vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

203 επισκέπτες, 0 χρήστες

Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1020 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 19:08 »
Αυτες οι καμενες τζουρες ειναι οταν καιγονται ινες απο το fiberglass?
Κατα 90% πρεπει να ειναι τo fiber γιατι παλι τωρα που εβαλα ολοκαινουριο φυτιλι και το εκανα ακομα πιο λεπτο σιγουρευοντας οτι εχει καλη ροη το υγρο παλι ηταν σαν να καπνιζα καμμενο πλαστικο... το λαιμο μου τον ...
Και μετα μυριζει και ο ατμο καμμενο. Αμα ειναι να γινετε αυτο μετα απο καθε αλλαγη και να περιμενω ποτε θα στρωσει ζητω που καηκαμε...

Αποσυνδεδεμένος kd66

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1021 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 19:25 »
Το φυτιλι μετα την αλλαγη το ποτιζετε καλα???
Απλα το αναφερω γιατι ενας φιλος μολις αλλαζει φυτιλι εχει παντα καμμενο κι αυτος, γιατι ξεχναει να το ποτισει καλα.
Μετα ολα οκ.

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1022 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 21:03 »
Ναι φιλε και πριν το τοποθετησω το ποτιζω γιατι αυτα τα υαλονηματα φθειρονται ευκολα και κατα την τοποθετηση απ' οτι ειδα.
Εκανα αλλη μια αλλαγη αυτη την φορα πριν το τοποθετησω το εβαλα στην φωτια πανω απο ενα γκαζακι μερικες φορες (ποτιζοντας το και με λιγο υγρο) για να αποφυγω αυτες τις πρωτες καμενες τζουρες που ειχα στην αρχη. Τοποθετησα το φιλτρακι μετα το κοιταξα αν ποτιζει αναποδα. ΚΑι οντως οταν το τοποθετησα και πηρα τις πρωτες τζουρες ηταν μια χαρα. Μακαρι να συνεχισει ετσι...
Το αλλο φυτιλι το εχει δοκιμασει κανεις? Αυτο το silica ή silicon που λενε..

Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1023 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 23:05 »
Εγώ παιδιά έχω άλλο πρόβλημα με την αλλαγή φυτιλιού. Καμένο δεν έχω. Βάζω μονό φυτίλι με πλέγμα στο μέγεθος του εργοστασιακού και όλα καλά. Έχω όμως μεγάλη κατανάλωση υγρού. Το περίεργο δε είναι, ότι δεν έχω καμία διαρροή στον πόλο της μπαταρίας ούτε στο μεταλική επιφάνεια του καρφιού. Προφανώς όλο το υγρό που δεν ατμίζω πάει στο πλέγμα και αυτό αποδικνίεται όταν τον φυσάω το βράδυ μετά απο δύο γεμίσματα του tank (στα 2/3 του) και βγαίνει πολύ υγρό. Το φυτίλι που φτιάχνω είναι αρκετά κοντό ώστε να ακουμπάει στην αντίσταση αλλά να μη έρχετε σε επαφή με το πλέγμα κατά την εισαγωγή του.

Ξέρετε τι παίζει ?

Μήπως φτέναι τα tank που τα χρησιμοποιώ πολλές φορές και έχω απο εκεί απώλεια υγρού (όχι απο την τρύπα που μπαίνει το καρφί αλλά απο την περιμετρική επιφάνεια που κουμπώνει) ?

 :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1024 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 23:17 »
Είναι νομίζω λογικό κατά την χρήση να φτάνει κάποια ποσότητα  υδρατμών κυρίως ή και υγρού  στο πλέγμα. Από εκεί και πέρα καλό είναι να μην έχεις διαρροές περιμετρικά. Θα πρότεινα να αλλάξεις άμεσα tank. Γενικά να προτιμάς αμπούλες που εφαρμόζουν σφιχτά στο επάνω μέρος του κώνου.

Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1025 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 23:32 »
Είναι νομίζω λογικό κατά την χρήση να φτάνει κάποια ποσότητα  υδρατμών κυρίως ή και υγρού  στο πλέγμα. Από εκεί και πέρα καλό είναι να μην έχεις διαρροές περιμετρικά. Θα πρότεινα να αλλάξεις άμεσα tank. Γενικά να προτιμάς αμπούλες που εφαρμόζουν σφιχτά στο επάνω μέρος του κώνου.

Tem καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.

Σχετικά με τις αμπούλες χρησιμοποιώ της original απο την Ovale. Όμως για να βγάλεις το καρφί χρησιμοποιώντας τα τοιχώματα του άτμο σαν μοχλό είναι φυσικό να αλλάξει λίγο η γεωμετρία του ατμό.

Η βασική μου ερώτηση είναι πόση είναι αυτή η ποσότητα που φτάνει στο πλέγμα ώστε να θεωρηθεί φυσιλογική, γιατί κατά το φύσιμα υπολογίζω ότι χάνω τουλάχιστος 0,5 ml στα δύο γεμίσματα (γέμισμα στα 2/3 του tank , δηλαδή στο 1,5 ml το 1 ml το ατμίζω και το 0,5 το χάνω).

Αποσυνδεδεμένος adiohosk

  • *
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • ο καθένας με την τρέλα του
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1026 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 23:45 »
Σήμερα άλλαξα το φυτίλι απο το ego-t μου με παρομοιο με αυτό που πουλάν τα παιδιά στην σαλαμίνα.
Μετά απο 4-5 προσπάθειες (διπλο, μονο)  βάση το βίντεο κατέλληξα ότι χωρίς πλέγμα δεν γίνετε τίποτα.
πρέπει να γίνει σε μέγεθος μάκρος όπως το μαμίσιο, αλλιώς το δίωχνει όταν το βάζεις.
με διπλό δέν ποτίζετε καλά.
Εχει κάτι εγκοπούλες αν το παρατηρήσετε το ατομ όπως βγαίνει το φυτίλι γυρω γύρω.
αυτές πρέπει όταν τυλίξετε το φυτίλι με το πλέγμα να είναι όσον το δυνατό πιο στρογκυλό για να μην είναι βουλομένες τις ανοιγεις με μια καρφίτσα σιγά σιγά.
το πλέγμα πρέπει να είναι σφιχτό αλλιώς φεύγει όταν βαζεις το τανκ.
η ποσότητα του φυτιλιού δέν πρέπει να είναι πολυ ούτε λίγο το βρίσκεις μόνος σου
Και απαραίτητα να το κάψεις με αναπτήρα πρίν το βάλεις μέσα.
Μετά ούτε καμμένο ούτε τίπτα. αυτό που δεν ξέρω πως θα ξεμαυρίσω είναι η αντίσταση με το φυτίλη που είναι γκάγκανη και μου μαυρίζει το φυτίλι δέν καθαρίζει με οινόπνευμα και τρίψιμο το φοβάμαι για πιο σκληρα μην μου ξεκολήσει.
μία πατεντούλα που έκανα για να ρουφάει πιο ξεκούραστα και την κατοχυρώνο μάλλον είναι....
όπως είναι το τανκ έχει κάτι οδηγούς αριστερά δεξιά άμα το γυρίσεις ανάποδα δηλαδή να βλέπεις το πώμα και τους κοιτάξεις έχουν σχισμές για να ρουφάει αέρα, με ένα τσιμπιδάκι το ξάνοιξα με μια οδοντογλυφίδα και μου ρουφάει πιο ξεκούραστα μπορεί να είναι και η ιδέα μου για δοκιμάστε το και ποστάρετε.
Μην το ζορίσετε γιατι δέν θα μπαίνει μετά στον ατομ σάν ξάνοιγμα αριστερα δεξιά κάπως.
Αυτά τα ολιγα tribecca for ever

Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1027 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 23:57 »
αυτό που δεν ξέρω πως θα ξεμαυρίσω είναι η αντίσταση με το φυτίλη που είναι γκάγκανη και μου μαυρίζει το φυτίλι δέν καθαρίζει με οινόπνευμα και τρίψιμο το φοβάμαι για πιο σκληρα μην μου ξεκολήσει.

dry burn

Αποσυνδεδεμένος adiohosk

  • *
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • ο καθένας με την τρέλα του
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1028 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 00:09 »
έχει και φυτίλι ανάμεσα και δέν κάνει τίπτ δέν ανάβει κόκκινο απλά καπνίζει μου φαίνετε ότι αν το συνεχίσω θα μαυρίσει πιο πολύ με dry burn(βγάζω ατμο με φυτίλι και πατάω στεγνά το κουμπί σωστά)

Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1029 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 00:11 »
άστο να καπνίζει κανα 2 sec κάθε φορά και θα δεις ότι μετά απο κάμποσες θα σου κοκκινήσει η αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1030 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 00:26 »
Tem καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.

Σχετικά με τις αμπούλες χρησιμοποιώ της original απο την Ovale. Όμως για να βγάλεις το καρφί χρησιμοποιώντας τα τοιχώματα του άτμο σαν μοχλό είναι φυσικό να αλλάξει λίγο η γεωμετρία του ατμό.

Η βασική μου ερώτηση είναι πόση είναι αυτή η ποσότητα που φτάνει στο πλέγμα ώστε να θεωρηθεί φυσιλογική, γιατί κατά το φύσιμα υπολογίζω ότι χάνω τουλάχιστος 0,5 ml στα δύο γεμίσματα (γέμισμα στα 2/3 του tank , δηλαδή στο 1,5 ml το 1 ml το ατμίζω και το 0,5 το χάνω).

Nομίζω πλέον ότι η απώλεια που έχεις είναι μεγάλη. Αλλαξε tank αλλά κοίταξε και το θέμα του φιτιλιού. Δεν το αποκλείω καθόλου να έχεις διαρροή προς το εσωτερικό του ατμοποιητή επειδή περνάει αρκετό υγρό από το καρφί. Και κάτι ακόμα. Οι μπαταρίες σου είναι εντάξει ή μήπως είναι πεσμένες ? Στην δεύτερη περίπτωση δεν γίνεται σωστή ατμοποίηση και επομένως τα υγρά που περνούν απο το φιτίλι κάπου καταλήγουν χωρίς να μετατραπούν σε ατμό.

Αποσυνδεδεμένος adiohosk

  • *
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • ο καθένας με την τρέλα του
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1031 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 00:49 »
άστο να καπνίζει κανα 2 sec κάθε φορά και θα δεις ότι μετά απο κάμποσες θα σου κοκκινήσει η αντίσταση.

μόνο βγάζει κάπνα για κοκκινισμά δέν υπάρχει φώς βλέπω μαυρισμένη την αντίσταση και το φυτίλι ακόμα κάτι πιο δραστικό υπάρχει να το βοηθήσουμε.
βρωμάει σαν καμμένη σχάρα απο αρνί :)) :)) :)) :)) :))

Τελικά μετά απο πολύ υπομονή τα κατάφερα κοκκίνισε και βγάζει ελάχιστη εώς ανύπαρκτη κάπνα θα αλλάξω και το φυτίλι μια καλή και είμαι έτοιμος
Καλά ατμίσματα νάχουμε
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 15, 2011, 01:09 από adiohosk »

Αποσυνδεδεμένος smartmedia

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1032 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 00:58 »
Μετά την πρώτη αποτυχήμενη προσπάθεια  :wall: :wall: να αλλάξω φυτίλι στον EGO-T σήμερα τα κατάφερα και με 1000% επιτυχία. :D

2-3 tips που ανακάλυψα.

1) Για να αφαιρέσετε το μεταλικό που κάθετε το φιτίλι εγω χρησιμοποιησα μια ξυλό-βίδα που την έστριψα ίσα ίσα να πιάσει μέσα στο σωλήνα του μεταλικού και βουαλά, βγήκε με τι μια. Δοκίμασα πριν με τον τρόπο που έλεγε ο φίλος στην πρωτη σελίδα αλλά τπτ. Η βίδα θαυματουργή.
2) Βγάλτε το παλιό φιτίλι, το μαμίσιο, μετρήστε πόσο είναι και κόψτε τόσο ακριβώς απο το καινούργιο.
3) Πρέπει οπωσδήποτε να κάνετε dry burn 2-3 φορές μέχρι να γίνει πορτοκαλί για να καθαρίσει απο τις βρωμιές. Για να γίνει αυτό θα πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιήστε οινόπνευμα για τον καθαρισμό της αντίστασης. (Εγω δεν είχα και έβαλα LISTERINE, έγινε κουκλί)
4) Ποτίστε λίγο το φιτίλι πριν το βάλετε μέσα, έτσι και δεν θα καεί με την πρώτη και θα σφίξει ώστε να μην βγαίνει.

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Re: Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1033 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 23:09 »
Ξανακανω την ιδια ερώτηση :) ..αλλο φυτιλι εχει δοκιμασει κανεις? Αυτο το silica ή silicon που λενε.. ? Αυτο που εχω επισης απορια ειναι γιατι αυτο το fiberglass φυτίλι καιγετε τοσο ευκολα αρχικα μεχρι να στρωσει ενω τα μαμισια φυτιλια σε.καινουριους ατμο.δεν εχουν προβλημα? Επισης εμενα αν και δεν μου ερχετε καμενο πλεον, η γευση δεν ειναι ιδια με εναν καινουριο ατμο που εχω δοκιμασει με το ιδιο υγρο.

edit 18/12/11
To φυτιλι αυτο καταστρεφει εντελως την γευση. Ειτε μονο ειτε διπλο ειτε λεπτο τα εχω δοκιμασει ολα! Δεν το συνιστω ουτε στον εχθρο μου! Ακομα και μετα της αρχικες καμενες τζουρες συνεχιζει να δινει στο βαθος της γευσης κατι καμενο.  Εχω ξενερωσει! Δεν ξερω.. ισως ειμαι για αλλο ατμο! Αυτος ο ego-t με εχει κουρασει!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 18, 2011, 20:07 από NewHolborn »

Αποσυνδεδεμένος foithths

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1034 στις: Δεκεμβρίου 18, 2011, 13:09 »
βρηκα αυτο το φυτιλι    http://www.peleon.pl/product.php?id_product=1276       σε 1mm και σε 0.6mm ποιο απο τα 2 είναι καλυτερο για το ego-t για σκετο φυτιλι λεω να αλλαξω χωρις πλεγμα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342351 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206551 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541548 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31095 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50207 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597314 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357829 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11550 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193101 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1331 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1335 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592045 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios