vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

295 επισκέπτες, 5 χρήστες
maraki1308, George Pap, Buliwyf, thanos1071, lagoudakis

Ανάλυση-Αξιολόγηση των δυνητικά επιβλαβών συστατικών των υγρών αναπλήρωσης η/τ

Αποσυνδεδεμένος vasilisx360

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας

Με την τροπή που πήρε η κατάσταση, μάλλον με τον χειρότερο θα έλεγα.


Και κάτι μου λέει πως ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα. 

----- Tapatalk ----


Αποσυνδεδεμένος Referee

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Γιατρέ θα ξαναδιαφωνήσω μαζί σας εγώ δεν είδα το κύριο κανελλάκη να το παίζει έξυπνος. Αν στα 156 δείγματα του κ. Κανελλάκη τα 5 είναι σωστά δηλαδή είναι δίκαιο να τρώει λάσπη χωρίς απάντηση? Μπερδεμένα πράγματα γιατρέ... Προσωπικά ποτέ δεν θα κατηγορόυσα κάποιον ανεύθυνα όταν μια έρευνα δείχνει πόσο υπεύθυνη είναι η εταιρεία που αντιπροσωπεύει και μάλιστα η έρευνα σας τον δικαιώνει απόλυτα.


Εσείς γιατρέ αναρτώντας ένα πιατοποιητικό μιας εταιρείας που δεν μπορέιτε να γνωρίζετε αν έχει ίδιο αριθμό παρτίδας σε κάθε άρωμα πιστεύετε ότι σέβεστε τις υπόλοιπες εμπορικές επιχειρήσεις του forum?

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2014, 07:13 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Γιατί έφαγε λάσπη?? Ανέφερα εγώ καμιά εταιρία;
Ή μήπως είναι πληροφορία το γεγονός ότι μάθαμε τί συμβαίνει στα 5 υγρά κι όχι στα 50 ή 60 (ή όσα είναι που κυκλοφορούν)?
Η μόνη πληροφορία που προκύπτει είναι πως δεν ξέρει αν τα υπόλοιπα έχουν διακετύλιο, και γι'αυτό ανακοίνωσε πως θα παρουσιάσει αναλύσεις των υπολοίπων (όταν τις κάνει). Άρα, σε τί διαφέρει από τους υπόλοιπους???


Ανάρτησα εγώ πουθενά πιστοποιητικό της οποιαδήποτε εταιρίας??? Και τί σημαίνει πιστοποιητικό δηλαδή;

Αποσυνδεδεμένος Referee

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Γιατρέ επειδή σας σέβομαι απόλυτα δεν θέλω να υπάρχει αντιπαράθεση. Προσωπικά του Κανελλάκη του βγάζω το καπέλο. Καλό βράδυ σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Κατανοώ τη στάση σου γιατρέ αλλά βλέπω και κάτι θετικό που δείχνει η πρώτη (έστω άτσαλη) απάντηση εταιρίας. Υπήρξε η προσπάθεια να τονιστεί μια "θετική" εκδοχή των πραγμάτων, αλλά και να μην θαφτεί το γεγονός. Παρατηρώ πως αρχίζουν αντιδράσεις και ίσως οι επόμενες και ωριμότερες να είναι πιο κοντά στον στόχο. Όχι από τοπικούς αντιπρόσωπους αλλά από τους ίδιους τους παρασκευαστές -ελπίζω προς την κατεύθυνση της δημιουργίας πρωτόκολλων τακτικού ελέγχου.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Δεν θα μπω στην διαδικασία να αποδείξω ποιος κάνει σωστά την δουλειά του και ποιος όχι. Αν εσάς σας ικανοποιεί ως σοβαρή και υπεύθυνη αυτή η απάντηση, είναι φυσικά δικαίωμά σας. Υπάρχουν άλλοι που έχουν κάνει πραγματική δουλειά, και τουλάχιστον παραδέχονται πως έμαθαν από τα ευρήματά μας και δεν το παίζουν εκ των υστέρων προφήτες.
Δεν πρόκειται να συμμετάσχω σε μια αστεία αντιπαράθεση εταιριών ούτε θα σπάσω την προσωπική μου δέσμευση να μην αναφέρω καμία εταιρία.... Είναι δουλειά του κάθε ατμιστή να ψάξει και να βρει κάνει τα περισσότερα, ευτυχώς οι περισσότεροι χειρίζεστε άριστα το ιντερνετ....

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Αυτό που βλέπω εγώ και ανέφερε κι ο κ. Φαρσαλινός είναι ότι όλες οι εταιρίες παρασκευής υγρών θα πρέπει να κάνουν έρευνες σε ΟΛΑ τα υγρά τους, και ότι η εν λόγω ανακοίνωση δεν διαφέρει από την ανακοίνωση αποτελεσμάτων μιας έρευνας (ακόμα και της ίδιας της - όποιας - εταιρίας) η οποία θα μας έδινε τα αποτελέσματα μόνο για 5-6 υγρά της.

Η έρευνα αυτή δεν έγινε για ονομαστικές ανακοινώσεις (δεν χρηματοδοτήθηκε γι' αυτό άλλωστε) αλλά για γενικά συμπεράσματα που θα έδιναν το έναυσμα στις εταιρίες να το ψάξουν περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος Referee

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
 Εκ των υστέρων προφήτης η μοναδική εταιρεία στην Ελλάδα που από το 2011 κάνει σαφέστατες αναφορές στο site της για το διακετύλιο. Στην ουσία είναι η μόνη που το ψάχνει εδώ και κάτι χρόνια. Μάλλον εκ των υστέρων άλλες εταιρείες έβγαλαν πιστοποιητικά.   :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Είναι δουλειά του κάθε ατμιστή να ψάξει και να βρει κάνει τα περισσότερα, ευτυχώς οι περισσότεροι χειρίζεστε άριστα το ιντερνετ....
Αυτό και θα κάνουμε. Ελπίζω να μας διευκολύνουν και οι παρασκευαστές δημοσιοποιώντας τις κινήσεις τους σχετικά με το θέμα -και βάζοντας το χέρι στην τσέπη.
Ανάμεσα σε καμία απάντηση και σε μια πλήρως σοβαρή, θα υπάρξουν διάφορα σκαλιά. Νομίζω κανείς δεν περιμένει να πάμε στο ιδανικό μέσα σε λίγες μέρες. Και η έρευνα δεν έχει καν δημοσιευθεί ακόμα: νομίζω πως η επίσημη δημοσίευση θα επιταχύνει τις αντιδράσεις.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ τώρα θα κάνω μία απλή ερώτηση μιας και δεν το κατέχω το θέμα των ελέγχων... Ποιος μου διασφαλίζει εμένα ότι το δείγμα που θα στείλει η κάθε εταιρία για ανάλυση και έλεγχο είναι από το υγρό που όντως διαθέτει για πώληση???

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Εκ των υστέρων προφήτης η μοναδική εταιρεία στην Ελλάδα που από το 2011 κάνει σαφέστατες αναφορές στο site της για το διακετύλιο. Στην ουσία είναι η μόνη που το ψάχνει εδώ και κάτι χρόνια. Μάλλον εκ των υστέρων άλλες εταιρείες έβγαλαν πιστοποιητικά.   :thumpup:

Εγώ δεν μίλησα για την εταιρία (η οποία δεν ανήκει στους εδώ αντιπροσώπους) αλλά για αυτούς που χρησιμοποίησαν άστοχα και ανούσια τα αποτελέσματα, λαμβάνοντας και επιστημονική θέση μάλιστα για την ασφάλειά τους. Κι άλλοι θα μπορούσαν να το χειριστούν έτσι και να διαφημίσουν 4 ή 5 μικρογραμμάρια μικρότερη ποσότητα (ή και καθόλου), έδειξαν όμως περισσότερη σοβαρότητα.


Μπράβο θα έλεγα στην εταιρία που έκατσε και το έψαξε μόνη της, και το έψαξε ΣΥΝΟΛΙΚΑ στα προιόντα της. Τα υπόλοιπα είναι τζάμπα προσπάθειες εντυπωσιασμού....


Εγώ τώρα θα κάνω μία απλή ερώτηση μιας και δεν το κατέχω το θέμα των ελέγχων... Ποιος μου διασφαλίζει εμένα ότι το δείγμα που θα στείλει η κάθε εταιρία για ανάλυση και έλεγχο είναι από το υγρό που όντως διαθέτει για πώληση???


Υπάρχουν εταιρίες με LOT number σε κάθε υγρό, και άλλες που δεν έχουν κανένα στοιχείο....


Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2014, 07:16 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Referee

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Και επειδή έχει lot ποιός διασφαλίζει ότι έχει τον ίδιο αριθμό παρτίδας αρώματος? ο θεός?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Μάλλον πρέπει να αρχίσουμε την έρευνα, αγαπητοί μου. Δε βλέπω άλλο δρόμο. Εξάλλου δεν έχουν όλες οι εταιρίες πίνακα στο φόρουμ μας. Δε μιλάω μόνο για τις ελληνικές αλλά παγκοσμίως.
Να ρωτήσω κάτι κ. Φαρσλινέ, η ανακοίνωση αυτή είναι επίσης από τη δική σας έρευνα;
http://www.nobacco.gr/component/content/article?id=210

Αποσυνδεδεμένος Referee

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Επίσης γιατρέ μπράβο σε αυτούς που είχαν 4 -5 μg/ml διακετύλιο ή και καθόλου και εγώ μαζί τους ... Αλλά όχι ο 4-5-13 μg/ml να μπαίνει στο ίδιο τσουβάλι με τον 32.000!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Νομίζω μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι από τη στιγμή που δεν ελέγχθηκαν ΟΛΑ τα υγρά. Γιατί αν από μια εταιρία με μια γκάμα π.χ. 50 υγρών ελέγχθηκαν τα 2-3, τότε δεν μπορεί να αποκλειστεί ότι κάποιο από τα υπόλοιπα 47 δεν έχει επίσης 32000 mg διακετύλιο (ή και παραπάνω). Για να μην φαίνεται ότι δημιουργώ εντυπώσεις, δεν λέω ότι έχει βέβαια, αλλά ο ερευνητής σαν επιστήμονας δεν μπορεί να "ξετσουβαλιάσει" κάποιες εταιρίες βασιζόμενος σε ένα μικρό δείγμα. Αυτό θα πρέπει να το κάνουν μόνες τους με τις δικές τους έρευνες σε όλα τα υγρά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4300 353858 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 20:26
από Sergios
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 9925 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 190788 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 565 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 450 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588433 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 796852 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7102 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312287 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6473 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11758 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 12999 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711