το ...ευχαριστιέμαι υπερβολικά
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 17, 2014, 17:08 »
Όταν κάποιος βρει ενα συστημα μπαταρίας/ατμοποιητη που του ταιριάζει, και 1-2 υγρά που να τον καλύπτουν απόλυτα σαν αίσθηση ατμισματος, είναι δεδομένο οτι θα αρχίσει να το απολαμβάνει πολύ περισσότερο απο το τσιγάρο.
Εσύ ήσουν τυχερός και πετυχες τον συνδιασμό με την πρωτη. Κάποιοι άλλοι θέλουν περισσότερο χρονο και δοκιμές μέχρι να το πετύχουν, και εκεί είναι το σημείο κλειδί ώστε να μην τα παρατήσουν και ξαναγυρίσουν στο τσιγάρο. Επιμονή και υπομονή..

Αποσυνδεδεμένος gxristop1

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ...ευχαριστιέμαι υπερβολικά
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 17, 2014, 17:11 »
Και εγώ, 5 - 6 ml την ημέρα, εδω και 3 μήνες, αλλα το τσιγάρο μαχαίρι απο την πρώτη μέρα. Σε νικοτίνη εχω κατεβάση στα 0.6%

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ...ευχαριστιέμαι υπερβολικά
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 17, 2014, 17:26 »
Πιπιλα δεν το εχω, ουτε το ειχα ποτε, αλλα απο την πρωτη στιγμη που χρησιμοποιησα η.τ. το κανονικο κοπηκε μαχαιρι.
Να πω την αληθεια δεν το περιμενα και ουτε καταπιεστηκα για να μην καπνισω, ομως ποτε δε μου ξαναρθε αυτη η επιθυμια.
Οσο για το αν το ευχαριστιεμαι, αυτο αποδεικνυεται πιστευω απο το γεγονος οτι μετα απο 2 χρονια συνεχιζω κι ατμιζω χωρις "διαλειμματα". :thumpup:

Απ: Το ...ευχαριστιέμαι υπερβολικά
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 17, 2014, 17:34 »
παρών και εγώ  :))

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ...ευχαριστιέμαι υπερβολικά
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 17, 2014, 17:49 »
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί τον τελευταίο καιρό έχω την απορία να δω αν δεν είμαι ο μόνος που ευχαριστιέμαι υπερβολικά το άτμισμα.
Πραγματικά από βαρύς καπνιστής έκανα τη μετάβαση στον ατμό, χωρίς να μου λείψει το κτ ούτε δευτερόλεπτο, ακόμα και το πρώτο πρωί με τον καφέ.
Εδώ και 2 περίπου μήνες που φτιάχνω τα δικά μου υγρά, είχα την τύχη να φτιάξω αμέσως ακριβώς αυτό που μου άρεσε σαν γεύση (καπνική, δεν μπορώ τα φρούτα, τα γλυκά και τα ξινά), και επειδή είμαι και σταθερός γενικά στις προτιμήσεις μου, έχω μείνει στο υγρό αυτό και το απολαμβάνω σε σημείο που μερικές φορές αναρωτιέμαι αν κάνω καλά που μου αρέσει τόσο πολύ να ατμίζω.
Κάνω περί τα 7-10ml τη μέρα με 7-8mg νικοτίνη, έχοντας πέσει από τα 12mg νικοτίνης που ξεκίνησα και δεν νοιώθω καθόλου τύψεις που το έχω κάνει πιπίλα.
Έχει κανείς άλλος παρόμοια εμπειρία, ή να πάω να δώ κανένα ψυχίατρο? :)


To θεμα ειναι οτι αμα κανεις 7-10ml με 7-8mg νικοτινη και με 12mg εκανες 3-4 μλ, τοτε δεν επεσες σε νικοτινη. :))

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ...ευχαριστιέμαι υπερβολικά
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 17, 2014, 17:52 »
Συνηγορώ στο κομμάτι της απόλαυσης, όπως ποτέ δεν υπήρξε με χρήση τσιγάρων.
Με τον ατμό πραγματικά κατάλαβα γεύση.


Αλλά ένεκα η εξάρτηση που σκοτώνει τη χρήση, συν ο φόβος της κατάχρησης γλυκερίνης με άγνωστα τα αποτελέσματα, κρατάω κάπως ανεβασμένα ποσοστά νικοτίνης ώστε να μην είμαι πιπίλα ..






Με αρκετά μειωμένη νικοτίνη που δοκίμασα, είχα σοβαρό θέμα, ως μονόχειρ …

Αποσυνδεδεμένος karavid

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω άρα ελπίζω!
Απ: Το ...ευχαριστιέμαι υπερβολικά
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 17, 2014, 17:53 »
Είναι όντως απόλαυση. Και εγώ σχετικά νέος ατμιστής (4 μήνες) έχω μείνει μακριά από το κανονικό τσιγάρο από τη 2η βδομάδα ατμίσματος. Μέσα στον 1ο μήνα αποκήρυξα τα έτοιμα καπνικά υγρά και πέρασα στα έτοιμα αρωματικά με βάση καφέ και μπισκότο και σε κάποιες περιπτώσεις μηλαράκι πράσινο.


Το επόμενο βήμα ήταν να βρω λύση στον κορεσμό γεύση και μείωση ερεθισμού στο λαιμό. Οπότε μετάβαση σε DIY με αναλογία 75VG/25PG και ελάχιστο άρωμα καφέ ή μπισκότου. Με τη νικοτίνη ξεκίνησα στα 12mg και τώρα συνεχίζω στα 8mg με τάση να τη μειώσω σύντομα στα 6mg.


Από κατανάλωση ξεκίνησα με 1-1,5 ml με 12 mg και σήμερα είμαι στα 4-5 ml με 8 mg

Από συσκευές... Ξεκίνησα με απλή Ego1100 και aspire BDC. Στο μήνα επάνω μετάβαση σε spinner με mini vivi nova S pyrex BDC (το οποίο αυτή τη στιγμή αποτελεί το καθημερινό μου σετ) και σήμερα κάτοχος ενός vamo v5 με ναυτίλο για το επόμενο βήμα.


Το σημαντικό σημείο της απόλαυσης ξεκινάει μόλις βρεις το υγρό και τον ατμοποιητή που σε καλύπτουν.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Το ...ευχαριστιέμαι υπερβολικά
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 17, 2014, 18:38 »

To θεμα ειναι οτι αμα κανεις 7-10ml με 7-8mg νικοτινη και με 12mg εκανες 3-4 μλ, τοτε δεν επεσες σε νικοτινη. :))


Ο σκοπός που εγώ έχω βάλει (ο φίλος δεν ξέρω) είναι να μην ξανακαπνίσω κυρίως και κατά δεύτερο λόγο να πέσω σε νικοτίνη. Δεν βιάζομαι για το δεύτερο, και να μην το πετύχω δεν θα με χαλάσει. Το πρώτο ήταν το βασικό.
Η απόλαυση όμως είναι το κερασάκι στην τούρτα.
Πραγματικά χαίρομαι που είναι και άλλοι στη δικιά μου φάση !
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 17, 2014, 18:51 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Ares

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ...ευχαριστιέμαι υπερβολικά
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 17, 2014, 19:23 »
Το θεμα ειναι να γλυτωσεις απο το κ@λ@τσιγαρο. Τωρα αν ευχαριστιεσαι τη διαδικασια αυτο πιστευω οτι ειναι καλο γιατι σε κραταει απο το να κυλησεις ξανα. Εγω κανω 7ml με περιεκτικοτητα 4-6 mg (εχω παψει να μετραω με συριγγες και πιππετες μετα απο 2,5 χρονια στα DIY και τα κοβω με το ματι ).

Αποσυνδεδεμένος Vasilis R.

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
  • Joyetech evic vtc/phenomenon lite by gus/iatty
Απ: Το ...ευχαριστιέμαι υπερβολικά
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 17, 2014, 19:43 »
Και γω το απολαμβανω σε μεγάλο βαθμό δεν μπορώ να πω οτι το έχω πιπίλα γιατι ατμίζω σχετικα ψηλη νικοτίνη αλλα η απόλαυση δεν πέφτει  :) 3-4 μλ με 24αρα!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115869 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824351 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507351 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8931 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154762 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568766 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243862 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294169 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1754 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762752 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1119 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4009 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem