vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

83 επισκέπτες, 5 χρήστες
Chris66, lagoudakis, white varadero, ThioVag, tsiv

Twitter

eXpromizer by eXvape

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #840 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 14:29 »
Μελ, δε χρειάζεται τίποτα ιδιαίτερο για να λειτουργήσει σωστά. Τοποθετείς το βαμβάκι στην αντίσταση, κόβεις σε μήκος ίσα να ακουμπάει στο ντεκ χωρίς να βουλώνει τρύπες και αυτό είναι. Προσωπικά εγώ με τέτοιο τρόπο και διάμετρο κόιλ 2,5μμ δεν είχα κανένα θέμα 2 εβδομάδες τώρα. Το στεφανάκι που προτείνει ο Ριμποτ υποθέτω είναι για ενίσχυση γεύσης περισσότερο. Δεν είναι απαραίτητο για την απροβλημάτιστη λειτουργία.

Αν θυμάμαι καλά γιατί είχα διαβάσει παλιότερες αναφορές σε αυτό το στήσιμο, το στεφάνι είναι απο ξεχωριστό κομμάτι βαμβάκι.  Κάνεις δηλαδή πρώτα την τοποθέτηση του βαμβακιού στο ντεκ και μετά προσθέτεις το στεφάνι από πάνω.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Και για να σου δώσω την άποψη μου στο δίλλημά σου, kfl+ ή εξπρο. Τον kfl+ τον έχω 4 μήνες περίπου. Είναι πράγματι εύκολος. Η μόνη παραπάνω ευκολία που προσδίδει στο στήσιμο έναντι του εξπρο είναι πως λόγω της διαρούμενης καμπάνας μπορείς πιο εύκολα να στουμπώσεις τα στεγνά βαμβάκια προς τα κάτω και να τα στρώσεις, ενώ στον εξπρο πρέπει να τα διαβρέξεις πρώτα λίγο και μετά να τα στρώσεις.  Δεν το θεωρώ διαφορά άξια λόγου.

Από την άλλη ο εξπρο στα ίδια ή και χαμηλότερα χρήματα (55 ευρώ στο esmokers) σου δίνει ρυθμιση υγρών, εύκολη ρύθμιση τζούρας, εύκολο γεμισμα, και δυνατότητα να επέμβεις στο ντεκ χωρίς να πρέπει να αδειάσεις τα υγρά.  Επιπλέον για το γούστο μου, είναι στις τσιγαρίσιες εντελώς αθόρυβος, μα εντελώς και κάπως πιο smooth η τζούρα του. Να μη στα πολυλογώ, κάτοχος και των 2, αν είχα τη δυνατότητα να ανταλλάξω τον kfl+ με έναν εξπρο v2 θα το έκανα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 08, 2015, 14:38 από tsabasid »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #841 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 14:42 »
Όπως ακριβώς τα εξηγεί ο tsabasid είναι τα πράγματα :yes:

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #842 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 14:47 »
Εχει φυγει expro φιλε, απ'αυτα αυτα που διαβασα καταλαβαινω πως ειναι ιδιας αξιας, αφου ειναι και παρομοιας ευκολιας και με συν το οτι δεν χρειαζεται να αδειαζω και να ξαναγεμιζω υγρα για διορθωσεις το οποιο μετραει πολυ για μενα! Σας ευχαριστω πολυ παιδια...κατι μου λεει πως θα σας ξαναχρειαστω μολις τον παρω στα χερια μου :))

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #843 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 14:49 »
Παρόμοιας ευκολίας είναι μόνο στο στήσιμο.  Σε όλα τα υπόλοιπα είναι μακράν μπροστά ο εξπρο.  Τώρα σε γεύση να σου πω την αλήθεια τους θεωρώ πάνω κάτω ίδιους.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 09, 2015, 11:10 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #844 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 21:29 »
Θα συμφωνήσω με τα παιδιά. Ο eXpromizer είναι καταπληκτικός.
Και εύκολος , ακόμα και για κάποιον που τώρα μπαίνει στο χώρο των επισκευάσιμων.
Μετά από 2-3 στησίματα θα τα βρει μαζί του άνετα , πιστεύω.
Η τζούρα του είναι βελούδινη κι αθόρυβη. Κι η γεύση πολύ καλή!
Οι επιλογές του για υγρό και air flow πάμπολλες.
Είναι απόλυτα τίμιος για την (προσιτή) τιμή του.
Για τον Kayfun δεν έχω άποψη αλλά απ' ό,τι λένε τα παιδιά είναι εξίσου καλός
(με μόνο θεματάκι το άδειασμα του τανκ).
Δεν θα το μετανιώσει όποιος αγοράσει τον eXpromizer 2.

Αποσυνδεδεμένος asterw

  • *
  • 71
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #845 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 21:55 »
Να ρωτήσω κάτι για το στεφανάκι;

Το έχω δοκιμάσει δύο φορές, και τις δύο φορές μου φάνηκε πιο σφιχτή η τζούρα, άνοιξα τον αέρα παραπάνω απ'ότι συνήθως. Και η γεύση μου φάνηκε περισσότερο βαρυά - όχι έντονη ή δυνατή αλλά πιο βαρυά, δεν ξέρω πως να το εξηγήσω καλύτερα.

Ιδέα μου είναι ή όντως αυτό το αποτέλεσμα δίνει το στεφανάκι; (Αν κατάλαβε κανένας δηλαδή έτσι όπως τα γράφω!)


Mel, κι εγώ δεν μπορώ να συγκρίνω kl+, απλά να σου πω ότι πήρα τον expro πριν από 1-1,5 μήνα ως πρώτο επισκευάσιμο. Είχα δει διάφορα βίντεο με στησίματα, μου το έδειξαν και μια φορά στο μαγαζί και ευτυχώς δεν είχα κανένα πρόβλημα! Τον πρώτο καιρό έκανα πειραματισμούς με διάφορα τρυπανάκια, ποσότητα βαμβακιού, αριθμό σπειρών κλπ και τώρα πλέον έχω καταλήξει σχεδόν κάπου (που τελικά ήταν αυτό που μου δείξανε στο κατάστημα), αν και ακόμα πειραματίζομαι ενίοτε - όπως φαίνεται και από την ερώτησή μου για το στεφανάκι!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #846 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 22:33 »
Το στεφανάκι φίλη μου το εφαρμόζω στον ν1, τον οποίο πάντα έχω στη μεγαλύτερη τρύπα αέρα και στην ουσία λειτουργεί ενισχυτικά ως προς τη γεύση και το ντουμάνι, κάνοντας επίσης τον ατμο ακόμη πιο αθόρυβο απ' όσο είναι, ίσως επειδή υπάρχει έξτρα υγρό στο χώρο ατμοποίησης, χωρίς να έχει άλλες επιπτώσεις στην τροφοδοσία ή τη τζούρα.
Τον ν2 δεν τον έχω δοκιμάσει καν και δεν έχω εικόνα της λειτουργίας του airflow, ενώ έχω παρατηρήσει επίσης ότι το καπάκι της καμπάνας δημιουργεί ένα σχήμα θόλου θα έλεγα, σε αντίθεση με το σχεδόν επίπεδο καπάκι της ν1. Ίσως αυτό να οδηγεί σε διαφορετική συμπεριφορά στην δεύτερη έκδοση που έχεις εσύ. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος asterw

  • *
  • 71
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #847 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 00:03 »
ααα οπότε το στεφανάκι ίσως να "πνίγει" τον χώρο στον v2 και γι'αυτό μου δίνει αυτήν την αίσθηση. Αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις  ;)

Ευχαριστώ Ribot!

Αποσυνδεδεμένος Geo84

  • **
  • 141
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #848 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 01:06 »
Εχω τον V2 και ειχα και τον V1...
Πιστεύω οτι στον 2 το στεφανακι δεν χρειάζεται,μην πεδευεστε,απολαύστε απλα τα δινει ολα σωστα με απλο και σωστο στησιμο,οι παλιες εκδοσεις ειχαν διαφορες!

Στάλθηκε από το GT-I9506 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #849 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 02:10 »
ααα οπότε το στεφανάκι ίσως να "πνίγει" τον χώρο στον v2 και γι'αυτό μου δίνει αυτήν την αίσθηση. Αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις  ;)

Φίλη Asterw , ήθελα κι εγώ να κάνω το στεφανάκι στον δικό μου V2 αλλά ο Ribot
σωστά επισημαίνει τις διαφορές ανάμεσα στους δύο eXpro , κι έτσι δεν θα το επιχειρήσω.
Ο λόγος; Μάλλον - και δεν ξέρω αν είναι σωστός ο συλλογισμός μου -
αν βάλω το στεφάνι , θα πέσει προς τα κάτω όταν διαβραχεί και θα βαρύνει , οπότε και θα
κλείσει τις οριζόντιες τρύπες του ντεκ. Αν συμβεί αυτό , θα βγει υγρό απ' το δαχτυλίδι του air flow.
Και τα παιδιά , όπως και ο Ribot , συστήνουν να μην τις κλείνουμε.
Κι είναι ωραία πατέντα αυτή με το στεφανάκι , αλλά...

Υ.Γ. Παρεμπιπτόντως , μια και μιλάμε για ατμό , εκτός από την πολλή VG
και την χαμηλή αντίσταση , υπάρχει κανένας άλλος τρόπος για πολύ ατμό;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 09, 2015, 02:48 από mpol »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #850 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 08:29 »
Εγώ πήρα μαζί του τρελή ποσότητα ατμού με ni200 χωρίς να το περιμένω, μιλάμε ότι όταν το δοκίμασα για πρώτη φορά έμεινα κάγκελο με την παραγωγή ατμού που πέτυχα! Και σε kanthal δεν θα έλεγα ότι δεν παράγει αρκετό, συνηθισμένος απ'τον kfl+ αυτό που πήρα απ'τον expromizer ήταν σε κάθε περίπτωση "μπόλικο" για μένα.

Νi200 λοιπόν, 0.30mm, 8 σπείρες σε 2.5άρι κατσαβίδι, 210-220 βαθμοί στο tc, αέρας σε μια από τις δύο τελευταίες τρύπες κι αρχίζει το ματς. Μη σου φανεί περίεργο αν δεις ξαφνικά τη Νικολούλη με ένα μικρόφωνο σπίτι σου να κάνει ρεπορτάζ στην ομίχλη.. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #851 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 11:31 »
αν βάλω το στεφάνι , θα πέσει προς τα κάτω όταν διαβραχεί και θα βαρύνει , οπότε και θα κλείσει τις οριζόντιες τρύπες του ντεκ.

Αυτό, σίγουρα, δεν πρόκειται να συμβεί φίλε μου, θα παραμείνει εκεί που το βάζεις την πρώτη φορά, πατώντας στο σταυρό που σχηματίζει το βαμβάκι που βγαίνει από τις δύο πλευρές της αντίστασης με τον άξονα των βιδών, τις οποίες θα καλύπτει από πάνω. Τέτοιος φόβος δεν υπάρχει επομένως. Τώρα αν μειώνεται η ροή του αέρα, δεν το ξέρω στον ν2, αλλά δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο :dontknow:
Το ζητούμενο είναι να περιορίσεις μ' αυτόν τον τρόπο τις μεταλλικές επιφάνειες στο χώρο ατμοποίησης κι έτσι να γίνει πιο γεμάτη η τζούρα (ίσως αυτό εννοεί η asterw όταν τη χαρακτηρίζει πιο "βαριά") και να βελτιώσεις τη γεύση. Στον ν1 αυτό συμβαίνει. Δε χάνεις και τίποτα να το δοκιμάσεις και στον ν2 κι αν δεν σε ικανοποιεί ανοίγεις τη βάση και το βγάζεις, μένοντας με το βαμβάκι της αντίστασης μόνο. Πιο σύντομη δοκιμή απ' αυτή δεν υπάρχει :nope:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #852 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 11:35 »
Μόλις παρέλαβα και το γυάλινο τανκ του, σαφέστατα δείχνει πιο στιβαρό σαν κατασκευή αν και δεν με τρελαίνει εμφανισιακά.
Γλύτωσα από δύο μικρά άγχη όμως, το ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω πλέον οποιοδήποτε υγρό χωρίς να φοβάμαι μην πέσω σε αυτό που σπάει πλαστικά τανκάκια αλλά και το ότι φεύγει η κακή σκέψη για τα σπειρώματα του πλαστικού.
Δυο μεταλλικά δαχτυλίδια λοιπόν, μέταλλο πάνω μέταλλο κάτω και γυαλί στη μέση.. ουφ! :)


Αποσυνδεδεμένος Geo84

  • **
  • 141
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #853 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 12:13 »
Μεγια Μακη πολυ ωραιο...
Ενας φιλος επαθε το ιδιο με σενα με το κεντρικο insulator...
Ατυχια αλλα και ατοχια απο πλευρα κατασκευαστη!
Ποια ειναι η λυση λες?
Υπαρχει υποστήριξη απο την εταιρία?
Προσπαθουσε να στησει Σαβκο και ολο βραχυκυκλωμα...ξενερωσε!

Στάλθηκε από το GT-I9506 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 09, 2015, 12:24 από Geo84 »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #854 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 12:39 »
Εγώ τον αγόρασα από κατάστημα της περιοχής μου (Ηράκλειο Κρήτης ) ο οποίος προμηθεύεται από την replace smoke (η οποία είναι ο επίσημος εισαγωγέας της exvape αν δεν κάνω λάθος ) και δυστυχώς μου ήρθε με κομμένο το insulator, είπα ξανά ότι ίσως το έκοψα κι εγώ βιδώνοντας αρκετά τη βίδα/σωλήνα αν και δεν το πιστεύω και πολύ αφού μου φάνηκε κομμένο πριν καν αρχίσω να σφίγγω εγώ.


Αφού πήραμε τηλέφωνο (ο εδώ καταστηματάρχης που τον αγόρασα δηλαδή ) στη replace smoke, η απάντηση ήταν ότι το συγκεκριμένο insulator δεν το είχαν διαθέσιμο (το διαπιστώσαμε και νωρίτερα βέβαια αφού δεν υπήρχε σαν ανταλλακτικό στο site τους ) αλλά θα έψαχναν να μας βρουν ένα να μας το στείλουν δωρεάν προς αντικατάσταση του εργοστασιακού.. το οποίο και έγινε τελικά (και τους ευχαριστώ φυσικά τους ανθρώπους ) όμως εγώ μέχρι να το παραλάβω βρήκα λύση που τελικά μου έκατσε πολύ καλύτερα, με αποτέλεσμα να μην χρησιμοποιήσω και αυτό που μου έστειλαν δηλαδή αλλά σίγουρα θα το κρατήσω για την περίπτωση που θελήσω μελλοντικά να δώσω τον expro 2. ;)


Η λύση λοιπόν είναι να βρει ο φίλος σου ένα insulator από κάποια κεφαλή ("καμένη" δεν μας νοιάζει ) ενός εργοστασιακού ατμοποιητή. Εμένα μου έκατσε γάντι της CL-CLR κεφαλής του Ego One, άλλος δοκίμασε του Subtank mini κι έκανε μια χαρά δουλίτσα και μ'αυτό. Για το insulator του Ego One πάντως υπογράφω, βρείτε ένα τέτοιο (αγοράστε μια κεφαλή στην τελική αν δεν βρείτε το γνήσιο insulator! ) και βάλτε το πάνω, δεν θα θέλετε να το αλλάξετε μετά.. ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 10 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 45 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 50 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 100 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 72 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 248847 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767077 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 189 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181521 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 381 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 348 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 573519 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios