vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

189 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, jim356

ΣΟΦΙΑ by Leo RTA

Αποσυνδεδεμένος karas121173

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #855 στις: Ιανουαρίου 22, 2015, 10:57 »
Καλημέρα.  Λόγο ότι λύση δεν έβρισκα με τίποτα, κατόπιν συνεννόησης με τον εξυπηρετικότατο Μιχάλη, έστειλα την Σοφία στην Αθήνα την Δευτέρα και μόλις την ξαναπήρα στα χέρια μου. Αλλάξαμε όλα τα o rink στο slim tank και μονωτικό στον πόλο. Πήρα και το d base που το ήθελα ούτως η άλλος και το drip tip nail. Η αντίσταση που μου βάλανε τα παιδιά είναι 1,8 και φιτίλι για το τεστ και μετά βαμβάκι. Εδώ και 1 ώρα λοιπόν όλα πάνε καλά εκτός από μια ψιλή γεύση φιτιλιού που όμως από ότι μου εξήγησαν είναι μέχρι να στρώσει. Τα volt που μου δίνει το μοντάκι μου είναι 4,2 με 3,8. Με 1,8 αντίσταση και με μπαταρία την ώρα που την μέτρησα 3,7 volt μου έδινε  6,8watt. Όλες οι συμβουλές δεκτές. Για μιά ακόμα φορά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Μόνο καμένο να μην ξαναπάρω γιατί θα φρικάρω.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Καλημέρα πλέον φίλοι. Απο το πρωί την έχω λιώσει την Σοφία και από τηνστιγμή που άλαξα το φυτίλι και έβαλα βαμβάκι, καμένο μηδέν. Την έχω πιπίλα, έχω κάνει 2 τανκάκια και όλα καλά εκτός του ότι έχει σκουρυνει το υγρό. Δεν την άφησα να αδειάσει όταν την ξαναγέμισα. Αν μου πείτε ότι όλα καλά τότε δεν δίνω σημασία και συνεχίζω. Αλλαγή στην γεύση δεν είδα σε γενικές γραμμές. Γιατί όμως σκούρυνε το υγρό;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 23, 2015, 00:29 από karas121173 »

Αποσυνδεδεμένος loniscup

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #856 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 13:01 »
Ρε παιδιά,τελικά τι ισχύει για το στήσιμό της με σύρματα χωρίς non; Της έκανα ένα στα 1,2Ω microcoi και βαμβάκι και έχω πάθει πολιτισμικό σόκ.
Ti τεράστια διαφορά σε σχέση με τα έτοιμα που κυκλοφορούν.
Σε video έχω δει και το κάνουν και σε αυτό το νήμα έχω δει posts που το κάνουν,αλλά πήγα σε γνωστό μαγαζί και πάνω στην κουβέντα το λέω στον φίλο και ιδιοκτήτη του και μου λέει μην το ξανακάνεις θα έχεις βραχυκύκλωμα :hmmm: και έχω φοβηθεί.
Ας μας δώσουν τα φώτα τους οι παλιότεροι και εμπειρότεροι :respect:

Αποσυνδεδεμένος nikosma

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #857 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 14:55 »
Καλημέρα.  Λόγο ότι λύση δεν έβρισκα με τίποτα, κατόπιν συνεννόησης με τον εξυπηρετικότατο Μιχάλη, έστειλα την Σοφία στην Αθήνα την Δευτέρα και μόλις την ξαναπήρα στα χέρια μου. Αλλάξαμε όλα τα o rink στο slim tank και μονωτικό στον πόλο. Πήρα και το d base που το ήθελα ούτως η άλλος και το drip tip nail. Η αντίσταση που μου βάλανε τα παιδιά είναι 1,8 και φιτίλι για το τεστ και μετά βαμβάκι. Εδώ και 1 ώρα λοιπόν όλα πάνε καλά εκτός από μια ψιλή γεύση φιτιλιού που όμως από ότι μου εξήγησαν είναι μέχρι να στρώσει. Τα volt που μου δίνει το μοντάκι μου είναι 4,2 με 3,8. Με 1,8 αντίσταση και με μπαταρία την ώρα που την μέτρησα 3,7 volt μου έδινε  6,8watt. Όλες οι συμβουλές δεκτές. Για μιά ακόμα φορά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Μόνο καμένο να μην ξαναπάρω γιατί θα φρικάρω.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Καλημέρα πλέον φίλοι. Απο το πρωί την έχω λιώσει την Σοφία και από τηνστιγμή που άλαξα το φυτίλι και έβαλα βαμβάκι, καμένο μηδέν. Την έχω πιπίλα, έχω κάνει 2 τανκάκια και όλα καλά εκτός του ότι έχει σκουρυνει το υγρό. Δεν την άφησα να αδειάσει όταν την ξαναγέμισα. Αν μου πείτε ότι όλα καλά τότε δεν δίνω σημασία και συνεχίζω. Αλλαγή στην γεύση δεν είδα σε γενικές γραμμές. Γιατί όμως σκούρυνε το υγρό;

Το οτι σκουρένει το υγρό αυτό συνήθως οφείλεται σε πολυκαιρισμένη αντίσταση και ή φυτίλι/βαμβάκι καθώς επίσης παίζει ρόλο και
αν έχει "αρπάξει" το φυτίλι/βαμβάκι...αυτή είναι η πιο σύνθετη απάντηση....η πιο απλή τώρα ίσως οφείλεται σε διαφορετικού χρώματος υγρά.
Ωστόσο απο προσωπική μου εμπειρία λάβε υπ'όψιν οτι το βαμβάκι θέλει συχνότερα αλλαγή σε σχέση με το φυτίλι.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ρε παιδιά,τελικά τι ισχύει για το στήσιμό της με σύρματα χωρίς non; Της έκανα ένα στα 1,2Ω microcoi και βαμβάκι και έχω πάθει πολιτισμικό σόκ.
Ti τεράστια διαφορά σε σχέση με τα έτοιμα που κυκλοφορούν.
Σε video έχω δει και το κάνουν και σε αυτό το νήμα έχω δει posts που το κάνουν,αλλά πήγα σε γνωστό μαγαζί και πάνω στην κουβέντα το λέω στον φίλο και ιδιοκτήτη του και μου λέει μην το ξανακάνεις θα έχεις βραχυκύκλωμα :hmmm: και έχω φοβηθεί.
Ας μας δώσουν τα φώτα τους οι παλιότεροι και εμπειρότεροι :respect:

Θα σου πρότεινα να μην το κάνεις αυτό και για του λόγου το αληθές δοκίμασε να ανάψεις την κατασκευή σου χωρίς την καμπάνα και το tank, αυτομάτως θα διαπιστώσεις πως ανάβουν και τα σύρματα που αγκαλιάζουν το κεραμικό...το θεωρώ πολύ επικίνδυνο.
Μετά απο πολλά ξενύχτια και πειράματα κατέληξα πως οταν χρησιμοποιώ βαμβάκι ακολουθώ όσον αφορά την αντίσταση τη μέθοδο του κατασκευαστή με τη μόνη διαφορά πως εγώ τυλίγω βαμβάκι γύρω απο την καρφίτσα και όχι φυτίλι.
Το δικό μου σετάρισμα :
0,16 αντίσταση....0,20 χωρίς αντίσταση....συνήθως 3είς, το πολύ 4εις σβούρες γύρω απο την καρφίτσα και το βαμβάκι...τελικό αποτέλεσμα 1,3ohm.
Δοκίμασέ το, θα πάρεις πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2015, 15:11 από nikosma »

Αποσυνδεδεμένος loniscup

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #858 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 03:46 »
Έχεις δίκιο,πήγα και πήρα έτοιμα non 0,20 και flat αντίσταση και μου βγήκε 1,1.Άψογη γεύση :respect:

Πάντως ότι μ@##κία θές βλέπεις στο internet :thumpdown: Συγχωρέστε με για την γλώσσα μου 8) αλλά και λίγα λέω.

Αποσυνδεδεμένος john 7

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #859 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 15:58 »
παιδιά καλησπέρα κάτοχος του ντριπερ μέχρι στιγμης,σκέφτομαι να πάρω τιν Σοφία με το d base τα υγρά μου είναι αποκλειστικά vg,θα είναι ο πρώτος επισκευασιμος τύπου τανκ.τι λετε?

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #860 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 16:14 »
Δεν θα κανεις και καμια μεγαλη αλλαγη, το στησιμο τους ειναι ολοιδιο... Θα πεσεις λιγο σε γευση και θα κερδισεις σε αυτονομια..

Αποσυνδεδεμένος nikosma

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #861 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 17:04 »
@chzamp έχεις δίκιο σε αυτό που λες, είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα όμως η αυτονομία (παίρνεις μαζί σου λιγότερα).....επίσης να συμπληρώσω οτι θα το κουβαλάς άφοβα σε σχέση με τον drippper, δε θα περιμένεις δηλαδή να μην έχει κάμποσα υγρά μέσα ή αν έχει να το κρατάς σε όρθια θέση κ.λ.π

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #862 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 18:03 »
Δεν εννοουσα αυτο. Εχεις δικιο για τα περι αυτονομιας. Απλα ελεγα οτι δεν θα δεις μεγαλη διαφορα, οσο θα εβλεπες αν διαλεγες αλλον tankato (τυπου kayfun, expro etc).
Ασχετο, αλλα εμένα ο dripper δεν μου εχει σταξει ποτε και σε καμια θεση ή ποσοτητα υγρου.

Αποσυνδεδεμένος nikosma

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #863 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 18:26 »
Κατάλαβα τι λές....ναι, όντως, είναι μεγάλη η διαφορά σε σχέση με τους tank που ανέφερες

Αποσυνδεδεμένος john 7

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #864 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 18:27 »
με τα υγρά θα έχω καποιο πρόβλημα?φουλ vg

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
με τα υγρά θα έχω καποιο πρόβλημα?φουλ vg

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #865 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 19:53 »
Όχι κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει όσο θελει ο καθένας απλά full VG περισσότερο καπνός λίγες γεύσεις ομως :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος john 7

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #866 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 21:56 »
ευχαριστω παιδια  :)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #867 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 22:22 »
λιγες γεύσεις; Γιατί;

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #868 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 22:31 »
Όσα εχω δοκιμάσει σε 100% VG δεν με εχει έρθει τίποτα το δυνατό σε γεύση.. Δεν ξέρω μπορεί να ήταν και η ιδέα μου


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #869 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 22:57 »
Έχω την Σοφία στα χέρια μου εδώ και 2 μέρες και θα σας πώ τις σύντομες εντυπώσεις μου.
Δοκίμασα έτοιμες αντιστάσεις των 1.8Ω με φιτίλι και με βαμβάκι, σε σχέση με τον The Dripper γεύση μηδέν χτύπημα μηδέν, σε σχέση με τον καιφουν πάλι μηδέν. Δεν έχω καμιά ώρα που την έστησα  mc με βαμβάκι και 26άρι kanthal και 20άρι χωρίς αντίσταση, γεύση φούλ, χτύπημα φούλ. Σκοτώνει λέμε :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343295 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207091 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542340 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31486 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50668 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598020 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358674 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11927 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193602 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1489 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1498 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 594589 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios