vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

95 επισκέπτες, 8 χρήστες
thanos1071, grag, maraki1308, nikpepa, maprix, danys620, Kostik1982, lagoudakis

Ανάλυση-Αξιολόγηση των δυνητικά επιβλαβών συστατικών των υγρών αναπλήρωσης η/τ

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Πάντως εμένα αν και με εντυπωσίασε αρνητικά ο τόσο μεγάλος αριθμός των δειγμάτων που προέκυψαν θετικά, δεν μπορώ να πω ότι εξεπλάγην κιόλας. Τόσα χρόνια κανείς δεν ασχολήθηκε ούτε να εξετάσει τα δείγματα ώστε να εξασφαλίσει ότι δεν υπάρχει διακετύλιο ούτε έψαξε να δει ποια είναι τα όρια ασφαλείας.
Αλλά αυτό νομίζω το ξέρουμε όλοι, αυτή είναι η κατάσταση στον χώρο του ηλ τσιγάρου. Αναγκαστικά έτσι πορευόμαστε. Ελπίζω κάθε μας προσπάθεια και μελέτη να βάζει ένα λιθαράκι ώστε το ηλ τσιγάρο να γίνεται ασφαλέστερο....

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Ακριβώς, flavorslut. Σε έναν μη ιδανικό κόσμο, υπάρχει ΚΑΙ η ασταθής ισορροπία "σεβόμαστε την υγεία του καταναλωτή επειδή φοβόμαστε μην τον χάσουμε αν μας πάρει χαμπάρι ή φοβόμαστε πιθανά πρόστιμα" Τώρα το κατάλαβες αυτό; Κατανοητή η επιθυμία σου να μάθεις, αλλά αναφέρθηκε και πιο πάνω, ότι ο γιατρός άνοιξε ένα μεγάλο μονοπάτι πάνω στο οποίο πατήσαμε ως ατμιστές με ασφάλεια γι΄αυτό που κάνουμε, είτε απέναντι στον εαυτό μας, είτε απέναντι σε τρίτους που πολεμούν το άτμισμα.
Ως σχετικά νέος στο χώρο εδώ και πολλά ποστ επιτίθεσαι με πλάγιο τρόπο στο γιατρό επειδή δε σου "δίνει" τα υγρά και τις εταιρίες.
Κι εγώ θα ήθελα να ξέρω, αλλά σέβομαι τους όποιους λόγους έχει ο γιατρός.


Ερευνες που θα ανακαλύπτουν στραβά θα υπάρχουν. Με αφορμή λοιπον αυτήν που αναφέρεις, ας αναρωτηθούμε αν είναι μόνο κάποιες ουσίες των υγρών επιβλαβείς.
Εδώ και καιρό ψιθυρίζουμε κι αναρωτιόμαστε κατά πόσο τα υψηλά βατ είναι ασφαλή. Και τι κάνουμε στην πράξη; Διαδίδουμε ό ένας στον άλλο το sub-ohm με τις υπερυψηλές προστασίες και αγοράζουμε τις πιο φτηνές μπαταρίες που βρίσκουμε, παρά τις δειλές φωνές που αναρωτιούνται για την γνησιότητα, άρα την ασφάλειά τους. Επιστρέφουμε στα μηχανικά μοντ, που είναι τα μόνα που δέχονται να παίξουν αυτές τις αντιστάσεις ανεβάζοντας βατ ακόμη και άνω των ηλεκτρονικών και ρισκάροντας ενίοτε και την ασφάλειά μας. Παράλληλα, ψάχνουμε για ολοένα περισσότερες γεύσεις, "πιέζοντας" καταναλωτικά τις εταιρίες να ψάχνονται ακόμη περισσότερο για χημικά που να τις αποδίδουν.
Επεσαν οι πωλήσεις υγρών καραμέλας, μπισκότου και μελιού μετά τις πρώτες ανακοινώσεις για διακετύλιο; Περιοριστήκαμε στη σκέτη βάση και κάποια βασικά καπνικά και φρούτα μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο; Οχι. Γι΄αυτά δεν προβληματίζεσαι, παρά μόνο για τις προθέσεις του γιατρού. Ε, σε πρώτη φάση κόψε όλα τα "ύποπτα" αρώματα και βλέπεις μετά.


Eιπα και πριν ότι πολύ θα ήθελα κι εγώ και όλοι μας να ξέρουμε ποια ήταν τα υγρά με τις υψηλές συγκεντρώσεις. Κι όσο θέλω να μάθω, άλλο τόσο φοβάμαι τι ειναι πιθανότερο να συμβεί αν αύριο ο γιατρός βγει και δώσει φόρα παρτίδα υγρά και εταιρίες. Θα αποσύρουν τις γεύσεις, θα αφαιρέσουν το διακετύλιο οι εταιρίες ή θα δαιμονοποιηθεί εφ΄όρου ζωής το άτμισμα και θα φτάσουμε σε διοικητική φρενίτιδα από όλους τους κρατικούς μηχανισμούς (άλλο που δε θέλανε) για να το απαγορεύσουν ή να το υπερφορολογήσουν; Αυτό που λένε βάλαμε τα χεράκια μας και βγάλαμε τα ματάκια μας.
Σε τέτοιες περιπτώσεις, χρειάζεται νηφαλιότητα, ψυχραιμία και προσπάθεια να διασαφηνιστεί και να λυθεί το θέμα μέσα στους κόλπους της ατμιστικής κοινότητας. Τουλάχιστον σε πρώτη φάση. Αυτό που θελουν οι ατμιστές είναι ο έλεγχος ποιότητας, στη διοικητική γλώσσα θα εφαρμοστεί ως regulation,δηλαδή σε περιοριστικούς όρους που σπάνια θα καταλήγουν υπέρ των καταναλωτών. Το πρώτο το θέλουμε, το δεύτερο όχι (θυμηθείτε τα σχέδια νόμου περί βάσεων σε ποσότητα των 10μλ, νικοτίνη σε 4mg, ατμοποιητές στα 2μλ κλπ)



Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Ναι γιατρε,αλλα, και με ολο το σεβασμο,οταν οι αποκλισεις στα ποσοστα σε σχεση με τα ορια ασφαλειας ειναι ας το πουμε ''λογικα'' και οχι χαωδη με 32000/μλ σε αρωμα.Αυτο κατα την γνωμη μου δεν ειναι επιβαρυνση αγνωστου αποτελεσματος αλλα φονος με σκοπο την πωληση.Και απο την αλλη αλλο ειναι να σου πουλα υγρα ο ντοπιος κατασκευαστης που δεν σου ειπε ποτε οτι δεν περιεχει διακετυλη το προιον του και αλλο να σου πουλα ''φαρμακι'' η πολυεθνικη που καμαρωνει οτι το εχει αφαιρεσει και για αυτο την προτιμας και την χρυσοπληρωνεις.Πρεπει να το δεις και απο την σκοπια του αδαη χρηστη που τον πιανει πανικος και δεν ξερει απο που να φυλαχτει και τι να κανει.
Φιλικα

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Δε χρειάζεται να βγάλει ο γιατρός κάτι στη φόρα για να γίνει σάλος , στο φόρουμ σίγουρα θα υπάρχει κάποιος δημοσιογράφος που ασχολείται με αυτά τα θέματα και περιμένει να δει κάτι για να το δημοσιοποιήσει , ανα πάσα στιγμή μπορεί να γίνει και το να τσακωνόμαστε μεταξύ μας δίνει τροφή για όλους αυτούς τους τύπους

Έγινε μία μελέτη και προέκυψε κάτι: ότι κάποια υγρά έχουν δολοφονικά επίπεδα της τάξης του 32000. Και ο μελετητής δεν δίνει στοιχεία να σταματήσει άμεσα η κατανάλωση αυτών των υγρών.


Αυτό είναι όλη η ουσία. Ούτε το αν είμαι εγώ νέος στο φόρουμ , ούτε αν έχω παιδεία , ούτε αν ο γιατρός είναι παλιός , ούτε αν θα πάθει ζημιά το ηλεκτρονικό τσιγάρο από την αποκάλυψη της αλήθειας, ούτε αν θα βγει κερδισμένο από την απόκρυψη στοιχείων. Τώρα όποιος κάθεται και ασχολείται με αυτά δείχνει το δικό του επίπεδο υπευθυνότητας του και το τι πραγματικά τον ενδιαφέρει...

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
...στο φόρουμ σίγουρα θα υπάρχει κάποιος δημοσιογράφος που ασχολείται με αυτά τα θέματα και περιμένει να δει κάτι για να το δημοσιοποιήσει , ανα πάσα στιγμή μπορεί να γίνει...

Βλέπε "Χρήστος Ντουμάνης"...  :))


Στα πιό σοβαρά τώρα, βρήκα έναν πίνακα που έχει αναρτημένο στη σελίδα του το Υπουργείο Εργασίας των ΗΠΑ.
Ίσως είναι χρήσιμος για κάποιους που θα ήθελαν να ξέρουν ποιά αρώματα / γεύσεις ενδεχομένως να περιέχουν diacetyl.
Τον παραθέτω και ο καθένας ας τον αξιοποιήσει όπως νομίζει.

DIACETYL - BASED FLAVORS
The following flavors may contain diacetyl


Dairy Flavorings
Butter
Cheese
Cream Cheese
Cheesecake
Milk
Yogurt
Ice Cream
Egg
Ranch Dressing
Sour Cream
Buttermilk
Mayonnaise
Starter Distillate or Butter Starter Distillate

Hybrid Dairy Flavorings (Contains a substantial dairy content)
Butter Pecan
Strawberry Crème
Vanilla Crème
Other Crème Flavors
Root Beer Float
Chai

Brown Flavorings
Butterscotch
Caramel
Vanilla
Coffee
Tea
Toffee
Chocolate (esp. milk chocolate)
Cocoa
Cocoa Butter
Maple
Brown Sugar
Marshmallow
Peanut Butter
Praline
Hazelnut & other nut flavors

Alcohol Flavorings
Brandy
Rum
Whisky
Pina Colada

Other Flavorings
Nutmeg
Honey
Graham Cracker
Vinegar
Meat flavors (e.g. gravy
Malt
Wine
Beer
Tequila

Fruit Flavorings
Strawberry
Cranberry
Raspberry
Blackberry
Boysenberry
Other berry flavors
Fruit flavors -nearly any kind (e.g., banana, apple, grape, pear)
Cider
Tomato

Πηγή

Φαντάζομαι ότι θα αναρωτιέστε και εσείς όπως κι' εγώ "μα τι άλλο έμεινε"...  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Βαριά καπνικά (όχι με φυλλο καπνού, όχι με επιγεύσεις μελιού κλπ)
και μενθόλες σίγουρα...
Και βέβαια οι σκέτες βάσεις.
Ιδωμεν...

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
με επιγεύσεις μελιού,ποιου  τύπου καπνικά  να ειναι αραγε?

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
MAXX BLEND  ενα που μου ηρθε τωρα

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
εστειλα email στην atmos lab μιας και για μενα ειναι το 90% των υγρων μου.


η απαντηση ειναι ακρως ενδιαφερουσα,εχω ζητηση την αδεια του για να την αναρτησω και στο παρον θεμα (αν και δεν νομιζω να χρειαζεται).

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Λοιπόν, ας πάρουμε όλοι μια ανάσα αφού ψιλοχάθηκε η μπάλα και το νόημα.

...
Απο οτι διαβαζω το Φορουμ στελνει φαξ σε εταιρειες για λογους που εχουν να κανουν π.χ.αλλοιωση γευσης.
...
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να υποδείξεις με λινκ που το διάβασες αυτό, αφού ποτέ το φόρουμ (σαν φόρουμ-επίσημα, όπως καταλαβαίνω ότι το εννοείς) δεν έχει "στείλει φαξ" ή έστω κάτι ανάλογο για την περίπτωση που αναφέρεις.

Απλά αποτελεί βήμα ελεύθερης έκφρασης και πληροφόρησης των ατμιστών.



...
 δεν μαρέσει καθόλου να με χρησιμοποιούν.  >:(
...
Γι να το καταλαβει καποιος πρεπει να εχει παιδεια!
...

Δε χρειάζονται τέτοιες εκφράσεις και υποδείξεις.
Καλό είναι να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί σ'ότι γράφουμε, ιδιαίτερα στα νήματα του πίνακα "Θέματα υγείας - Ιατρικά".
(Ισχύει για όλα τα μέλη)

...
Μέχρι να γίνει η μελέτη πραγματικά νόμιζα ότι υπήρχε ένας άνθρωπος που ξέρει τι κάνει και έχει την θέληση να προστατεύει πρώτα εμάς τους ατμιστές και αυτό ίσως από χαζομάρα κάπως με καθησύχαζε. Επίσης μου άρεσε να ατμίζω γιατί πραγματικά πίστευα ότι κάνω κάτι που δεν με βλάπτει. Μετά από αυτά που γίνανε  και άλλα πολλά που διάβασα έχω πλέον την πεποίθηση ότι κανείς δεν θα βάλει την υγεία του καταναλωτή πάνω από τα συμφέροντά του. Το μόνο που σκέφτομαι πλέον είναι πότε και με πιο τρόπο θα κόψω το η.τ. όσο και αν με στήριξε απίστευτα αυτόν τον καιρό.
Αυτός ο άνθρωπος που αναφέρεις, έχει κάνει μελέτες, παγκοσμίως πρωτοπόρες! Κι αυτό δεν αλλάζει, είτε κάποιος προτιμά το κ.τ, είτε τον ατμό.
Το ότι "ο ατμός δεν βλάπτει", δεν καταλαβαίνω από που απορρέει, έστω ακόμη και πριν την τελευταία μελέτη... Ότι είναι σαφώς καλύτερος σε σχέση με το κ.τ., ναι -και έχει αποδειχθεί κι επισήμως. (άραγε χάρη σε ποιόν;; )

διαβασα καλα για ''αγορα'' με 30 δολ των αποτελεσματων της ερευνας; :wall: :wall: :wall:
Nα φανταστω απο καποιον διεθνη οργανισμο νικοτινης η κατι αναλογο;
Δικαίωμα πρόσβασης στ'αποτελέσματα των μελετών που δημοσιεύει το ηλ. περιοδικό, δίνεται με συνδρομή (δε γνωρίζω αν του συγκεκριμένου είναι στα 30€).
Τουλάχιστον έτσι ισχύει σε όλα τα επιστημονικά περιοδικά.

Στην ουσία του θέματος τώρα:
32.000 μικρογραμμάρια βρέθηκαν σε συμπυκνωμένο άρωμα, όχι σε έτοιμο προς χρήση υγρό.
...

[...]
Το διακετύλιο ήταν μια αθώα ουσία, μέχρι που αποδείχτηκε η ενοχή της γύρω στο 2.000. Σαν αθώα, χρησιμοποιήθηκε και χρησιμοποιείται σαν ενισχυτικό γεύσης (και αρώματος) κυρίως στις μαργαρίνες που χρησιμοποιούνται στα ποπ-κορν, στα φαστ φουντ και φυσικά και στην οικιακή μαγειρική.
Το κακό είναι ότι το πρόβλημα δεν εντοπίστηκε στην βρώση, αλλά στους εργαζόμενους των βιομηχανιών που χρησιμοποιούσαν την ουσία αυτή, διότι, σε μεγάλες συγκεντρώσεις, είναι ικανή να προκαλέσει βλάβη στους πνεύμονες.
Γι αυτό και η περιεκτικότητά της στα φαγητά δεν μας ενδιαφέρει.
[...]
Ας πάρουμε τη χειρότερη περίπτωση:
32.000 μ/ml σε αρώματα diy σημαίνει (με αραίωση 10% παρακαλώ) 3.200 μ/ml σε έτοιμο υγρό.
Με μέση ημερήσια κατανάλωση 4ml κάποιος αναπνέει 12.800μ, ποσότητα που ισοδυναμεί με 45 τσιγάρα περίπου.
Άρα, η διαφορά δεν είναι τραγική, ίσως να είναι και θετική για τους πρώην θεριακλήδες καπνιστές, όπως η αφεντιά μου.
[...]
υπάρχει και μια απλή λύση: αποφυγή των αρωμάτων που περιέχουν διακετύλιο, μέχρι οι εταιρείες να αποσύρουν τα συγκεκριμένα αρώματα ή/και να τα αντικαταστήσουν με πιο αθώα.
Αρκεί, φυσικά, αυτό να γίνει σε διεθνές επίπεδο.

Και μια ερώτηση στο γιατρό: Η ποσότητα του διακετύλιου πηγαίνει όλη στον ατμιστή ή φεύγει και στο περιβάλλον με τον ατμό;
Αν ισχύει το δεύτερο, που είναι και το πιο λογικό, μάλλον πρέπει να αναθεωρήσουμε τις απόψεις μας για ύπαρξη παθητικού ατμίσματος αλλά και τη στάση μας.
Όχι διότι θα υπάρξει αντικειμενικό πρόβλημα με τους γύρω, αλλά θα βρουν αφορμή οι κακές και κιτρινοκαφέ γλώσσες…

Εμείς βρήκαμε ότι για μέση χρήση 3ml ημερησίως, το τελικό υγρό θα πρέπει να έχει λιγότερο από 22 μικρογραμμάρια ανά ml διακετύλιο και 46 μικρογραμμάρια ανά ml acetyl propionyl.

Άρα λοιπόν, ένα έτοιμο υγρό ατμίσματος (είτε εταιρίας συσκευασμένο, είτε δικό μας DIY)  θεωρείται ότι είναι "ασφαλές" σχετικά με την περιεκτικότητά του σε διακετύλιο, όταν δεν ξεπερνά τα παραπάνω όρια;
Αν όχι, τότε ποια όρια θεωρούνται ασφαλή για εισπνοή κι από που έχουν θεσμοθετηθεί;
Εννοώ δλδ ότι, έχει γίνει κάποια μελέτη που να λέει "μέχρι τόσο είναι αποδεκτό, από τόσο και πάνω είναι επικίνδυνο";

Επίσης, αν ένα "κακό" έτοιμο υγρό έχει συγκέντρωση 3.200μg/ml, τότε μιλάμε για υγρό που έχει μεγαλύτερη συγκέντρωση μάζας διακετύλιου, παρά νικοτίνης;

Είναι γεγονός ότι έχει ξεκινήσει μια -ας πούμε- εκστρατεία απ'τις εταιρίες τροφίμων, ώστε να καταργηθεί εντελώς η χρήση του διακετύλιου και στις τροφές;
Αν ναι, τότε πως δικαιολογείται να εξακολουθεί η χρήση του ακόμη κι από εταιρίες υγρών που υποτίθεται ότι φτιάχνουν "αρώματα για τροφές/γλυκά" κτλ. ;

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Έγινε μία μελέτη και προέκυψε κάτι: ότι κάποια υγρά έχουν δολοφονικά επίπεδα της τάξης του 32000. Και ο μελετητής δεν δίνει στοιχεία να σταματήσει άμεσα η κατανάλωση αυτών των υγρών.


Αυτό είναι όλη η ουσία. Ούτε το αν είμαι εγώ νέος στο φόρουμ , ούτε αν έχω παιδεία , ούτε αν ο γιατρός είναι παλιός , ούτε αν θα πάθει ζημιά το ηλεκτρονικό τσιγάρο από την αποκάλυψη της αλήθειας, ούτε αν θα βγει κερδισμένο από την απόκρυψη στοιχείων. Τώρα όποιος κάθεται και ασχολείται με αυτά δείχνει το δικό του επίπεδο υπευθυνότητας του και το τι πραγματικά τον ενδιαφέρει...


Η απαντηση σου ειναι εδω:


Όπως και να έχει η έρευνα θα δημοσιευθεί, και εφόσον δημοσιευθεί θα ειναι διαθέσιμη προς αγορα με γύρω στα $30 δολλάρια απο οτι ειδα, προς οποιον καίγεται τόσο πολύ να δει τις εταιρείες.


Και οσο υπαρχει ελευθερια λογου ο καθενας μπορει να λεει ο,τι θελει ειτε μιλαει σε ενα καταδικο ειτε στον Θεο τον ιδιο. Αρκει να το δικαιολογει και το λεει κοσμια...

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Μήπως θα έπρεπε να διαβάζουμε όλοι με περισσότερη προσοχή τα ποστ, τις τοποθετήσεις και τα νοήματά τους;
Γίναμε όλοι ειδικοί επί του θέματος.
Πόσοι από εμάς ξέραμε προχτές ότι υπάρχει η ένωση διακετύλιο;
Πόσοι ξέραμε ότι ενδέχεται, αν το εισπνεύσουμε σε μεγάλες ποσότητες, να προκαλέσει ζημιά;
Πόσοι ξέρουμε το γιατί προκαλεί ζημιά;
Πόσοι αναρωτηθήκαμε το γιατί υπάρχει σε πολλά από τα  «τα έχουμε και στο σπίτι, αυτά…» που ζητάνε τα παιδιά μας από το σούπερ-μάρκετ;
Ποιος αναρωτήθηκε για τη «γαργαλιστική μυρωδιά» που υπάρχει όχι μόνο στα προϊόντα που έχουν προαναφερθεί αλλά και στα παγωτά;
Ποιος άνοιξε τα ντουλάπια της κουζίνας του και αναρωτήθηκε αν το τάδε «βούτυρο» που χρησιμοποιεί σπίτι του είναι κατά πολύ πιο «δολοφονικό» από τα 32.000 μ…  που βρέθηκαν σε 1 ml αρώματος; (το άρωμα είναι συμπυκνωμένο, θα μικρύνει πολύ η συγκέντρωσή του στα υγρά μας).
Ποιος απάντησε στον (ωσάν δόγμα παρουσιαζόμενο) ισχυρισμό ότι το διακετύλιο δεν προϋπήρχε αλλά είναι προϊόν της αντίδρασης των συστατικών ενός υγρού; (οι οργανικές ενώσεις δεν αντιδρούν έτσι, επειδή τους… άτμισε, χρειάζονται ειδικές συνθήκες θερμοκρασίας και πίεσης, συνθήκες διαφορετικές κατά πολύ από αυτές της διατήρησης τους στα μαγαζιά, έστω κι αν τα βλέπει ο ήλιος ντάλα καλοκαίρι)

Κι εγώ θα ήθελα περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά αφού δεν γίνεται, δεν θα κάνω την καναπεδο-επανάσταση για να αναγκάσω τη δημοσιοποίηση, ιδιαίτερα αν δεν έχω συναίσθηση των συνεπειών.
Εναλλακτικές λύσεις προτάθηκαν παραπάνω.

Είμαι 50 χρονών για να αλλάξουν τα μυαλά μου.
Άλλαξαν πριν 3 χρόνια, όταν δοκίμασα το ΗΤ από περιέργεια και έκτοτε άλλαξε ο τρόπος ζωής μου.
Δεύτερη φορά, πάει πολύ.

Ίσως είναι η πρώτη φορά που εμφανίζομαι επιθετικός στο φόρουμ, όντας 38 μήνες εδώ μέσα.
Όμως, εδώ έχουμε ένα αληθινό πρόβλημα, που αργά ή γρήγορα θα εμφανιζόταν.
Κι αν κάποιος νιώθει ότι έχασε την... τιμή του, πλανάται.
Την έχασε σε εκείνη την πρώτη τζούρα του ΚΤ, δεκαετίες πριν.
Με αφορισμούς δεν ξαναγυρνά...

Εκλιπαρώ για ποστ με επιχειρήματα.
Εδώ δεν είναι ούτε βουλή ούτε γήπεδο, ούτε με ένα ποστ παραπάνω εμφανιζόμαστε ομορφότεροι στον καθρέφτη.

Το διακετύλιο υπάρχει, ίσως κάποιες εταιρείες το έχουν αποσύρει, ίσως όχι, αλλά η υγεία σου είναι στα χέρια σου.
Η λύση είναι απλή…

Όσο για τα 30 δολάρια, έτσι κοστολογούνται τα άρθρα στα επιστημονικά περιοδικά. Τα σκας, αν θες να χρησιμοποιήσεις κάτι σοβαρά...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 14, 2014, 01:53 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Τις ίδιες αντιδράσεις συνάντησα πάντως όταν ξεκινώντας την μελέτη δεν ανέφερα τί ακριβώς θα μελετήσουμε. Τόστε πολλοί ρωτούσαν πως ήταν δυνατόν να κάνουμε crowdfunding και να μην ανακοινώνουμε με λεπτομέρεια τί θα μελετήσουμε.


Φανταστείτε τότε να έλεγα τί θα μελετούσα και γιατί..... Ένας πανικός παντού, πριν ακόμη βγει το παραμικρό αποτέλεσμα. Νομίζω λοιπόν ότι δικαιώθηκα τότε για το πως χειρίστηκα το θέμα, ιδιαίτερα κρίνοντας από τις σημερινές αντιδράσεις.


Έβγαλα το ποστερ που παρουσιάσαμε σε επιστημονικό συνέδριο ΔΗΜΟΣΙΩΣ. Το διάβασε κανείς προσεκτικά; Μήπως είδατε την αναφορά ότι τα επίπεδα DA στα υγρά η.τ. (ως μέσες τιμές) ήταν 100 φορές χαμηλότερα από το κάπνισμα? Κι αυτό σε σύγκριση 3ml ημερήσιας χρήσης με 20 τσιγάρα ημερησίως.
Γιατί λοιπόν αυτός ο πανικός; Γιατί πρέπει να σταυρωθούν οι εταιρίες που επιλέξαμε και να μείνουν στο απυρόβλητο αυτές που δεν επιλέξαμε? Διότι αυτό θα συνέβαινε, θα διόρθωναν το πρόβλημα οι εταιρίες που θα ανακοινώναμε και θα οι υπόλοιποι απλά θα συνέχιζαν να διαβεβαιώνουν ότι τα υγρά τους εν έχουν διακετύλιο. Εμείς δεν θέλουμε να ξέρουν οι εταιρίες ποιες διαλέξαμε, ώστε όλες να αναγκαστούν να αντιμετωπίσουν και να λύσουν το πρόβλημα....


Επίσης, υπάρχει μια παρανόηση: δεν θα δημοσιευτεί λίστα ούτε στο ιατρικό περιοδικό που θα δημοσιευτεί η μελέτη....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4300 353763 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 20:26
από Sergios
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 9875 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 190757 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 553 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 439 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588378 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 796817 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7085 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312254 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6452 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11735 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 12978 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711