vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

137 επισκέπτες, 0 χρήστες

ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΟΤΙ ΑΠΟΣΚΟΠΩ ΝΑ ΔΙΑΣΠΕΙΡΩ ΖΙΖΑΝΙΑ

Αποσυνδεδεμένος Orama

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί - ΖΩ !
Καπετάνιε, σου εύχομαι κι εγώ ότι καλύτερο και να ξεπεράσεις τη φουρτούνα το συντομότερο δυνατόν.

Θέλω να καταθέσω τη δική μου εμπειρία πάνω στο θέμα:
Ο πατέρας μου, μετά τη συνταξιοδότηση του, εμφάνισε κολπική μαρμαρυγή. Ο καρδιολόγος που τον παρακολουθούσε τότε τον είχε φοβίσει πολύ, με αποτέλεσμα να πάει σε άλλο, ο οποίος τον καθησύχασε. Μετά από 7-8 χρόνια έπαθε εγκεφαλικό. Ήταν μανιώδης καπνιστής. Ο σημαντικότερος λόγος όμως, κατά τη γνώμη μου, ήταν το υπερβολικό άγχος και στενοχώρια, που είχε συσσωρεύσει για πολλά χρόνια, επειδή η μητέρα μου έπασχε από καρκίνο. Και το ότι ήταν κλειστός άνθρωπος, που δεν ανοιγόταν εύκολα, έκανε τα πράγματα χειρότερα.

Τώρα η κατάσταση του είναι σταθερή και έχει υιοθετήσει πολλές αλλαγές στη διατροφή του και τον τρόπο ζωής του που τον έχουν βοηθήσει πολύ.
 
Όλα αυτά με έκαναν να μάθω πολλά για τα θέματα αυτά και προσπαθώντας να βοηθήσω τον πατέρα μου κατάλαβα το εξής:

Ο τρόπος ζωής είναι το σημαντικότερο όλων. Όχι μόνο τι τρως, πόσο κινείσαι, πόσο γυμνάζεσαι, αλλά πόσο αγχώνεσαι, πόσο συσσωρεύεις αρνητικά συναισθήματα χωρίς αυτά να εκτονώνονται.

Γι' αυτό καπετάνιε μου προσπάθησε να έχεις ισορροπημένη, όσο γίνεται ζωή, φυσικά και συναισθηματικά. Οι μηχανισμοί αυτοθεραπείας του ανθρώπινου οργανισμού λειτουργούν ιδανικά όταν υπάρχει αυτή η ισορροπία. Και πάλι σου εύχομαι ότι καλύτερο. Να σκέφτεσαι θετικά και αισιόδοξα και σου εγγυώμαι ότι αυτό θα σε βοηθήσει πολύ να ξεπεράσεις τη φάση που αντιμετωπίζεις  :) :bye:

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 11, 2011, 00:19 από Orama »

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Καπετάνιε, σου εύχομαι κι εγώ ότι καλύτερο και να ξεπεράσεις τη φουρτούνα το συντομότερο δυνατόν.

Θέλω να καταθέσω τη δική μου εμπειρία πάνω στο θέμα:
Ο πατέρας μου, μετά τη συνταξιοδότηση του, εμφάνισε κολπική μαρμαρυγή. Ο καρδιολόγος που τον παρακολουθούσε τότε τον είχε φοβίσει πολύ, με αποτέλεσμα να πάει σε άλλο, ο οποίος τον καθησύχασε. Μετά από 7-8 χρόνια έπαθε εγκεφαλικό. Ήταν μανιώδης καπνιστής. Ο σημαντικότερος λόγος όμως, κατά τη γνώμη μου, ήταν το υπερβολικό άγχος και στενοχώρια, που είχε συσσωρεύσει για πολλά χρόνια, επειδή η μητέρα μου έπασχε από καρκίνο. Και το ότι ήταν κλειστός άνθρωπος, που δεν ανοιγόταν εύκολα, έκανε τα πράγματα χειρότερα.

Τώρα η κατάσταση του είναι σταθερή και έχει υιοθετήσει πολλές αλλαγές στη διατροφή του και τον τρόπο ζωής του που τον έχουν βοηθήσει πολύ.
 
Όλα αυτά με έκαναν να μάθω πολλά για τα θέματα αυτά και προσπαθώντας να βοηθήσω τον πατέρα μου κατάλαβα το εξής:

Ο τρόπος ζωής είναι το σημαντικότερο όλων. Όχι μόνο τι τρως, πόσο κινείσαι, πόσο γυμνάζεσαι, αλλά πόσο αγχώνεσαι, πόσο συσσωρεύεις αρνητικά συναισθήματα χωρίς αυτά να εκτονώνονται.

Γι' αυτό καπετάνιε μου προσπάθησε να έχεις ισορροπημένη, όσο γίνεται ζωή, φυσικά και συναισθηματικά. Οι μηχανισμοί αυτοθεραπείας του ανθρώπινου οργανισμού λειτουργούν ιδανικά όταν υπάρχει αυτή η ισορροπία. Και πάλι σου εύχομαι ότι καλύτερο. Να σκέφτεσαι θετικά και αισιόδοξα και σου εγγυώμαι ότι αυτό θα σε βοηθήσει πολύ να ξεπεράσεις τη φάση που αντιμετωπίζεις  :) :bye:

Λέγεται οξυδωτικό στρες και ενοχοποιείται για πολλά αυτοάνοσα νοσήματα...

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Καπετάνιε, σου εύχομαι κι εγώ ότι καλύτερο και να ξεπεράσεις τη φουρτούνα το συντομότερο δυνατόν.

Θέλω να καταθέσω τη δική μου εμπειρία πάνω στο θέμα:
Ο πατέρας μου, μετά τη συνταξιοδότηση του, εμφάνισε κολπική μαρμαρυγή. Ο καρδιολόγος που τον παρακολουθούσε τότε τον είχε φοβίσει πολύ, με αποτέλεσμα να πάει σε άλλο, ο οποίος τον καθησύχασε. Μετά από 7-8 χρόνια έπαθε εγκεφαλικό. Ήταν μανιώδης καπνιστής. Ο σημαντικότερος λόγος όμως, κατά τη γνώμη μου, ήταν το υπερβολικό άγχος και στενοχώρια, που είχε συσσωρεύσει για πολλά χρόνια, επειδή η μητέρα μου έπασχε από καρκίνο. Και το ότι ήταν κλειστός άνθρωπος, που δεν ανοιγόταν εύκολα, έκανε τα πράγματα χειρότερα.

Τώρα η κατάσταση του είναι σταθερή και έχει υιοθετήσει πολλές αλλαγές στη διατροφή του και τον τρόπο ζωής του που τον έχουν βοηθήσει πολύ.
 
Όλα αυτά με έκαναν να μάθω πολλά για τα θέματα αυτά και προσπαθώντας να βοηθήσω τον πατέρα μου κατάλαβα το εξής:

Ο τρόπος ζωής είναι το σημαντικότερο όλων. Όχι μόνο τι τρως, πόσο κινείσαι, πόσο γυμνάζεσαι, αλλά πόσο αγχώνεσαι, πόσο συσσωρεύεις αρνητικά συναισθήματα χωρίς αυτά να εκτονώνονται.

Γι' αυτό καπετάνιε μου προσπάθησε να έχεις ισορροπημένη, όσο γίνεται ζωή, φυσικά και συναισθηματικά. Οι μηχανισμοί αυτοθεραπείας του ανθρώπινου οργανισμού λειτουργούν ιδανικά όταν υπάρχει αυτή η ισορροπία. Και πάλι σου εύχομαι ότι καλύτερο. Να σκέφτεσαι θετικά και αισιόδοξα και σου εγγυώμαι ότι αυτό θα σε βοηθήσει πολύ να ξεπεράσεις τη φάση που αντιμετωπίζεις  :) :bye:
ευχαριστω πολυ
ΟΛΑ μπορω να τα αλλαξω στον τροπο ζωης μου,το εχω ηδη αρχισει
Το μονο που δυσκολευομε παρα πολυ,ειναι να βγαλω απο την ζωη μου το ανχος,ειδικα με τις σημερινες καταστασεις
Υπαρχει κανενας τροπος? αν καποιος με βοηθησει σε αυτο ,θα του ειμαι δια βιουβ υποχρεος

Καπετανιε, περαστικα.Το αγχος δεν νικιεται με την σκεψη γιατι προερχεται απο τον εγκεφαλο.Η μονη και σιγουρη λυση ειναι η χρηση αγχολυτικων (παντα μεσω ειδικευμενου ιατρου)τα οποια εκτος του οτι θα σε βοηθησουν να κοντρολαρεις το αγχος, θα σε βοηθησουν και στο καρδιολογικο σου προβλημα(λιγοτερη νευροπιεση κλπ).Ευχομαι, πραγματικα, να σε βοηθησα.

Υ.Γ: Σε παρακαλω μην "κολλησεις" σε παλαιες αποψεις περι "τρελλογιατρων".

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Το άγχος την ώρα της δουλειάς, είναι δύσκολο να το ελέγξεις, αλλά προσωπικά το θεωρώ δημιουργικό περισσότερο παρά καταστροφικό.
(Δεν μιλώ για άγχος τοσο έντονο που να με "παραλύει") .

Το άγχος την ώρα της ανάπαυσης που είναι και χειρότερο το ελέγχω με διάφορους τρόπους.
Εντονη σωματική δραστηριότητα. Κλασσικό αγχολυτικό.
Επιλέγω να σκέφτομαι (με το ζόρι) άλλα πράγματα και όχι αυτά που με αγχώνουν. Σε λίγο ηρεμώ.
Αποφεύγω (με το ζόρι) να σκέφτομαι τη χειρότερη εκδοχή των πραγμάτων. Προτιμώ να σκέφτομαι κάτι "στο μέσο" παρά στα άκρα.
Διώχνω οποιαδήποτε άσχημη εικόνα απο το μυαλό μου (με το ζόρι).
Αποφεύγω να σκέφτομαι περισσότερο απο 2 ημέρες στο μέλλον, εκτός και αν το επιλέξω και το κάνω για κάποιο συγκεκριμένο σκοπό.

Με αυτό τον τρόπο αντιμετωπίζω τις δυσάρεστες καταστάσεις συνήθως με επιτυχία.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Σωστός o panos  :thumpup:

Παράθεση
Υπαρχει κανενας τροπος? αν καποιος με βοηθησει σε αυτο ,θα του ειμαι δια βιουβ υποχρεος
καπετάνιο, ψάξτο λίγο (και στο ιντερνετ) με τις τεχνικές αργών και βαθιών αναπνοών, με είχαν βοηθήσει σε έντονες ψυχολογικές καταστάσεις παλαιότερα. Είναι απλή μέθοδος και πολύ αποδοτική, μετά απο λίγο ακούς την καρδιά σου να ελαττώνει τα γκάζια και να δουλεύει ήρεμα.

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Το άγχος την ώρα της δουλειάς, είναι δύσκολο να το ελέγξεις, αλλά προσωπικά το θεωρώ δημιουργικό περισσότερο παρά καταστροφικό.
(Δεν μιλώ για άγχος τοσο έντονο που να με "παραλύει") .

Το άγχος την ώρα της ανάπαυσης που είναι και χειρότερο το ελέγχω με διάφορους τρόπους.
Εντονη σωματική δραστηριότητα. Κλασσικό αγχολυτικό.
Επιλέγω να σκέφτομαι (με το ζόρι) άλλα πράγματα και όχι αυτά που με αγχώνουν. Σε λίγο ηρεμώ.
Αποφεύγω (με το ζόρι) να σκέφτομαι τη χειρότερη εκδοχή των πραγμάτων. Προτιμώ να σκέφτομαι κάτι "στο μέσο" παρά στα άκρα.
Διώχνω οποιαδήποτε άσχημη εικόνα απο το μυαλό μου (με το ζόρι).
Αποφεύγω να σκέφτομαι περισσότερο απο 2 ημέρες στο μέλλον, εκτός και αν το επιλέξω και το κάνω για κάποιο συγκεκριμένο σκοπό.

Με αυτό τον τρόπο αντιμετωπίζω τις δυσάρεστες καταστάσεις συνήθως με επιτυχία.
Πανο σε παραδεχομε που τα καταφερνεις
Ισως η μεγαλυτερη διαφορα στην δουλεια αναμεσα σ,εμενα και σ,εσενα ειναι οτι εσυ το μεσημερι θα γυρισεις σπιτι και θα κανεις delete στα εργασιαα σου προβληματα μεχρι το επομενο πρωι....κατι που δεν συμβαινει μ,εμενα
Ζω στο χωρο εργασιας 24 ωρες 30 μερες τον μηνα
εχω ευθυνη για ανθρωπινες ζωες,και περιουσιες,και πρεπει να λογοδοτησω ανα πασα στιγμη αν γινει μια στραβη,στην οποια μπορει υπευθυνος να ειναι και αλλος
αυτο δεν σ,αφηνει να ησυχαζεις ουτε στο κρεβατι σου
και αν προσθεσεις οτι το μεγαλυτερο μερος της ζωης μου το ξοδευω στο πλοιο,και αν προσθεσεις οτι εγω προσωπικα ειμαι ιδιαιτερα ανχοδης τυπος
Να πως δενει η συνταγη για εγκεφαλικα,και καρδιακα προβληματα :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Ετσι όπως τα έγραψα έδωσα λανθασμένα την εντύπωση ότι είμαι ένα τέρας αυτοελέγχου.


Καμμία σχέση.
Επιβοηθητικά είναι όλα αυτά που γράφω, απαλύνουν το πρόβλημα κάπως ή το συγκρατούν σε πιο ελεγχόμενα πλαίσια.
Δεν τα καταφέρνω πάντα, με βοήθησαν πάντως να επιβιώσω σε μια πολύ δύσκολη περίοδο της ζωής μου πριν μερικά χρόνια, και πάνω από όλα είμαι ζωντανός και εδώ...


Γνωρίζω την ευθύνη ενός καπετάνιου, δεν θα ήθελα να την είχα. Μπορείς να βρεθείς φυλακή χωρίς να καταλάβεις απο που σου ήρθε.

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Ετσι όπως τα έγραψα έδωσα λανθασμένα την εντύπωση ότι είμαι ένα τέρας αυτοελέγχου.


Καμμία σχέση.
Επιβοηθητικά είναι όλα αυτά που γράφω, απαλύνουν το πρόβλημα κάπως ή το συγκρατούν σε πιο ελεγχόμενα πλαίσια.
Δεν τα καταφέρνω πάντα, με βοήθησαν πάντως να επιβιώσω σε μια πολύ δύσκολη περίοδο της ζωής μου πριν μερικά χρόνια, και πάνω από όλα είμαι ζωντανός και εδώ...


Γνωρίζω την ευθύνη ενός καπετάνιου, δεν θα ήθελα να την είχα. Μπορείς να βρεθείς φυλακή χωρίς να καταλάβεις απο που σου ήρθε.
χμ ξερεις ποιος ειναι ο θεμελιωδης νομος ενος πλοιαρχου?
Να μην εχει κανενα περιουσιακο στοιχειο γραμμενο στ,ονομα του
καταλαβαινεις γιατι....

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
χμ ξερεις ποιος ειναι ο θεμελιωδης νομος ενος πλοιαρχου?
Να μην εχει κανενα περιουσιακο στοιχειο γραμμενο στ,ονομα του
καταλαβαινεις γιατι....
Καταλαβαίνω απόλυτα...

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Καπετανιο,μια ειναι η λυση,Καστρι.Οχι το γνωστο Καστρι στα Β.Π  8)

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Καπετανιο,μια ειναι η λυση,Καστρι.Οχι το γνωστο Καστρι στα Β.Π  8)
ΣΙΓΟΥΡΑ

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
μποστανακια,δεντρακια,προβατακια και ενα Τρεχαντηρη για ψαρεμα και αναψυχη  ;D

Αποσυνδεδεμένος Thodoris

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Περαστικά φίλε μου, εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Σχετικά με τον προβληματισμό σου για το αν ευθύνεται το ΗΤ για την επιδείνωση της υγείας σου, πιστεύω ότι ,δυστυχώς, δεν μπορούμε να ξέρουμε με βεβαιότητα ούτε εμείς, ούτε ο γιατρός σου βάσει των μέχρι τώρα ερευνών. Μακάρι κάποιος να έκανε μια έρευνα που να μετρούσε με ακρίβεια την απορρόφηση της νικοτίνης από τον οργανισμό μέσω του ΗΤ, για να ξέραμε και εμείς που πατάμε. Δυστυχώς η μοναδική που υπάρχει μέχρι στιγμής δεν απαντά με σαφήνεια στο συγκεκριμένο ερώτημα.

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Σημερα πηρα τ,αποτελεσματα της εξετασης
τα υδραυλικα δεν ειναι και σε καλη κατασταση,αλλα ευτυχως αποφευγω μπαλονακια κλπ
το κακο ειναι οτι βρεθηκε λιγο σακχαρο
Γι,αυτο και εν γωσει οτι τα υγρα περιεχουν γλυκερινη (δεν ξερω αν αυτο επιδρα στο ζακχαρο)
θα ηθελα αν καποιος ξερει να μου πει τι ειναι καλυτερο για την περιπτωση μου γλυκερινη η φυτικη γλυκερινη?,pg h vg?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341912 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206234 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540901 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30854 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49929 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596865 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357407 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11310 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192770 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1173 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1126 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591341 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios