vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

66 επισκέπτες, 2 χρήστες
chkontog, manoslykos

ΣΟΦΙΑ by Leo RTA

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #180 στις: Νοεμβρίου 19, 2013, 10:03 »
Έχω και γω κάποιες παρόμοιες εμπειρίες με αυξομειώσεις στην αντίσταση (και όχι στην τάση) που οφείλονται σε κακή επαφή αλλά εγώ πιστεύω ότι μου συμβαίνει γιατί κάποιες φορές κόβεται το συρματάκι στο κάτω μέρος (θετικό πόλο) ή δεν μου κάνει καλή επαφή στους κόμπους n-r !


Σε ότι αφορά αυτό με το σύρμα στον αρνητικό πόλο, πιστεύω ότι είναι θέμα κεραμικού και όχι θέμα της Σοφίας. Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να κάνουμε αυτό που λες, να δοκιμάζουμε σε ποια μεριά κουμπώνει καλύτερα!


Για το τελευταίο δεν το έχω παρατηρήσει αλλά αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι προβλήματα γεύσης και γρήγορου "χτησίματος" μάκας στην φυτιλαντίσταση έχω όταν αυτή είναι πιο χαμηλά από την στέψη του κεραμικού. Η φυτιλαντίσταση πρέπει να είναι πάνω πάνω ίσως και να εξέχει λίγο από το κεραμικό για καλύτερα αποτελέσματα.


Τέλος, ενα κόλπο (by Leo) είναι όταν αρχίζει και χαλάει η γεύση τρυπάς το φυτιλι περνώντας μία καρφίτσα με προσοχή μέσα από αυτό (στο κέντρο δηλαδή των σπειρών) και κατά μήκος, για να βοηθησεις την ροή του υγρού μέσα σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος xristoskap11

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #181 στις: Νοεμβρίου 19, 2013, 20:17 »
Εδω και ενα 24ωρο ατμιζω και εγω με την Σοφια!Ολα λοιπον δειχνουν να πηγαινουν πολυ καλα κ δεν εχω εως τωρα κανενα προβλημα σε περιπου 8-9 μλ υγρου που εχω κανει δηλαδη 5 γεμισματα.Η γευση πολυ καλη αλλα καπως περιεργη δεν βρισκω τη σωστη λεξη να την περιγραψω..καποιες στιγμες ειχα μια υποψια καμμενου αλλα διορθωνεται ευκολο με την ρυθμιση της καμπανας.Ατμιζω παντα υγρα με 80vg/20pg 3 νικοτινη.εδω και 15 μερες και μεχρι χθες ατμιζα αποκλειστικα τον Dripper και σε συγκριση με αυτον νομιζω πως το μονο + της Σοφιας ειναι το τανκακι δηλαδη η αυτονομια στο υγρο..ισως λιγο νωρις για ασφαλες συμπερασμα αλλα νομιζω πως ο Dripper δυσκολα θα χασει τον θρονο του καθως η γευση του για μενα ειναι μοναδικη και νομιζω πως αν αναγκαζομουνα να δωσω εναν απ τους δυο χωρις καθολου σκεψη θα αποχωριζομουν τη Σοφια!!!

Αποσυνδεδεμένος Souhdezos

  • *
  • 66
  • Just a Svoemesto fan..Keep vaping...
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #182 στις: Νοεμβρίου 19, 2013, 22:15 »
Έχω την εντύπωση χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος ότι οι αντιστάσεις στη σοφία διατηρούνται καλύτερα και κρατάνε περισσότερες μέρες σε σχέση με τον dripper. Το παρατήρησα μετά από παράλληλη χρήση των 2 με ίδια ύγρα..

Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #183 στις: Νοεμβρίου 20, 2013, 10:27 »
Προφανώς ο φίλος xristoskap για να ατμίζει μόλις 24 ώρες με τη Σοφία  χρησιμοποιεί   την μαμίσια αντίσταση.
Οι μαμίσιες αντιστάσεις συνήθως δεν βγαίνουνε και ότι καλύτερο (εμένα και οι 3 ήταν κάτω του μετρίου), για να καταλήξει κάποιος σε ορθά συμπεράσματα καλό είναι να φτιάξει μόνος του της αντιστάσεις  ώστε να μπορεί να κάνει συγκρίσεις με άλλους ατμοποιητάς που χρησιμοποιούσε στο παρελθόν.

Αποσυνδεδεμένος xristoskap11

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #184 στις: Νοεμβρίου 20, 2013, 12:19 »
Oχι φιλε με δικια μου αντισταση απ την πρωτη στιγμη ατμιζω την Σοφια και αυτο γιατι στον Dripper διαπιστωσα πως η δικια του αντισταση ηταν χαλια οπως επισεις και οι δυο ανταλακτικες ετοιμες αντιστασεις που ειχα παρει.οποτε φτιαχνω δικες μου και ησυχαζω!!!

Αποσυνδεδεμένος yperagios

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #185 στις: Νοεμβρίου 20, 2013, 12:29 »
Σύμφωνα με "υπόδειξη" και κατόπιν και με δικής μου παρατήρησης, όταν η καμπάνα της Σοφίας είναι τόσο ανοιχτή, όσο χρειάζεται για να φανεί η μισή στρογγυλή τρύπα που έχει η βάση της, δίνει καλύτερη τροφοδοσία.

Αποσυνδεδεμένος xristoskap11

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #186 στις: Νοεμβρίου 24, 2013, 11:21 »
Ρε παιδια μια ερωτηση..Αν ξεβιδωσετε την καμπανα εστω κ μια σπειρα κουνιεται η καμπανα της σοφιας??

Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #187 στις: Νοεμβρίου 24, 2013, 11:28 »
Ναι πάντα υπάρχει ένας τζόγος ανάλογα και πόσο σφιχτές είναι οι τάπες του τανκ, αλλά  υπάρχει. Εμένα δεν με χαλάει το συνήθισα.

Αποσυνδεδεμένος Andyvai

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
  • Atmo-lover
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #188 στις: Νοεμβρίου 24, 2013, 12:53 »
Επίσης παιδιά επειδή υπάρχει ο συγκεκριμένος τζόγος θέλει προσοχή εάν έχετε την καμπάνα αρκετά ανοιχτή,εάν σας πέσει (όπως μου έτυχε εμένα) είναι πιθανό να "πηδήξει" βόλτα η καμπάνα στα σπειρώματα,το κατάλαβα γιατί μετά το πέσιμο ολόκληρου του mod,η Σοφία έδειχνε στραβωμένη και δέν βίδωνε-ξεβίδωνε με τίποτα,μόνο με μεγάλη πίεση κρατώντας τη βάση και πιέζωντας τη καμπάνα κατάφερα να την επαναφέρω!!!Το νού σας στα πεσίματα!!!Κατα τα άλλα,δέν έχω λόγια για την Σοφία:Απίστευτη λειτουργία,ποτέ καμένο,τρομερή αίσθηση τζούρας(για τα δικά μου γούστα),και καθόλου διαροές.

Αποσυνδεδεμένος djdimitrisv

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΟΦΙΑ by Leo με Vision Spinner 1300
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #189 στις: Νοεμβρίου 24, 2013, 13:03 »
To έπαθα και εγώ,εχθές συγκεκριμένα.Ευτυχώς όλα καλά  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος sakis7

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
  • 'Οτι πετά δεν κάνει μέλι!
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #190 στις: Νοεμβρίου 24, 2013, 13:28 »
Ναι πάντα υπάρχει ένας τζόγος ανάλογα και πόσο σφιχτές είναι οι τάπες του τανκ, αλλά  υπάρχει. Εμένα δεν με χαλάει το συνήθισα.
Ειναι φυσιολογικο να υπαρχει αφου τη στιγμη που το ξεβιδωνεις η καμπανα παταει στις σπειρες της βασης απο οπου λειπει και κομματι .Πως να ειναι σταθερο δε γινετε .Ειναι και το σπειρωμα τετοιο που δεν κοβει αρα ...Και πολυ καλα καθετε θα ελεγα!!!

Αποσυνδεδεμένος xristoskap11

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #191 στις: Νοεμβρίου 24, 2013, 15:30 »
Μαλλον εγω αγχωνομαι με το παραμικρο απλα επειδη παιρνω καμενο μερικες φορες ειπα μηπως φταιει αυτο..Με προβληματιζει το γεγονος πως απο ολουσ τους φιλους εδω βλεπω πως η Σοφια με τιποτα δεν φερνει καμενο.Ισως να φταιει και το τανκακι μου (ειναι αυτο που εχει πανω κατω ταπες απο υλικο που ειναι σαν σαμπρελα),αυριο περιμενο να παραλαβω το angek tank του κυρ Φανη.για να δουμε...

Αποσυνδεδεμένος Dr Salonius

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #192 στις: Νοεμβρίου 24, 2013, 17:37 »
Προτείνω να δοκιμάσετε σετάρισμα,στην Σοφία αλλά και στον Dripper, με οικολογικό βαμβάκι.Ουσιαστικά απο τότε που αγόρασα την Σοφία,την σετάρω μόνο με βαμβάκι και πλέον με σιγουριά μπορώ να πω οτι παίζει περίφημα!  :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος white varadero

  • ***
  • 871
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος.
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #193 στις: Νοεμβρίου 24, 2013, 17:47 »
Εδω και ενα 24ωρο ατμιζω και εγω με την Σοφια!Ολα λοιπον δειχνουν να πηγαινουν πολυ καλα κ δεν εχω εως τωρα κανενα προβλημα σε περιπου 8-9 μλ υγρου που εχω κανει δηλαδη 5 γεμισματα.Η γευση πολυ καλη αλλα καπως περιεργη δεν βρισκω τη σωστη λεξη να την περιγραψω..καποιες στιγμες ειχα μια υποψια καμμενου αλλα διορθωνεται ευκολο με την ρυθμιση της καμπανας.Ατμιζω παντα υγρα με 80vg/20pg 3 νικοτινη.εδω και 15 μερες και μεχρι χθες ατμιζα αποκλειστικα τον Dripper και σε συγκριση με αυτον νομιζω πως το μονο + της Σοφιας ειναι το τανκακι δηλαδη η αυτονομια στο υγρο..ισως λιγο νωρις για ασφαλες συμπερασμα αλλα νομιζω πως ο Dripper δυσκολα θα χασει τον θρονο του καθως η γευση του για μενα ειναι μοναδικη και νομιζω πως αν αναγκαζομουνα να δωσω εναν απ τους δυο χωρις καθολου σκεψη θα αποχωριζομουν τη Σοφια!!!

εγω παλι θα γραψω το εξης.απο οτι διαβαζω (διορθωσε με αν κανω λαθος) εισαι νεος ατμιστης.αυτο δεν σημαινει τιποτα,απλα να προσεξεις και να δινεις λιγο παραπανω χρονο για να αποκτας την εμπειρια την οποια χρειαζεται το καθε ατμιστικο καλουδι.
οι περισσοτεροι απο εδω αν προσεξεις,μετα απο ενα χρονο ατμισματος περιπου,περασαν σε κορυφαιους επισκευασιμους.μεχρι να φτασουν εκει,και καμενο εφαγαν και υγρα καταπιαν και αλλα πολλα αλλα το κυριοτερο χαλασαν παρα πολλα χρηματα.μετα την συλλογη εμπειριων που ειχαν και γραφοντας τις εντυπωσεις τους εδω σε αυτο το φορουμ,ειχε σαν αποτελεσμα να βοηθηθουν παρα πολλοι νεοι ατμιστες.
το οτι εχω κανει παραθεση στο γραπτο σου δεν σημαινει προς θεου οτι υπαρχει κατι απλα αναφερομαι στον χρονο τον οποιο πρεπει να δινεις.
μονο ο χρονος ειναι αυτος που θα σου δωσει την εμπειρια αλλα και την πραγματικη ευχαριστηση του ατμιζματος.
και ποτε μα ποτε μην περιμενεις,σε κατι που θα παρεις,να ατμιζει απο την πρωτη στιγμη ετσι οπως θελεις εσυ εγω η ο καθενας.τυχαινει να εισαστε πολλοι τυχεροι σε αυτο το κοματι γιατι αν δεις τι εχουμε πεταξει-καψει θα τρελαθεις.
αυτα και καλη συνεχεια ευχομαι και οτι απορια εχεις και με πμ να στην λυσω.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 24, 2013, 17:53 από white varadero »

Αποσυνδεδεμένος xristoskap11

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #194 στις: Νοεμβρίου 24, 2013, 18:04 »
Φιλε μου Varadero σε θεωρω πολυ ψαγμενο και πολυ εμπειρο ατμιστη.Πολυ σωστα τα λες ειμαι νεος και ασχετος αλλα προσπαθω να μαθω και ειλικρινα αυτο κανω δινω χρονο σε οτι καινουριο αγοραζω και η βλακεια μου ειναι οτι αγοραζω πολλα,παααααρα πολλα..δεν νομιζω οτι ρωταω κατι περιεργο και ουτε προσπαθω να βγαλω την σοφια κακο ατμοποιητη και σιγουρα δεν ειναι.Επειδη λοιπον κατι κανω εγω λαθος ψαχνομαι και ρωταω και προσπαθω να βρω τι φταιει.ευχαριστω πολυ!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 142 41145 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 23:55
από treloneritis
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1882 249653 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 22:08
από Tem
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2916 420603 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:48
από Tem
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 820 158447 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:25
από Valantis04
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 15781 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131322 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 186 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 205 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 209 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 309 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 192 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767700 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966