vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

188 επισκέπτες, 7 χρήστες
dimgoua, Milarepa, stauros53, lagoudakis, antiklitos140, ZoeM, billaras

ΣΟΦΙΑ by Leo RTA

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #945 στις: Φεβρουαρίου 12, 2015, 15:26 »
Σε εμένα παιδιά πάντως το σύρμα της αντίστασης ακουμπάει στην βάση του κεραμικού, αριστερά δεξιά δεν ακουμπάει. Αλλά στήνω με το χέρι δικές μου αντιστάσεις σε 2άρι τριπανάκι και φυσικά η αντίσταση είναι πάνω απο το κεραμικό, ή έστω ένα μικρό μέρος της μέσα. Την ψάχνω ακόμη με τα στησίματα και αυτό είναι που με εξιτάρει με την Σοφία. :)

Και καλά κάνεις.. Να σου πω λοιπόν και αυτό που έχει πλέον βολέψει εμένα μετά από πολλές δοκιμές.
Σύρμα N-R-N έτοιμο 1.5 έως 1,8Ω (παρακάτω νομίζω ότι δεν χρειάζεται η Σοφία και έχοντας σαν σκοπό μου την γεύση παίζω σε σχετικά χαμηλά watt 8-9) 
Στήνω σε 2αρι τρυπανακι και αφήνω το coil να εξέχει λίγο πάνω από το κεραμικό. Δοκίμασα mc αλλά δεν με ικανοποίησε, αφήνω λοιπόν μικρά κενά ανάμεσα στις σπείρες και προσέχω να μην ακουμπά στο κεραμικό (σε αυτό βοηθά και το δυάρι γιατί κάνεις λιγότερες σπείρες) .
Με παίδεψε λίγο το κεραμικό. Για το στήσιμο με δυάρι, τα slots που έχει είναι μικρά, άρα για να περάσω βαμβάκι έπρεπε να το κάνω πριν τοποθετήσω την αντίσταση ή μετά αλλά με δυσκολία. Πήρα λοιπόν dremmel και άνοιξα τα slots σε όλα τα κεραμικά μου έτσι ώστε να χωρά το 2αρι. Πλέον αλλάζω βαμβάκι εύκολα και συχνότερα, χωρίς να κουνώ το κεραμικό από την βάση και να πειράζω την αντίσταση. Στην δε αντίσταση κάνω ένα πολύ ελαφρύ dry burn και αλλαγή κάθε δυο ή τρεις αλλαγές βαμβακιού γιατί το σύρμα είναι ψιλό και δεν ξέρω τι παθαίνει με τόσο κάψιμο.
Αφού τα είχα κάνει όλα αυτά έμαθα ότι στο atmistique διαθέτουν κεραμικά με μεγαλύτερο slot (κοντά στα 2μμ) το οποίο βγάλανε για το στήσιμο του eviva. Τα δοκίμασα και είναι μια χαρά αν και τα ήθελα με λίγο μεγαλύτερο άνοιγμα.

Αποσυνδεδεμένος spithas

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #946 στις: Φεβρουαρίου 12, 2015, 15:40 »
Δεν ειχα αλλο και εβαλα το ιδιο παλι. Δουλεύει μια χαρα παντως αυτο εχει σημασία.

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #947 στις: Φεβρουαρίου 12, 2015, 22:36 »
Και καλά κάνεις.. Να σου πω λοιπόν και αυτό που έχει πλέον βολέψει εμένα μετά από πολλές δοκιμές.
Σύρμα N-R-N έτοιμο 1.5 έως 1,8Ω (παρακάτω νομίζω ότι δεν χρειάζεται η Σοφία και έχοντας σαν σκοπό μου την γεύση παίζω σε σχετικά χαμηλά watt 8-9) 
Στήνω σε 2αρι τρυπανακι και αφήνω το coil να εξέχει λίγο πάνω από το κεραμικό. Δοκίμασα mc αλλά δεν με ικανοποίησε, αφήνω λοιπόν μικρά κενά ανάμεσα στις σπείρες και προσέχω να μην ακουμπά στο κεραμικό (σε αυτό βοηθά και το δυάρι γιατί κάνεις λιγότερες σπείρες) .
Με παίδεψε λίγο το κεραμικό. Για το στήσιμο με δυάρι, τα slots(Image removed from quote.)(Image removed from quote.)(Image removed from quote.)(Image removed from quote.) που έχει είναι μικρά, άρα για να περάσω βαμβάκι έπρεπε να το κάνω πριν τοποθετήσω την αντίσταση ή μετά αλλά με δυσκολία. Πήρα λοιπόν dremmel και άνοιξα τα slots(Image removed from quote.)(Image removed from quote.)(Image removed from quote.) σε όλα τα κεραμικά μου έτσι ώστε να χωρά το 2αρι. Πλέον αλλάζω βαμβάκι εύκολα και συχνότερα, χωρίς να κουνώ το κεραμικό από την βάση και να πειράζω την αντίσταση. Στην δε αντίσταση κάνω ένα πολύ ελαφρύ dry burn και αλλαγή κάθε δυο ή τρεις αλλαγές βαμβακιού γιατί το σύρμα είναι ψιλό και δεν ξέρω τι παθαίνει με τόσο κάψιμο.
Αφού τα είχα κάνει όλα αυτά έμαθα ότι στο atmistique διαθέτουν κεραμικά με μεγαλύτερο slot(Image removed from quote.)(Image removed from quote.)(Image removed from quote.)(Image removed from quote.) (κοντά στα 2μμ) το οποίο βγάλανε για το στήσιμο του eviva. Τα δοκίμασα και είναι μια χαρά αν και τα ήθελα με λίγο μεγαλύτερο άνοιγμα.


Τα κεραμικά απο το atmistique έχω και εγώ αλλά αν και έχουν μεγάλες οπές το 2άρι τριπανάκι δεν χωράει να περάσει, αγόρασα και έτοιμες αντιστάσεις απο εκεί αλλά έπαιρνα πολύ καμένο αν και τις έκαιγα πρώτα σε καμινέτο. Έχω πάρει και απο το zerobaco έτοιμες αλλά και με αυτές τα ίδια.

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #948 στις: Φεβρουαρίου 12, 2015, 23:03 »
Σχετικά με τα κεραμικά με τις μεγάλες οπές, αν βρεις τρυπανάκι, αξονάκι 1,7mm είναι ότι πρέπει ή κάτι μεγάλες βελόνες που χρησιμοποιούνε στις σύριγγες για τα υγρά.
Βέβαια καλά θα είναι να έχεις 2, ώστε το ένα να πατήση πάνω στο κεραμικό σαν οδηγός για το δεύτερο με την αντίσταση και η αντίσταση θα βγει λίγο πάνω από το κεραμικό.

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #949 στις: Φεβρουαρίου 12, 2015, 23:50 »
Σήμερα το απόγευμα η αντίσταση που είχα στρίψει ξέσφηξε και 'έπαιζε' μέσα στο κεραμικό με αποτέλεσμα να ανεβοκατεβαίνουν τα ώμ και να παίρνω γεύσεις απο πολύ ωραίες έως αδιάφορες. Απο αυτό και μόνο μπορεί κανείς να καταλάβει ότι η Σοφία έχει ενδιαφέρον σχετικά με το στήσιμο της και θέλει να βρείς το 'κουμπί της' για να περάσεις καλά μαζί της.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #950 στις: Φεβρουαρίου 13, 2015, 23:56 »
Ελάχιστοι ατμιστές έχουν συμφωνήσει μεταξύ τους όσο εγώ με τον prof.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,18979.msg672446.html#msg672446
Οι 16 μήνες και 8 ημέρες που χωρίζουν τις απόψεις μας, είναι η επιβεβαίωση της διαχρονικής σταθερότητας του υποφαινόμενου χωρικού γεγονότου, απαλλαγμένο από κάθε εφήμερο ή άλλο αντικειμενικό πλην άσχετο χρονικό τοιούτο.
Μου λείπει η αγριάδα που έχει το χτύπημα του Dripper, αλλά όπως λέει η σύζυγος, οι αγριάδες σε μάραναν στην ηλικία σου.
Πιθανόν να οφείλετε στην χρήση της μακριάς καμπάνας, αλλά το άτμισμα χωρίς χρήση drip tip είναι εθισμός.

ΟΧΙ, kayfun ποτέ!

Η Σ.Ο. μπορεί να τροποποιήσει μήνυμα μετά από 1 χρόνο;

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #951 στις: Φεβρουαρίου 14, 2015, 00:11 »
Αυτό ακριβώς κάνω τώρα, μιας και τώρα έχω στα χέρια μου τον dripper spiral και κάνω τεστ με τη Σοφία.
Και όντως είναι όπως τα λένε οι πιο παλιοί συνατμιστές. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #952 στις: Φεβρουαρίου 14, 2015, 01:59 »
Εγω από την άλλη και υστερα από 8 μήνες συμβίωσης και των δυο ατμοποιητων δεν θέλω να τους συγκρίνω... Ο ενας συμπληρώνει τον άλλο και οι δυο μαζι τα σπανε.. ο Dripper στο σπιτι με ταινιούλα ή στο γραφείο, η Σοφία στο αμάξι ή εξω με ποτάκι...  Πρέπει να επιλέξω αν είμαι fun του dripping ή του tank? ... τα θελω και τα δυο...

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #953 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 13:52 »
Τη Σοφία την δούλευα στο istick, σήμερα τελείωσα ένα μοντάκι που έφτιαχνα με DNA 30 (clone) την έβαλα επάνω και έπαθα πλάκα :respect: , έχω και καλύτερη γεύση, και καλύτερο χτύπημα, και επιτέλους έσφιξε και η τζούρα που ήθελα πολύ.


Έχω όμως μια απορία και με τρώνε τα χέρια μου και δεν ξέρω πως να τα κρατήσω. Σκέφτομαι πως αν η τρύπα της καμπάνας ήταν πιο μεγάλη αν θα είχαμε καλύτερα ατμιστικά αποτελέσματα :hmmm: , η θα είχαμε διαρροές.

Αποσυνδεδεμένος john 7

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #954 στις: Φεβρουαρίου 28, 2015, 01:56 »
Χαιρετώ την παρέα.κάτοχος τις σοφίας εδώ και λίγο καιρό τον δουλεύω στο dbase με υγρά μόνο vg στον αρχή όλα καλά με περίπου μισή στροφή στην  ρυθμίσει υγρών και τέρμα σφιχτή τζούρα.εδώ και δύο μέρες όμως έχω υπερτροφοδοσια τι μπορεί να έγινε?ανοίγω  κλείνω υγρά τα ίδια παλι

Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #955 στις: Φεβρουαρίου 28, 2015, 08:40 »
Δοκίμασε να ανοίξεις τον αέρα. Με κλειστό τον αέρα δημιουργείς μεγαλύτερη υποπίεση στο tank

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #956 στις: Φεβρουαρίου 28, 2015, 10:20 »
Ακομη καλυτερα βαλε το φαρδυ τανκ στο συρταρι κ φορεσε στη σοφια ενα σλιμ τανκ. Εχει μεγαλο χουι με τα φαρδια

Αποσυνδεδεμένος john 7

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #957 στις: Φεβρουαρίου 28, 2015, 11:12 »
Δεν μπορώ να καταλάβω πως τόσο καιρό δούλευε μια χαρά.Δεν μου αρέσει οπτικά καθόλου με το σλιμ σήμερα θα παίξω και με τον αέρα. Ιδομεν

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #958 στις: Φεβρουαρίου 28, 2015, 12:02 »
Εγω θα έλεγα να την ξαναστησεις απο την αρχή

Αποσυνδεδεμένος john 7

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #959 στις: Φεβρουαρίου 28, 2015, 15:56 »
Το έκανα αρκετές φορες αλλά τα ίδια.σαν να έχει πολύ σφιχτή τζούρα.σήμερα που την έχω τέρμα ανοιχτή σαν να πηγαίνει καλητερα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343211 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206965 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542233 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31392 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50580 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597920 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358553 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11904 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193466 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1470 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1471 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 594256 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios