vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

77 επισκέπτες, 4 χρήστες
Αράπης, thanos1071, chkontog, lagoudakis

Twitter

eXpromizer by eXvape

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #825 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 00:17 »
Στεφανακι τι εννοείς;  περιμετρικά του ντεκ να καλύπτεται όλο με βαμβάκι;  μήπως ειναι παρά πολύ τόσο βαμβάκι και μας τσακίσει στην υποτροφοδοσια 1

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #826 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 00:22 »
Αυτό εννοεί και δουλεύει καλά ;)
Στο ντεκ δε θέλει πολύ, λιγότερο από kl+, ίσα να καλύπτει τις τρύπες, χωρίς να τις φιμώνει.
 

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #827 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 00:31 »
Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Αν τις καλύπτει τις τρύπες θα 'χουμε σίγουρα διαρροή;
Το ρωτάω γιατί βλέποντας το στήσιμο που έκανε ο φίλος του Atmosfaira τις κάλυψε τελείως.
Να μην ήξερε; Να έπρεπε να καλυφθούν; Τι θα λέγατε απ' την εμπειρία σας;
Να βγάλω μια άκρη γιατί λάλησα...

Αποσυνδεδεμένος Ποντικός

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #828 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 01:02 »
Όχι αν τις καλύψει τελείως δεν έχεις διαρροή . Ίσα ίσα αν δεν τις καλύψεις περνάει περισσότερο υγρό απο αυτο που μπορεί αν ατμοποιησει η αντίσταση και έχεις διαρροή . Αν όμως το βαμβάκι ειναι πιεσμένο στις τρύπες δεν έχεις αρκετό υγρό και θα αρχίσουν τα καμμένα .

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #829 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 01:28 »
Καλού κακού φίλε mpol τσέκαρε και τα orings του πάντως, όσα περισσότερα μπορείς όμως, αν όχι όλα δηλαδή. Δυστυχώς και η κακή στεγανοποίηση μπορεί να προκαλέσει διαρροή αν και αυτό το αντιλαμβανόμαστε κι απ'την υπερτροφοδοσία τις περισσότερες φορές. Δεν μου έχει στάξει ποτέ αλλά δεν τον έχω αφήσει και ξάπλα η αλήθεια είναι, σίγουρα τον βάζω σε τσαντάκι που κρέμεται απ'τον ώμο και μένει για ώρες "πλαγιαστός" αλλά σε οριζόντια θέση ποτέ θα έλεγα..

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #830 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 01:36 »
Πιστεύω ότι τους περισσότερους άτμο εάν τους αφήσεις ξάπλα υπάρχει πιθανότητα διαρροής.

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω.
Δεν είδα ποτέ διαρροή από ατμοποιητή μου και τις περισσότερες ώρες είναι ξαπλωμένοι στα πλάγια.
Ειδικά στο κάθισμα του αυτοκινήτου με τόσες λακκούβες και κούνημα δεν είδα ούτε δάκρυ.
Προσέξτε πιο πολύ το στήσιμο που κάνετε και αν είναι εντάξει αποκλείεται να έχετε την παραμικρή διαρροή είτε όρθιο είτε ανάσκελα είτε μπρούμυτα. :))

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #831 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 01:44 »
Τώρα που το λες συνονόματε τον αφήνω κι εγώ ξάπλα στο αυτοκίνητο καμιά φορά και όντως, διαρροή δεν είδα ακόμα.
Η πλάκα είναι ότι δεν προσέχω και τρελά με τα βαμβάκια μου σε κάθε στήσιμο, πολύ χαλαρός είμαι γενικότερα..

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #832 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 01:45 »
Φίλε Μακη66 συμφωνώ! Γι αυτό και ανησυχώ.
Φίλε Μακη 206 το σκέφτηκα κι εγώ αυτό που μου αναφέρεις για τα orings.
Τον έλυσα και δεν είδα κάτι ύποπτο. Όλα στη θέση τους τα βρήκα.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #833 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 01:59 »
Σπαστικό αλλά θα στο προτείνω, ποτέ δεν ξέρεις αλλά καμιά φορά τα "δύσκολα" προβλήματα έχουν λύσεις που δεν τις περιμένεις.
Καλό πλύσιμο λοιπόν, λύσε τον μέχρι εκεί που μπορείς (όσο περισσότερο τόσο καλύτερα που λένε ) και καθάρισε κάθε του κομμάτι όσο πιο σχολαστικά μπορείς. Εκτός του ότι μ'αυτό ίσως να καθαρίσεις-διώξεις ένα σκουπιδάκι που δεν έπιανε καν το μάτι (που λέει ο λόγος ) τόσο καιρό, μπορεί κιόλας να βρεις την αιτία που προκαλεί αυτή την ενοχλητική πια διαρροή..

Θα σου φανεί τρελό αλλά ναι, εγώ με αυτόν τον τρόπο κατάφερα να σταματήσω μικροδιαρροή από το τανκ του kfl+ μου που εμφανιζόταν σπάνια μεν, πολύ συχνά δε, μου δημιουργούσε προβλήματα υπετροφοδοσίας. Κι όλα αυτά από ένα oring στο δαχτυλίδι του τανκ που δεν χρειάστηκε ακόμα να αντικατασταθεί, χρειάστηκε απλά ένα πλυσιματάκι για να συνεχίσει να δουλεύει για μήνες μετά εντελώς απροβλημάτιστα.

Βαρετό αλλά βάλ'το στο πρόγραμμά σου, τουλάχιστον αν δεν βρεθεί κάποια άλλη λύση μέχρι να το αποφασίσεις.. :)

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #834 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 02:07 »
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω.
Δεν είδα ποτέ διαρροή από ατμοποιητή μου και τις περισσότερες ώρες είναι ξαπλωμένοι στα πλάγια.
Ειδικά στο κάθισμα του αυτοκινήτου με τόσες λακκούβες και κούνημα δεν είδα ούτε δάκρυ.
Προσέξτε πιο πολύ το στήσιμο που κάνετε και αν είναι εντάξει αποκλείεται να έχετε την παραμικρή διαρροή είτε όρθιο είτε ανάσκελα είτε μπρούμυτα. :))


Φυσικά και σου επιτρέπω να διαφωνήσεις ποιος είμαι εγώ άλλωστε να στο απαγορεύσω? :D
Σοβαρά τώρα, πιστεύω πως δεν διαφωνείς πως όλοι οι άτμο εάν τους αφήσεις για ώρες σε οριζόντια θέση υπάρχει πιθανότητα να εμφανίσουν διαρροή (ανεξάρτητα εάν αυτό οφείλεται σε λάθος στήσιμο ή όχι). Αυτό που ήθελα να τονίσω στον φίλο mpol είναι πως αυτό δεν είναι πρόβλημα μόνο του expromizer όπως πίστευε, αλλά πως συμβαίνει σε όλους τους επισκευάσιμους. Σαφώς και εγώ αφήνω τους άτμο μου ξάπλα κάποιες στιγμές (π.χ. στο κάθισμα του συνοδηγού για να παρκάρω) αλλά αποφεύγω να το κάνω για πολλές ώρες (π.χ. όλο το βράδυ).
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 07, 2015, 02:18 από mankar72 »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #835 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 02:24 »
Δεν μιλάω για ντρίππερ.
Μιλάω μόνο για επισκευάσιμους και γι αυτούς που έχω και δουλεύω καθημερινά.
Στις αρχές όταν άρχισα να ασχολούμαι με τους επισκευάσιμους είχα μερικές φορές θεματάκια με δακρύσματα. Μετά με το σωστό στήσιμο αυτά δεν ξαναεμφανίστηκαν και εδώ και μήνες δεν με απασχολεί πλέον το θέμα "διαρροή".
Μάλλον βρήκα το ιδανικό στήσιμο για να μην έχω διαρροές αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το εκφράσω με τον γραπτό λόγο.
Πάντως αν θέλει κανένας και μένει κοντά μου παραδίδω ιδιαίτερα μαθήματα (τζάμπα εννοείται) και κερνάω καφέ  :))

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #836 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 16:31 »
ίσα να καλύπτει τις τρύπες, χωρίς να τις φιμώνει.
Λοιπόν... έχω νέα. Αφού η αντίσταση με ανοιχτές σπείρες συνέχισε τις διαρροές ,
αποφασίσαμε να κάνουμε μια άλλη με ενωμένες , στο 1Ω.
Πάλι διαρροή αλλά λιγότερη. Τον ανοίγω και τον λύνω.
Βλέπω ότι το βαμβάκι ήταν λίγο ξαπλωτό και έφραζε τις δύο οριζόντιες τρύπες.
Ε , λέω , ας πάω λίγο πιο 'κει τις άκρες , ούτως ώστε να είναι ακριβώς δίπλα απ' τις τρύπες.
Κι αρχίζω τις δοκιμές. Όλα καλά. Την νύχτα τον αφήνω επίτηδες γυρτό.
Με κομμένη ανάσα , τον ανοίγω το πρωί ξετυλίγοντάς τον από την χαρτοπετσέτα.
Διαρροή μηδέν! Δεν ξέρω αν έφταιγε τελικά αυτό... πραγματικά δεν ξέρω.
Θα το παρακολουθήσω κι άλλο για να δω.
Να είστε καλά όλοι.  Φίλε Ribot , μάλλον είχες δίκιο!

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #837 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 13:48 »
Kαλησπερα παιδια, στις ερωτησεις Εxpress εδω με τους επισκευασιμους σε ερωτηση μου ΄Ποιον ατμοποιητη επισκευασιμο να παρω, οχι sub-ohm, καλο και ευκολο για τελειως αρχαριο' πολλοι συμφορουμιτες μου προτειναν Κayfun Lite Plus μεχρι που σκαει στο τελος ενας ποστ που μου προτεινει Expromizer και με βαζει τωρα στην περιεργεια να ψαξω...μπαινω λοιπον σ'αυτο το νημα και εχω εντυπωσιαστει μ'οσα διαβαζω, ομως ρε παιδια μ'αυτα τα κανε το βαμβακι Ζ στεφανι κ.τ.λ μηπως τελικα ειναι για πιο εμπειρους? Να τον προτιμησω απο Kayfun η οχι? Κυριο μελημα μου αυτη τη στιγμη ως αρχαριο ειναι η ευκολια στησιματος

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #838 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 14:09 »
Είναι γεγονός ότι ο kl+ συγχωρεί πιο εύκολα τα πιθανά λάθη του αρχάριου στο στήσιμο, σε σχέση με τον expro, ο οποίος θέλει μεγαλύτερη προσοχή στην τοποθέτηση του βαμβακιού αλλά έχει το πλεονέκτημα ότι τον γυρνάς ανάποδα, ξεβιδώνεις τη βάση και διορθώνεις, χωρίς να χρειαστεί να αδειάζεις τα υγρά.
Αυτός ήταν ο λόγος (μαζί με τη μεγαλύτερη ευκολία γεμίσματος και ρύθμισης αέρα) που όταν είχα βρεθεί κι εγώ στη θέση σου, είχα προτιμήσει αυτόν αντί του kl+. Εμένα μου πήρε κανα 20ήμερο για να νιώσω ασφάλεια μαζί του και στη συνέχεια να τον απολαμβάνω πλήρως. Με τον kl+ ίσως μου έπαιρνε λιγότερο ή περισσότερο, who knows :dontknow: Και υπόψιν, τότε δεν ήμουν μέλος σε κανένα φόρουμ, κάτι που προσφέρει μεγάλη βοήθεια.
Στάθμισε λοιπόν τα + και τα - σε κάθε περίπτωση και πάρε κι εσύ τη δική σου απόφαση. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #839 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 14:20 »
Η αληθεια ειναι πως και για τους 2 υπαρχουν υπερ-αρκετες πληροφοριες ακομα και για τι στησιμο τους...Φιλε ribot εβλεπα τη φωτο μτ το πως τοποθετεις το βαμβακι και λογω του υγρου πανω δεν μπορεσα να νκαταλαβω πως καθονται! Στριβεις και τις δυο πλευρες προς την ιδια κατευθυνση και καθονται η μια πανω στην αλλη δημιουργωντας ενα στεφανι? Ποσα εκατοστα απο καθε πλευρα πρεπει να ειναι περιπου το βαμβακι?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 13 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 45 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 50 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 102 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 72 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 248847 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767077 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 190 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181522 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 381 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 348 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 573521 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios