vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

248 επισκέπτες, 4 χρήστες
maraki1308, grag, Mulder, camber

Ανάλυση-Αξιολόγηση των δυνητικά επιβλαβών συστατικών των υγρών αναπλήρωσης η/τ

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Κατανοητή η αγωνία όλων, αλλά επιθετικά σχόλια και υπονοούμενα εναντίον του επιστήμονα που έκανε την έρευνα και συμμετέχει στο διάλογο ξεφεύγουν από το κλίμα του φόρουμ.

Επεξηγήσεις για τα αποτελέσματα της έρευνας και το χειρισμό αυτών δόθηκαν από τον γιατρό.

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να συμφωνεί ή να διαφωνεί είτε με τα αποτελέσματα, είτε με το χειρισμό αυτών, όχι όμως να δημοσιεύει πιθανά σενάρια για τις προθέσεις των ερευνητών ή συγκαλυμμένες κατηγορίες. 




Αποσυνδεδεμένος SAn

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ έχω μια απορία.. πως μπορεί ένας γιατρός που έχει μια λίστα από υγρά που ξέρει πως είναι επικίνδυνα για την υγεία, να τα συγκαλύπτει, ενώ μπορεί να προφυλάξει?
Με ποια ηθική?
Γιατί εδώ έχουμε μια λογική του μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, όταν δεν περιέχουν όλα τα υγρά που μέτρησε ποσότητα επικίνδυνης ουσίας άνω των ορίων.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Αφου μας είπε οτι ολα τα δείγματα είχαν διακετυλιο περισσότερο (πολύ περισσοτερο) του επιτρεπομένου ορίου.
Εξ άλλου αυτή η επιστημονικη έρευνα παρουσιατηκε επίσημα σε ιατρικο συνέδριο!
Δεν υπάρχει κανενα περιθωριο για αμφισβητησεις.
Το θέμα είναι πως αφαιρειται το διακετυλιο απο τα παρασκευαζόμενα σκευάσματα!

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
SAn δεν βλεπω να ειναι συγκάλυψη αυτό! Το ορθο, και λογικο και μη εφαρμόσιμο θα ήταν να ελέγξει ΟΛΑ τα υγρά της αγοράς, και τότε και ο ιδιος υποθέτω θα μπορουσε χωρις τύψεις, να δημοσιοποιήσει τα αποτελέσματα. Δεν θα μπορουσε να θεωρηθει οτι τα πηρε απο τη μια εταιρια για να καταστρέψει μια αλλη. Ως εχει ομως αυτό ακριβως θα γίνει. Μπορουμε λοιπον εμεις οι ατμιστες να χρηματοδοτήσουμε μια ερευνα τέτοιου τύπου? Παγκόσμια? Μιας και η αγορά ΚΑΙ στα υγρά παγκόσμια είναι? Είναι εφικτό αραγε? Αλλα μεχρι τότε μην λεμε μεγάλες κουβέντες οταν οι συνέπειες μιας τέτοιας πράξης ειναι τόσο εμφανεις.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Πράγματι η Fa έχει αφαιρέσει το διακετύλιο απο τα σχετικά προιοντα? Γιατί αν είναι ετσι , αποτελεί μια λύση
Πραγματικά δεν έχω ιδέα.
Θυμάμαι πως το αναγνώρισε το θέμα χρόνια τώρα και δήλωνε πως στα ατμιστικά έλεγχε τις ουσίες και το αφαιρούσε από την γκάμα της.
Σε κάποια λίγα συγκεκριμένα αρώματα όπου δεν ήταν δυνατόν να λείπουν ανέγραφε σαφώς το ότι είχαν διακετύλιο για να ξέρει ο αγοραστής.
Δυστυχώς δεν κράτησα το κείμενο αλλά βρισκόταν εδώ:
http://flavourartexpress.biz/index.php?dispatch=pages.view&page_id=260

Κάτω δεξιά που λέει "What is diacetyl?". Τώρα το λινκ είναι νεκρό.
Δεν θυμάμαι ποια ήταν τα αρώματα και δεν έχω χρόνον α τα ελέγξω ένα-ένα να δω αν κάποιο έχει ακόμα προειδοποίηση.
Είναι δική μου εικασία (ή ελπίδα) πως εφόσον δεν συγκάλυψαν από την αρχή το θέμα ίσως κατάφεραν να το εξαλείψουν και γι αυτό δεν αναφέρεται πια.

Αποσυνδεδεμένος guitars

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η δουλειά θα γίνει νύχτα!
ως προς την παρατήρηση των συντονιστών του νήματος και πάντα όσων αφορούν σε αυτά που εγώ έγραψα:


ήμουν από τους πρώτους που συμφώνησα στο ότι η δημοσιοποίηση της λίστας δεν θα έφερνε κανένα αποτέλεσμα και αυτό μπορεί να φανεί σε αρκετά από τα ποστ μου


όταν όμως άρχισα να διαβάζω κάποια πράγματα του στυλ πρέπει να κάνετε κάτι…εσείς οι ατμιστές…υπάρχει λύση λύση και είναι φθηνή…τζάμπα έλεγχος δε γίνεται…αν τους πιέσετε εσείς οι ατμιστές…κτλ ένιωσα ότι ο γιατρός μας ήταν σαν να διαχωρίζει τη θέση του από την ατμιστική κοινότητα μη χρησιμοποιώντας ουτε μία φορά πρώτο πληθυντικό δηλαδή εμείς…


τον ευχαριστώ με όση ειλικρίνεια έχω μέσα μου για όσα πρόσφερε ή έχει σκοπό να προσφέρει απλά στα αυτιά τα δικά μου και από ότι διαβάζω και άλλων, ο τρόπος που τα διατύπωσε θα μπορούσε να θεωρηθεί και ως έμμεση διαφήμιση μιας φθηνής λύσης για να είναι και οι εταιρείες καλά και εμείς πιο υγιείς…προς θεου δεν τον κατηγορώ ότι έκανε κάτι τέτοιο


αυτό λοιπόν με έκανε να πω και να ρωτήσω: ποιος θα μπορούσε να έχει τέτοια αποτελέσματα (εννοώ ποιό αρωμα και πόσο…) και να μην προσπαθήσει να προφυλάξει τους δικούς του έστω κοντυνούς ανθρωπους και αναρωτήθηκα αν τα δικά μας παιδιά δεν αξίζουν αυτής της γνώσης και συνεπώς προφύλαξης


είμαι νέος στο φόρουμ και αυτός είναι ο λόγος που δεν πρόσφερα κι εγώ κάτι στην έρευνα αυτη(!)


απλά νόμιζα ότι και ο γιατρός μας ήταν ατμιστής και σκεφτόταν με το εμείς όταν πρότεινε λύσεις…


ακόμη κι έτσι η προσφορά του μεγάλη και αξιόλογη όμως για μένα πανω από όλα ειμαστε ανθρωποι και μετά ερευνητές μαθηματικοί, γιατροί κτλ


συγνώμη σε όσους δημιούργησα αρνητικά συναισθήματα

Αποσυνδεδεμένος SAn

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
SAn δεν βλεπω να ειναι συγκάλυψη αυτό! Το ορθο, και λογικο και μη εφαρμόσιμο θα ήταν να ελέγξει ΟΛΑ τα υγρά της αγοράς, και τότε και ο ιδιος υποθέτω θα μπορουσε χωρις τύψεις, να δημοσιοποιήσει τα αποτελέσματα. Δεν θα μπορουσε να θεωρηθει οτι τα πηρε απο τη μια εταιρια για να καταστρέψει μια αλλη. Ως εχει ομως αυτό ακριβως θα γίνει. Μπορουμε λοιπον εμεις οι ατμιστες να χρηματοδοτήσουμε μια ερευνα τέτοιου τύπου? Παγκόσμια? Μιας και η αγορά ΚΑΙ στα υγρά παγκόσμια είναι? Είναι εφικτό αραγε? Αλλα μεχρι τότε μην λεμε μεγάλες κουβέντες οταν οι συνέπειες μιας τέτοιας πράξης ειναι τόσο εμφανεις.

είναι σαν να λες πως βρέθηκε το τάδε προϊόν της τάδε κατηγορίας με επικίνδυνη ουσία αλλά δεν το λέμε γιατί θα καταστραφεί η εταιρία.. Ας ελένξουμε και ΟΛΕΣ τις άλλες πρώτα και βλέπουμε..

Αποσυνδεδεμένος Referee

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Ψάχνωντας στο site ths FA βρήκα πληροφορίες για το diacetyl και αναγράφουν ξεκάθαρα οτι απο το Νοέμβριο του 2010 το έχουν αφαιρέσει.
http://flavourartexpress.biz/index.php?dispatch=pages.view&page_id=19
Παράθεση
For this reason we have carried out massive removal of diacetyl from our flavor collection since November 2010 and product still containing it are clearly identified.
Το ίδιο αναγράφει και ο Έλληνας αντιπρόσωπος στις πληροφορίες όπου υπάρχει άρθρο για το διακετύλιο το οποίο αποκαλούν φυσικό υποπροιόν ζύμωσης.
http://www.smokeeverywhere.gr/GR/index.php?option=com_content&view=article&id=32&Itemid=87
Επίσης στο ίδιο site υπάρχει άρθρο σχετικά με τις γεύσεις και γίνεται ιδιαίτερη αναφορά στη καραμέλα.
http://www.smokeeverywhere.gr/GR/index.php?option=com_content&view=article&id=31&Itemid=86
Παράθεση
Στο παρελθόν όταν κάναμε ανάμιξη γεύσεων είχαμε χρησιμοποιήσει πολύ μικρές ποσότητες συστατικών με διακετύλιο με γεύση καραμέλα που χρησιμοποιούταν διεθνώς. Τώρα πια οι γεύσεις που χρησιμοποιούμε στην HEAVEN FLAVOURS το διακετύλιο είναι σχεδόν ανύπαρκτο.
Στην ουσία παραδέχονται απο το 2010 ότι αν βρεθεί διακετύλιο στη καραμέλα θα είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα ... σχεδόν ανύπαρκτα.

Προσωπικά έχω δεί τρομερή βελτίωση στον εαυτό μου ατμίζωντας 2 χρόνια είτε υπάρχει διακετύλιο είτε μικρή τοξικότητα ... αθλούμαι χωρίς να λαχανιάζω... οταν με το Marlboraki μου έβγαινε η γλώσσα έξω και ρούφαγα και κάτι χιλιάδες βλαβερές ουσίες.
Προτιμώ να έχω πιπίλα το επτάφυλλο της FA και κανα βραδάκι να γκουρμεδιάζω με το cigarillos της El Toro ... παρά να γυρίσω στο Marlboraki!!!
Συγχαρητήρια στο γιατρό για τις έρευνες του που οι περισσότερες δείχνουν οτι το η.τ. είναι λιγότερο βλαβερό απο το κανονικό τσιγάρο ... από τη μία μας ανοίγει τα μάτια και από την άλλη το κατηγορούμε πως δεν λέει ονόματα???
Κανείς δεν θέλει να πάθει ζημιά μια εταιρεία η.τ. είτε λέγεται FA ATMOSLAB NOBACCO HALO EL TORO κτλ ... μπορεί κάλλιστα ο γιατρός να κάνει συστάσεις στις εταιρείες που τα αποτελέσματα τους είναι χειρότερα απο αυτά του κανονικού τσιγάρου ώστε να βελτιωθούν αν και εφόσον το επιθυμούν οι ίδιες καθώς δεν τους αναγκάζει κανένας νόμος και κανένας περιορισμός.
Να βγεί επιτέλους νομοθεσία και περιορισμοί στο η.τ. και να γίνονται ελένχοι ώστε να μην χρειάζεται ο Φαρσαλινός να κάνει τον αστυνόμο Σαίνη.


Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Με πρόλαβε ο διαιτητής από πάνω... :)

Παρά το χιουμοριστικό ύφος της ανάρτησης, το... ρεπορτάζ του "Χρήστου Ντουμάνη" ήταν πραγματικό απόσπασμα από το site του αντιπροσώπου της FΑ.

Ξεχωρίζω μόνο ένα κομμάτι το οποίο και παραθέτω:


"Έχουμε συνειδητοποιήσει ότι για τους χρήστες του ηλεκτρονικού τσιγάρου οι γεύσεις δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται με τον ίδιο τρόπο, για την κατάποση και το άτμισμα, εφόσον το διακετύλιο αποτελεί ακόμα αντικείμενο μελέτης. Για αυτό ακριβώς τον λόγο έχουμε αφαιρέσει οριστικά το διακετύλιο από τις γεύσεις μας, ήδη από τον Νοέμβριο του 2010 και ορισμένα προιόντα μας τα οποία ακόμα περιέχουν την ουσία αυτή είναι πιστοποιημένα.

Αποποίηση ευθυνών: Παράγουμε και πουλάμε FOOD FLAVORS σύμφωνα με την Ιταλική και Ευρωπαική Νομοθεσία και τις συστάσεις της EFSA.Είναι ασφαλή προς κατανάλωση καθώς εισέρχονται στον οργανισμό μέσα από το πεπτικό σύστημα και όχι από τους πνεύμονες.

Η πέψη περιλαμβάνει την κατανομή των οξέων, επίθεση ενζύμων, επεξεργασία νεφρού και συκωτιού. Η άτμιση μέσω των πνευμόνων πηγαίνει στο αίμα. Παρόλο που στην περίπτωση του ατμού δεν γίνεται καύση όπως στο τσιγάρο, η εισπνοή του ατμού μέσω του ηλεκτρονικού τσιγάρου μπορεί να συγκριθεί με την εισπνοή φυσικών οσμών σε έναν ανοικτό χώρο, δεν μπορεί όμως να είναι απολύτως ασφαλής η εισπνοή με γεύσεις που έχουν εμπλουτιστεί από τροφές.Η εταιρία FLAVOURART δεν φέρει καμία ευθύνη για βλάβες που μπορεί να προκληθούν με την χρήση γεύσεων από τροφές από το ηλεκτρονικό τσιγάρο
."


Απορία 1η: "έχουμε αφαιρέσει οριστικά το διακετύλιο από τις γεύσεις μας ... #... και ορισμένα προιόντα μας τα οποία ακόμα περιέχουν την ουσία αυτή είναι πιστοποιημένα."
Τι καταλαβαίνετε εσείς; Τα αφαίρεσαν οριστικά ή όχι;

Απορία 2η: Η αποποίηση ευθυνών είναι αναρτημένη στο site της σελίδας που προωθεί υγρά για άτμισμα, όχι για τροφές. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η εταιρεία λέει ότι εμείς φτιάχνουμε και βάζουμε στα μπουκαλάκια μας υγρά που προορίζονται για τροφές. Αν εσείς αυτά τα υγρά τα ατμίζετε, δικό σας πρόβλημα και δεν φταίμε εμείς.

Εύχομαι να κάνω λάθος και να με διορθώσετε...

Αποσυνδεδεμένος guitars

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η δουλειά θα γίνει νύχτα!
εγώ καταλαβαίνω ότι έτσι είναι πλήρως κατοχυρωμένοι νομικά, αυτοί βρήκαν τη λύση τους, εμείς πρέπει τωρα να βρούμε τη δική μας


τα έχουμε αφαιρέσει αλλα και να βρείτε κάποια που περιέχουν δ… ειναι πιστοποιημένα…δηλαδή? κατάλληλα για βρώση και όχι για άτμισμα!!!


 :thumpup: :thumpup: :thumpup:



« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 13, 2014, 21:46 από guitars »

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Κάποτε περνάμε τα πακέτα που γράφανε επάνω ένα σωρό προειδοποιήσεις , το κάπνισμα σκοτώνει εσάς και τους γύρω σας , το κάπνισμα βλάπτει το σπέρμα , το κάπνισμα βλάπτει τη τυφλαμάρα μας ,και τώρα τη ? μας ενοχλεί μια ουσία που βρέθηκε στα υγρά και κάνουμε λες και μέχρι τώρα είχαμε τα πνευμόνια μας πεντακάθαρα ? ασχολήθηκε ποτέ κανείς να πάρει κάποιο χαρτί για τα τσιγάρα που κάπνιζε 20 χρόνια και ήξερε με απόλυτη βεβαιότητα πως οδηγείτε στο θάνατο ?
Και εγώ θα ήθελα να γνώριζα αυτή τη λίστα και το έχω πει και παραπάνω αλλά μη τρελαθούμε κιόλας , δεν ήμασταν μέχρι τώρα τα καθαρά παιδιά και τώρα θορυβηθήκαμε .. εκτός αν οι περισσότεροι μπήκαμε στο κόσμο του ηλεκτρονικού τσιγάρου με τη βεβαιότητα ότι ατμιζουμε αέρα του βουνού, τότε αλλάζει..

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας

όχι Γιατρέ επιβεβαιώνει ότι όλες οι μεγάλες εταιρίες , μέσα σε αυτές και η Atmos , ξέραν πολύ καλά για το διακετύλιο και εσύ επιμένεις να τις δικαιολογείς. Όμοιο κείμενο έχουν σχεδόν όλες οι εταιρίες.  Ότι δώσανε υγρά για ανάλυση που δεν ήταν ολόφρεσκα  και είδαν ότι το διακετύλιο παράγεται από μόνο του με τον καιρό από κάποια άλλα συστατικά των αρωμάτων. Γιατί επιμένεις ότι δεν ξέραν ?... Γιατί επιμένεις να τις δικαιολογείς ότι δήθεν είχαν λάθος πληροφορίες? Δίνανε υγρά ημέρας , πέρνανε το χαρτί και ξέρανε πολύ καλά ότι μετά από κάποιες μέρες παράγεται διακετύλιο. Εκτός της Ατμος ορίστε και μια ανακοίνωση  που λέει τα ίδια ακριβώς συμπεράσματα και η ΤΡΑ το 2010! http://shop.perfumersapprentice.com/flavorsworkshop/custard.html .
Τώρα αν δεν θες να έρθεις σε ρήξη με τους ενδεχόμενους πελάτες σου, δικαίωμά σου. Μην δώσεις την λίστα και άσε μας να παίζουμε ρώσικη ρουλέτα και άσε μας να βασιζόμαστε στο φιλότιμό τους. Αλλά μην νομίζεις ότι τρώμε κουτόχορτο. Κάθε δύο ποστ γράφεις ότι πρέπει οι εταιρίες να πληρώσουν ανθρώπους σαν και εσένα και ότι υπάρχει λύση φτηνή που θα λύσει το πρόβλημα και που θα ωφελήσει τις εταιρίες. Μαγκιά σου που είσαι κορυφή στον χώρο αλλά δεν μαρέσει καθόλου να με χρησιμοποιούν.  >:(






Λάθος κατάλαβες. Είπα ότι δεν το έκαναν σκόπιμα. Αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία, διότι ο ερασιτεχνισμός δεν επιτρέπεται. Δεν μπορεί μια εταιρία να ακούει την τηλεφωνική απάντηση ενός προμηθευτή και να μένει σε αυτή χωρίς να ζητάει στοιχεία και επίσημους ελέγχους. Σε αυτό ήμουν και είμαι ξεκάθαρος...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 13, 2014, 23:04 από kfarsal »

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Να βγεί επιτέλους νομοθεσία και περιορισμοί στο η.τ. και να γίνονται ελένχοι



  Βλέπω ότι μας έρχεται γλυκά - γλυκά, αφού το επιζητούμε κιόλας! 

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Ο γιατρος εχει αρκετες περγαμινες να επιδειξει και το εχει κανει πολλες φορες στις σελιδες του φορουμ που μας φυλοξενει.
Θα επιθυμουσα οι νεοι του φορουμ, να τις δουν πριν αρχισουν τις αμφισβητισεις, να διαβασουν τον πινακα με τα ιατρικα θεματα, μπας και καταλαβουν με ποιο ατομο εχουν να κανουν.
Δεν υπερασπιζομαι τον γιατρο, δεν το χρειαζεται αλλωστε, απλα θα πρεπει να ξερεις με ποιον συζητας πριν κανεις την επιθεση.






Λάθος κατάλαβες. Είπα ότι εν το έκαναν σκόπιμα. Αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία, διότι ο ερασιτεχνισμός δεν επιτρέπεται. Δεν μπορεί μια εταιρία να ακούει την τηλεφωνική απάντηση ενός προμηθευτή και να μένει σε αυτή χωρίς να ζητάει στοιχεία και επίσημους ελέγχους. Σε αυτό ήμουν και είμαι ξεκάθαρος...


Καλά δεν ξαναπαντάω γιατί κουράστηκα. οκ δεν το κάνανε σκόπιμα και δεν ξέρανε , τώρα το μάθανε και δεν είναι γραμμένο στα σαιτ μεγάλων εταιριών από το 2010 .
Για μένα το καινούργιο δεν είναι ότι το 74% περιείχε δικετυλένιο. Το καινούργιο είναι ότι ενώ ήταν γνωστό και είχε συζητηθεί πολλάκις  ότι τα βουτυρώδη περιείχαν δικετυλένιο σχεδόν όλα , δεν ήταν γνωστό ότι μιλάγαμε για νούμερα της τάξης του 32000. Σχεδόν όλες οι εταιρίες είχαν ανακοινώσει ότι με δικές τους επιπλέον  αναλύσεις και όχι των προμηθευτών τους ,είχαν βρει δικετυλένιο ως προϊόν που προκύπτει με το καιρό μέσα στο μπουκαλάκι ,  αλλά σε τόσο μικρές ποσότητες που δεν αξίζει κανένας να ασχοληθεί. Όταν αυτή η μελέτη όμως βγάζει 32000 μικρογραμμάρια ανά μλ σε κάποια , με όριο ασφαλείας το 22 ,εδώ μιλάμε ότι κάποια είναι τρομερά επικύνδινα. Για μένα αυτό είναι το καινούργιο δεδομένο και όχι το γενικό 74% , δηλαδή στο ίδιο τσουκάλι αυτά με 10-20 μικρογραμμάρια και αυτά με 32000. Ναι όλες βρέθηκαν με διακετύλιο αλλά δεν ήταν καθόλου μα καθόλου όλες το ίδιο επικίνδυνες. Και αφού κανένας , συμπεριλαμβανομένου και του γιατρού , δεν δίνει το παραμικρό στοιχείο σκέπτομαι πολύ σοβαρά πότε θα κόψω μια και καλή το η.τ. και δεν νομίζω ότι είμαι ο μόνος.
Μου έγινε πλέον απόλυτα συνειδητό πόσο σε δεύτερη μοίρα είναι η υγεία των ατμιστών μπροστά συμφέροντα του καθενός.
Αυτές τις μέρες διάβασα και άλλες μελέτες και δεν είναι μόνο το δικετυλένιο. Είναι και άλλα που είναι επικύνδινα και ένα ένα βγαίνουν στην φόρα. Στο περιοδικό nicotine and tobacco research που αναφέρεται ο γιατρός , μόλις δημοσιεύτηκε μελέτη Πολωνών επιστημόνων με συμπέρασμα: "Οι ατμοί από το η.τ. περιέχουν τοξικές και καρκινογόνες ενώσεις καρβονυλίου. Τόσο o διαλύτης όσο και η τάση εξόδου της μπαταρίας επηρεάσουν σημαντικά τα επίπεδα των καρβονυλικών ενώσεων σε ατμούς ητ. Υψηλής τάσης ηλεκτρονικό άτμισμα μπορεί να εκθέσει τους χρήστες σε υψηλά επίπεδα καρβονυλικών ενώσεων." Η VG αναφέρεται ότι είναι πιο αθώα αλλά και πάλι περιέχει και αυτή αυτές τις ουσίες αλλά σε μικρότερο βαθμό. Και ποιος ξέρει πόσες άλλες ουσίες καρκινογόνες μένουν ακόμα να αποκαλυφτούν. Κάποια μέρα μακρινή , με αυτούς τους ρυθμούς που πάμε , πιστέυω τα υγρά θα είναι ασφαλή. Μέχρι τότε θα βασιζόμαστε στο  φιλότιμο αυτών που εν γνώση τους μας πουλάνε δηλητήρια και αυτών που έχουν τις γνώσεις αλλά τις κρατάνε για καταλληλότερη χρήση.
Μέχρι να γίνει η μελέτη πραγματικά νόμιζα ότι υπήρχε ένας άνθρωπος που ξέρει τι κάνει και έχει την θέληση να προστατεύει πρώτα εμάς τους ατμιστές και αυτό ίσως από χαζομάρα κάπως με καθησύχαζε. Επίσης μου άρεσε να ατμίζω γιατί πραγματικά πίστευα ότι κάνω κάτι που δεν με βλάπτει. Μετά από αυτά που γίνανε  και άλλα πολλά που διάβασα έχω πλέον την πεποίθηση ότι κανείς δεν θα βάλει την υγεία του καταναλωτή πάνω από τα συμφέροντά του. Το μόνο που σκέφτομαι πλέον είναι πότε και με πιο τρόπο θα κόψω το η.τ. όσο και αν με στήριξε απίστευτα αυτόν τον καιρό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 13, 2014, 23:45 από flavorslut »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4300 353689 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 20:26
από Sergios
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 9832 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 190716 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 537 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 429 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588324 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 796788 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7072 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312121 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6435 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11713 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 12954 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711