vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

96 επισκέπτες, 8 χρήστες
Buliwyf, thanos1071, grag, maraki1308, nikpepa, maprix, danys620, Kostik1982

Ανάλυση-Αξιολόγηση των δυνητικά επιβλαβών συστατικών των υγρών αναπλήρωσης η/τ

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Κράχτε τώρα...

Εγώ δεν πρόκειται να κράξω (αν και το'χω το ''σπορ'') ;D

αλλά θα ήθελα να σου πω αν γίνεται να μην γράφεις έτσι σαν τοίχος απο γραμματα :(


Βλέπω πως είσαι άριστος στην ορθογραφία και στη σύνταξη του λόγου  :)

Και για να είμαι και μεσα στο θέμα θα σου πω πως εγώ το ξεκίνησα σίγουρος πως δεν είναι καθαρός αέρας...

Για το μόνο που ήμουν σίγουρος ήταν ότι ΔΕΝ καίω - αναπνέω καμένο χαρτί και αυτό με έκανε να είμαι εδώ μετά από 3.5 χρόνια

Η απόφαση να κόψει κανείς το η.τ. είναι προσωπική για τον καθένα. Δεν πάω να πείσω κανέναν να το κόψει , δεν θεωρώ ότι αυτό είναι το νόημα αυτού του νήματος , γιαυτό δεν το θεωρώ σωστό και ως απάντηση στους όσους προβληματισμούς διατυπώνονται.
 Έθεσα τα εξής θέματα:
-Ως γενική αίσθηση , η πληροφορία που δίνεται από πλευράς ατμιστικών κοινοτήτων όσο αφορά τους κινδύνους , είναι ότι οι κίνδυνοι είναι τόσο μικροί σε σχέση με το κ.τ. που δεν τίθεται ουσιαστικό ζήτημα. Αυτό αν θέλετε αρνηθείτε το , εγώ το διάβασα , το βίωσα και το πιστεύω ακράδαντα. Αυτή λοιπόν η πληροφορία αμελητέου κινδύνου δεν ισχύει. Όπως επίσης δεν ισχύει ότι από την μελέτη του Φαρσαλινού επιβεβαιώθηκε ότι το η.τ. ειναι πολύ πιο ασφαλές από το κ.τ. Όταν το κάθε τσιγάρο περιέχει 250 μg/ml και ο μέσος όρος είναι 100 φορές μικρότερος , για μένα αυτό είναι μία πληροφορία που δίνει λάθος εντύπωση. Το δεδομένο είναι ότι κάποια υγρά είναι εντελώς καθαρά , αρκετά όμως είναι πάνω από το όριο των 24 μg/ml , και όχι μόνο αυτό με το 32000 , και από αυτά κάποια έχουν δικετυλένιο αρκετά πιο πάνω από το κ.τ.. Δεν είπε ο Φαρσαλινός ότι βρήκα ένα με 32000 και τα υπόλοιπα είναι 100 φορές πιο καθαρά από το κ.τ. Γιαυτό είναι λάθος να γράφουμε ότι από την μελέτη βρέθηκε ότι το η.τ. είναι 100 φορές πιο ακύνδινο από το κ.τ. , γιατί δημιουργούμε και διαδίδουμε μία λάθος πληροφορία. Η πληροφορία είναι ότι ανάλογα το υγρό που τυχαία θα διαλέξεις , υπάρχει τεράστια πιθανότητα , όσο αφορά το δικετυλένιο , να διατρέχεις πολύ μεγαλύτερο κίνδυνο από ότι με το κ.τ.. Και δίνω  ένα τραβηγμένο παράδειγμα για να γίνω κατανοητός. Αν ατμίσω βερνίκι κινδυνεύω από πολύ λιγότερες καρκινογόνες ουσίες σε σχέση με το κ.τ. Αλλά σε κάποιες , λίγες , το βερνίκι είναι πολύ πιο επικίνδυνο από το τσιγάρο. Δεν έχει σημασία αν το κ.τ. έχει 3000 καρκινογόνες ουσίες και το βερνίκι 5. Σημασία έχει ότι σε αυτές τις 5 το βερνίκι είναι πιο βλαβερό. Στο δυκετυλένιο λοιπόν , βρέθηκε ότι το η.τ. ανάλογα με το πόσο τυχερός είσαι , είναι αρκετά πιο επικίνδυνο από το κ.τ.
-όταν κάποιοι υιοθετούν την λογική , αν φοβάσαι κόψε και το η.τ. και μην μας τα ζαλίζεις με τον πόνο σου γιατί προκαλείς πανικό χωρίς λόγο , νομίζουν ότι κάνουν καλό στην έρευνα , στην ενημέρωση , στην συζήτηση και στην πίεση που πρέπει να ασκηθεί στις εταιρίες υγρών? Στην τελική αν δεν φοβάσαι , μην ασχολείσαι με αυτό το νήμα. Αλλιώς το μόνο που σε νοιάζει είναι να συνεχίσεις την καλλιέργεια ψευδαισθήσεων που έχεις ανάγκη εσύ προσωπικά.
-Αυταπάτες δεν τρέφουν αυτοί που από την πληροφορία που ήταν διαθέσιμη , νόμιζαν ότι ατμίζουν ένα αρκετά ασφαλές προϊόν και τώρα έχουν τρομάξει. Αυταπάτες  τρέφουν αυτοί που ευησυχάζονται εστιάζοντας στα στατιστικά έτσι όπως του βολεύει να ερμηνεύσουν την μελέτη , αυτοί που πιστεύουν στο φιλότιμο των εταιριών και αυτοί που πιστεύουν ότι αν δεν βγουν τα στοιχεία στην φόρα θα αλλάξει κάτι μέσω των εκατομμυρίων καταναλωτών σε σχέση με  τους ελάχιστους ποσοστιαία των ατμιστικών κοινοτήτων που θα πάψουν να ατμίζουν βουτυρώδη αρώματα.

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
αλλά θα ήθελα να σου πω αν γίνεται να μην γράφεις έτσι σαν τοίχος απο γραμματα :(

Tsiv, νομίζω ότι επίτηδες σου πάει κόντρα...  :))
 

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Λίγα χρόνια πριν…
Ένας τυχαίος μανιώδης καπνιστής συναντά το ΗΤ.
Είναι τόσο το βάρος και ο πόνος που νοιώθει στους πνεύμονες και τόσο το άγχος για τον καρκίνο εκεί ή για μια βλάβη στην καρδιά, που το δοκιμάζει.
Και να το θαύμα! Καταλαβαίνει ότι δεν έχει πια την ανάγκη να καπνίσει. Κόβει το ΚΤ μαχαίρι ή το περιορίζει σημαντικά. (Την έλλειψη ανάγκης για καπνό την ομολογούν και οι περισσότεροι από όσους παράτησαν το ΗΤ, για άλλους λόγους, γνωστούς μεν αλλά άσχετος εδώ).

Αν αυτός ο τυχαίος ατμιστής (πλέον) τύχαινε να μπει και στο φόρουμ, μάθαινε και τα πρώτα κόλπα για να συνεχίσει το άτμισμα. Οι συνθήκες τότε ήταν τέτοιες που προτεραιότητα είχαν η αυτονομία της μπαταρίας και η αντιμετώπιση των διαρροών.

Και πριν περάσουν 20 μέρες, ο άνθρωπός μας είδε:
–   τον πόνο στο στήθος να εξαφανίζεται
–   τον απαίσιο πρωινό βήχα επίσης
–   τα δόντια να λευκαίνουν
–   την φυσική κατάσταση να βελτιώνεται εντυπωσιακά
–   κλπ, κλπ…

Νομίζω ότι αυτό το ανέλπιστο δώρο που του έτυχε (το σταμάτημα του κτ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ) σε συνδυασμό με την εντυπωσιακή αλλαγή που ένοιωθε, απομάκρυναν κάπως τη σκέψη για κάτι αρνητικό. Όμως η σκέψη και η επιφυλακή φυσικά και υπήρχαν.

Σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει. Ο νέος ατμιστής δεν αντιμετωπίζει τα ίδια προβλήματα γιατί τα ατμο-εργαλεία βελτιώθηκαν. Άρα είναι φυσικό η σκέψη του ότι δεν είναι όλα αγαθά να ωριμάζει νωρίτερα μέσα του.

Και τι έγινε από πλευράς ενημέρωσης και ερευνών αυτά τα χρόνια;

Είδαμε άρθρα και κοπυπέιστς να ασχολούνται με το ΗΤ με παράλογα επιχειρήματα
(εκεί πάει το κράξιμο και όχι φυσικά στον flavorslut που έχει λογικά επιχειρήματα).
–   προσιτό στα παιδιά γιατί έχει γεύσεις φρούτων
–   ανεβάζει το ζάχαρο που πάει κατευθείαν στον εγκέφαλο
–   υγρό στους πνεύμονες
–   κλπ, κλπ

Όσο για τις έρευνες, φυσικά και οι πρώτες (δεκάδες) θα είχαν και τη σύγκριση με το ΚΤ.

Μέχρι που βρέθηκε και κάτι όχι καλό.
Νομίζω ότι όλοι το δεχτήκαμε χωρίς την παραμικρή αμφισβήτηση.
Ήρθε ο καιρός να εξελιχθούν οι έρευνες, όχι για να ρίξουμε το ΗΤ στην πυρά, αλλά για να το διορθώσουμε, ακριβώς διότι το θεωρούμε πλέον, συνειδητά, πολύ λιγότερο βλαβερό από το ΚΤ.
Κι αν δούμε τις προτάσεις για έρευνα που γίνονται στον κ. Φαρσαλινό τις τελευταίες μέρες, βλέπουμε ότι ο ατμιστής όχι μόνο δεν διώχνει την υποψία από το μυαλό του, αλλά σκέφτεται και νέες έρευνες και συνδυασμούς αυτών.

Το πρώτο αρνητικό ήρθε.
Δεν του λέμε «καλώς ήρθες» αλλά του λέμε «σε περιμέναμε»…
… "έτοιμοι να σε αντιμετωπίσουμε".


Και κάτι για να είμαι ξεκάθαρος. Το φόρουμ αυτό με βοήθησε πάρα πολύ και συνεχίζει να με βοηθά με πολλούς τρόπους. Επίσης θεωρώ την διαχείριση υποδειγματική. Δεν κάνω γενική μομφή , το συγκεκριμένο ζήτημα θέτω αποκλειστικά. Το ίδιο ισχύει για τον γιατρό. Διαφωνώ με την απόφαση του , αλλά αναγνωρίζω την πρόθεση του και την τεράστια επιστημονική του κατάρτιση σχετικά και με το η.τ.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Φίλε flavorslut, αν σου δόθηκε η εντύπωση σ' αυτό το φόρουμ ότι το η.τ. είναι απόλυτα ασφαλές, καλύτερα ξαναδιάβασε όλες τις μελέτες που έχουν δημοσιευθεί. Πουθενά δεν γίνεται σύγκριση του ατμού με τον βουνίσιο αέρα. Παντού και πάντα συγκρίνουμε καπνό με ατμό. Ατμίζουμε γιατί το θεωρούμε ασφαλέστερο σε σχέση με το κάπνισμα. Εννοείται ότι είσαι μάγκας αν μπορέσεις να απαλλαγείς από όλα τα εισπνεόμενα. Μέχρι τότε διαλέγεις ότι νομίζεις ότι είναι λιγότερο επιβαρυντικό για την υγεία σου.

Κόλλησες στη συμπυκνωμένη γεύση με τα 32000 ppm και καλά κάνεις. Όμως λάβε υπόψη ότι είναι 1 από τα 159 υγρά που εξετάστηκαν και κατά μέσο όρο (συμπεριλαμβανομένου του συγκεκριμένου υγρού) τα επίπεδα είναι 100 φορές χαμηλότερα από το κ.τ. Χωρίς το υγρό αυτό ο μέσος όρος θα ήταν αρκετά χαμηλότερος.

Αυτό επισημαίνει και ο γιατρός. Πρέπει να γίνονται έλεγχοι σε κάθε παρτίδα ώστε να μειωθούν οι κίνδυνοι. Όμως ΔΕΝ θα εξαλειφθούν ποτέ και θεώρησέ το δεδομένο. Στα τρόφιμα που γίνονται αυτοί οι έλεγχοι έχουμε δει από τρελές αγελάδες μέχρι αλογίσια κρέατα. Σταματήσαμε να τρώμε κρέας? Όχι. Απαιτούμε καλύτερους ελέγχους.


Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Η πληροφορία είναι ότι ανάλογα το υγρό που τυχαία θα διαλέξεις , υπάρχει τεράστια πιθανότητα , όσο αφορά το δικετυλένιο , να διατρέχεις πολύ μεγαλύτερο κίνδυνο από ότι με το κ.τ.

Αν και το "τεραστια" ειναι υποκειμενικο..νομιζω οτι το συμπερασμα της πληροφοριας που γραφεις ειναι υπερβολικο..

ΥΓ: Οσον αφορα στις αυταπατες/ψευδαισθησεις/την ασχολια με το νημα/το καλο στην ερευνα κλπ.. τα αφηνω ασχολιαστα για να μην μπουμε σε αυτο το παιχνιδι.

Το μόνα στοιχεία που έχουμε από τον κ.Φαρσαλινό :


1)Κατά μέσο όρο το ποσοστό διακετύλιου βρέθηκε 100 φορές μικρότερο από το κ.τ. (σύγκριση 3 μλ με 20 τσιγάρα)

2) 117 υγρά από τα 159 βρέθηκαν να έχουν κάποιο ποσοστό διακετύλιου, δηλαδή τα 42 ήταν καθαρά και συμμετέχουν στον υπολογισμό αυτού του μέσου όρου.

3) "διότι έχουμε άλλη εταιρία με 5 υγρά τελείως καθαρά, 1 υγρό με ελάχιστη ποσότητα (9,15 μικρογραμμάρια, σε συμπυκνωμένο άρωμα) και άλλα 5 υγρά με ποσότητες έως 32.115 μικρογραμμάρια (που ταυτόχρονα είχε και 3082 μικρογραμμάρια acetyl propionyl). Αυτά για όσους νομίζουν ότι με 5 υγρά "καθάρισαν". "


Δηλαδή στα 11 υγρά αυτής της εταιρίας τα 5  (45%) , είχαν όχι χαμηλά , αλλά υψηλά ποσοστά διακέτυλιου. Εγώ αυτό καταλαβαίνω από την διατύπωση αλλιώς δεν θα διαχώριζε το ένα με τα χαμηλά ποσοστά. Άρα ανάλογα την τύχη σου , αν συνηθίζεις να χρησιμοποιείς αυτήν την εταιρία , είναι υπερβολικό να λέω ότι έχεις τεράστια πιθανότητα να διατρέχεις , όσο αφορά το διακετύλιο , πολύ μεγαλύτερο κίνδυνο από ότι με το κ.τ.? Το 45% είναι μικρό ποσοστό ή τεράστιο?




Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Φτιάχνω παγωτό με την κόρη μου, με την μυστική συνταγή της γιαγιάς:
"αδειάστε το περιεχόμενο του φακέλου ... προσθέστε 372gr γάλα ... "
Εγώ χειριστής μίξερ και η κόρη αδειάζει την άσπρη σκόνη (...).
Σε αυτό το σημείο αναδύεται ολίγος κουρνιαχτός από την σκόνη και πάντα συναγωνιζόμαστε ποιος θα σνιφάρει περισσότερο.
Αυτή τη φορά της λέω όχι και της απομακρύνω την μύτη.
- Γιατί μπαμπά;
- Γιατί έχει διακετύλιο ... ίσως.
- Τι ίνε το διακεθίλιο ίσος;
- Παράπλευρη ωφέλεια του ατμίσματος αγάπη μου.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Σήμερα δέχτηκα αρνητικό μήνυμα από τη FA για τις αναλύσεις των υγρών … λυπάμαι αλλά θα σταματήσω να ατμιζω τα υγρά –αρώματα αυτής της εταιρίας

Hello,
i'm sorry but i can't send you this kind of analysis.
I'm at your disposal.
Thank you

Cordiali saluti / Kindest regards
Sabina Olivan
Supporto clienti / Customer support
 



Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Παρολο που θα μπορουσε να σου εχει στειλει το link που εβαλε ο γιατρος αφου υπαρχει αναλυση? ???
Αυτη η απαντηση/συμπεριφορα δεν ειναι καλη.. γενικα

Ελπιζω να το δει και ο αντιπροσωπος (εδω Ελλαδα) το ποστ σου και να τους μιλησει

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απαράδεκτη απάντηση απλά

Sent from LG G2


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
γύρναγα γύρω γύρω και έλεγα σε όλους τους φίλους μου , ακόμα και στα παιδιά μου , ότι το η.τ. είναι  ακίνδυνο , γιατί το πίστευα , γιατί αυτό είναι η γενική ιδέα που βγαίνει και από αυτό το φόρουμ και από όλες τις ατμιστικές κοινότητες. Όχι ότι απλά είναι πιο ακίνδυνο από το τσιγάρο. Ότι είναι τόσο ακίνδυνο που ουσιαστικά δεν αξίζει να ασχολείται καθόλου κανείς με τους κινδύνους που εμπεριέχει.

Τι να κράξω; Μένω άφωνος.
Να λινκάρω 200 σελίδες από αυτό το φόρουμ όπου αποδεικνύεται πέρα από κάθε αμφιβολία πως αυτό δεν ισχύει;
Να σχολιάσω πως υπάρχουν συμφορουμίτες που αποφασίζουν να βάζουν κάποιες ουσίες μέσα τους σε καθημερινή βάση χωρίς ψάξιμο;
Με ματιές σε επικεφαλίδες και διαφημιστικά μπάνερ;
Καταφέρνοντας να "φιλτράρουν" τις εκατό φορές τη μέρα που όλο και κάποιος θα πει "σε σχέση με το τσιγάρο" -σε σημείο που άλλα μέλη λένε πως... ενοχλούνται;
Και δεν βλέπω καμία ανάληψη προσωπικής ευθύνης.
Φταίει η ατμιστική κοινότητα για τις επιλογές του καθένα μας...!
 :o


Επί του πρακτικού:
Ακόμα κι αν διαφωνούμε στο πώς ερμηνεύουμε τα στοιχεία, αυτά είναι, τα είδαμε.
Το τι θα κάνει ο καθένας είναι προσωπική του απόφαση. Δεν έχει πολλές επιλογές:
1. Το κόβει.
2. Συνεχίζει όπως πριν.
3. Συνεχίζει, φροντίζοντας να εκτίθεται όσο το λιγότερο δυνατό.

Όποιος (είτε ήρεμος είτε φοβισμένος) έχει κάποια άλλη εκδοχή να προτείνει, ας το μοιραστεί μαζί μας.
Τα άλλα είναι απλά διαφωνίες, πανικός και νά' χαμε να λέγαμε.

Εγώ (χωρίς να το συστήνω σε κανέναν, για να μην παρασυρθεί) έχων σώας τα φρένας και ενήμερος των πιθανών επιπτώσεων, ξέρω τι θα κάνω: θα συνεχίσω, εφόσον δεν έμαθα κάτι που να μου αλλάξει ριζικά την οπτική. Θα πιέσω όσο μπορώ για να βελτιωθεί η κατάσταση αλλά θα συνεχίσω, μια που ήμουν ήδη σχετικά προσεκτικός και είμαι πρόθυμος να πάρω το ρίσκο μου.

"Μα... τα εκατομμύρια των ppm...;"

Μα, ξε-μα, εγώ αυτό θα κάνω.
Και, μια που κάποιος με ρώτησε, ΝΑΙ, πριν μπω στο άτμισμα ήμουνα με το τσιγάρο στο χέρι και διάβαζα για 2 βδομάδες μέχρι να τολμήσω να αγοράσω το πρώτο μου ΗΤ. Και δεν σταμάτησα ποτέ να διαβάζω τις εξελίξεις. Και έφτιαξα λίστες με τις έρευνες για να τις έχουν όλοι μαζεμένες αν δεν τους έφτανε το πολύτιμο υλικό του φόρουμ. Και μίλησα για τους φόβους μου τόσες φορές που μου έλεγαν οι συμφορουμίτες "μη, θα τρομάξεις τους καινούριους και θα πάνε περίπτερο!". Διότι ήθελα να είμαι υπεύθυνος για τις πράξεις μου και να έχουν όλοι τα εργαλεία για να είναι κι αυτοί.

Αντί να προσπαθεί κάποιος να με πείσει πόσο πρέπει να φοβάμαι, ας πει απλά τι έχει σκοπό να κάνει γι αυτό.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Παρολο που θα μπορουσε να σου εχει στειλει το link που εβαλε ο γιατρος αφου υπαρχει αναλυση? ???
Αυτη η απαντηση/συμπεριφορα δεν ειναι καλη.. γενικα

Ελπιζω να το δει και ο αντιπροσωπος (εδω Ελλαδα) το ποστ σου και να τους μιλησει

Τουλάχιστον ας επέμβει ο κύριος Κανελλακης να τα στείλουν , αλλά και πάλι με τέτοια απάντηση και νερό βρύσης να μου πούνε ότι έχει μέσα δε παίρνω ξανά εγώ προσωπικά .
ατμιζω συστηματικά άρωμα maxx blend diy  τις συγκεκριμένης εταιρίας 3 μήνες τώρα  και σαν πελάτης αφού πληρώνω θέλω να ξέρω τη ακριβώς ατμιζω .
 ίσως να έχουν  δίκαιο δε λέω, ολόκληρη εταιρία να στείλει αποτελέσματα αναλύσεων σε ένα άγνωστο  μέσω μαιλ μπορεί να είναι τραβηγμένο … τέλος πάντων , εμένα με ενόχλησε.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Μπορούσε να τα αναρτήση στο site  τής εταιρίας , η , στο σχετικό νήμα του φορουμ και να σού υποδέιξει που θα τα βρεις. Εκιός και αν το εν λόγω άρωμα έχει υψηλές τιμές diacetyl kai το αποκρύπτουν... και γι αυτο εστειλε αυτήν την απάντηση...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4300 353765 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 20:26
από Sergios
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 9875 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 190757 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 555 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 441 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588378 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 796817 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7085 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312254 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6452 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11735 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 12978 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711