vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

328 επισκέπτες, 5 χρήστες
lagoudakis, stamatisgr, costasibiza84, camber, andreasp

Νέος Οδυσσέας

Αποσυνδεδεμένος pantelis51

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Αρκούδος και οδοιπόρος αμαρτίαν ουκ έχει
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #210 στις: Ιουνίου 18, 2012, 00:13 »
Το σύρμα που χρησιμοποιείς μπορεί να έχει αντίσταση. Μέτρα το μόνο του και αν έχει μπορείς να το κάνεις διπλό για να τη μειώσεις. Το καλύτερο φαντάζομαι είναι να το μετρήσεις πάνω σε Provari διαφορετικά χρειάζεσαι πολύ καλό πολύμετρο με μικρή ανοχή στις μετρήσεις.

Τη βίδα στο κεραμικό με τη την έσφιξες; Με το χέρι ή με πένσα;

Έχει σετάρει κανείς με διπλό 1.5mm φιτίλι ή με διπλό 1mm και 2mm και αν ναι πως δούλεψε;

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #211 στις: Ιουνίου 18, 2012, 00:17 »
1) Ερωτηση που μπορει να ειναι και χαζη ως αρχαριος στον Οδυ ή κάνω κάτι λάθος.
Μετράω την αντίσταση πριν την βάλω στο φυτίλι 1,5 Ohm , μετράω αφού την στρίcω πάνω στο φυτίλι πάλι 1,5Ohm. Όσο θέλω δλδ.
Δένω τον Οδυ, μετράω θετικό πόλο κι ένα μέρος (οποιοδήποτε) στο σώμα και μου βγάζει 1,9-2 Ohm.
Στέκει?
Σε άλλον επισκευάσιμο που έχω δεν συμβαίνει αυτό.

2) Επίσης σε 2 μέρες έχω σπάσει 2 κεραμικά. Μου τον σέταραν στο e-smokeguru άψογα, αλλά το πρωί με γρατζούναγε ο λαιμός (από εποχή τσιγάρου είχα να το νιώσω). Ξανακάνω την βλακεία να κάψω το κεραμικό  :eyesplash:. Αυτή τη φορά τον έβαλα σε σύρμα και δεν τον έσπασα με την τσιμπίδα  ;D. Πάω να βάλω τον πόλο, σφίγγω το βιδάκι και πάλι σπάσιμο στο κεραμικό.  :wall:
Τόσο ευαίσθητος είναι?

1. Δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις.-
 :hmmm:  Καταρχην παιρνουμε σαν δεδομενο οτι την αντισταση την στριβεις σωστα, με συρμα με αντισταση και συρμα χωρις αντισταση, ετσι δεν ειναι?
Αχρειαστη ισως ερωτηση, αλλα πρεπει να εξεταζουμε ολα τα ενδεχομενα.
Αν ειναι σωστα στριμμενη, τοτε το μονο που μπορει να συμβαινει ειναι καπου να μην γινεται σωστη επαφη και ετσι να δημιουργειται η παραπανω αντισταση.
Και σε αυτο το σημειο μου ερχεται ο ενδοιασμος του Depon και του Alex για το οτι ισως να μην κανει σωστη επαφη το συρμα χωρις αντισταση στο καναλι. (αν και λογικα και λιγο να ακουμπαει, στο πολυμετρο δεν θα φαινοταν τοση διαφορα, μονο στα μεγαλα ρευματα, δηλ σε λειτουργια). Κανεις λοιπον ενα στησιμο και πιανεις το συρμα χωρις με το δαχτυλιδι οπως στον παλιο Οδυσσεα (δες καποιο βιντεο απο τα πρωτα στο νημα του Οδυσσεα).
Βλεπεις και μας λες.
2. Ααααα, ο  γνωστος "Νομος Του Κεραμικου" (παραλλαγη ενος αντιστοιχου του Μερφι)
Οταν εχεις λιγα (ή ειναι δυσευρετα) θα σπανε με το παραμικρο.
Οταν θα δημιουργησεις ενα επαρκες στοκ, τοτε θα δουλευεις τον Οδυσσεα με το ιδιο κεραμικο για μηηηηνες.  :idiot1:  :laugh1: :laugh1: :laugh1:


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 18, 2012, 01:29 από digitalis »

Αποσυνδεδεμένος brokuna

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Be cool, Be excellent!
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #212 στις: Ιουνίου 18, 2012, 10:25 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Την αντίσταση την κάνω κανονικά με non και αντίσταση. Τη μετράω πριν την στρίψω και μετά πανω στο φυτίλι και είναι 1,5Ω. Κάτι συμβαίνει όταν την τοποθετώ και δένω. Μεγαλώνει η αντίσταση.
Το κομμάτι που δένει η non με την αντίσταση, που τοποθετείται όταν την βάζεις μέσα στο κεραμεικό?
Είναι στριμμένο κι αυτό πάνω στο φυτίλι? Είναι μέσα στο κεραμεικό χωρίς να είναι στριμμένο στο φυτίλι?
Είναι το πρώτο κομμάτι που ακουμπά στα αυλάκια?

Προς το παρόν έχω βάλει μονό 3άρι, όμως μου το έστησαν τα παιδιά στη Σαλαμίνα κι έπαιζα μια χαρά!

Οσον αφορά στο κεραμεικό, φοβάμαι να το ξανα κάψω με φλόγιστρο. Μου φαίνεται ότι εκεί αρχίζουν όλα και σπάει. Να το πλύνω απλά?
Αφού βίδωσα με κατσαβίδι το "βιδάκι" στον εσωτερικό του κεραμικού, πήρα πενσάκι και βίδωσα στο κάτω μέρος του πόλου το οδοντωτό μεταλλικό μέρος ώστε να ανέβει ο πόλος πάνω από το "βιδάκι". Εκεί έσπασε το κεραμικό.

Αλλο που παρατήρησα είναι ότι στο σεταπ που μου έφτιαξαν στο smokeguru, όταν έβγαλα το κεραμικό (δεν το είχαν κάψει) είδα μαυρίλα στην βάση του κεραμικού, μάλλον από το εσωτερικό ελαστικό ring. Τι γίνεται? Λιώνει? Ίσως αυτό μου  βρώμαγε....

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #213 στις: Ιουνίου 18, 2012, 10:44 »
το κεραμικο εαν ειναι να το καψεις θελει σταδιακο ζεσταμα πολυ μ@##κα,και σταδιακο κρυωμα ,γιατι ειναι πολυ ευκολο να κρακελαρει χωρις να το δεις εκεινη τη στιγμη και στην πρωτη πιεση να σπασει. εγω το επλυνα με νερο και σαπουνι πιατων και ειναι οκ.
ντουμανι δεν εχω δει ακομα :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • *****
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψάξε και διάβασε,μετά δοκίμασε και μετά γράψε..
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #214 στις: Ιουνίου 18, 2012, 11:08 »
Διαφορά σε γεύση ή ντουμάνι εγώ προσωπικά δεν είδα.
Προς το χειρότερο εννοώ. Την ίδια απόλαυση μου δίνει όπως και με το προηγούμενο επισκευάσιμο κομμάτι. Το μόνο που άλλαξε είναι ότι δεν υπάρχουν πια διαρροές.

Με το ίδιο στήσιμο που έκανα πάντα, 2mm φυτίλι διπλό τοπικά, 0,16mm στα 1,6Ω, σε long mode.

Το σύρμα χωρίς, αν το τσακίσεις λίγο στο κάτω μέρος που τελειώνει το μεταλλικό κανάλι δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Όταν το έβαζα παλιά χύμα στο αυλάκι ή στριμμένο με το φυτίλι, πολλές φορές υπήρχαν συνεχείς αλλαγές στα Ω της αντίστασης. Τώρα όλα μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος brokuna

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Be cool, Be excellent!
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #215 στις: Ιουνίου 18, 2012, 11:16 »
Το σύρμα χωρίς, αν το τσακίσεις λίγο στο κάτω μέρος που τελειώνει το μεταλλικό κανάλι δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Όταν το έβαζα παλιά χύμα στο αυλάκι ή στριμμένο με το φυτίλι, πολλές φορές υπήρχαν συνεχείς αλλαγές στα Ω της αντίστασης. Τώρα όλα μια χαρά.
Ξερεις τι εννοώ? Το κομμάτι της ένωσης του χωρίς με την αντίσταση, τι το κάνουμε? Το υπόλοιπο σύρμα χωρίς,  είδα στα videos ότι μπορεις να το βάλεις με 3 τρόπους (α) στο μεταλ. κανάλι, β) το ενώνεις στο ring, γ)το τυλίγεις στο φυτίλι ώστε να κάνει σίγουρα επαφή με το μεταλ. κανάλι, αλλά μάλλον μειώνει την τροφοδοσία) . Το κομμάτι της ένωσης, όμως?

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • *****
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψάξε και διάβασε,μετά δοκίμασε και μετά γράψε..
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #216 στις: Ιουνίου 18, 2012, 11:28 »
Θα σου πω τι κάνω εγώ και αν είναι σωστό ας το επιβεβαιώσουν και οι υπόλοιποι.
Αν έχω κάνει αρκετές σπείρες το βάζω κανονικά μέσα στα κανάλια γιατί δεν παίζει να χαλάσω τις αποστάσεις των σπειρών με το σφίξιμο. Αν έχω 3-4 σπέιρες, τυλίγω και τις ενώσεις στο φυτίλι, όχι πολύ σφιχτά όμως για να μην επηρεάσουν την τροφοδοσία.

Αποσυνδεδεμένος d3mon

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #217 στις: Ιουνίου 18, 2012, 12:16 »
Διαφορά σε γεύση ή ντουμάνι εγώ προσωπικά δεν είδα.
Προς το χειρότερο εννοώ. Την ίδια απόλαυση μου δίνει όπως και με το προηγούμενο επισκευάσιμο κομμάτι. Το μόνο που άλλαξε είναι ότι δεν υπάρχουν πια διαρροές.

Με το ίδιο στήσιμο που έκανα πάντα, 2mm φυτίλι διπλό τοπικά, 0,16mm στα 1,6Ω, σε long mode.

Το σύρμα χωρίς, αν το τσακίσεις λίγο στο κάτω μέρος που τελειώνει το μεταλλικό κανάλι δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Όταν το έβαζα παλιά χύμα στο αυλάκι ή στριμμένο με το φυτίλι, πολλές φορές υπήρχαν συνεχείς αλλαγές στα Ω της αντίστασης. Τώρα όλα μια χαρά.

Πόσες σπείρες κάνεις με αυτό το set up;

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • *****
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψάξε και διάβασε,μετά δοκίμασε και μετά γράψε..
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #218 στις: Ιουνίου 18, 2012, 12:33 »
Με nichrome 0,16mm μου φαίνεται ότι βγαίνουν 4 σπείρες.

Αποσυνδεδεμένος brokuna

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Be cool, Be excellent!
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #219 στις: Ιουνίου 18, 2012, 15:01 »
Κάποιο λάθος είχα κάνει στις επαφές της αντίστασης όταν την έβαζα στο κεραμικό και στα αυλάκια.
Την ξαναέφτιαξα με προσοχή και ειδικά στις επαφές στο μεταλλικό κανάλι και η αντίσταση βγήκε στα ίδια Ω, όπως την μέτραγα εκτός.
Όλα καλά! Σας ευχαριστώ. Και δεν έσπασα και το νέο κεραμικό μετά τις συμβουλές περί καψίματος-κρυώματος κλπ.

Κάπου είχα δει ένα topic που έγραφε ο Θανάσης όλα τα μεγέθη rings. Googlαρω στο forum 2 ώρες τώρα και δεν το βρίσκω. Το έχει κάποιος πρόχειρο?


Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • *****
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψάξε και διάβασε,μετά δοκίμασε και μετά γράψε..
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #220 στις: Ιουνίου 18, 2012, 15:13 »
Το έχει κάνει και update με τα νέα κομμάτια της σειράς:
http://www.e-cigarette-forum.com/forum/gg/196089-penelope-odysseus-iatty-ggts-ufs-avs-afs-o-rings-guide.html

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 529
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #221 στις: Ιουνίου 18, 2012, 19:56 »

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #222 στις: Ιουνίου 18, 2012, 23:31 »



έτσι λέει!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #223 στις: Ιουνίου 19, 2012, 01:24 »
Και το repairable part για όποιον απ τους κατόχους παλιού Ody υπάρχει New-Odysseus-inside-Update  ::)
 8) :bye:

Αποσυνδεδεμένος giorgoskilkis

  • *
  • 37
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #224 στις: Ιουνίου 19, 2012, 02:13 »
Παιδες εκανα ενα πειραμα με τα εσωτερικα  του παλιου οδυσσεα οσο αφορα τη διαρροη. Εβαλα ενα μικρο ορινγκακι αναμεσα στο κεραμικο και το παξιμαδι που βιδωνει με το κατσαβιδι και εδω και δυο ωρες προσπαθω επιτηδες να το υπερχειλισω με μακροσυρτες-δυνατες τζουρες , και δεν καταλαβαινει τιποτα. Αν παει ετσι και αυριο, δεν θα μου χρειαστει το απντεητ. Δοκιμαστε προς επιβεβαιωση, τριαντα ευρουλακια ειναι αυτα......

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342157 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206403 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541325 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30983 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50078 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597145 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357640 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11445 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192965 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1257 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1236 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591703 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios