vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

194 επισκέπτες, 4 χρήστες
Kostik1982, grag, manoslykos, bloodlessz

Twitter

eXpromizer by eXvape

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #795 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 22:54 »
Φτιάξε το Μάκη και βάλε φωτογραφία να το δούμε.
Να ξεφύγουμε λίγο κι απ' τα τετριμμένα.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #796 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 22:59 »
Μάλλον δεν με κατάλαβες, εννοούσα να τον κάνω όπως έρχεται καινούργιος αφού με το που τον πήρα του αναποδογύρισα το τανκ για να μην βιδώνω και ξεβιδώνω συνεχώς το πλαστικό κάθε φορά που θέλω να τον γεμίσω με υγρό! ;)

Μπορεί και να το κάνω όμως, έτσι κι αλλιώς του έχω ήδη παραγγείλει το μεταλλικό τανκ με το γυαλί από κάτω και Αύριο μεθαύριο θα το έχω στα χέρια μου, πόσες φορές να ξεβιδώσω το πλαστικό μέχρι τότε.. :D

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #797 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 23:21 »
Μάκη , συγγνώμη κιόλας , μη με κράξετε  ;) , αλλά επειδή δεν τον έχω μπροστά μου
αυτή τη στιγμή για να τον δω, αν το γυρίσεις ανάποδα , όπως έκανες ,
παρακολουθείς την στάθμη του υγρού ως το τέλος ή καλύπτεται από το ατσάλινο μέρος;

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #798 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 23:54 »
Το μεταλλικό δαχτυλίδι καλύπτει μέχρι λίγο πιο κάτω από το καπάκι της καμπάνας, περίπου στα 3-4 χιλιοστά για να καταλάβεις.. δεν είναι πρόβλημα όμως αφού αν "ξαπλώνεις" τον ατμοποιητή μπορείς να καταλάβεις ποτέ έρχεται και η στιγμή της αναπλήρωσης. Το καλό του expro είναι το ότι αν γεμίσεις το τανκ του, μόλις τον φέρεις σε θέση ατμίσματος η στάθμη του υγρού ανεβαίνει μέχρι την κορυφή του. Δεν είναι σαν κάτι άλλους δηλαδή που μόλις τους αναποδογυρίσεις βλέπεις τη στάθμη του υγρού να φτάνει στη μέση ας πούμε.. αυτό εξυπηρετεί πολύ αν έχεις το πλαστικό τανκ του από πάνω, μέχρι να φτάσεις σε σημείο να μην βλέπεις τη στάθμη του υγρού, κοντεύει κι η ώρα που θα χρειαστεί να τον ξαναγεμίσεις αφού ουσιαστικά η καμπάνα που κρύβεται πίσω απ'το μεταλλικό δαχτυλίδι δεν αφήνει και χώρο για αρκετά ml μέσα στο τανκ.. ;)

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #799 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 23:58 »
Ένα ελαφρύ χουρχούρισμα είναι να υποθέσω απο παραπάνω βαμβάκι?

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #800 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 10:20 »
Δοκίμασα dripper και απογοητευθηκα ακόμα περισσότερο με τον expromizer v2. Άλλο το ένα άλλο το άλλο θα μου πείτε αλλά τόση διαφορά στη γεύση με το ίδιο σύρμα!!! βέβαια δεν τον έχω δοκιμάσει με το ίδιο βαμβάκι που δεν νομίζω αλλά θα το κάνω κι αυτό αργότερα. Με λιγότερα από τα μισά λεφτά πήρα αυτό που ήθελα από ένα κλώνο dripper που είναι και πιο εύκολος στο στήσιμο και έχω αφήσει στην άκρη τον expromizer.... Ελπίζω να αναθεωρησω με το καιρό αλλά αυτά που έβλεπα πριν τον πάρω ότι έχει γευσαρα και ότι είναι εύκολος στο στήσιμο δεν τα είδα στη πράξη Στον expromizer .... Τα είδα στον dripper!!! Μέχρι πριν έλεγα εγώ δεν τον στηνω καλά είμαι καινούργιος. τέλος πάντων θα δείξει!!!

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #801 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 11:28 »
Κανείς δεν αμφισβητεί ότι ένας dripper δίνει (συνήθως) καλύτερη γεύση από έναν tank ατμοποιητή. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο expromizer δεν δίνει γεύση. Δίνει και μάλιστα καλή.
Σαν ατμοποιητής είναι εύκολος? Η απάντηση είναι, ναι για κάποιον που έχει εμπειρία λίγο πιο πάνω του...καθόλου εμπειρία.

Μέχρι πριν έλεγα εγώ δεν τον στηνω καλά είμαι καινούργιος. τέλος πάντων θα δείξει!!!
.
Μήπως αυτό ισχύει ακόμα?

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #802 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 13:24 »
Φίλε steve αν μπορέσεις να αντιληφθείς την "ταλαιπωρία" που τρώει ένα υγρό όταν βρίσκεται μέσα στο τανκ ενός ατμοποιητή επί ώρες (αυξομειώσεις θερμοκρασίας, επιστροφές "καμένου" υγρού από την αντίσταση κλπ ), σε σύγκριση με αυτήν του υγρού που βρίσκεται στο μπουκάλι που το αγόρασες και μπαίνει πάντα φρέσκο φρέσκο στην αντίστασή σου.. αν επίσης σκεφτείς ότι στον dripper ατμίζεις κατευθείαν πάνω από την αντίσταση ενώ σε έναν τανκάτο παρεμβάλλονται και κάποιες καμπάνες ενδιάμεσα.. ε μάλλον θα καταλάβεις και τη διαφορά, όπως επίσης και θα αποδεχτείς ότι οι περισσότεροι drippers σαφέστατα και θα δίνουν πιο έντονη γεύση στο εκάστοτε υγρό σε σύγκριση με έναν τανκάτο.

Όχι ότι θα σου αρέσει απαραιτήτως καλύτερα σε έναν dripper κάποιο υγρό, σίγουρα πάντως οι διαφορές θα είναι από εμφανείς μέχρι χαοτικές σε αρκετές περιπτώσεις.. ;)

Όλα τα παραπάνω χωρίς να σημαίνει 100% βέβαια ότι ο εξπρο (και ο κάθε εξπρο που κυκλοφορεί εκεί έξω και κουβαλάει πάνω του ένα τανκ ) αποτυπώνει χειρότερα τις γεύσεις από τον κάθε dripper που υπάρχει διαθέσιμος για τους ατμιστές. Κατά κανόνα όμως ένας dripper αποδίδει καλύτερα ή για να το θέσω πιο σωστά, μάλλον η λέξη "διαφορετικά" ταιριάζει γάντι. Το τι προτιμάει ο τελικός χρήστης και ανάλογα τις καταστάσεις είναι εντελώς υποκειμενικό φυσικά.. :)

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #803 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 13:58 »
οτι το set up δεν θα είναι πολύ καλό αυτό σίγουρα γιατί δεν με βολεύει και το deck (αν λέγεται έτσι) του expromizer και συν το γεγονός ότι είμαι καινούριος σε αυτά. Στον dripper είναι πανεύκολο η βολεύει εμένα. Αλλά ρε παιδιά πως γίνεται τόση διαφορά στην γεύση στον έναν μου βγαίνει υποτονικο το υγρό και το ίδιο στον dripper με πνίγει απ τη γεύση και το ποσό γλυκό είναι. Μετά μου τον έστησε και κάποιος άλλος έμπειρος μια φορά και πάλι ίδια η παρόμοια αποτελέσματα με το δικό μου set up. Για υγρά παλιά δεν τίθεται θέμα δοκιμάζω και με υγρά που αγόρασα αυτές τις μέρες και μάλιστα φρέσκοανηγμενα και δεν είχαν μείνει στον expromizer για ώρα εκείνη τη στιγμή το έβαλα. Τα μόνα που μου δίνουν περισοτερη γεύση είναι δύο με μενθολη και ειδικά το Red astair που είναι δυνατό ούτως ή άλλως. Πέζει ότι δεν έχω καθαρή γεύση γιατί είμαι δύο μήνες μόνο στο ηλεκτρονικό και χωρίς τσιγάρο αλλά να με πνίγει η γεύση στο dripper και στον expromizer καμία σχέση. Περίμενα ότι θα έχει διαφορά ο dripper αλλά τόση δεν τη περίμενα... Εκεί που έλεγα φταίει το στήσιμο και ότι δεν έχω καθαρίσει από το τσιγάρο.... Ήρθε ο dripper και με έκανε να απογοητευθω για τον expromizer..... Αν είναι κάποιος από Αθήνα και έχει expromizer κερνάω καφέ να μου κάνει ένα set up :)
Δεν είναι ότι δεν σας πιστεύω αλώστε δεν έχω σκοπό να τον δώσω θα περιμένω να δω και πως θα μου βγει σε 1-2 μήνες που και πιο έμπειρος θα είμαι και θα πιάνω καλύτερα τις γεύσεις αλώστε από τα λεγόμενα πολλών οι επισκευασιμοι με καλύτερη γεύση είναι οι ελληνικοί αλλά έχω χαλάσει τόσα πολλά που δεν έχω σκοπό άμεσα να χαλάσω αλλά 130 για άλλο ατμό ποιητή

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 04, 2015, 14:08 από steve35 »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #804 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 14:13 »
Άλλος ένας παράγοντας που ξέχασα να αναφέρω παραπάνω, η απόσταση που χωρίζει την αντίσταση με το drip tip σου. Στον expro είναι αρκετά μεγάλη και ο ατμός περνάει μέσα απ'τον σωλήνα, αντίθετα σε οποιονδήποτε dripper η απόσταση αυτή είναι σαφώς μικρότερη και ο ατμός που παίρνεις στο στόμα σου βγαίνει κατευθείαν από αυτήν. Συνεπώς, ότι και να κάνεις στον expro (και στους περισσότερους τανκάτους δηλαδή ) μάλλον το ίδιο αποτέλεσμα δεν θα το πάρεις.
Σίγουρα σε έναν τανκάτο θα βρεις διαφορές από στήσιμο σε στήσιμο, συγκρίνοντας όμως δύο εντελώς ανόμοια πράγματα το πιθανότερο είναι ότι δύσκολα θα τα φέρεις αρκετά κοντά μεταξύ τους.

Όπως και να'χει ο expromizer δίνει πολύ καλή γεύση συγκρίνοντας τον με διάφορους τανκάτους που κυκλοφορούν εκεί έξω, δεν έχω δοκιμάσει τους πάντες φυσικά αλλά το παραπάνω είναι κάτι που αντιλήφθηκα από την πρώτη τζούρα μαζί του, ή τουλάχιστον έχει μια απόδοση που εμένα με υπερκάλυψε. ;)

:)

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #805 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 16:57 »
Η σύγκριση ντριπερ με τανκατο είναι ατοπη Steve. Αλλά πράγματα δίνει ο ένας και άλλα ο άλλος. Οι ντριπερ φημίζονται για την έντονη και καθαρή γεύση τους. Από τανκατο σπάνια θα πάρεις τόσο έντονη και καθαρή γεύση ότι σεταπ κι αν κάνεις. Αλλά;  όσο κερδίζουν σε γεύση χάνουν σε ευχρηστια. Για μένα πρέπει να δεις πότε σε εξυπηρετεί η χρήση του ενός και πότε του άλλου και να τα συνδυάσεις. Για παραδειγμα χρήση ντριπερ εκτός σπιτιού δεν είναι και ότι πιο εύκολο συνήθως.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #806 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 16:30 »
Επειδή τον έκραξα χτες να πω ότι επεζε ρόλο και το βαμβάκι. Από χτες βράδυ που δοκίμασα kgd και Nakamichi είναι καλύτερα τα πράγματα

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Geo84

  • **
  • 141
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #807 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 16:40 »
Και οσο στρωνει το βαμβάκι τόσο καλυτερα θα ειναι...
Ειναι πολυ καλος και αθορυβος!!!
Οχι στις 2 τελευταιες τρυπες,αλλα δεν με νοιαζει γιατι δεν τον χρησιμοποιώ εκει!
Αλλα στις υπολοιπες εχει αυτο το αθόρυβο που σπανια συναντας,οπως και στις προηγούμενες εκδόσεις

Στάλθηκε από το GT-I9506 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #808 στις: Νοεμβρίου 06, 2015, 16:28 »
Άφησα τον (καινούργιο) eXpromizer ξάπλα πάνω σε άσπρο χαρτί και
μετά από 15' είδα μεγάλη κηλίδα υγρού , απ' την εισαγωγή αέρα...
Κρίμα δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #809 στις: Νοεμβρίου 06, 2015, 16:32 »
Παίξε με το βαμβάκι

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499471 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 230 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7358 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20918 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194729 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1663 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109415 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2070 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1461 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy