vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

125 επισκέπτες, 3 χρήστες
dallaskdp, Jorge, babis1993

Twitter

Υγρά eCig.gr

Αποσυνδεδεμένος npaolo

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #210 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 09:43 »
Γενικές Εντυπώσεις
Έχω καταφέρει να δοκιμάσω στα πεταχτά τέσσερα  υγρά.
Οι πρώτες εντυπώσεις μου,είναι άριστες ,εξεπλάγην ευχάριστα  από την ποιότητα και σύνθεση γεύσεων.
Μιλάμε για πετυχημένα γκουρμέ υγρά σε αρκετά προσιτή τιμή.........value for money.
Θέλω να ευχαριστήσω την ecig που μας έδωσε την δυνατότητα να γνωρίσουμε τα πετυχημένα υγρά.
Από μεθαύριο θα γράψω ,αναλυτικά για κάθε υγρό.. 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 11, 2015, 09:55 από npaolo »

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #211 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 14:58 »
Pink Friday

Συμφωνώ απόλυτα με την περιγραφή του συνατμιστή aenaos. Λουκουμάκι τριαντάφυλλο με τα όλα του! Γεύση τριαντάφυλλο στο γλυκό καραμελωτό του λουκουμιού και ζάχαρη άχνη! Εξαιρετική παρέα με έναν κουπάτο με μπόλικο καιμάκι ή σκούρο καφέ φίλτρου! Δν μπορώ να το φανταστώ για ολοήμερο αλλά για περιπτώσεις που θέλουμε να γλυκάνουμε τον ουρανίσκο και με τον καφέ είναι ταμάμ!





Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #212 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 18:36 »
Να ευχαριστήσω και εγώ με την σειρά μου την eCig για τα υγρά. Οι δοκιμές έγιναν στον Τηλέμαχο v2 Plus (40αρι σύρμα, 2.5mm διάμετρο και nakamichi v2).


Black Horse: Πολύ καλό το συγκεκριμένο, με τις γεύσεις να βρίσκονται σε μία όμορφη διαβάθμιση για τα δικά μου γούστα. Κυριαρχεί η σοκολάτα και το φουντούκι, ενώ αχνοφαίνεται και το καπνικό του μέρος. Πολύ καλό και για όλη την ημέρα. 9/10

American Pie:  Άλλο ένα υγρό με εξέπληξε ευχάριστα. Κυριαρχούν τα εσπεριδοειδή, ενώ στο τέλος υπάρχει η υπόνοια της «ζύμης» ας πούμε. Τρομερή η επίγευση των εσπεριδοειδών. Μοναδικό μείον για εμένα, ότι με κουράζει για όλη την ημέρα. 8.5/10


Divino Cigar: Καιρό είχα να δοκιμάσω ένα τσιγαρίσιο υγρό και αυτό πράγματι είναι από αυτά που λες «τσιγαρίσιο». Ικανοποιητική γεύση πούρου με δυνατό χτύπημα. Η επίγευση δεν μου άρεσε (πολύ τσιγαρίσιο) αλλά για αυτόν που προτιμάει τα δυνατά καπνικά, θα είναι ικανοποιημένος. 7,5/10


Old Harbor:  Πάμε και στο επόμενο καπνικό του πακέτου, το οποίο ήταν άλλη μια ευχάριστη έκπληξη. Καπνικό μεν, χωρίς να με κουράζει με κάποια περίεργη επίγευση δε. Είναι το υγρό που, αν και δεν προτιμώ τα καπνικά, θα φροντίσω να έχω ένα στην άκρη. 9.5/10
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 11, 2015, 18:49 από geanagno »

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #213 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 20:04 »
Σειρά σήμερα πήραν τα καπνικά υγρά, με βαριά καρδιά καθότι εδώ και 3 μήνες περίπου είμαι φαν σχεδόν μόνο φρούτων και γλυκών. Υποσχεθήκαμε στην ecig όμως ότι θα πούμε τη γνώμη μας, οπότε ιδού (οι δοκιμές έγιναν με το ίδιο στήσιμο με τα υπόλοιπα υγρά, τουτέστιν μονή αντίσταση 1.8Ω σε Magma RDA, γύρω στα 11 Watt):

Hellas Str8 & Old Harbor

Τα βάζω μαζί γιατί δε βρήκα σημαντικές διαφορές ανάμεσά τους. Είναι βασισμένα σε κάποιο ελαφρύ, αρωματικό καπνικό. Αν και δεν υπήρξα καπνίστρια στριφτών, εκεί με παραπέμπει και μάλιστα σε ανοιχτόχρωμα καπνά. Ίδια και η μυρωδιά που αφήνουν στο χώρο. Ελαφρώς υποτονικό το χτύπημα και λίγος ο ατμός αν και αυτό που επικρατεί είναι η "τσιγαρίσια" φύση τους, οπότε είναι ταμάμ για τις πρώτες δύσκολες εβδομάδες στο άτμισμα.

Divino Cigar

Για όποιον έχει αμφιβολίες, ναι, είναι πούρο. Βαρύ, καθαρό και με ελαφρύ άρωμα (βανίλιας;; ) σε γεμίζει με τη τζούρα του. Αυτό που βρήκα ενδιαφέρον είναι ότι δεν μου αφήνει την ξηρότητα στη γεύση που μου άφηναν όσα πούρα έχω δοκιμάσει, αλλά έχει μια "υγρή", σχεδόν κρεμώδη επίγευση που μαλακώνει κάπως την "τσιγαρίλα". Χτύπημα δυνατότερο από όλα τα υπόλοιπα, θα ήθελα λίγο καλύτερη παραγωγή ατμού. Αν είχα ξεκινήσει το άτμισμα τώρα, νομίζω θα ήταν στις καθημερινές μου επιλογές. Θα το κρατήσω σίγουρα, θα το ενισχύσω και με λίγη βάση VG και θα είναι το καταφύγιό μου όταν/αν μου λείψει πολύ το τσιγάρο κάποια στιγμή. Νομίζω θα είναι καλή καβάτζα και για τις βραδινές εξόδους με λίγο παραπάνω ποτό, εκεί κατα τις 3-4 το πρωί που δυσκολεύουν τα πράγματα. :)

Black Horse

Το κατατάσσω στα καπνικά αν και παρασυρμένη από τις περιγραφές εδώ, πίστευα ότι θα είναι γλυκό-σοκολατένιο. Απογοητεύτηκα λίγο (και κατάλαβα γιατί δεν πρέπει να διαβάζεις πριν δοκιμάσεις), καθώς για τα δεδομένα μου είναι καθαρά καπνικό υγρό και μάλιστα μου έβγαλε σκούρο, βαρύ καπνό. Αφήνει μια υπόνοια bitter σοκολάτας, ίσως και υποψία φουντουκιού, αλλά όλα τα επισκιάζει ο καπνός. Ίσως να ήμουν προκατειλημμένη επειδή δεν ήταν αυτό που περίμενα, αλλά δε μου "έδεσαν" καλά τα αρώματα και οι πρώτες ύλες.

Max Berry

Το άφησα τελευταίο όλων των δοκιμών και δικαιώθηκα, για τα γούστα μου είναι το καλύτερο υγρό που δοκίμασα. Παρόλο που και αυτό έχει καπνική βάση, τα μούρα/κόκκινα φρούτα αποδίδονται πολύ καλά, χωρίς να μπουχτίζουν με τη γλυκύτητά τους. Είναι ελαφρώς όξινο, πλούσιο και κρεμώδες με χτύπημα ταιριαστό στα 6mg νικοτίνης και πάρα, πάρα πολύ καλό ατμό για υγρό με βάση την PG. Γεμάτη γεύση χωρίς να γίνεται κουραστικό.

Αν θα έλεγα ένα πράγμα μετά τις δοκιμές είναι ότι θα ήθελα μια σειρά υγρών που να μην έχουν καμία σχέση με καπνό/τσιγάρο. Αυτό είναι που μου λείπει από την Ecig, καθώς τα καπνικά είναι πλέον έξω από την καθημερινότητά μου και χαίρομαι για αυτό πολύ για να τα ξαναβάλω  ;) . Γίνεται μια προσπάθεια με κάποια από τα υγρά της νέας σειράς (π.χ. American Pie, Tangelo Dream) και ελπίζω να εμπλουτιστεί με ακόμα περισότερα και με εναλλαγές στη νικοτινούχα βάση που χρησιμοποιείται (περισσότερη VG για παράδειγμα), ούτως ώστε να καλύπτουν περισσότερα γούστα και όχι τόσο "στενά" το μεταβατικό στάδιο από το τσιγάρο στον ατμό.


Αποσυνδεδεμένος evi foropoulou

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #214 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 21:08 »
Καταρχην ευχαριστουμε πολυ για την ευγενικη προσφορα της εταιριας! Μια και ειμαι πελατισα των υγρων πανω απο ενα χρονο ξερω καλα την ποιοτητα τους τοσο για τα ετοιμα οσο και για τα diy και τις βασεις τους που χρησιμοποιω πια απολειστικα...
Τωρα οσο αφορα τα δειγματα:

Η ΒΑΣΗ ειναι καθαρη αοσμη και απο προσωπικη πειρα δεν αφηνει υπολειματα . Η βαση που χρησιμοποιω και εγω ειναι αυτη που μου εστειλαν δηλ60\40  και η τιμη του στο λιτρο που παιρνω εγω ειναι πολυ καλη.

Η καινουργια σειρα τους με εξεπληξε ευχαριστα για τις γκουρμε γευσεις!!

MAX BERRY
Πολυ καλη μιξη μουρων  με καπνικους τονους στο βαθος...και πλουσια παραγωγη ατμου.

TANGELO DREAM
Καραμελα ουζου σιγουρα με εντονο "αλκοολ" στον νριπερ μου βγαζει και μια υπονοια μανταρινιου

CINNAMON COOCIE
Απ τα πιο ωραια μπισκοτα κανελλας που εχω δοκιμασει με διακριτη την κανελλα και τη ζαχαρη

AMERICAN PIE
Ταρτα εσπεριδοειδων γλυκων ομως με μια υπονοια ισως αμυγδαλου στη ζυμη!!! Καθολου κουραστικο με αρκετα καλη παραγωγη ατμου

PINK FRIDAY
Aπο τα πιο αγαπημενα μου αν και στην αρχη σε ξενιζει...γλυκο και λιγο πικρο και στο τελος λουκουμι τριανταφυλλο, πολυ καλη παραγωγη ατμου!

EDENS GARDEN

Δροσερο μηπως εχει λεβαντα με καποιες υπονοιες ξυλου και ισως λιγο ρουμι με στφιδες??Παντως απο ατμο και χτυπημα σκιζει!!

BLACK HORSE
Ενα καπνικο μη καπνικο κακαο καρυδα λιγο ροδακινο ασπρο και λιγο καπνικο...υπεροχο!!!

HELLAS SRT8
Καπνικο ελαφρυ αρωματικο σαν παλιο ελληνικο τσιγαρο αφιλτρο!!! Το εχω και σε diy και ειναι ακριβως το ιδιο.

DIVINO CIGAR
To καλυτερο "πουρακι" της αγορας.Βαρυ και με σωμα χωρις ομως να κουραζει ιδανικο για ποτο και για μετα απο ενα καλο γευμα!!! Παλιο και παντα αγαπημενο!!!

OLD HARBOUR
Kαπνος στριφτου τσιγαρου πραγματικος ιδανικο για πρωτη επιλογη υγρου (ο κουνιαδος μου που προσπαθει ακομα να κοψει το τσιγαρο ξετρελαθηκε οταν του το ειχα φτειαξει πριν λιγο καιρο) αλλα ειναι κι εμενα απο τα αγαπημενα μου επειδη μου αρεσουν τα καπνικα

Ολες οι δοκιμες εγιναν σε lush dripper με κανθαλ στα 44Ω με μηχανικο μοντ nemesis

Tα υγρα ηταν 0.3%🐩🐕







Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #215 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 21:13 »
Mama's best: Cinnamon cookie. Βillow 2, διπλη αντισταση 0,4 κανθαλ σε 2,5 αξονακι 6 σπειρες. 0,4 ωμ 27 βαττ.
Απο το μπουκαλακι μυριζει γλυκο,τρυφερο  μπισκοτο. Στη γευση οταν το ατμιζεις γευεσαι πραγματικο τραγανο  μπισκοτακι με κανελα, η γευση του υγρου ειναι μπισκοτο, η κανελα ειναι ελαχιστη, και στη γευση δεν την αντιλαμβανομαι (ευτυχως, γιατι δε μου αρεσει η κανελα). 10/10 του βαζω το υγρο εχει πολυ καθαρη γευση, σωστη αναλογια αρωματος, δε γεμιζει την αντισταση. Ταιριαζει με καφε και αλλα ροφηματα.

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #216 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 22:01 »
Ας κάνω και εγώ ένα μίνι review για τα πρώτα 4 υγρά:


Εden's Garden: Ιδιαίτερο υγρό πραγματικά.. Για τα γούστα μου έτσι και έτσι.. Το κεράσι είναι εκεί μαζί με ενα καπνικό στοιχείο καθώς και κάτι ακόμα που δεν μπορώ να καταλάβω.. Κάποια στιγμή ίσως και να το αγόραζα.


Μax Berry: Πολύ κοντά στα γούστα μου. Με έντονο σχετικά καπνικό στοιχείο και αυτό. Τα βατόμουρα είναι εκεί σε πολύ καλή ένταση. Θα το ήθελα λίγο παραπάνω. Θα το αγόραζα σίγουρα.


Tangelo Dream: Φούλ Ούζο.. Μόνο του δεν το μπορώ με τίποτα. Πάει για μίξη..


Cinnamon Cookie: Το καλύτερο μπισκότο κανέλλα που έχω ατμίσει. Θα ήθελα λιιιιιιγο λιγότερο την κανέλλα, αλλά πραγματικά για τα γούστα μου πολύ καλό. Θα το αγοράσω 1000%

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #217 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 22:05 »
Old Harbor: Καπνικό, με ελαφρύ ωραίο άρωμα και γλυκιά επίγευση. Υγρό για όλη τη μέρα. Είναι σίγουρο ότι θα αποτελεί ένα από τα υγρά που θα προτιμώ :yes:

Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #218 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 22:29 »
Περνάω σε αλλα 3 καπνικά υγρά μιας και για το divino cigar έγραψα ήδη τη γνώμη μου.

Black Horse - Hellas Str8 : Αυτά τα δύο μαζί γιατί μοιάζουν αρκετά. Καπνικά με αρκετά γλυκιά επίγευση, τα άτμισα ευχάριστα και νομίζω θα αρέσουν πολύ σε νεοεισερχόμενους στο η.τ. 8/10

Old Harbor : Αυτό το υγρό εμένα μου άρεσε περισσότερο από όλα. Καπνικό αρκετά ξηρό που πράγματι θυμίζει τη γεύση του στριφτού τσιγάρου. 9/10

Και τα 4 υγρά που έχω δοκιμάσει ως τώρα έχουν ικανοποιητικό χτύπημα και θα τα αγόραζα άνετα, ειδικά το Old Harbor.
Οι τιμές τους είναι πολύ ανταγωνιστικές οπότε όσοι ψάχνετε κάποιο καλό καπνικό, δοκιμάστε τα.

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #219 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 22:37 »
Μετά απο μια δύσκολη μέρα,γύρισα σπίτι άνοιξα υπολογιστή και χαλάρωσα δοκιμάζοντας το black horse..τηλέμαχος v2 40άρι κάνθαλ,1.05ώμ στα 16W..στο site η eCig αναφέρει το συγκεκριμένο υγρό ως μείγμα hellas str8,sea satin (Δεν έχω ιδέα το τι είναι),φουντούκι,βανίλια και σοκολάτα..αρχικά και κατά την εισπνοή μου έρχεται μια έντονη μίξη σοκολάτας με βανίλια,κατά την εκπνοή πρώτο ρόλο έχει το φουντούκι που προσωπικά εμένα μου θυμίζει πραλίνα κάπως και όχι φουντούκι απλό,σε πολύ μικρή ένταση υπάρχει και ένα καπνικό κομμάτι που δύσκολα μπορείς να το καταλάβεις..Ήδη βρίσκομαι στο 2ό τάνκ δίχως να έχω κουραστεί καθόλου,γενικά είναι γλυκόπιοτο υγρό..εν κατακλείδι το υγρό άνετα μπορώ να το κάνω σαν ολοήμερο,δεν θεωρώ βέβαια πως είναι υγρό για κάποιον που τώρα κάνει τα πρώτα του βήματα στον ατμό καθώς δεν θα έχει την δυνατότητα να καταλάβει τις νότες του..για τους πιο προχωρημένους το συστήνω ανεπιφύλακτα...Βαθμολογία 10/10.. :yes:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #220 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 00:00 »
Είπα να το ρίξω κι εγώ λίγο προς "καπνικό" μεριά απόψε και αποφάσισα να ξεκινήσω με το Hellas Str8, έχω φύγει καιρό τώρα απ'τα καπνικά κι η αλήθεια είναι ότι είχα την περιέργεια να δω πως θα αντιδράσει ο ουρανίσκος μου σε αυτό.

Μη αναμενόμενα λοιπόν πολύ ευχάριστο υγρό! Θα μπορούσα να μιλήσω άνετα για ανοιχτόχρωμα καπνά με μια γλυκόξινη γεύση μέσα τους που μου φέρνει σε ροδάκινο.

Δεν έχω περισσότερα να περιγράψω για το συγκεκριμένο, μπορώ όμως να προσθέσω ότι θα μπορούσε άνετα να γίνει ολοήμερο σε νεοεισερχόμενους στον χώρο αλλά και σε παλιότερους θα γινόταν μια πολύ καλή συντροφιά στα διαστήματα χαλάρωσης-αποτοξίνωσης που πιθανότατα θα χρειαστούν από "βαριά" και πολυσύνθετα αρώματα και γεύσεις.

Ένα "άνετο" και ελαφρύ καπνικό για όλες τις ώρες λοιπόν! :)

Επιμονή στα καπνικά λοιπόν και καρφί στο Black Horse.

Άλλη μια ευχάριστη έκπληξη για μένα η γεύση του αφού για αρχή με φόβισε η αναφορά στη σοκολάτα που έγινε νωρίτερα. Γενικότερα είμαι λάτρης της σοκολάτας αλλά όσες φορές έκανα απόπειρα να την ατμίσω δεν έμεινε ποτέ σαν γεύση που θα μπορούσα να κρατήσω για πολύ. Εδώ όμως είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα αφού η γεύση της ενώνεται με αυτή που θα έδινε ένα ανοιχτόχρωμο, ξανθό μάλλον καπνικό.. κι εκεί που το στόμα αντιλαμβάνεται αυτόν τον συνδυασμό ξαφνικά εισέρχεται στον χώρο η γεύση μιας "φουντουκοβανίλιας" και γλυκαίνει ομαλά και πολύ ελεγχόμενα το όλο πράγμα.!

Στην εκπνοή απ'το στόμα αισθάνομαι αυτό το ευχάριστο "μείγμα" να βγαίνει όλο μαζί ανακατεμένο, όταν όμως επιλέξω την εκπνοή απ'τη μύτη τότε η σοκολάτα βρίσκεται και πάλι εκεί λίγο πιο έντονη απ'τα υπόλοιπα μαζί. Αποφασίζοντας να το γυρίσω στο "εναλλάξ", μία εκπνοή απ'το στόμα και μία απ'τη μύτη δηλαδή, όλο μου το ρινικό σύστημα γεμίζει με μια απίθανη γεύση που μέσα της αναγνωρίζω το κάθε της κομμάτι από αυτά που αναγνώρισα παραπάνω!

Πολύ ωραία αίσθηση και αυτό το υγρό, για όσους αγαπούν σοκολατογεύσεις με λίγο "ξινές" νότες ενός ξανθού καπνού στο background εδώ θα βρείτε έναν μικρό παράδεισο νομίζω..! :)

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 12, 2015, 11:34 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #221 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 00:47 »
Cinnamon Cookie από τη σειρά Mama's best.....στα 6mg/ml
Χωρίς πολλά λόγια ένα ιδιαίτερα ευχάριστο υγρό και μάλλον ένα από τα καλύτερα της σειράς.
Δοκιμάστηκε σε μια σειρά επισκευάσιμων ατμοποιητών με πολλούς συνδυασμούς συρμάτων.
Απέδωσε άριστα σε όλες τις περιπτώσεις. Συνδυάζεται υπέροχα με ζεστά ροφήματα όπως καφές και σοκολάτα.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #222 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 01:17 »
Αυτή τη στιγμή ατμίζω το Eden's Garden, ένα υγρό που ομολογώ πως μόλις έπεσε στον magma μου πίστεψα ότι δεν θα αντέξει για πολύ εκεί μέσα, μου έπεσε αρκετά βαρύ σε άρωμα, λίγο μπουχτιστικό θα έλεγα παρόλο που παίρνοντας την πρώτη του μυρωδιά παθαίνεις τρελή πλάκα! Θεώρησα χρέος μου όμως το να επιμείνω σε αυτό και να προσπαθήσω πολύ για να ανακαλύψω μέσα του όσα περισσότερα μπορώ.

Δοκιμάζοντας το μου έρχονται πολλά πράγματα στο μυαλό και ταυτόχρονα υπάρχει μια σκέψη τύπου "κοίτα να δεις, δεν είναι όλα αυτά που υποθέτεις. Είναι απλά ένα γλυκό που αρκεί να πεις το όνομά του και τελείωσες μ'αυτό! Ένα όνομα χίλιες λέξεις - η μάλλον γεύσεις δηλαδή"..

Μέσα του αισθάνομαι ότι βρίσκονται το ρούμι, σίγουρα κεράσι, κάποια σταφίδα ή δαμάσκηνο μάλλον, έχω όμως και κάποιες εντελώς "άκυρες" νότες ενός energy drink, υποθέτω βέβαια ότι για το τελευταίο ευθύνεται αποκλειστικά και μόνο το ρούμι που γεύομαι αρχικά.

Αν επέλεγα να πω λιγότερες λέξεις και να περιγράψω απλά με το όνομα ενός γλυκού τότε σίγουρα αυτό θα ήταν το Black Forest. Ή κάτι παρεμφερές τέλος πάντων με λιγότερη σαντιγί και σίγουρα πιο μερακλήδικη η καλύτερα, "πολίτικη" συνταγή. Πιο σκούρο, πιο σκοτεινό, για πιο μερακλήδες τύπους δηλαδή. Ένα τέτοιο γλυκό με ένα σιρόπι από ρούμι μέσα του ίσως, ένα υλικό που στο φινάλε θα μετέτρεπε ένα "δυτικό" γλυκό σε κάτι αρκετά πιο "ανατολίτικο"..

Εξακολουθώ να το αισθάνομαι βαρύ μόνο που τώρα έχει γλυκάνει κάπως, υπογράφω όμως ότι πρόκειται για υγρό στιγμών.!
Με το κρύο συνδυάζοντας το άτμισμά του με μια μαύρη μπύρα, με ένα ποτήρι σαγκριά ίσως για να δέσει όμορφα με την ξινή γεύση του ποτού..

Περιμένω πως και πως την αναλυτική περιγραφή του! :)

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #223 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 11:05 »
ένα ευχαριστώ είναι λίγο για την ecig τόσο για την προσφορά της όσο και για τη μέριμνα να φτάσουν τα υγρά απρόσκοπτα και βολικά για όλους, με δική τους πρωτοβουλία να με διευκολίνουν προσωπικά για να τα παραλάβω νωρίτερα απ'ότι είχα συνεννοηθεί με την κούριερ...

Μεγάλος φαν του cinnamon sugar cookie στη ζωή μου, θα έχω καταναλώσει εκατομμύρια από δαύτα από παιδί, δε θα μπορούσα να ξεκινήσω τις δοκιμές μου με κάτι άλλο.Σε ατμιστικά υγρά έχω δοκιμάσει από δύο εταιρίες, το ένα μου έβγαλε έντονο του βούτυρο του μπισκότου, ενώ το άλλο παρότι πολύ νόστιμο ήταν πολύ μπουχτιστικό και αντιστασοφάγο κι έτσι δεν αγοράστηκε δεύτερη φορά.Το cinnamon cookie δοκίμασα σε magma clone,μονή αντίσταση στα 1.4 ωμ, με σφιχτή τζούρα μεταξύ 10-14 βατ, με 2χιλ κόιλ,28άρι σύρμα.

Εντάξει, δεν υπάρχει αυτό που ζω...Στην αρχή τρως μια μπουνιά κανέλλας, με την έντασή της, την στιφάδα της την γεύση της αυτούσια.Κατευθείαν μετά από κάποιες τζούρες η κανέλλα μαλακώνει και εμφανίζεται το μπισκότο κανέλλας, με τη ζαχαρίτσα του, όπως πρέπει νηστίσιμο.Ούτε βούτυρα, ούτε γάλατα, ούτε κρέμες.Τραγανιστό τραγανιστό και με τη ζαχαρίτσα να κάνει κρίτσι κρίτσι στα δόντια.Το μπισκότο για μένα είναι η δεύτερη γεύση του υγρού, όμως είναι τόσο νόστιμο που θα το ήθελα ένα τσικ παραπάνω.Όχι λιγότερη κανέλλα.Λίγο παραπάνω μπισκότο.Ντρίπαρα το μισο μπουκάλι από χθες το βράδυ, μέχρι που πόνεσε ο λαιμός μου από την pg.Το υπόλοιπο μισό μπουκάλι θα πάρω μαζί μου στη δουλειά και θα το ατμίσω μέσα στον καυφούν,για να δω τη συμπεριφορά του υγρού σε τανκ.Μακάρι να περάσει το τεστ του τανκ!Εν κατακλείδι, εάν αυτό το υγρό έβγαινε σε σύνθεση 50-50 δε θα το έκανα απλά ολοήμερο, θα το έκανα μόνιμο και δεν το έχω νιώσει ξανα αυτό για υγρό.Εάν δε είχε λίιιιγο πιο έντονο το μπισκότο, τότε θα ήταν το πιο νόστιμο υγρό που έχω δοκιμάσει, και δεν είναι λίγα.Τίμια πράγματα...


Έσταξα και λίγο το black horse στο προαναφερθέν στήσιμο. Εμένα μου ήρθε πρώτα έντονο κακάο στην εισπνοή και αμέσως μετά ένα τσουνάμι γάλακτος.Δυστυχώς, έχω να πιω/μυρίσω γάλα από τότε που σταμάτησα να θηλάζω απ'τη μάνα μου κι έτσι το στομάχι που διαμαρτυρήθηκε.Παρόλ'αυτά επέμεινα για καμιά 20αριά γενναίες τζούρες, μα η αντίδραση μου στη γαλατίλα δε με άφησε να αισθανθώ άλλες γεύσεις, ούτε βανίλια,ούτε ξηρό καρπό, πόσο μάλλον καπνά.Για μένα ένα μιλκσέικ κακάο.Και δε λέω σοκολάτα γιατί έπαιρνα διακριτά τις γεύσεις.Πρώτα κακάο ή μπίτερ σοκολάτα και στο καπάκι το γάλα.Δε θα το χαρακτηρίσω κακό υγρό.Για τους ανθρώπους που τους αρέσουν αυτές οι γεύσεις πιθανόν να είναι εξαιρετικό, απλά δεν κάνει για μένα...Για να είμαι δίκαιη όμως, όταν δοκιμάσω όλα τα υγρά, θα το ξαναεπιχειρήσω σε τανκάτο ατμοποιητή, γιατί δε γίνεται όλοι οι υπόλοιποι να έχετε άλλη γνωμη, με προβληματίσατε.Φυσικά, για όλους τους συνατμιστές που βασίζονται σε περιγραφές άλλων για να αγοράσουν υγρά, θα πω απλά αγνοείστε με, γιατί οι γευστικοί μου κάλυκες συνήθως αντιλαμβάνονται μία γεύση από κάθε υγρό, κάτι που με καθιστά μη κατάλληλη για ρίβιους  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 12, 2015, 11:59 από Papadopoulou Ioanna »

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #224 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 13:35 »

cinnamon cookie
είναι ακριβώς αυτό που λέει μπισκότο με κανέλα
πλησιάζει τρομαχτικά τα μπισκότα που τρώμε στην γεύση
είναι λίγο έντονη η κανέλα αλλα όχι τόσο ώστε να σε μπουχτίζει
πολύ ωραίο υγρό αν και δεν πιστεύω πως κάνει για ολοήμερο υγρό και είναι για κάποιες ώρες σαν γλυκάκι
phenomenon lite ni200 0.3mm 2mm coil 6 σπείρες 0.07ohm 210c
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 12, 2015, 13:46 από kotsos75 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1863 245943 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 25, 2024, 13:34
από tapantari
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572012 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1848 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8006 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121590 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 392 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326682 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8590 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297639 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827582 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511634 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios