vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

286 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, camber, ηλεκτρονικό τσιγαράδικο

ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΟΤΙ ΑΠΟΣΚΟΠΩ ΝΑ ΔΙΑΣΠΕΙΡΩ ΖΙΖΑΝΙΑ

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Εννοείτε.Τα κόκκινα σεντόνια θα τα βάλουμε στον αράπη  ;D

Αποσυνδεδεμένος myiorgos

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Captain επειδη ειμαι συναδελφος,δε ξερω τι ειδικοτητα εχεις,εγω ειμαι Ανθυποπλοιαρχος Ε.Ν,καταλαβαινω ομως καλυτερα και περισσοτερο απ ολους εδω μεσα τι τραβας πανω στο βαπορι,κατ αρχην σου ευχομαι να πανε ολα καλα,μην στενοχωριεσαι,και με το καλο να χεις καλες θαλασσες,και ο ΑΙ Νικολας στη πλωρη σου παντα.Εχω κ γω την ιδια αγωνια για τα θεματα υγειας,και επειδη ξερεις πολυ καλα οτι ναυτικος και να μην καπνιζεις ειναι πολυ σπανιο πραγμα,πρεπει να θεωρουμε τους εαυτους μας πολυ τυχερους που το κοψαμε,τελος παντων,συμφωνω απολυτα ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ. >:(
οσον αφορα τα η.τ καλο θα ηταν αποψη μου να ατμιζεις μονο φυτικη γλυκερινη και αυτη χωρις καθολου νικοτινη,εστω low
πιστευω οτι ειναι το πιο ανωδυνο για τον οργανισμο,βεβαια ο χρονος θα δειξει,αλλα συμφωνω και με τον διαχειριστη αυτουνου του φορουμ που φοραει και τη στολη μου 8)
οτι καλο θα ηταν αν καταφερεις να το κοψεις το κανονικο και να πας στο η.τ μετα απο λιγο να κοψεις και το η.τ για να φυγει τελειως η συνηθεια...περαστικα και παλι... :bye:

Θα ηθελα να ρωτησω και εγω κατι και θα ηθελα την γνωμη σας .
πιστευω οτι υπαρχουν αρκετοι εδω μεσα, οπως εγω, που βρισκονται σε ενα μεταβατικο σταδιο και δεν εχουν καταφερει να απεξαρτηθουν πληρως απο Κ.Τ. και τα χρησιμοποιουν παραληλα.
Εγω π.χ. απο 25 Κ.Τ. την ημερα το εριξα στα 10-15 με σταδιακη μειωση και παραλληλα κανω 1-2 ml την ημερα στα 10-12 mg.
Την γνωμη σας  :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ προσωπικά θα ανέβαζα τα mg στο υγρό μου και θα περιόριζα στο ελάχιστο δυνατό το κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Για ποιο λόγο απαγορεύεται η παράλληλη χρήση??

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Ρε παιδια εινε λογικο τωρα αυτο ; Αν ναι τοτε δεν κανουμε τιποτα. Η καπνιζουμε η ατμιζουμε. Λιγη θεληση δεν υπαρχει ; Δεν λεω πολυ γιατι τοτε θα επρεπε να το κοψουμε τελειως. Αλλα για να λες ατμιζω δεν κανεις ΚΤ. Αν θες κανεις ΚΤ και ενδιαμεσα τσιχλα Νικορετ. Το ιδιο εινε  :laugh1: :laugh1: :laugh1: (Γνωμη μου ετσι ; χωρις παρεξηγηση)  :D

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Για ποιο λόγο απαγορεύεται η παράλληλη χρήση??

Αυτό υπάρχει στα προϊόντα διακοπής καπνίσματος με νικοτίνη σαν προειδοποίηση (πχ νικορετ).
Υποθέτω ότι έχει να κάνει με τη διαφορετική ταχύτητα απορρόφησης της νικοτίνης, δηλαδή μια τσίχλα νικορέτ αργεί να δώσει νικοτίνη σε σχεση με το τσιγάρο
οπότε αν κάποιος μασήσει μια τετοια τσιχλα μπορεί να κάνει και τσιγάρο απανωτά επειδή δεν τον ικανοποιεί άμεσα η τσίχλα.
Τοτε έχει κίνδυνο να αρχίσει να υπερφορτώνεται με νικοτίνη και αν έχει κάποιο πρόβλημα υγείας  (κρυφό η φανερό) πάντα υπάρχει περίπτωση να πάθει ζημιά.
Το η.τ. επίσης δίνει τη νικοτίνη πιο αργά απο ότι το κτ τουλάχιστον σε εμενα αλλά όχι τοσο αργά όσο η τσίχλα.

Αποσυνδεδεμένος myiorgos

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Αρα ο κινδυνος αν καταλαβα καλα ειναι οτι μπορει να παιρνεις παραπανω ποσοτητα νικοτινης απο οτι επαιρνες πριν.
Το ιδιο ομως δεν ισχιει αν καπνιζες π.χ. ενα πακετο Κ.Τ. που ειναι γυρω στα 20 mg νικοτινης και τωρα ατμιζεις 3 ml την ημερα στα 24 mg  :confused1:
 

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Δεν είναι άμεσα συγκρίσιμα.
Η καλύτερη σύγκριση που βρήκα αλλά είναι υποκειμενική είναι πχ αν τη Δευτέρα κάπνιζες μονο κ.τ. 40 τσιγάρα και ένιωθες εντάξει απο νικοτίνη και την τρίτη μόνο η.τ. και ένιωθες
επίσης εντάξει τότε η νικοτίνη που παίρνεις απο το η.τ. πρέπει να προσεγγίζει αυτήν του κ.τ
Ισως όμως να παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες, ότι έχει να κανει με τον ανθρώπινο οργανισμό είναι εξαιρετικα περίπλοκη υπόθεση...

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
κανω μια σκεψη.και ας με διορθωσει καποιος
ο οργανισμος του καθενος φθανει σ,ενα σημειο που ικανοποιειτε μονο αν παρει μια Α ποσοτητα νικοτινης για ενα συγκεκριμενο διαστημα
Αυτο ποικιλει αναλογα το ποσο προχωρημενος καπνιστης εισαι
ε λοιπον η καπνιζεις η ατμιζεις εχεις αναγκη το ιδιο ποσο νικοτινηςγια να αισθανθεις κορεσμενος απο αυτην
Στην ουσια πιστευω οτι ατμιζοντας,αν βγαλεις τα υπολοιπα επιβλαβη του κτ καταναλωνεις την ιδια ποσοτητα νικοτινης
για να μην πω περισσοτερη,επειδη το ατμισμα δεν κουραζει
οπως το καπνισμα...

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Κυριακο σε αυτο συμφωνουμε. Το ιδιο εχω σκεφτει και εγω, απλα απο τη στιγμη που
1) η νικοτινη δεν εινε ναρκωτικο
2)γλυτωνω ολα τα υπολοιπα του ΚΤ
Δεν με ενδιαφερει ουτε ποσο ατμιζω αλλα ουτε και ποση νικοτινη λαμβανω !!!

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Παλιιιιι ; Αφου το διαβασαμε εχτες !!!

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Για να το εμπεδώσεις ωρε !!!

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Εγω στη δουλεια μου να ακουσεις τι τους λεω  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Και το ιδιο πιστευω ολοι μας  :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341949 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206246 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540933 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30857 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49938 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596904 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357444 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11324 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192805 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1175 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1136 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591376 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios