vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

97 επισκέπτες, 8 χρήστες
maraki1308, Buliwyf, thanos1071, grag, nikpepa, maprix, danys620, Kostik1982

Ανάλυση-Αξιολόγηση των δυνητικά επιβλαβών συστατικών των υγρών αναπλήρωσης η/τ

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Ρε παιδιά επειδή δεν γνωρίζω και δεν είμαι μέλος σε ξένα μεγάλα φόρουμ έχει αναφερθεί η συγκεκριμένη έρευνα? 

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Οχι μονο υπαρχει, αλλα ξερουν για τα αποτελεσματα τις ερευνας απο αρχες Μαιου, ασχετα που εμεις το μαθαμε τωρα...
Μια ματια ΕΔΩ.


Εγω το μονο που κραταω απο την ερευνα ειναι οτι καποιες εταιριες το χρησιμοποιουν. Το αν ειναι ολες δε θα το μαθουμε ποτε. Το ποιες ειναι δε θα το μαθουμε ποτε.
Η προταση ειναι να ζηταμε περισσοτερες αναλυσεις απο τις εταιριες παρασκευης υγρων...
Και στο μελλον θα γινει κ αλλο crowdfunding για να μαθουμε ακριβως τα ιδια, οτι "κατι δε παει καλα αλλα ο καθενας θα κανει οπως νομιζει".


Τουλαχιστον με τα κτ ξερεις οτι θα αποκτησεις καρκινο καποτε. Αυτη τη στιγμη ουτε αυτο δε ξερουμε!
Oποτε ακομα να καταλαβω το σκοπο της ερευνας...

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
ο  καθενας εχει την γνωμη του για τον γιατρο,εγω ομως μετα τις ερευνες του διαβαζω ,οτι η atmos lab αλλαξε την συσταση του cinnamon cookies ,πολλοι κοψανε να ατμιζουν υγρα που βγαινουν απο αποσταξη καπνου και τωρα βλεπω μια μια τις εταιρειες να αλλαζουν συστασεις για τον διακετυλο.


δεν ξερω για εσας αλλα εγω δεν εχω καταφερει κατι τετοιο.




Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Αν το Διακετυλο παραγεται απο μονο του και σε ποσοτητα πανω απο 22 τοτε μας δουλευουν ολοι.
Θα περιμενω με αγωνια να μας πει ο γιατρος αν αυτο στεκει.
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Θα μπορούσε να δημοσιευτη ενας κατάλογος των εστω  ολίγων αρωμάτων χωρίς ,η , με επιτρεπομενο οριο διακετυλιου ,τα οποία θα μπορούσαμε να χρησιμοποιούμε, μεχρι να βρεθει λυση για τα υπόλοιπα

Αποσυνδεδεμένος Pigeonaras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
 Συγνωμη κιολας, αν καταλαβα καλα, αυτες οι ουσιες περιεχονται μονο στα αρωματα? Αν ναι, δηλαδη η σκετη νικοτινουχα βαση ειναι θεωρητικα εν μερει "ασφαλης"?

Περισσότερο η VG σε σχέση με την PG.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Μα να ατίμζεις συνέχεια σκέτη βαση? εγώ θέλω (εστω και ελάχιστη)γεύση...

Αποσυνδεδεμένος guitars

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η δουλειά θα γίνει νύχτα!
Ήμουν απο αυτούς που πίστευα πως να βγει η λίστα στη φορά δεν θα ωφελούσε όμως...

Εχω κάποιες ερωτήσεις....

Αν πριν συμβάλλει ο καθένας με χρηματα για να γινει η έρευνα είχε ερωτηθεί ο γιατρός αν θα μας έδινε τα αποτελέσματα ποια θες ήταν η απάντηση;

Γιατι να βοηθήσει καποιος οικονομικά σε μια έρευνα για κατι που όπως διάβασα τα αποτελέσματα ήταν σχεδόν αναμενόμενα;

Μας λέει ο γιατρός να απαιτήσουμε αποδείξεις για την αλήθεια των λεγόμενων των εταιρειών ... Γιατι να μη ζητήσουμε και τις αποδέιξεις των αποτελεσμάτων της ´ερευνας;... Κάποιοι έδωσαν και κάποια χρήματα για να γίνει!!

Αν τα παιδιά σου άτμιζαν και έιχες τα αποτελ´εσματα που ´εχεις δεν θα τα χρησιμοποιουσες προς όφελός τους; Θα τους έλεγες να ζητήσουν από τις εταιρείες να κάνουν αναλύσεις των οποίων τα αποτελέσεματα ήδη έχεις και κάποιοι σε βοήθησαν οικονομικά να αποκτήσεις;

Εσύ γιατρέ τι ατμίζεις;

Το αν ήξερΑν ή όχι οι εταιρείες τι πουλούσαν με αφήνει αδιάφορο τι στιγμή που μετα την ´ερευνα αντί να τους δοθούν τα αποτελέσματα όπως και σε εμάς τους δόθηκε πολύ κομψά η πληροφορία ότι Η ΛΥΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΗ...

Ρωτάω λοιπόν γιατρέ... Αν εγώ θέλω να αναλύσω αυτό που ατμίζω και μόνο, πόσο θα μου κοστίσει και σε ποιον πρεπει να απευθυνθώ;

Ευχαριστω


Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Παιδια ο άνθρωπος έχει πει 10 φορές ξεκάθαρα ποιο είναι το αποτέλεσμα τις έρευνας του. Δεν δίνει τις εταιρείες γιατί ξέρει πως θα χρησιμοποιηθούν με λάθος τρόπο.

Όπως και να έχει η έρευνα θα δημοσιευθεί, και εφόσον δημοσιευθεί θα ειναι διαθέσιμη προς αγορα με γύρω στα $30 δολλάρια απο οτι ειδα, προς οποιον καίγεται τόσο πολύ να δει τις εταιρείες.

Αποσυνδεδεμένος guitars

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η δουλειά θα γίνει νύχτα!
Δεν καίγομαι καθόλου να δω τις εταιρείες... Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότερες κάπου υπερβάινουν τα επιτρεπτά όρια

Απλά έγινε μία έρευνα την οποία κάποιοι εν´ισχυσαν οικονομικά και φυσικά οικειοθελώς, γιατι να ξανά πληρώσουν όπως λες ( δεν το ήξερα) για να την πάρουν στα χέρια τους;

Γιατί να γλιτώσουν απλό επιβλαβές ατμισμα έστω και 30 ημερών μόνο όσοι γνωρίζουν τα αποτελέσματα;

Δεν πιστεύω αν είχες τα σποτελεσματα φιλε μου και ας μην τα έβγαζες να άφηνες τα παιδιά σου ή τους κοντινούς σου ανθρώπους να αρμόζουν δηλητήριο

Οι υπόλοιποι δεν το αξίζουν; Οκ

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama

όχι Γιατρέ επιβεβαιώνει ότι όλες οι μεγάλες εταιρίες , μέσα σε αυτές και η Atmos , ξέραν πολύ καλά για το διακετύλιο και εσύ επιμένεις να τις δικαιολογείς. Όμοιο κείμενο έχουν σχεδόν όλες οι εταιρίες.  Ότι δώσανε υγρά για ανάλυση που δεν ήταν ολόφρεσκα  και είδαν ότι το διακετύλιο παράγεται από μόνο του με τον καιρό από κάποια άλλα συστατικά των αρωμάτων. Γιατί επιμένεις ότι δεν ξέραν ?... Γιατί επιμένεις να τις δικαιολογείς ότι δήθεν είχαν λάθος πληροφορίες? Δίνανε υγρά ημέρας , πέρνανε το χαρτί και ξέρανε πολύ καλά ότι μετά από κάποιες μέρες παράγεται διακετύλιο. Εκτός της Ατμος ορίστε και μια ανακοίνωση  που λέει τα ίδια ακριβώς συμπεράσματα και η ΤΡΑ το 2010! http://shop.perfumersapprentice.com/flavorsworkshop/custard.html .
Τώρα αν δεν θες να έρθεις σε ρήξη με τους ενδεχόμενους πελάτες σου, δικαίωμά σου. Μην δώσεις την λίστα και άσε μας να παίζουμε ρώσικη ρουλέτα και άσε μας να βασιζόμαστε στο φιλότιμό τους. Αλλά μην νομίζεις ότι τρώμε κουτόχορτο. Κάθε δύο ποστ γράφεις ότι πρέπει οι εταιρίες να πληρώσουν ανθρώπους σαν και εσένα και ότι υπάρχει λύση φτηνή που θα λύσει το πρόβλημα και που θα ωφελήσει τις εταιρίες. Μαγκιά σου που είσαι κορυφή στον χώρο αλλά δεν μαρέσει καθόλου να με χρησιμοποιούν.  >:(
Γίνεσαι επιθετικός χωρίς λογική.
Φυσικά η Atmos ξέρει για το διακετύλιο -και για άλλες ουσίες. Την έχει φτιάξει χημικός και συζητάει δημόσια γι αυτές τις ουσίες από το 2011 τουλάχιστον! Συχνά λέγοντας τι κάνει για να τις αποφύγει.
Πχ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,16125.msg742469.html#msg742469

Προφανώς ξέρει και η TPA και η FA. Είναι από τις ελάχιστες εξαιρέσεις που ασχολούνται και ενημερώνουν για το θέμα.
Επειδή αυτές ξέρεις ως εταιρίες, αυθαίρετα τις θεωρείς υπεύθυνες για τον νέο κίνδυνο που άκουσες. Δεν ξέρεις καν ποιά από αυτές είναι μεγάλη και πια μικρή, ούτε ποιας τα υγρά συμπεριλήφθηκαν στην έρευνα.
Κάθε μέρα ανοίγουν καινούριες εταιρίες υγρών. Δεν είμαι υπερβολικός: κάθε μέρα! Πολλές από αυτές ξεκινούν με απίστευτα ερασιτεχνική μορφή. Ναι, πολλοί δεν έχουν ιδέα τι κάνουν. Άλλοι υποψιάζονται αλλά βαριούνται. Κάποιοι μπορεί να ξέρουν αλλά να μην ενδιαφέρονται. Άλλοι ενδιαφέρονται αλλά όσο δεν έχουν μαζέψει χαρτί το αναβάλλουν για κάποτε.
Δεν "επιμένει" κανείς οτι δεν ξέρει καμιά εταιρία (ούτε καν γνωρίζει κανείς πόσες υπάρχουν). Αλλά δεν βάζουμε στο ίδιο σακί 1000 παρασκευαστές τυχαία, από τσαντίλα και υστερία.

Οι εταιρίες δεν πρέπει να πληρώσουν ανθρώπους σαν τον Φαρσαλινό. Δεν έχουν ανάγκη καρδιολόγους: Χημικούς πρέπει να πληρώσουν και εργαστήρια. Και νομίζω πως αν ένας από τους 2-3 επιφανείς επιστήμονες στον χώρο του ΗΤ αποφασίσει να γίνει υπάλληλος δεν θα είναι για να τσεκάρει ζουμιά για παρασκευαστές, θα πήγαινε κατευθείαν σύμβουλος στην JB Reynolds.

[Αν θυμάμαι καλά οι προσωπικές κατηγορίες έναντι μελών του φόρουμ και η δυσφήμιση εξακολουθούν να απαγορεύονται...]

Συγνωμη κιολας, αν καταλαβα καλα, αυτες οι ουσιες περιεχονται μονο στα αρωματα? Αν ναι, δηλαδη η σκετη νικοτινουχα βαση ειναι θεωρητικα εν μερει "ασφαλης"?
Οι συγκεκριμένες ουσίες περιέχονται σε κάποια συγκεκριμένα αρώματα. Η βάση δεν τις περιέχει. Αν ρωτάς κατά πόσο είναι απόλυτα και πλήρως "ασφαλής" η βάση (από τα πάντα), νομίζω πως θα γνωρίζουμε με σιγουριά σε καμιά 20αριά χρόνια.

Αν πριν συμβάλλει ο καθένας με χρηματα για να γινει η έρευνα είχε ερωτηθεί ο γιατρός αν θα μας έδινε τα αποτελέσματα ποια θες ήταν η απάντηση;
Γιατι να βοηθήσει καποιος οικονομικά σε μια έρευνα για κατι που όπως διάβασα τα αποτελέσματα ήταν σχεδόν αναμενόμενα;
Μας λέει ο γιατρός να απαιτήσουμε αποδείξεις για την αλήθεια των λεγόμενων των εταιρειών ... Γιατι να μη ζητήσουμε και τις αποδέιξεις των αποτελεσμάτων της ´ερευνας;... Κάποιοι έδωσαν και κάποια χρήματα για να γίνει!!
1. Δεν συνέβαλλε ο καθένας με χρήματα, μην τρελαθούμε! Το έκανε ένα ελάχιστο ποσοστό των ατμιστών από όλο τον κόσμο. Ο ίδιος ο γιατρός είχε σαφώς δηλώσει πως σκοπός ήταν να συνεισφέρουν οι εταιρίες, δεν περίμενε από τους ατμιστές. Κάποιες εταιρίες το έκαναν.
2. Τα "αναμενόμενα" στο μυαλό μας παραμένουν εικασίες αν δεν τις αποδείξει μια έρευνα. Γι αυτό γίνονται οι έρευνες. Αν δεν έχεις μια θεωρία ή υποψία τότε τι θα ψάξεις;
3. Όσοι χρηματοδοτήσαμε την έρευνα, χρηματοδοτήσαμε αυτό:
Παράθεση
Scientific research for the detection of potentially harmful ingredients in e-cigarette liquids. Examining the extent of the problem and providing the solution
Αυτό ακριβώς και έγινε. Δεν μας έταξε κανείς λίστες υπευθύνων, νομικές κινήσεις, τσαμπουκάδες, παρασκήνια και "εκδίκηση". Μας έταξε εντοπισμό ουσιών, υπολογισμό μεγέθους προβλήματος και προτάσεις για λύση.
4. Τις αποδείξεις των αποτελεσμάτων μιας επιστημονικής έρευνας τις κρίνει η επιστημονική κοινότητα με αυστηρά κριτήρια (αλλιώς καταστρέφονται καριέρες), όχι ο κάθε ενδιαφερόμενος από το κοινό.
5. Δεν μπήκε κανείς στη δούλεψή μας. Όσοι συμμετείχαμε δεχτήκαμε να συνεισφέρουμε για να ολοκληρωθεί η έρευνα. Δεν προσλάβαμε τζαμά, ούτε υδραυλικό να του κάνουμε υποδείξεις και να έχουμε απαιτήσεις. Η εμπιστοσύνη σε αυτόν που θα την κάνει είναι απαραίτητη προΥπόθεση. Αν κάποιος νόμιζε πως προσλάμβανε υπάλληλο, κακώς έδωσε λεφτά σε κάτι που δεν καταλάβαινε.
6. Έχω την υποψία πως όσοι θέτουν το οικονομικό ως θέμα (!) δεν έδωσαν φράγκο, ούτε μπήκαν στον κόπο να δουν τι έγινε.

Αποσυνδεδεμένος guitars

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η δουλειά θα γίνει νύχτα!
Απλά επειδή ειναι λογικό να μην μπορούμε όλοι με τη μια να το γυρίσουμε σε σκέτη vg έτσι ώστε να αναγκαστούν να αναλύσουν και να διορθώσουν τα προϊόντα τους, ρωτάω και πάλι:Που πρεπει να απευθυνθώ και πόσο ειναι περίπου το κόστος για να αναλύσω τα ένα ή δυο προϊόντα που ατμίζω;






Σόρυ τώρα είδα το μηνυμα σου και είχα ήδη απαντήσει...

Δεν υπό ποίησης ότι προσλάβατε το γιατρό να σας κάνει δουλειά

Απλά ότι και με τη συνεισφορά όσων συμμετείχαν έχουμε κάποια αποτελέσματα τα οποία ειναι λογικό για αυτόν που τα ξέρει παρω σε ενα δυο ή τρία άτομα να πει τι να αποφεύγουν απο συγκεκριμένα αρώματα...

Κατανοώ τις απαντήσεις σου και κάπου εκεί θα βρίσκονται και οι απαντήσεις του γιατρού....

Για πολλα τα παραπάνω λοιπόν τελείωσα τα μηνύματα μου με την ερώτηση για το πως θα κάνω έλεγχο στα ενα δύο δικαμου υγρά και πόσο θα κοστίσει

Έτσι θα είμαι σίγουρος τι ατμίζω μέχρι νς μπορώ να εμπιστευτώ πια και τις δυο μεριές: εταιρείες-γιατρους

συγχώνευση συνεχόμενων ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 13, 2014, 18:17 από petra »

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Πράγματι η Fa έχει αφαιρέσει το διακετύλιο απο τα σχετικά προιοντα? Γιατί αν είναι ετσι , αποτελεί μια λύση

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό που ξέρω και είναι σίγουρα θετικό, έστω και χωρίς τα αποτελέσματα της crowdfunding έρευνας, είναι οι τριβές που δημιουργήθηκαν στην κοινότητα.
Οι οποίες τριβές, από ότι φαίνεται οδηγούν κάποιους στο να κόψουν εντελώς τα αρώματα και τα έτοιμα υγρά αναπλήρωσης.
Και άλλους στο να κόψουν τις αμέσως επικίνδυνες επιλογές υγρών, ή έστω να τα περιορίσουν.


Γιατί όχι, είναι και αυτό ένα βήμα στο να απεξαρτηθούμε, έστω και μερικώς ..



Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
διαβασα καλα για ''αγορα'' με 30 δολ των αποτελεσματων της ερευνας; :wall: :wall: :wall:
Nα φανταστω απο καποιον διεθνη οργανισμο νικοτινης η κατι αναλογο;



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4300 353765 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 20:26
από Sergios
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 9875 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 190757 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 555 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 441 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588378 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 796817 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7085 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312254 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6452 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11735 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 12978 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711