vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

165 επισκέπτες, 5 χρήστες
stavraetos, maprix, ferongr, manoslykos, fratz8

Twitter

Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #180 στις: Απριλίου 11, 2012, 16:31 »
καλησπερα σας! ειμαι καινουργια ατμιστρια κι εγω περιπου 2 μηνες. χωρις να το ψαξω και παρα πολυ, αφου μαλλον δεν εχω ιδεα απο αυτα, αγορασα ενα 510 ΤΙΤΑΝ-Τ  της totally weakend. πιο πολυ το διαλεξα γιατι ηταν κομψο και μικρο για το χερι μου, βασικα! στην αρχη ολα καλα, ατμιζα χωρις να κανω ουτε ενα κ.τ και πειραματιζομουν με τις γευσεις. μετα απο μερες αρχισε να μου κανει νερα, πολλες δοιαρροες, να φανταστειτε ενα μπουκαλακι πηγε ετσι στραφι, ειμαι με ενα χαρτομαντηλο στο χερι και για να το παρω εξω ουτε συζητηση! τωρα σκεφτομαι να αγορασω ενα ovale e go-c μηπως και σωθω, εχω ακουσει καλες κριτικες! :dontknow:! αλλα και παλι επιφυλασσομαι!

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #181 στις: Απριλίου 11, 2012, 16:52 »
http://cleverstore.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=35442

ενας πολυ καλος ατμο ειναι αυτος μπορεις να παρεις και ξεχωριστα και μπαταριες η πακετο ρηξε μια ματια εχει καλες τιμες :bye: :bye: :bye:

Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #182 στις: Απριλίου 23, 2012, 21:00 »
1 μπαταρία 900 mAh Joyetech ( bio-alter-ovale κλπ)
1 μπαταρία 900 mAh Passthrough Joyetech
2 atmo W ή 2 atmo CE4+
1 Φορτιστή μπρίζας
1 Φορτιστή usb
Υγρό καπνικό
Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
Τα παραπάνω μπορείτε να τα προμηθευτείτε από καταστήματα η.τ. που φιλοξενούνται
στο φόρουμ και τα οποία για τα μέλη κάνουν καλές εκπτώσεις
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,22.0.html  ( καταστήματα )
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3013.0.html ( για τις εκπτώσεις μελών του φόρουμ)
1 μπαταρία 900 mAh Joyetech ( bio-alter-ovale κλπ)
1 μπαταρία 900 mAh Passthrough Joyetech
2 atmo W ή 2 atmo CE4+
1 Φορτιστή μπρίζας
1 Φορτιστή usb
Υγρό καπνικό
Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
Τα παραπάνω μπορείτε να τα προμηθευτείτε από καταστήματα η.τ. που φιλοξενούνται
στο φόρουμ και τα οποία για τα μέλη κάνουν καλές εκπτώσεις
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,22.0.html  ( καταστήματα )
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3013.0.html ( για τις εκπτώσεις μελών του φόρουμ)
Δείτε και εδώ:
http://www.ecig-shop.gr/index.php?route=product/product&path=20&product_id=194
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 27, 2012, 00:16 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #183 στις: Απριλίου 23, 2012, 21:02 »
κ εδω εχει καλες προσφορες κοπελια.
ριξε μια ματια.
η αγορα πλεον εχει γινει αρκετα προσιτη για ολους μας. ;)

http://www.ecig-shop.gr/index.php?route=product/product&path=20&product_id=194

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #184 στις: Μαΐου 06, 2012, 01:19 »
Αν και είσαι παλιά ατμίστρια πλέον Πέτρα δίνεις την εντύπωση πως δεν έχεις διαβάσει θέματα σε αυτό το Forum που περιγράφουν μια διαφορετική κατάσταση συνολικά. Έπιασες μια πτυχή του θέματος που ναι είναι υπαρκτή σε ένα βαθμό, αλλά καλό είναι, όταν κάνουμε κάτι τέτοιο να πιάνουμε όλες τις πτυχές ώστε να βοηθούμε πραγματικά.

Ποια είναι τα σημαντικά προβλήματα ενός EGO-T? Το χτύπημα και η γεύση του? (σαφώς και όχι, όταν δουλεύει σωστά). Πόσοι όμως EGO-T δουλεύουν σωστά? Πόσοι σχεδόν εξαρχής ή έπειτα από 5-6 ml αρχίζουν τα καμμένα ή τις διαρροές. Πόσες σελίδες είχε φτάσει το νήμα για την αλλαγή φιτιλιού σε ένα EGO-T και γιατί έφτασε στις τόσες? Πόσες ιδέες υπήρχαν εκεί μέσα και πόσες φορές ανακυκλώνονταν τα ίδια και τα ίδια, από νέους χρήστες.
Πόσους EGO-T πρέπει να φάει στα μούτρα κάποιος ώστε να απογοητευτεί και να πάρει κάτι άλλο?

Προκαλώ όποιον θέλει, να έρθει με έναν οποιονδήποτε EGO-T, να βάλουμε το ίδιο υγρό και να ατμίσουμε αυτός με τον Τ και εγώ τον Α-2 με μια απλή EGO μπαταρία. Να ατμίσουμε όχι μόνο μερικές τζούρες, αλλά μερικά ml καμιά 10ριά για παράδειγμα. Αν ο EGO-T έχει την ίδια απόδοση με έναν Α-2, εγώ ανταλλάζω τον Α-2 μου με τον συγκεκριμένο EGO-T. Απλά πράγματα.

Ως πρώην χρήστης EGO-T εξάμηνης διάρκειας, δεν θα τολμούσα να προτείνω σε κανένα νέο μέλος να ξεκινήσει με EGO-T και μετά να του λέω τι?
Πως δεν τραβάει σωστά για αυτό έχει διαρροές? Πως πρέπει να τραβάει ήρεμα ώστε να μην κατεβαίνει υγρό κάτω? Πως όμως δεν πρέπει να τραβάει και πάρα πολύ ήρεμα γιατί αλλιώς δεν θα κατέβει το υγρό κάτω και θα φάει καμένο? Ή μήπως να του εξηγήσω πως να αλλάξει το φιτίλι για να μην τον πετάξει στο κουβά?
Πως πρέπει να προσέχει γιατί αν του κάνει διαρροή και περάσει στη μπαταρία, τότε πάει η μπαταρία (4 είχα βραχυκυκλώσει έτσι).
Είναι βήμα προς τα εμπρός και βήμα εξέλιξης οι EGO-T ή βήμα προς τα πίσω?
 Ναι μπορεί και ξέρεις καλά γιατί μπορεί. Γιατί ο ένας θα δουλέψει σωστά, αλλά ο άλλος δεν θα δουλέψει σωστά και το ξέρουμε όλοι μας αυτό. Αν δουλεύει σωστά, τότε ναι, είναι υποφερτοί και ανεκτοί και μερικοί αρκετά καλοί, αλλά ποιος μπορεί να διασφαλίσει πως σε κάθε αγορά που θα κάνουμε θα δουλεύουν όλοι σωστά ή και ποιος μπορεί να προσδιορίσει πόσοι θα δουλέψουν και πόσοι όχι. Επομένως μήπως τους πληρώνουμε πιο ακριβά από ότι νομίζουμε πως τους πληρώνουμε?
Όλοι σχεδόν που έχουν κάποιους μήνες ατμίσματος στη πλάτη συμφωνούν πως το μεγάλο πρόβλημα των ατμοποιητών του εμπορίου, είναι η αξιοπιστία τους και η μη σταθερή ποιότητά τους και απόδοση. Αυτός ήταν και είναι και ο βασικός λόγος που οι περισσότεροι στράφηκαν σε επισκευάσιμους. Ασφαλώς και όχι όλοι, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία. Γιατί άραγε να το έκανε αυτό αν ο EGO-T δούλευε μια χαρά όπως εσύ περιγράφεις?
Κάποια τάση μαζοχισμού ίσως να είχαμε.

Δεν προτείνω ασφαλώς κάποιο νέο ατμιστή να μπλέξει απευθείας με επισκευάσιμο, άλλωστε οι επισκευάσιμοι δεν είναι για όλους, αλλά σίγουρα δεν θα τολμούσα να του προτείνω έναν EGO-T.

Tώρα μόλις το είδα και έπεσα από τα σύννεφα!
Για ποιον egoT μιλάς parpen?
Πού ανέφερα ότι άτμισα egoT δίπλα σε Α2??
Εσύ που είσαι ακόμη παλαιότερος από μένα, δεν θα έπρεπε να κάνεις το λάθος να μπερδέψεις τον ατμοποιητή που περιέγραψα με τον egoT
Επειδή λοιπον τα λόγια μου δεν είναι αρκετά και δεν μπορώ να στον ζωγραφίσω στο πάτωμα, δες σε παρακαλώ τις φωτογραφίες με τον ego που λέω εγώ και το cartridge του, σε αντιπαράθεση με τον egoT και το τανκ του που ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΤΜΙΣΑ. Για να φρεσκαριστεί η μνήμη σου
O ego που ατμίζω ΔΕΝ χρησιμοποιεί τανκ. Eίναι αυτός με τη γέφυρα, οπότε δεν έχει θέμα ούτε με καμμένα, ούτε με διαρροές από το τανκ, ούτε χρειάζεται μακρόσυρτες τζούρες, ούτε αλλαγή φυτιλιού. Δεν έχει σφιχτή τζούρα ούτε διακυμάνσεις απόδοσης
Δουλεύει με ντρίπiνγκ (χρησιμοποιώ σκέτο το cartridge χωρίς πολυεστέρα)
Εξωτερικά δείχνει ίδιος με τον EGOT, αλλά η κατασκευή του και η λειτουργία του ΔΕΝ έχουν καμια σχέση.  Είναι πιο απλή κατασκευή, δουλεύει σε χαμηλότερα ομ, στο 1,5. Εχει μέτρια και αβίαστη τζούρα, μηδέν διαρροές, μια και τη ροή του υγρού την ελέγχεις εσύ και γενικά ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ συμπεριφορά από έναν egot. Θέλει λίγο βράσιμο κάθε βδομάδα. Βγάζει 3 βδομάδες, δουλεύει πάντα σωστά. 
Οπότε, έκανες ολόκληρο θέμα για τα όσα έγραψα χωρίς να έχεις καταλάβει καν για ποιο μοντέλο ατμοποιητή μιλούσα.

Οσον αφορά την ουσία του μηνύματός σου, δεν ξέρω αν θίχτηκες επειδή έπιασα τον Α2 στη γραφίδα μου και τόλμησα να τον συγκρίνω με ένα ταπεινό εργοστασιακό μοντέλο, αλλά και πάλι παρανόησες.
Επειδή όταν μιλάω για γεύση και χτύπημα, μιλάω πάντα υποκειμενικά (μπορεί να ικανοποιούμαι φερ' ειπείν με λιγότερο χτύπημα από κάποιον άλλο) θεώρησα καλό που μιλώντας για τον ατμό θα εδινα μια πιο χειροπιαστή εικόνα. Ετυχε λοιπόν να πίνω καφέ με συνατμίστρια με Α2 πάνω σε λάβα και έτερη συνατμίστρια με 510Τ και παρατηρήσαμε και οι τρεις συνδαιτήμονες ότι το ντουμάνι του απλού ego (είπαμε, σκέτο ego, όχι egot!!!)ήταν ίδιο με του Α2. Μας έπιασαν τα γέλια μάλιστα, γιατί ήταν οσο να πεις, δεν το περιμέναμε. Οπότε, ναι, είπα να αναφέρω και ένα πιο μετρήσιμο στοιχείο του, για να υπάρξει πιο πλήρης εικόνα του ατμού που παράγει ο ego με τη γέφυρα.
Η σύγκριση σταματησε εκεί, δεν προτίθεμαι να κάνω πλήρες συγκριτικό τεστ, δεν κατέχω τον Α2, ούτε θα μπω στη διαδικασία. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι ήμασταν 3 άτομα τυφλά και δε βλέπαμε, ούτε αντιλαμβάνομαι πώς μπορεί να θίγω τον Α2 ή τους συνατμιστές που τον χρησιμοποιούν.
Το επόμενο βήμα ποιο θα είναι;; ΝΑ ζητάμε το λόγο από τους χρήστες του που τον παρόπλισαν ή τον έβγαλαν για πώληση;;

Επίσης, δεν καταλαβαίνω με τι στοιχεία λες ότι οι περισσότεροι στρέφονται σε επισκευάσιμους μετά από λίγο καιρό. Μου λες δηλαδή ότι από τις εκατοντάδες χιλιάδες ή εκατομμύρια ατμιστες σε όλο τον κόσμο, περισσότεροι από τους μισούς χρησιμοποιούν επισκευάσιμους, ή αναφέρεσαι αποκλειστικά σε όσους ατμιστές συχνάζουν σε φόρουμ;;

Δεν έχω στοιχεία με νούμερα για να σου απαντήσω σε τι ποσοστά δυσλειτουργούν οι εργοστασιακοί, πάντως διαβάζοντάς σε, αποκομίζω την εντύπωση ότι οι αστοχίες υλικού τους υπερβαίνουν το 50%. Αυτά τα ποσοστά τα συνάντησα μόνον στους hybrid (κακιούλα). Η εμπειρία μου από όσους εργοστασιακούς άτμο και κάρτο πέρασαν από τα χέρια μου και αυτά των γνωστών μου ατμιστών μιλάνε για πολύ μικρότερα νούμερα, ειδικά όταν είναι από καλά εργοστάσια. Αν μάλιστα δεν έκανα πειράματα με ότι βγαίνει στο εμπόριο και περιοριζόμουν σε 3-4 μοντέλα που μου ταιριάζουν, θα σου έλεγα για ποσοστά αστοχίας στο 10% περίπου και ατμιστική απόλαυση πάρα πολύ καλή.
Οπως όμως κι εσύ σοφά λες

Δεν προτείνω ασφαλώς κάποιο νέο ατμιστή να μπλέξει απευθείας με επισκευάσιμο, άλλωστε οι επισκευάσιμοι δεν είναι για όλους.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #185 στις: Μαΐου 06, 2012, 02:04 »
Ζητώ συγνώμη από τους συντονιστές για το συνεχόμενο ποστ, αλλά είναι διαφορετικό το θέμα.

Από πού ΔΕΝ θα αγοράσουμε η.τ.

Περιστατικό πρώτο:
Σε κεντρικό σημείο μεγάλου δήμου της Θεσσαλονίκης. Κατάστημα που είναι βιντεοκλαμπ και πουλάει ηλεκτρονικά σε εξευτελιστικές τιμές, επώνυμα και ανώνυμα. Βλέπω πινακίδα 44 ευρώ πλήρες πακέτο η.τ. μάρκας jaga (ναι, αυτή με τα κινητά τηλέφωνα) με διθυραμβικές αυτοκριτικές ότι πρόκειται για τον πιο εξελιγμένο ατμοποιητή της αγοράς και άλλα παρόμοια.
Μπαίνω στο μαγαζί και παθαίνω σοκ. Ενας μεσήλικας να υφίσταται κατσάδα από τον μαγαζάτορα γιατί τόλμησε να του επιστρέψει ελαττωματική μπαταρία. Την έβγαλε από τη φόρτιση και μόλις πάτησε το κουμπάκι να ατμίσει και αυτό μπήκε μέσα στη μπαταρία. Η δε μπαταρία, όσο φόρτιζε ζεστάθηκε αρκετά. Θίχτηκε ο μαγαζάτορας. "τι σχέση έχει η φόρτιση με το κουμπάκι;; Το πάτησες δυνατά και εσύ το έσπασες. Μπαταρία είναι, ζεσταίνεται όταν φορτίζει" Πετάχτηκε και η υπάλληλος να συμπληρώσει. "Ενα χρόνο πουλάμε η.τ. ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα με κανένα! Ξέρουμε καλά το προιόν" (πόσες φορές πέρασα και ποτέ δεν είδα να έχει η.τ.!!!-ποιο μαγαζί είναι χωρίς επιστροφές ελαττωματικών ένα χρόνο; πόσες μπαταρίες δεν μας έμειναν στα χέρια τις πρώτες μέρες λειτουργίας τους!)
Κοιτάω καλύτερα τη μπαταρία, κάτι περίεργο διάβασα για μάρκα.
Ρωτάω την κοπέλα να μου δείξει το πακέτο με τα 44 ευρώ. Δυο μπαταρίες που δεν έχω ξαναδεί, λίγο μεγαλύτερες από του Μ&Μ σε αμμοβολημένο ασημί, με ένα ρομβικό κουμπάκι και δυο κλιαρομάιζερ επάνω παρόμοια με τα G4 (1 δολάριο το ένα) Τη ρώτησα πόσα mah είναι οι μπαταρίες, με κοίταξε σαν ούφο, πήρε μετά δασκαλίστικο ύφος, μου πρότεινε ένα egoειδές με 850ρες (!!!) μπαταρίες γιατί θα μου κρατούν περισσότερο και μετά από πολύ ψάξιμο μου ανακοίνωσε ότι οι μπαταρίες είναι 450 mah. Μεγάλη ευκαιρία. δυο μπαταρίες των 12 ευρώ και αν, δυο ατμοποιητές του 1 ευρώ και ένας 510 φορτιστής 44 ευρώ!
Εφυγα τρέχοντας, το ένα μου παπούτσι μπορεί να έμεινε ακόμη στο μαγαζί, με τις κατσάδες του μαγαζάτορα προς τον κύριο να με συνοδεύουν, ο δε πελάτης έφυγε κι αυτός σχεδον αμέσως μετά. Του επισήμανα ότι αν η μπαταρία ζεσταίνεται αρκετά κατά τη φόρτιση, καλό θα ήταν να μην τη χρησιμοποιεί, ρώτησα από πότε ατμίζει και μου είπε λίγες βδομάδες. Είχε μια ακόμη μπαταρία με έναν CE4 επάνω, που δεν ήξερε ότι είναι αναλώσιμος.

Ηθικό δίδαγμα. Προσοχή στα καταστήματα που το αντιμετωπίζουν ως ευκαιριακό πάρεργο, ειδικά όταν πουλάνε προιόντα άγνωστης προέλευσης και ακόμη πιο άγνωστης μορφής. Δεν είναι δεδομένο ότι είναι κακής ποιότητας, αλλά δεν εμπνέουν κι εμπιστοσύνη. (ακούς εκεί, οι g4 promotion: οι πιο σύγχρονοι και εξελιγμένοι ατμοποιητές της αγορας!!!!)

ΠΕριστατικό δεύτερο:
εντελώς συμπτωματικά, την ιδια μέρα σε διάδρομο με μαγαζιά -- πάγκους έξω από μεγάλο σούπερ μάρκετ.
Σταντ με τίτλο steam τάδε και η.τ τύπου ego σταμπωμένα με την ίδια επωνυμία. Εδώ δεν ήταν τόσο large με του πελάτες του ο παγκάρχης (κατά το καταστηματάρχης)
μια μπαταρία, ένας φορτιστής, ένας άτμο 39 ευρώ με το υγρό δώρο. Ρωτάω τι ποσοστά νικοτίνης, τι γεύσεις, τι εταιρίας είναι το υγρό.
Ξανά το ίδιο βλέμμα αντιμετώπισης ούφο από την πωλήτρια "μα, δεν έχουν νικοτίνη μου απαντάει"
Το δεύτερο παπούτσι μου πρέπει να έμεινε σε αυτό το "μαγαζί"

Tη διαφορά "ατμόσφαιρας"την κατάλαβα ακόμη καλύτερα όταν μπήκα σε εξειδικευμένο και μάλιστα καλό η.τ. μαγαζί λίγα μέτρα πιο πέρα από το πρώτο. Ειλικρινές χαμόγελο, πρόταση να δοκιμάσω αυτό που ήθελα πριν το πάρω, ξεκάθαρη άποψη του καταστηματάρχη ότι περιμένει την επόμενη μέρα κάτι καλύτερο για μένα, ερώτηση αν μου άρεσε αυτό που είχα πάρει πριν λίγες μέρες, τίμια τιμή.

Είναι δυστυχώς έτσι τα πράγματα. Ο άσχετος με το η.τ. καταναλωτής, που θέλει να απαλλαγεί από το η.τ. αλλά νιώθει ψαρωμένος και αβέβαιος, πιο εύκολα θα μπει σε ένα μαγαζί που έχει κι αλλα εμπορεύματα, γιατί του φαίνεται πιο οικείο. Πιο εύκολα θα κάνει μια ερώτηση σε ένα μαγαζί πάγκο γιατί δε νιώθει ότι "εγκλωβίζεται" μέσα σε έναν κλειστό χώρο με άγνωστα σε αυτόν αντικείμενα. Και γίνεται θύμα ακόμη πιο άσχετων κακώς εννοούμενων εμπόρων που αντιμετωπίζουν το προιόν ως αρπαχτή. Ενημερώνεται λανθασμένα από πωλητές που ούτε οι ίδιοι κατέχουν το αντικείμενο. Κάνει λάθος ή προβληματικές αγορές, απογοητεύεται και κάνει μια κακή αρχή που μπορεί να τον ξαναγυρίσει στο περίπτερο.
Αυτά πρέπει πρώτα να προσέχουν οι νέοι ατμιστές. Πρώτα επιλέγουμε κατάστημα και μετά προιόν.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #186 στις: Μαΐου 06, 2012, 02:21 »
...
Αυτά πρέπει πρώτα να προσέχουν οι νέοι ατμιστές. Πρώτα επιλέγουμε κατάστημα και μετά προιόν.

ή πρέπει να έχουν κάποιο φίλο ατμιστή που ξέρει τα κόλπα...
Πρόσφατα συναντήθηκα με έναν καλό μου φίλο που είχα να τον δω καιρό, καπνιστή, έβγαλα λοιπόν το ητ, εναν Ego-C είχα, και μολις το βλέπει με ρωτάει έκπληκτος αν μου αρέσει. Μαθαίνω λοιπόν ότι και εκείνος δοκίμασε ητ και τον απογοήτευσε, μου δίχνει μάλιστα το "τσιγάρο" του το οποίο όπως του είπε ο πωλητής είναι το πιο εξελιγμένο που υπάρχει και μάλιστα το πλήρωσε 140 ευρώ!!!. Βλέπω λοιπόν ένα ζευγάρι μπαταρίες τύπου 901 όπως του hybrid, αυτόματες και δύο κάρτο τύπου hybrid, άρα προφανώς πρόκειται για κλώνο του Hybrid με κινέζικο υγρό... :shock_sick_02: στο πακέτο (έγραφε Tar Oil = Λάδι πίσσας !!!!  :)) ). Μόλις δοκίμασα από περιέργεια μου ήρθε μια καμένη λαδίλα που δεν μπορώ να περιγράψω.... οι ατμοποιητές ήταν τελείως καμμένοι, ο πωλητής μάλιστα του είπε ότι τα αναλώσιμα (οι ατμοποιητές) χρειάζονται κάθε 3 μήνες άλλαγμα  :idiot1: :idiot1: :idiot1:
Ο άνθρωπος απέρριψε το ητ αφού άτμιζε ένα απαίσιο υγρό με καμμένους ατμο επι 20ήμερο, προσπαθώντας να κόψει το τσιγάρο.... και σίγουρα είναι πολλοί αυτοί...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #187 στις: Μαΐου 06, 2012, 02:28 »
Ακριβώς. Στην εμπορική ορολογία λένε ότι ο πελάτης "καίγεται"
Αντί να πάει σε άλλο κατάστημα, καταλήγει στο συμπέρασμα ότι το σπορ δεν είναι γι΄αυτόν και ξαναγυρνάει στο περίπτερο. Τον χάνουν όλοι οι έμποροι. Το τι χάνει ο ίδιος, δεν το συζητάμε.
Αυτό που λες με τον πιο εξελιγμένο ατμοποιητή είναι λέξη κλειδί.
Αν πειστεί ο νέος ατμιστής ότι δεν τα κατάφερε με την τελειότερη συσκευή της αγοράς, φεύγει τρέχοντας και δε γυρίζει να κοιτάξει πίσω του.

Για την καμμένη λαδίλα είσαι σίγουρος;; Μπορεί να είναι το delicatessen υγρό άτμισης του καταστήματος με άρωμα "κάλτσα φαντάρου μετά από δίωρη πορεία σε καύσωνα"

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #188 στις: Μαΐου 06, 2012, 02:59 »
σαφως αλλα απο εκει και περα υπαρχει και κατι που λεγετε
ηθικη και αφορα τους παντες και ειδικα τους εμπορους...
ο καταναλωτης σωστο ειναι οτι θα επρεπε να ψαχτει αλλα
υπαρχουν και ανθρωποι που δεν εχουν αυτη τη δυνατοτητα
για τους χ ψ λογους...πρεπει να τους κοροιδεψει καποιος?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #189 στις: Μαΐου 06, 2012, 03:02 »
@ kore Ο κυρΜήτσος πλέον δε βγάζει μεροκάματο μόνο με τα μανταλάκια. Οπότε λέει, γιατί όχι;;
Και καλά, δεν ξέρει. γιατί δεν ανοίγει όμως τα γκαβά του να μάθει;; Γιατί όντως, ένα σύγκρυο με έπιασε ότι δίπλα στον κακό επαγγελματία είδα προιόν που δε μου γέμισε το μάτι. Το μυαλό μου πήγε αμέσως σε αγορές από τον φθηνότερο κινέζο, ότι νάναι όπως νάναι.
Πραγματικά, όταν είδα τον 60χρονο, που δεν είχε ιδέα από η.τ. να τον κοροιδεύουν έτσι, έφριξα. Οσο κι αν δεχτώ ότι φταίει εν μέρει, δεν μπορώ με τίποτα να δεχτώ την πρακτική του μαγαζάτορα.
Στο διπλανό νήμα για το νέο λουλουδάκι της joyetech, ego c twist, θα δεις ότι η νέα της μπαταρία έγραψε. It's a joyetech!

@ GP Ψυχολογία πελάτη. Κάποιοι ντρέπονται. Κάποιοι φοβούνται. Στο μαγαζί που μπήκαν να ρωτήσουν για κινητό ή λαπτοπ ή την καινούρια ταινία, θα πούνε δείξε μας κι αυτό. Το οικείο περιβάλλον ενός μαγαζιού με γνώριμα αντικείμενα βοηθάει. Οι κραχτερες πινακίδες το ίδιο. Αυτός είναι ο λόγος που πολυκαταστήματα σούπερ μάρκετ κάνουν μεγάλο τζίρο σε προιόντα που είναι εκτός αντικειμένου τους. Το η.τ. ας μην ξεχνάμε, δεν είναι ρούχο, αλλά πολύ πιο προσωπικό αντικείμενο, συνδεμένο με έξη, άρα με συναίσθημα. Πρέπει να κάνει μεγάλο βήμα στη ζωή του ο καπνιστής για να γίνει ατμιστής. Κάποιοι ούτε καν το θέλουν. Ο γιατρός τους υποχρεώνει (να κόψουν το κάπνισμα, όχι να αρχίσουν το άτμισμα) Μην περιμένεις όλοι να σκέφτονται ώριμα. Εξάλλου, για να κατανοήσεις την αξία του εξειδικευμένου καταστήματος, πρέπει πρώτα να κατέχεις κάποιες γνώσεις γι΄αυτό, για να μπορείς να εκτιμήσεις τη διαφορά προιόντων κι εξυπηρέτησης.

Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #190 στις: Μαΐου 06, 2012, 03:04 »
Εγώ έχω να πω ότι το στομάχι διαστέλλεται τόσο, ώστε να χωρέσει όσο το δυνατόν
περισσότερες από τις σκουπιδοτροφές των φαστφουντάδικων.
Έτσι και στα καταστήματα δεν υπάρχει γνώση και ότι πει ο καθένας το καταπίνουμε.
Πρέπει ο υποψήφιος ατμιστής να πονηρευτεί και να αναζητήσει εκεί που πρέπει και θα
είναι τυχερός αν δεν πέσει πάνω στον Κυρ-Μήτσο  :)


Αποσυνδεδεμένος Angelo Vav

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #191 στις: Μαΐου 10, 2012, 10:45 »
Καλημέρα σε όλους.
Να δώσω μία συμβουλή σε όλους τους νέους ατμιστές, αφού πρώτα τους καλωσορίσω στο club!
Μην ξεμείνετε ΠΟΤΕ από αναλώσιμα (ατμοποιητή ή υγρό) και μην μείνετε ΠΟΤΕ από μπατάρία!!!
Να είστε πάντα εφοδιασμένοι με όλα αυτά (στην τελική αγοράστε και μια 3η μπαταρία να έχετε πάντα καβάτζα)
Αν ξεμείνετε έστω και μια μέρα, είναι πολύ πιθανό να ξαναπιάσετε το ρημάδι που καίει...
Και μετά πάει πάλι από την αρχή!
Δεν τα λέω στον αέρα, ούτε έχω μαγαζί που πουλάω ηλ. τσιγάρα.
Κάπνιζα 20 χρόνια 3 πακέτα τη μέρα.
Έπιασα ηλ. τσιγάρο το Νοέμβρη του 2011 μέχρι τον Φλεβάρη του 2012, μειώνοντας σταδιακά την νικοτίνη από 18 σε 0 (όταν πήγα στο 0, εκεί είχα νεύρα πολλά για καμιά βδομάδα).
Από τις 7 Φλεβάρη και μετά, έκοψα και το ηλεκτρονικό!
Από το Νοέμβρη μέχρι το Φλεβάρη, είχα το ηλ. τσιγάρο σαν πιπίλα!!!
Δεν το έβγαζα από το στόμα μου καμία στιγμή της ημέρας ή της νύχτας, παρά μόνο στον ύπνο.
Δεν ξέμεινα ποτέ όμως από μπαταρία ή υγρό η ατμοποιητή.
Πιστεύω ότι αν κάποια στιγμή το πάθαινα αυτό, θα το ξαναγύριζα στο κ. τσιγάρο...στάνταρ, και θα πήγαινε όλη μου η προσπάθεια χαμένη!
Γι'αυτό νιώθω την ανάγκη να ενημερώσω τους νέους ατμιστές (οι παλιοί πλέον δεν έχετε ανάγκη...έχετε ανέβει levels!) να είναι πάντα εφοδιασμένοι!
Και αν θέλετε, με λίγη προσπάθεια και αρκετή θέληση...θα κόψετε το κάπνισμα.
Τώρα αν θέλει κάποιος να κόψει και το ηλεκτρονικό τσιγάρο...αυτό είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό!
Πάντως εμένα με βοήθησε ΜΕΓΙΣΤΑ να πετύχω το στόχο μου...
Αυτά...
Και πάλι καλημέρα σε όλους



Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #192 στις: Μαΐου 12, 2012, 12:24 »
Tώρα μόλις το είδα και έπεσα από τα σύννεφα!
Για ποιον egoT μιλάς parpen?
Πού ανέφερα ότι άτμισα egoT δίπλα σε Α2??
Εσύ που είσαι ακόμη παλαιότερος από μένα, δεν θα έπρεπε να κάνεις το λάθος να μπερδέψεις τον ατμοποιητή που περιέγραψα με τον egoT
Επειδή λοιπον τα λόγια μου δεν είναι αρκετά και δεν μπορώ να στον ζωγραφίσω στο πάτωμα, δες σε παρακαλώ τις φωτογραφίες με τον ego που λέω εγώ και το cartridge του, σε αντιπαράθεση με τον egoT και το τανκ του που ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΤΜΙΣΑ. Για να φρεσκαριστεί η μνήμη σου
O ego που ατμίζω ΔΕΝ χρησιμοποιεί τανκ. Eίναι αυτός με τη γέφυρα, οπότε δεν έχει θέμα ούτε με καμμένα, ούτε με διαρροές από το τανκ, ούτε χρειάζεται μακρόσυρτες τζούρες, ούτε αλλαγή φυτιλιού. Δεν έχει σφιχτή τζούρα ούτε διακυμάνσεις απόδοσης
Δουλεύει με ντρίπiνγκ (χρησιμοποιώ σκέτο το cartridge χωρίς πολυεστέρα)
Εξωτερικά δείχνει ίδιος με τον EGOT, αλλά η κατασκευή του και η λειτουργία του ΔΕΝ έχουν καμια σχέση.  Είναι πιο απλή κατασκευή, δουλεύει σε χαμηλότερα ομ, στο 1,5. Εχει μέτρια και αβίαστη τζούρα, μηδέν διαρροές, μια και τη ροή του υγρού την ελέγχεις εσύ και γενικά ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ συμπεριφορά από έναν egot. Θέλει λίγο βράσιμο κάθε βδομάδα. Βγάζει 3 βδομάδες, δουλεύει πάντα σωστά. 
Οπότε, έκανες ολόκληρο θέμα για τα όσα έγραψα χωρίς να έχεις καταλάβει καν για ποιο μοντέλο ατμοποιητή μιλούσα.

Οσον αφορά την ουσία του μηνύματός σου, δεν ξέρω αν θίχτηκες επειδή έπιασα τον Α2 στη γραφίδα μου και τόλμησα να τον συγκρίνω με ένα ταπεινό εργοστασιακό μοντέλο, αλλά και πάλι παρανόησες.
Επειδή όταν μιλάω για γεύση και χτύπημα, μιλάω πάντα υποκειμενικά (μπορεί να ικανοποιούμαι φερ' ειπείν με λιγότερο χτύπημα από κάποιον άλλο) θεώρησα καλό που μιλώντας για τον ατμό θα εδινα μια πιο χειροπιαστή εικόνα. Ετυχε λοιπόν να πίνω καφέ με συνατμίστρια με Α2 πάνω σε λάβα και έτερη συνατμίστρια με 510Τ και παρατηρήσαμε και οι τρεις συνδαιτήμονες ότι το ντουμάνι του απλού ego (είπαμε, σκέτο ego, όχι egot!!!)ήταν ίδιο με του Α2. Μας έπιασαν τα γέλια μάλιστα, γιατί ήταν οσο να πεις, δεν το περιμέναμε. Οπότε, ναι, είπα να αναφέρω και ένα πιο μετρήσιμο στοιχείο του, για να υπάρξει πιο πλήρης εικόνα του ατμού που παράγει ο ego με τη γέφυρα.
Η σύγκριση σταματησε εκεί, δεν προτίθεμαι να κάνω πλήρες συγκριτικό τεστ, δεν κατέχω τον Α2, ούτε θα μπω στη διαδικασία. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι ήμασταν 3 άτομα τυφλά και δε βλέπαμε, ούτε αντιλαμβάνομαι πώς μπορεί να θίγω τον Α2 ή τους συνατμιστές που τον χρησιμοποιούν.
Το επόμενο βήμα ποιο θα είναι;; ΝΑ ζητάμε το λόγο από τους χρήστες του που τον παρόπλισαν ή τον έβγαλαν για πώληση;;

Επίσης, δεν καταλαβαίνω με τι στοιχεία λες ότι οι περισσότεροι στρέφονται σε επισκευάσιμους μετά από λίγο καιρό. Μου λες δηλαδή ότι από τις εκατοντάδες χιλιάδες ή εκατομμύρια ατμιστες σε όλο τον κόσμο, περισσότεροι από τους μισούς χρησιμοποιούν επισκευάσιμους, ή αναφέρεσαι αποκλειστικά σε όσους ατμιστές συχνάζουν σε φόρουμ;;

Δεν έχω στοιχεία με νούμερα για να σου απαντήσω σε τι ποσοστά δυσλειτουργούν οι εργοστασιακοί, πάντως διαβάζοντάς σε, αποκομίζω την εντύπωση ότι οι αστοχίες υλικού τους υπερβαίνουν το 50%. Αυτά τα ποσοστά τα συνάντησα μόνον στους hybrid (κακιούλα). Η εμπειρία μου από όσους εργοστασιακούς άτμο και κάρτο πέρασαν από τα χέρια μου και αυτά των γνωστών μου ατμιστών μιλάνε για πολύ μικρότερα νούμερα, ειδικά όταν είναι από καλά εργοστάσια. Αν μάλιστα δεν έκανα πειράματα με ότι βγαίνει στο εμπόριο και περιοριζόμουν σε 3-4 μοντέλα που μου ταιριάζουν, θα σου έλεγα για ποσοστά αστοχίας στο 10% περίπου και ατμιστική απόλαυση πάρα πολύ καλή.
Οπως όμως κι εσύ σοφά λες

Δεν προτείνω ασφαλώς κάποιο νέο ατμιστή να μπλέξει απευθείας με επισκευάσιμο, άλλωστε οι επισκευάσιμοι δεν είναι για όλους.

Ναι, όπως αβίαστα προκύπτει, ασφαλώς και παρανόησα θεωρώντας πως αναφερόσουν στους EGO-T. Ωστόσο και χωρίς να διαθέτω στατιστικά στοιχεία για τους απανταχού διεθνώς χρήστες Η.Τ. και επικαλούμενος μόνο το συγκεκριμένο Forum και τα θέματα που έχουν αναπτυχθεί στο παρελθόν και συνεχίζουν να αναπτύσσονται, υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά που είναι κοινά σε όλους τους Κινέζικους.
Δεν ξέρω και ούτε επίσης μπορώ να προσάψω στατιστικά για το επί τοις εκατό ποσοστό αποτυχίας τους (ολικής ή μερικής) των Κινέζικων, αλλά εαν αυτή ήταν σε μικρό βαθμό (τόσο ασήμαντο μάλιστα όσο τα γραφώμενά σου ισχυρίζονται) δεν θα είχαμε έναν καταιγισμό το τελευταίο διάστημα από διάφορους επισκευάσιμους και μάλιστα πλέον και Κινέζικων.

Δεν χρειάζομαι παγκόσμια στατιστικά για να ξέρω αυτό που προ της Α-2 εποχής μου συνέβαινε. Η κάθε αγορά μου Κινέζικου, ήταν διαφορετική από την προηγούμενη. Άλλοι οι 510-Lr από το χ μαγαζί και άλλοι από το y μαγαζί. Άλλοι οι Giant από το χ μαγαζί στις y του μήνα και άλλοι οι Giant στις z του μήνα (από το ίδιο μαγαζί).

Άκουσα (ευτυχώς, έστω και καθυστερημένα), επιτέλους τις φωνές κάποιων που μιλούσαν για επισκευάσιμους και σώθηκα.
Σταμάτησα πια να ακούω και να διαβάζω τον κάθε αβανταδόρο για τον κάθε νέο ατμοποιητή που έφερνε το χ ή το y κατάστημα.
Σταμάτησα να αγοράζω για να δοκιμάσω τον κάθε νέο super duper ατμοποιητή που υποσχόταν τον ουρανό με τα άστρα.

Ναι παρανόησα πως δεν αναφερόσουν στον EGO-T, και  δεν έχω δοκιμάσει τον παλιότερο απλό EGO και δεν τον δοκίμασα γιατί ήμουν για κάμποσο καιρό χρήστης του απλού 510-Lr με Drip και διαβάζοντας τότε, όσους δοκίμασαν τον EGO πως ήταν περίπου μια από τα ίδια.
Αν διαβάσεις την εισαγωγή μου στο παρόν νήμα, μνημονεύω την αξία του Dripping και μάλιστα πρότεινα τότε πως ότι και να έχει ο καθένας, ένας 510 με driptip μπορεί να τον ξελασπώσει από οποιαδήποτε κατάσταση αστοχίας άλλων ατμοποιητών.
Ωστόσο μετά από 1,5 χρόνο που είχα γράψει εκείνο το μήνυμα, δεν θα μπορούσα να συνεχίζω να παροτρύνω τους νέους χρήστες στη χρήση driptip.
Το driptip ήταν τότε μια αναγκαιότητα για να συνεχίσουμε να ατμίζουμε, εφόσον οι επιλογές δεν ήταν τόσες πολλές και μάλιστα αρκετές από τις φερέλπιδες, αποδεικνύονταν αρκετά αποτυχημένες.
Σαφώς και αρκετοί παλιοί, συνεχίζουν να χρησιμοποιούν drip , αλλά το να προκρίνω σήμερα ή να προτρέπω νέους χρήστες στη χρήση drip με 510 ή ego ή 901, το θεωρώ παρόμοιο με το να τους προτείνω να συνδέονται στο Internet με Dialup.

Το Θέμα αυτό έχει τίτλο "η πρότασή μου προς νέους ατμιστές" και αυτό δεν θα πρέπει να μας διαφεύγει. Οτιδήποτε γράφουμε εδώ, είναι μια πρόταση-άποψη για νέους ατμιστές και όχι γενικά μια κριτική διαφόρων μοντέλων ή τεχνικών. Για κάτι τέτοιο, υπάρχουν άλλα νήματα.
Αν προσωπικά θεωρείς πως εν έτη 2012, αποτελεί ασφαλή,ρεαλιστική και ικανοποιητική πρόταση μια λύση τύπου Driptip για νέους ατμιστές με ατμοποιητές τύπου EGO κλπ, τότε μου επιτρέπεις να θεωρώ την πρόταση αυτή, εντελώς ξεπερασμένη και σε λάθος κατεύθυνση.
Μπορεί να αποτελεί ρεαλιστική πρόταση το να στάζουμε 3-4 σταγόνες για να ατμίζουμε (όσο και καλά να ατμίζουμε, ας δεχτώ κάτι τέτοιο) με τις δεκάδες πλέον επιλογές που υπάρχουν και μάλιστα πολύ αξιόπιστες?
Για ποιον ακριβώς λόγο?

Τέλος πάντων ο καθένας έχει φυσικά την άποψή του που προέρχεται από τις εμπειρίες του. Δεν θέλω να μακρηγορήσω ούτε και να συνεχίσω.
1-2 πράγματα ακόμη.

1) Στις αναφορές μου για επισκευάσιμους, γράφω για τον Α-2, γιατί μόνο αυτόν δοκίμασα. Επομένως δεν θα κάνω το λάθος να αναφέρομαι γενικά για επισκευάσιμους που μπορεί να μην έχουν (και δεν έχουν από ότι διαβάζω) τα ίδια χαρακτηριστικά. Πήρα τον Α-2, είμαι πλήρως ευχαριστημένος, τέλος για μένα το ψάξιμο και οι αναζητήσεις.

2) Απορώ πως με driptip σε EGO , γράφεις πως δεν υπάρχουν διαρροές. Ο EGO όπως και ο 510, έχουν αντίσταση σε κεραμικό ταπεράκι με την εισαγωγή του αέρα (τρύπα) στο σπείρωμα της βάσης. Άρα η ύπαρξη υγρού στο ταπεράκι, θα περάσει και από την τρυπούλα και θα πάει προς το πόλο της μπαταρίας.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #193 στις: Μαΐου 12, 2012, 12:49 »
Το πρόβλημα είναι ότι ο κυρ Μητσος μπορεί να είναι πλανώδιος , ψιλικατζής , περιπτεράς ή ακόμα και καταστηματάρχης

Για αυτό πρέπει εμείς να προσέχουμε τι επιλογές κάνουμε γιατί οι άλλοι  δεν θα το  κάνουν αυτό για εμάς...  ;)
Ο έμπορος μπορεί να πιστεύει ότι έχει ότι καλλίτερο ναι?
Αν εμείς το  ψάξουμε κ δεν βιαστούμε τότε δεν θα έχουμε πρόβλημα πιστεύω κανένα. Σίγουρα δεν τα γνωρίζουμε όλα μα μέσα σε αυτό εδώ το φόρουμ πιστεύω ότι μπορούμε πολύ πολύ εύκολα να αποφύγουμε "κακοτοπιές"!!!  :yes:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #194 στις: Μαΐου 12, 2012, 15:48 »
Παράθεση από: koke στις Μάρτιος 12, 2012, 17:28

    παιδια εγω με vv mods με Α2,τα εδωσα ολα και γυρισα πισω στο αγαπημενο μου ego-c λογο κρυου ατμου.νομιζω οτι τα χρηματα που δινουμε και ο χρονος μας για το η.τ ειναι καταστροφη γιαυτο η γνωμη μου ειναι απλα και ταπεινα :)

petra 12 μαρτίου
Αστείο είναι, αλλά κατά λάθος βρέθηκα με τον παππού του egoT, το ego mega atomizer, που είναι σαν τον egoT typeA αλλά χωρίς τανκ. Με dripping. Για να το ξαναπώ, με το παλιό μοντέλο του ego, αλλά σε καινούρια LR έκδοση.
με μια ego μπαταρία στα 4,2 βολτ, που πέφτει μέχρι τα 3,7 ντουμανιάζω το σύμπαν με ζεστό ατμό, το αλλάζω κάθε 1 μλ γεύσεις και δεν καταλαβαίνει τίποτα, ας μη μιλήσουμε για το χτύπημα. Δίπλα σε Α2 έβγαζε τουλάχιστον τον ίδιο ατμό.
Εξαιρετική απόδοση είχε και ο ταπεινός 510Τ σε lr έκδοση στις ίδιες μπαταρίες.
Το ίδιο και τα μικρά 510d se ego και 808d σε αυτόματες μεγάλες 901.

Καποιοι άλλοι συνατμιστές θα προσθέσουν στις προτιμήσεις τους τον μιστ, τον egoC, τον w, τους κάρτο τύπου giant. Δεν μπορεί όλα αυτά να είναι χάλια. Το ένα μυστικό είναι η μπαταρία. 3,3 βολτ δεν είναι οκ. πολλές καινούριες που φτάνουν τα 4,2 φορτισμένες, μαζί με έναν lr καρτο ή άτμο, δε θα απογοητεύσουν εύκολα.


Φιλτατε parpen, όπως βλέπεις, δε βγήκα να παροτρύνω κάποιον νέο, να αγοράσει ντριπάτο ατμοποιητή, αλλά απάντησα σε ένα σχόλιο του koke, που έλεγε απλά και ταπεινά, θεωρώντας ότι ένα παλιό και απλό μοντέλο είναι απλό και ταπεινό. Από κει και κάτω προτείνω απλούς αρχικά και λιγόετρο απλούς στη συνέχεια, χωρίς ποτέ να προσθέσω κάτι περίπλοκο.
Οπως λες κι εσύ, όχι μόνον δεν θα έλεγα σε κάποιον, αυτός και τίποτε άλλο, αλλά γενικά δεν μπορώ να πω σε κάποιον νέο, ότι ένας και μόνον άτμο θα του λύσει το πρόβλημα. Διότι αυτό που είναι καλό για μένα δεν είναι για τον άλλο και τούμπαλιν. Δεν μπορώ όμως να μην του αναφέρω ότι υπάρχει και το ντρίπινγκ που σε γλυτώνει από αναίτιο καμμένο, υπερχειλίσεις χωρίς λόγο, κακή τροφοδοσία κλπ. Με το σκεπτικό ότι μπορεί να κυκλοφορεί με 2 και 3 άτμο ταυτόχρονα, δεν βλέπω σε τι είναι δύσκολη η χρήση και ενός ντριπάτου, αλλά εύκολη η χρήση ενός πχ καρτοτανκ με τις υπερχειλίσεις, τα κόλπα στο τρύπημα, τα μπουκώματα, τη δυσκολία αλλαγής γεύσεων.

Είδα όμως στο δικό σας νήμα http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,9385.msg371066.html#msg371066
ότι πολύ μεγάλο ποσοστό παλαιών χρηστών παραμένει στους εργοστασιακούς, ή επέστρεψε σε αυτούς μετά από κάποιο καιρό θητείας σε επισκευάσιμους. Κρατώντας ίσως μια μπαταριοθήκη, αλλά κι αυτή όχι πάντα.  Είδα επίσης κάποια υψηλά ποσοστά χρήσης ντριπάτων σε καθημερινή βάση, σε σχέση με τους νεότερους ατμιστές. Αυτό μου λέει πολλά.
Χαίρομαι που απολαμβάνεις τον Α2 σου, δυο φίλοι που αγόρασαν πρόσφατα, τον έχουν ουσιαστικά παροπλίσει γιατί δεν τους άρεσε ιδιαίτερα. Είναι αυτό που λέγαμε, ότι ταιριάζει στον καθένα.
Στον ego με τη γέφυρα δεν υπάρχουν με τίποτα οι διαρροές του egoT που σου έρχεται υγρό στο στόμα και θέλεις πακέτα τα χαρτομάντηλα. Εκτός αν κάνεις τη χαζομάρα να τον αναποδογυρίσεις μόλις του ρίξεις σταγόνα. Διαρροές προς τα κάτω, μου έχουν συμβεί αραιά στις εξής περιπτώσεις: Εριξα κατά λάθος 5 σταγόνες ή εριξα τις 3 σταγόνες όταν ακόμη ήταν μισογεμάτος. Αυτονόητο, είναι σαν να προσπαθείς να βάλεις 2 λίτρα νερό σε μπουκάλι του 1,5 λίτρου. Η άλλη περίπτωση να συμβεί διαρροή είναι η εξής: Με τον καιρό μαζεύει υπολλείμματα στο κεραμικό ταπεράκι που μειώνουν τη χωρητικότητά του. Το καταλαβαίνεις επειδή μπουκώνει κάπως. Πρέπει να τον βράσεις και μετά να βάλεις λίγο νερό από πάνω και να φυσήξεις, για να φύγουν όλα τα υπολλείματα. Αν δεν το κάνεις, μπορεί να έχεις κάποια διαρροή προς τα κάτω. Αυτή όμως δεν είναι αναίτια ή συχνή διαρροή, αλλά ο τρόπος του να σου πει ότι θέλει συντήρηση. Τώρα, ιδρωματάκια προς τη μπαταρία, ΟΧΙ ΔΙΑΡΡΟΕΣ, μπορεί να υπάρξουν αν ο άτμο έχει ανάψει από χρήση πιπίλα (είναι κι 1,5 ομ) και δεν τον αφήνεις να ξεκουραστεί. Σε αυτή την περίπτωση ζεσταίνεται επίσης η μπαταρία και το υγρό από πυκνόρευστο σα λάδι, αρχίζει και φέρνει σε νερό στην πυκνότητα. Εφτασες τον άτμο στα όρια, δεν είναι φυσιολογική χρήση.
Αναίτιες διαρροές όμως, ή διαρροές επειδή απέκλινες 1% από τη σωστή χρήση του δεν υπάρχουν. Σε σχέση δε με τον 510, επειδή έχει μεγαλύτερο κεραμικό ταπεράκι, σου συγχωρεί πιο εύκολα μια επιπλέον σταγόνα και ζεσταίνεται με αργοτερους ρυθμούς.

Οι αστοχίες υλικού στα εργοστασιακά θα παραμείνουν και το ξέρουμε όλοι, αν και οι γνωστές εταιρίες έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής από τις άλλες. Θαυματουργά (!!!) μοντέλα θα εξακολουθήσουν να βγαίνουν χωρίς να πραγματοποιούν πάντα όσα υπόσχονται. Βέβαια και οι θαυματουργοί επισκευάσιμοι που οι χρήστες τους δίνουν στις αγγελίες μετά από μια βδομάδα κοινής ζωής θα εξακολουθήσουν να υπάρχουν. Τίποτα δεν ταιριάζει στους πάντες.
Οπότε, διατηρώ την άποψη ότι ο νέος χρήστης καλό είναι να ξεκινήσει με κάτι απλό, να δει αν είναι τύπος άτμο ή κάρτο και μετά να επιλέξει αν παραμείνει στο απλό, αν πάρει κάτι πιο εξεζητημένο σε εργοστασιακό ή θα πάει σε επισκευάσιμο και ποιος θα είναι αυτός.

ΑΓΓΕΛΙΚΗ, έπρεπε να είσαι εδώ να σε πάω βόλτα σε κάποια μαγαζιά να δεις πώς πουλάνε και πώς πλασσάρουν. Θα διασκέδαζες αφάνταστα. Είναι από τις περιπτώσεις που φεύγεις τρέχοντας και εκτιμάς στη συνέχεια τον καλό μαγαζάτορα. Ακου, ο G4, ο τελειότερος και πιο εξελιγμένος ατμοποιητής της αγοράς!!!!! ή... αποκλείεται κύριε να είναι ελαττωματική η μπαταρία μας. Ενα χρόνο πουλάμε και δεν μας έχει τύχει ποτέ!







 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 363 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22370 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209583 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68775 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315795 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126979 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95305 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem