vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

101 επισκέπτες, 7 χρήστες
bloodlessz, Parolos, Tem, johnath, antre, Mimhsdr, Giannis.B

Twitter

Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis

Αποσυνδεδεμένος arnokouros

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
  • **ΑΤΜΟΤΟΥΡΜΠΙΝΑΣ**
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #136 στις: Μαρτίου 12, 2012, 13:14 »
μια μικρή συμβουλή προς τα νεουδια μας!
μην πετάτε άσκοπα χρήματα για δοκιμές σε η.τ της αγοράς,κρατηστε τα λεφτουδάκια σας κάντε υπομονή και χτυπήστε έναν Α2 classic ή Α2 ΤΜ,το σεταρισμα και στους 2 μετά από 10 φορές που θα το κάνετε είναι παιχνιδάκι!!!
το βασικότερο είναι ότι είναι απλός, έχει τρελό ατμό ακόμα και σε μια απλή μπαταριουλα ego των 650,και δεν θέλετε τίποτα άλλο!
αφήστε που είναι και αρκετά διακριτικός, άνετα κυκλοφορεί και έξω!
εγώ αμέσως μετά από ένα ego-c πήγα αμέσως Α2 και τωρα τον παίζω στα δάκτυλα!

Αποσυνδεδεμένος basilias

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Το χιουμορ ειναι το φαι μου.
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #137 στις: Μαρτίου 12, 2012, 13:40 »
η δικη μου ειναι να καταναλωσετε ωρες διαβασματος και ατμισματος πρωτα στο φορουμ και μετα να προχωρατε σε αγορες ΄΄προχωρημενες'' γιατι οτι γυαλιζει δεν ειναι χρυσος.
ειναι κριμα να πεταξετε λεφτα για κατι που στο τελος θα το αφησετε στην ακρη.
οποτε....διαβασμα...διαβασμα....διαβασμα. ειναι σιγουρο οτι αναμεσα στις γνωμες καποιων που δοκιμασαν κατι πριν απο εσας θα βρειτε κατι που να σας ΄΄παει'' .

Αποσυνδεδεμένος DISA

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
  • e-lquid mixer
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #138 στις: Μαρτίου 12, 2012, 13:43 »
Δικιο εχετε γιατι το να δοκιμαζεις καινουργια πραγματα και να μην σου κανουν ειναι χασιμο χρηματων. Αλλα απο την αλλη ομως, εγω παντου εδω διαβαζω για τον Α2 αλλα σε 2 internet μαγαζια (μου φαινεται) που τον βρηκα δεν ειναι διαθεσιμος. Απο που μπορει να τον βρει καποιος?

Αποσυνδεδεμένος vougiouklakis

  • ***
  • 565
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #139 στις: Μαρτίου 12, 2012, 13:52 »
Ο Α2 ειναι ''λιγο'' δυσευρετος, γιατι ο Bulli βγαζει
λιγα κομματια και γινονται αναρπαστα.
Αν διαβασεις διαφορα νηματα του φορουμ
υπαρχουν πολυ καλες προσπαθειες και πιο φθηνες
απο δικα μας παιδια που δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο τον Α2.

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #140 στις: Μαρτίου 12, 2012, 14:03 »
Εδώ θα διαφωνισω με καποιους.Με το να ξεκινησει καποιος το ατμισμα κατευθειαν με Α2 δεν νομιζω οτι ειναι και οτι πιο ευκολο.
Βημα βημα ανακαλυπτεις τί θες και τι δεν θες.Δεν νομιζω να ξεκινησαμε ολοι με επισκευασιμους ...και στην τελική ποιος εγγυαται πώς καποιος νέος δεν θα γυρίσει πάλι στο κ.τ όταν αρχισει από τον πρωτο κι όλας καιρο να ψαχνει για αντιστασεις φυτιλια μπαταριοθηκες κλπ.
Και γιατι ειναι πεταμένα λεφτά το ego?
Στο κατω κατω αν δει καποιος μετα από λιγο καιρο ότι εχει μαθει πεντε πραγματα και θελει το κατι παραπάνω μπορει να το δωσει σε κάποιον άλλον που να το χρειαζεται.
η δικη μου ειναι να καταναλωσετε ωρες διαβασματος και ατμισματος πρωτα στο φορουμ και μετα να προχωρατε σε αγορες ΄΄προχωρημενες'' γιατι οτι γυαλιζει δεν ειναι χρυσος.
ειναι κριμα να πεταξετε λεφτα για κατι που στο τελος θα το αφησετε στην ακρη.
οποτε....διαβασμα...διαβασμα....διαβασμα. ειναι σιγουρο οτι αναμεσα στις γνωμες καποιων που δοκιμασαν κατι πριν απο εσας θα βρειτε κατι που να σας ΄΄παει'' .
Πολύ σωστά τα λές.... :thumpup:
 

Αποσυνδεδεμένος DISA

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
  • e-lquid mixer
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #141 στις: Μαρτίου 12, 2012, 14:10 »
Ο Α2 ειναι ''λιγο'' δυσευρετος, γιατι ο Bulli βγαζει
λιγα κομματια και γινονται αναρπαστα.
Αν διαβασεις διαφορα νηματα του φορουμ
υπαρχουν πολυ καλες προσπαθειες και πιο φθηνες
απο δικα μας παιδια που δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο τον Α2.

Σιγουρα αν ειναι κατι καλο γιατι οχι? Επειδη εχω διαβασει αρκετα το forum αλλα ειναι τεραστιο, μηπως μπορεις να μου πεις ποιος αλλος ειναι καλος? Οι μονοι που με εχουν ικανοιποιησει ειναι ο imist kai to DCT. Ολα τα αλλα εχουν τα κουσουρια τους.....

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #142 στις: Μαρτίου 12, 2012, 14:12 »
Ο malamadre τα λεει σωστα οσον αφορα τους επισκευασιμους ατμοποιητες.
Ευκολα μπορει να απογοητευτει ο νεος στο ατμισμα.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1935
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #143 στις: Μαρτίου 12, 2012, 14:16 »
ΝΕΟΣ=ΑΠΕΙΡΙΑ

Ως εκ τούτου, αν πραγματικά θέλουμε να ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ κάποιον πιο άπειρο από μας, καλόν είναι να του δείχνουμε έναν ΑΠΛΟ δρόμο.

Η δική μου πρόταση λοιπόν, είναι η χρήση carto-tank ως ατμοποιητή και επειδή ΚΑΙ το οικονομικό παίζει σημαντικό ρόλο στις επιλογές μας, για μπαταρία μια εργοστασιακή eGo.
Είναι δεδομένο (σύμφωνα με τη γνώμη μου) ότι το συγκεκριμένο πακέτο θα είναι ικανοποιητικότατο για οποιονδήποτε αρχάριο.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #144 στις: Μαρτίου 12, 2012, 14:17 »
αν ο κάθε επισκευάσιμος ήταν τέλειος, τότε θα υπήρχε μόνο ένας.
Και ουδείς ατμιστής θα είχε συλλογή από 2-3 διαφορετικούς επισκευάσιμους.
Ο κάθε ένας έχει τις ιδιαιτερότητές του. Σε άλλους αρέσει ο ένας, σε άλλους ο άλλος. Μπορεί καποιος να είναι καλός στο άτμισμα, δύσκολος στο σετάρισμα και πάει λέγοντας.
Πριν δοκιμάσεις κάποιον σε μια συνάντηση και μιλήσεις με τον κάτοχό του για τις ιδιαιτερότητές του, πού ξέρεις ότι θα σου είναι κατάλληλος;

Ξεκινώντας με δυο απλές ego μπαταρίες και οποιονδήποτε άτμο LR (μόνο τον want δε θα συνιστούσα) ένας νέος ατμιστής κάνει μια καλή αρχή. Στη συνέχεια, μπορεί να αλλάξει μοντέλα και να καταλήξει τι του ταιριάζει περισσότερο. Ζεστός ή κρύος ατμός, ένταση γεύσης, μακροζωία, ευκολία χρήσης, μέγεθος κλπ. Μετά, αν δεν του κάνει κάποιο εργοστασιακό μοντέλο θα πάει σε επισκευάσιμους, μπαταριοθήκες και ότι άλλο θέλει. Αν του κάνει όμως;; Γιατί να κυκλοφορεί με πολλά και αξίας πράγματα, όταν θα μπορούσε να το έχει αποφύγει;

Και ποιον τελικά έχετε δει να ατμίζει με μοντς και επισκευάσιμο και να μην έχει μια δυο μπαταρίες ego, και κάποιον εργοστασιακό άτμο ή κάρτο καβάντζα για δύσκολες ώρες, δοκιμή γεύσης ή άλλους λόγους;

@DISA. Ακαδημαϊκή ερώτηση: Αφού σε έχει ικανοποιήσει ο μιστ και το καρτοτανκ, γιατί θεωρείς απαραίτητο να πάρεις κάτι άλλο; Τι θα ήθελες περισσότερο;
Το να βάζετε έναν νέο στο τρυπάκι ότι τα εργοστασιακά είναι άχρηστα, τα επισκευάσιμα όχι, του δημιουργείτε ένα άγχος. Οτι δεν θα μπορέσει να κόψει το κ.τ. αν δεν αγοράσει από 5 διαφορετικά καταστήματα εξοπλισμό, που δεν κατέχει και τις τεχνικές λεπτομέρειές του για να τον επιλέξει, ούτε θα βρει λύση αν δε μάθει μόνος του να φτιάχνει φυτιλοαντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #145 στις: Μαρτίου 12, 2012, 14:17 »
Σιγουρα αν ειναι κατι καλο γιατι οχι? Επειδη εχω διαβασει αρκετα το forum αλλα ειναι τεραστιο, μηπως μπορεις να μου πεις ποιος αλλος ειναι καλος? Οι μονοι που με εχουν ικανοιποιησει ειναι ο imist kai to DCT. Ολα τα αλλα εχουν τα κουσουρια τους.....
Φίλε μου μη μπερδευεσαι
Δέν υπάρχει ατμοποιητης χωρίς κουσούρια.Το θέμα είναι τι αρέσει σε εσένα.Η γνώμη μου ειναι να δοκιμάσεις ΟΛΕΣ τις έτοιμες λύσεις ακόμα και αυτές για τις οποίες έχεις διαβασει τα χειρότερα.ΝΑΙ, το χειρότερο για τον άλλον μπορει να ειναι το καλύτερο για σένα.Και μετά αφού δοκιμάσεις ΟΛΕΣ τις έτοιμες λύσεις τότε δές τα συγκριτικά από τους επισκευασιμους, αν υπάρχει η δυνατότητα δοκίμασε κάποιον επισκευάσιμο από μέλος που ήδη το έχει(κυρίως σε συναντήσεις υπάρχει αυτη η δυνατότητα) και μετά ρίξε λεφτά σε αυτό που θα καταλήξεις.Για να μη βρεθείς να το σπρώχνεις άρων άρων στις αγγελίες στο λέω...
Petra και buliwyf.... :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος pantelis51

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Αρκούδος και οδοιπόρος αμαρτίαν ουκ έχει
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #146 στις: Μαρτίου 12, 2012, 15:12 »
Δεν έχουν όλοι διάθεση και ικανότητα για να αλλάζουν αντιστάσεις και φιτίλια, καθαρισμό κλπ ενώ οι περισσότεροι από εμάς θέλουμε να 'χουμε μαζί μας έτοιμα καρτο σε διάφορες γεύσεις για να μη βαριόμαστε. Με τα 45 ευρώ του Α2 αγοράζεις περίπου  40 οικονομικά καρτο από Κίνα που επαρκούν για 6 μήνες.

Αυτές τις μέρες που θα βάλω στο λούκι ένα φίλο, θα αγοράσω 2 μπαταρίες ego-t 1000mah (20 ευρώ), φορτιστή με ενσωματωμένο υποδοχέα γιατί αυτοί με καλώδιο χαλάνε πανεύκολα (3 ευρώ) και 2 ατμο CE4 PLUS (12 ευρώ).
Σύνολο 35 ευρώ και όλα αγορασμένα από Ελλάδα.

Αν μάλιστα ήθελα κάτι οικονομικότερο αντί για CE4 PLUS θα αγόραζα CE2 προς 2 ευρώ έκαστο οπότε πάμε στα 27 ευρώ!

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #147 στις: Μαρτίου 12, 2012, 15:18 »
κ εγω αυτης της γνωμης ειμαι... με ego μπαταρια-ες, καποιον νορμαλ ατμο που να σε ικανοποιει κ σιγα σιγα σε καποιον επισκευασιμο, τυπου Α2.
(βεβαια το που θα βρουμε Α2, ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο... :) )

Αποσυνδεδεμένος PoLiThS

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #148 στις: Μαρτίου 12, 2012, 17:10 »



Την παλευω σιγα σιγα... αλλα εφαγα καρατε στην αρχη... χαχα

Αποσυνδεδεμένος stratos25

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό Τσιγάρο  Enjoy e-Smoke
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #149 στις: Μαρτίου 12, 2012, 17:19 »
Καλησπέρα!
Νομίζω πως μπαταρίες 900 eGo-T,   ατμοποιητης eGo-T κ μερικά φίλτρα για δοκιμές σε υγρά,
Carto 1,6ohm LR και  DCT 1,5ohm- 3,5ml, (πάρτε κ μερικά ανταλλακτικά μαζί,απαραίτητο το DCT,  :yes:γνώμη μου πάντα)
Είναι ιδανικά  :thumpup:για να κανει μια καλή αρχή, να πειραματιστει κ να δει τι του αρέσει, ένας νέος ατμιστης.
Να έχεται υπόψιν,  ότι από ατμοπιοιτη σε carto και dct,  θα έχει κάποιες μικρές  διαφορές σε γεύση χτύπημα κ ατμό.
Καλη αρχη σε όλους!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499447 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20908 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194717 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4804 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy