vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

232 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, karmakoma, Kouros17, camber, mathimatikos1966

ΣΟΦΙΑ by Leo RTA

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1110 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 00:40 »
αν κρινω απο τη v1 που εχω εγω και την ευχαριστιεμαι πολυ ειναι σφιχτη η τζουρα και απο γευση ειναι το κατι αλλο , αλλα σιγουρα παιζει ρολο το κεραμικο που ομως η v2 δεν εχει.θεωρω ομως οτι θα εχει δυνατη γευση και η δικη σου καθως η καμπανα της πανω κατω εμεινε η ιδια.και νομιζω ειναι αυτη που δινει τη δυνατη γευση.ειναι στενη και καλοσχεδιασμενη.
σε σχεση με τον καλιξ θα σου απαντησει καποιος που τον εχει.

Αποσυνδεδεμένος aelarag1

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1111 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 00:53 »
Σε ευχαριστω πολυ φιλε.Την Παρασκευη θα την εχω λογικα και θα γραψω εντυπωσεις μετα απο μια εβδομαδα χρησης!

Αποσυνδεδεμένος drakonman

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1112 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 01:07 »
calix δεν έχω δοκιμάσει άλλα η σοφία v2 σε σχέση με το kfl+ είναι πολύ καλύτερη σε γεύση άλλα είναι σφικτή η τσουρα μην περιμένεις subtank !

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1113 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 01:09 »
θα περιμενουμε με ενδιαφερον!
αλλωστε ως κατοχος σοφιας παντα με ψηνει και η εξελιξη της!
παντως ως προς τη τζουρα ειδικα της πρωτης σοφιας για να σου δωσω να καταλαβεις παντα σηκωνω λιγο το τανκακι για να παιρνει πιο πολυ αερα γιατι μου φαινεται πολυ σφιχτη αν το τανκακι κολλησει με το μοντακι.
υποθετω οτι και η v2 ως προς τον αερα θα ειναι της ιδιας φιλοσοφιας.τουλαχιστον ετσι οπως την ειδα αυτο καταλαβα.

Αποσυνδεδεμένος aelarag1

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1114 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 01:32 »
Ωραια τοτε γιατι θελω μονο σφιχτη τζουρα στυλ phenomenon με μια τρυπα ανοιχτη η nextgen (τον κλωνο εχω) στις 2 προτελευταιες τρυπες να το πω ετσι αν και η v2 εχει ενα τσακ ποιο αερατη τζουρα συμφωνα με το review του Qorax.Θα δειξει παιδια αλλα δεν εχω δοκιμασει ποτε μου με κεραμικο για να συγκρινω με την v1 αλλα αν μου αρεσει μπορει να αγορασω και την v1 ο λογος που με αποτρεπει ειναι τα rnr συρματα που χρησιμοποιει οι μικρες διατομες συρματος το ni200 συρμα και η δυσκολια στησιματος...Θα την συγκρινω με ατμοποιητητες που ειχα οπως phenom calix kayfun 4 nextgen και τον (gem κλωνος που περιμενω παραγγελια αλλα θα αργισει λιγο) και θα ποσταρω τις εντυπωσεις μου.


« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 05, 2015, 01:41 από aelarag1 »

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1115 στις: Νοεμβρίου 06, 2015, 19:34 »
η αληθεια ειναι οτι τα ν-ρ-ν ειναι μπελας.αν δεν ειχε αυτο το θεμα η σοφια ουτε που θα επαιρνα ποτε κατι αλλο.απλα πηρα κ ενα γκομπλιν μινι για να μπορω να παιζω κ λιγο.

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1116 στις: Νοεμβρίου 06, 2015, 22:52 »
Πρώτο στήσιμο και οι πρώτες εντυπώσεις απο την ΣΟΦΙΑ ΙΙ είναι θετικές.Στήνεται πλέον πανεύκολα.
Παρότι νωρίς,είναι ένας ατμοποιητής που νομίζω γνωρίζω αρκετά καλά μετά απο έναν περίπου χρόνο.Οι πρώτες θετικές αλλαγές που παρατήρησα είναι στο φινίρισμα όλου του ατμοποιητή.Ειδικότερα στη βάση όπου πλέον δεν υπάρχει αυτό το μικρό τανκ-ας το πούμε-που συλλέγει το υγρό και η θέση που μπαίνει το κεραμικό,τα αυτάκια με τις σπείρες είναι πλέον συμπαγή και ενώνονται με το κεντρικό κομμάτι της βάσης.Δεν υπάρχει πλέον αυτή η μικρή κλίση στο ένα αυτάκι (για να σφηνώνει το χωρίς αντίσταση σύρμα) και η καμπάνα βιδώνει πλέον άψογα.


Στο άτμισμα η τζούρα έχει γίνει ελαφρώς πιο αεράτη.Σε ηλετρονικό mod που τον δοκίμασα με αυλακώσεις στον 510 είναι λίγο αισθητή,σε μηχανικό mod με ρυθμιστή αέρα είναι σαφώς πιο αισθητή.Πλέον βέβαια υπάρχει και η επιλογή του πόσο ψηλά/χαμηλά θα στήσουμε την αντίσταση.Σε κάθε περίπτωση παραμένει ένας ατμοποιητής για "τσιγαρίσιες" τζούρες.


Η θερμοκρασία του ατμού με Kanthal 0,25mm, 1.3Ω αντίσταση και μέχρι τα 11.5W ηταν ίδια δεν παρατήρησα κάποια διαφορά στο άτμισμα.
Η τροφοδοσία υγρού απροβλημάτιστη,άνοιξα αρκετά την καμπάνα επιδιώκοντας υπερτροφοδοσία με δυνατές τζούρες αλλά δεν μου έκανε το χατίρι ευτυχώς,μεχρι ενός σημείου βέβαια.


Η γεύση τώρα,που είναι και το ζητούμενο για μένα,δοκιμάζοντας υγρό που το γνωρίζω καλά το απέδωσε όπως και η πρώτη ΣΟΦΙΑ.Δεν βρήκα κάποια αξιοσημείωτη διαφορά.Βέβαια δεν τις συγκρινα δίπλα δίπλα-κάτι που θέλω να κάνω κάποια στιγμή-όμως δεν μου έδωσε ούτε κάτι παραπάνω ούτε κατι λιγότερο.






Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1117 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 22:03 »
Παιδιά την έχει πάρει κανένας άλλος την Σοφία ΙΙ να μας πεί εντυπώσεις;


Αυτό με την τζούρα με προβλημάτησε αφού είμαι της πολύ σφιχτής αλλά από την στιγμή που την δουλεύω με την mecha γίνεται η ρύθμιση και από το mod.

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1118 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 11:45 »
Κωνσταντίνε απο την στιγμή που την ατμίζεις και εσυ με το Mecha μην σε προβληματίζει καθόλου η τζούρα,την φέρνεις εκεί που θέλεις και παίρνεις το 100% όσων αφορά τη ροή του αέρα.

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1119 στις: Νοεμβρίου 17, 2015, 12:40 »
Η γεύση τώρα,που είναι και το ζητούμενο για μένα,δοκιμάζοντας υγρό που το γνωρίζω καλά το απέδωσε όπως και η πρώτη ΣΟΦΙΑ.Δεν βρήκα κάποια αξιοσημείωτη διαφορά.Βέβαια δεν τις συγκρινα δίπλα δίπλα-κάτι που θέλω να κάνω κάποια στιγμή-όμως δεν μου έδωσε ούτε κάτι παραπάνω ούτε κατι λιγότερο.


Serviani το ζητούμενο για εμένα είναι καθαρά η γεύση. Αν δεν πάρω κάτι παραπάνω σε γεύση με τη V2 δεν με ενδιαφέρει η αγορά. Το κεραμικό δεν με απασχολεί τόσο πολύ.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1120 στις: Νοεμβρίου 17, 2015, 20:46 »
Κάτοχος κι εγώ από χτες. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι παρόμοιες με αυτά του serviani, ούτε κάτι παραπάνω ούτε κάτι παρακάτω από την γνωστή Σοφία.
Το στήσιμο εύκολο, με τη δεύτερη προσπάθεια βέβαια, κανένα θέμα με βραχυκύκλωμα ή κάποιο άλλο πρόβλημα.
Γενικά είμαι ευχαριστημένος, τώρα αν θα εκτοπίσει τη Σοφούλα 1 μετά από 2 χρόνια συνεχούς χρήσης θα δείξει στην πορεία  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1121 στις: Νοεμβρίου 17, 2015, 21:59 »
Παιδια με ολο τον σεβασμο το λεω, αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι ατμοποιητης χωρις κεραμικο μπορει να ξεπερασει σε γευση εναν με κεραμικο. Ουτε το φαινομενο δεν το εχει καταφερει αν και πλησιασε επικινδυνα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1122 στις: Νοεμβρίου 17, 2015, 22:19 »
Θα φέρω δύο παραδείγματα: Calix και Αpollo χωρίς κεραμικό δίνουν πιο έντονη γεύση από Σοφία 1 και Εβίβα που έχουν κεραμικό (προσωπική άποψη αυτό). Νομίζω ότι σημασία έχει ο μικρός χώρος ατμοποίησης περισσότερο από ότι το κεραμικό καθαυτό. Όσον αφορά τη Σοφία 2 κανείς δεν είπε ότι ξεπέρασε την 1, αλλά ότι αποδίδει παρόμοια τη γεύση.

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1123 στις: Νοεμβρίου 17, 2015, 23:04 »
Παιδιά δεν έχω Apollo και Calix για να μπορώ να εκφέρω γνώμη αλλά το θέμα μας σε σχέση με την γεύση είναι μόνο η έντασή της ή και το πώς αποδίδει(κυματιστά τις γεύσεις); Δηλαδή σε ένα premium υγρό πόσες γεύσεις μπορεί να σου βγάλει και κατα πόσο στο βγάζει σε επίπεδα(αν και αυτό είναι πάλι λίγο υποκειμενικό στον καθέναν).Γιατί σε αυτό η Σοφία σε σχέση με άλλους τανκάτους δεν παίζεται και πιστέυω ότι την δουλειά την κάνει και το κεραμικό. Άν έχει κατορθώσει να το κάνει αυτό ο Leo χωρίς την ύπαρξη κεραμικού στην Σοφία ΙΙ  :respect:


Τώρα άν είναι τα πράγματα έτσι όπως τα λέτε, κατα πάσα πυθανότητα ο Leo προσπάθησε να επενδύσει με την Σοφία ΙΙ για να πιάσει ένα κομμάτι της αγοράς που δυσκολεύεται ή δεν θέλει να μπεί στο κεραμικό αλλά ταυτόχρονα να κρατήσει την γεύση στα ίδια επίπεδα. Είναι πολύς ο κόσμος που δεν πηρε Σοφία και όχι μόνο, καθαρά λόγου κεραμικού. Αλλά η πολιτική και το marketing είναι καθαρά θέμα κατασκευαστή.


Τέλος ο Apollo είναι dripper οπότε θεωρώ ότι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1124 στις: Νοεμβρίου 17, 2015, 23:22 »
Δεν συγκρίνω ατμοποιητές απλά αναφέρω παραδείγματα προσωπικά όπου παρόλο που δεν υπάρχει κεραμικό έχω άριστη γεύση και πιο έντονη ακόμα κι από ατμο με κεραμικό (ο εβίβα είναι και ντρίπερ γιαυτό αναφέρω και τον apollo).


Η πρώτη εντύπωση μου είναι ότι ο λεο έχει καταφέρει να φτιάξει μία Σοφία χωρίς κεραμικό και το σημαντικότερο χωρίς ανάγκη ένωσης συρμάτων. Παρόλα αυτά είναι μια πρώτη εντύπωση από μία μέρα χρήση. Ο χρόνος θα δείξει αν όντως ισχύει ή αν πρόκειται απλά για ενθουσιασμό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342444 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206624 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541743 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31167 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50317 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597403 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357911 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11611 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193187 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1379 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1372 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592169 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios