vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

86 επισκέπτες, 2 χρήστες
kkoumas, camber

Twitter

Wizard Evolved by Mark Bugs.

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Wizard Evolved by Mark Bugs.
« στις: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 20:56 »
Όντας ευχαριστημένος κάτοχος Evic σκεφτόμουν από καιρό για κάτι "καλύτερο". Είχα στοχοποιήσει το DNA20D αλλά δεν μπόρεσα να αποδεχτώ την ιδέα του box (η επόμενη αγορά, αν και όταν, λογικά θα είναι όμως boxάκι ελληνικό) καθώς είμαι ακόμη κολλημένος με τις σουλήνες. Δεν υπάρχουν πολλά στην αγορά ακόμη παρόλο που το DNA20 μετράει περίπου 9-10 μήνες στην αγορά. Μόλις είδα την προαναγγελία του συγκεκριμένου άρχισα να το ψάχνω καθώς με γοήτευσε πέρα από το DNA το τιτάνιο, η αισθητική, ο σχεδιασμός αλλά και οι προηγούμενες κατασκευές του Mark Bugs. Επίσης μου άρεσε που δεν είχε λίστες κλπ. Αγορά από τον κατασκευαστή απευθείας και μόνο. First come, first serve, όπως έλεγε και ο ίδιος.

Κάποια από τα χαρακτηριστικά του:

Υλικό:
τιτάνιο
Ηλεκτρονικά: DNA20D
Διαστάσεις: Διάμετρος: 21mm, Ύψος: 99mm το Μ (18500 μπαταρία) και 114mm το L (18650).
Βάρος: 51 γρ το L.
Κονέκτορας: 510 μόνο.

Παραθέτω κάποιες εντυπώσεις από το συσκευή. Η κατασκευή είναι πραγματικά εξαιρετική. Τα πάντα (κουμπιά, σπείρες) ρολάρουν και δουλεύουν στρωτά και όμορφα. Το βάρος του είναι αισθητά πολύ λίγο (μια μπαταρία 18650 σκέτη ζυγίζει περί τα 45 γρ). Το βάρος σε συνάρτηση με το μέγεθος το κάνει μια πολύ μικρή συσκευή. Τα κουμπιά είναι "μαλακά". Θεωρούσα ότι αυτό δεν θα με απασχολούσε ποτέ αλλά βλέπω τελικά ότι βάρος, συνολικό βάρος, απαιτούμενη πίεση κουμπιών μπορούν να σου κάνουν πιο ευχάριστη την καθημερινότητα. Το πάνω μέρος της συσκευή ξεβιδώνει όπως φαίνεται στις φωτό παρακάτω και δική μου εκτίμηση είναι ότι αυτό γίνεται με σκοπό έναν μελλοντικό ατμοποιητή που θα το μετατρέπει σε υβριδικό. Οι εγχαράξεις είναι στοιχοιοθετημένες. Το WE του κάτω μέρους έρχεται στα ίσα με την οθόνη και το "Wizard Evolved" του μεσαίου μέρους έρχεται στα ίσα με τα κουμπιά.

Για το DNA20D. Έχουν γραφτεί πολλά, συνήθως θετικά. Σαν αίσθηση μου δίνει κάτι πιο "απαλό" και ταυτόχρονα δυνατό από το εβίκ στα ίδια βατ. Η οθόνη του έχει καλή ανάλυση με τις απαραίτητες πληροφορίες και μόνο (βατ, ομ, βολτ και μπαταρία με γραφικό). Αυτό που παρατήρησα και είναι εμφανές είναι ότι μόλις πατάς το κουμπί αμέσως δίνει ρεύμα. Στο εβικ υπάρχει μία καθυστέρηση από το πάτημα του πλήκτρου μέχρι την έναυση. Μικρή μεν αλλά υπαρκτή. Επίσης ότι τελειώνει πιο γρήγορα το υγρό στον Dripper. Αυτό μου έχει κάνει εντύπωση και δεν μπόρεσα να βρω εξήγηση μέχρι τώρα αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος. Με τον ίδιο ρυθμό ατμίζω μεν στάζω πιο συχνά δε. Με συνδυασμό πλήκτρων μπορεί η οθόνη να αλλάξει προσανατολισμό καθώς και να μπει σε stealth mode.  Βρήκα και κάποια αρνητικά όμως που απλά ίσως θέλουν συνήθεια αλλά μου "φάνηκαν".

- Δεν έχει on/off. Με 5 κλικ κλειδώνει αλλά δεν κλείνει ποτέ. Θα μπορούσε στα 4 κλικ να κλειδώνει και στα 6 να κλείνει. Στο εβικ ο δακτύλιος δημιουργεί ένα σκαλοπατάκι με αποτέλεσμα στην τσάντα να μην πατιέται εύκολα η έναυση για αυτό και δεν το κλείδωνα ποτέ. Εδώ όμως που τα κουμπιά προεξέχουν και η έναυση πατιέται εύκολα και τα μικρά πλήκτρα επίσης. Το έβγαλα να ατμίσω και είχε πάει στα 20 W. Οπότε το κλείδωμα είναι απαραίτητο.
- Το step down. Με αντίσταση 1,4Ω έβαλα την 2600 σαμσουνγκ στο 60% περίπου και έκανε κανονικά step down. Όταν όμως έβαλα την Panasonic 3400 full φορτισμένη μέχρι τα 7.7 βατ η ένδειξη των Ohm αναβόσβηνε που σημαίνει ότι το step down δεν μπορούσε να δώσει τα βολτ που έπρεπε. Στα 7.8 δούλευε κανονικά. Όταν έπεσε περίπου στο 80% η μπαταρία τότε έπεφταν και τα βατ που δούλευε κανονικά.
- Δεν έχει ώρα, Puff Counter (μερικό και ολικό) κλπ. Εντάξει, αστειεύομαι εν μέρει, αλλά μου λείπουν λίγο τα γκατζετοειδή χαρακτηριστικά του eVic.  :)

Tα χαρακτηριστικά του DNA20D: http://evolvapor.com/wp-content/uploads/dna20.pdf

Μερικές φωτογραφίες του:























====

H τιμή του ήταν 399€.
Δεν μπόρεσα να την σηκώσω εύκολα και "πόνεσε" αρκετά και θεωρώ ότι ήταν ένα-δύο (ή περισσότερα) κλικ παραπάνω από την "λογική" τιμή. Ο ίδιος ο κατασκευαστής μου είχε δώσει πριν καιρό εκτιμώμενη τιμή 350 ευρώ ("λογική" σε συνάρτηση με τα 289 ευρώ που ζητούσε για το μηχανικό του πριν μήνες καθώς τώρα είχε και το κόστος του DNA20D. Τώρα πόσο "λογική" γενικά είναι άλλο θέμα) αλλά προφανώς αποφάσισε να το "στρογγυλέψει" καθώς όπως είδα σε κάποια e-mails ήταν και τρομερά ενθουσιασμένος από το αποτέλεσμα (δεν μου φάνηκε ότι απλά ήθελε να πουλήσει αλλά ότι πραγματικά το ένιωθε). Τα στοιχεία που με έκαναν να το πάρω απόφαση ήταν συνοπτικά το DNA20D, το τιτάνιο, η αισθητική και τα προηγούμενα μοντέλα του.

Το μηχανικό του εξαντλήθηκε μέσα σε 15 λεπτά περίπου. Σε αυτό ανάφερε ότι μεγάλωσε την παραγωγή (δεν έχει αναφέρει πόσα τμχ κατασκεύασε) και σε συνάρτηση με την τιμή το μικρό εξαντλήθηκε τελικά σε 3 μέρες και το μεγάλο σε 5. Πάντως στο μεγάλο έφτιαξε λιγότερα από 73 τμχ. Αυτό το ξέρω γιατί του ζήτησα αυτόν τον σειριακό αλλά δεν υπήρχε.  ;D

Edit: λησμόνησα το site του κατασκευαστή.

http://www.markbugs.com/index.php

Υ.Γ. προς μοντς (όχι αυτά που ατμίζουμε αλλά του φόρουμ  :)) ): έψαξα, αλλά δεν βρήκα δικό του νήμα. Αν τυχόν υπάρχει και μου διέφυγε παρακαλώ μεταφέρετε εκεί το ποστ. Ευχαριστώ και συγγνώμη αν είναι έτσι.  :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 21:49 από prof »

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wizard Evolved by Mark Bugs.
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 21:00 »
καλοάτμιστο φίλε μου
πολύ καλή παρουσίαση
με 18350 δεν βγαίνει?

πανέμορφο
ελπίζω να ανταπεξέλθει στα χρήματα που δαπάνησες

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wizard Evolved by Mark Bugs.
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 21:16 »
Ευχαριστώ πολύ.

Μονο 18650 και 18500. Και μάλιστα παρόλο που το μέγεθος αλλάζει εύκολα λόγω του μεσαίου κομματιού που στην ουσία αυτό αλλάζει μεταξύ των δυο, έξτρα κομματια για οποίον πήρε το ένα μέγεθος και θέλει και το άλλο θα υπαρχουν σε δεύτερο χρονο.

Send from my eVic..


Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wizard Evolved by Mark Bugs.
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 21:36 »
ωραιο μοντ αλλα πανακριβο(δεν λεω αν τα αξιζει αλλα για την τσεπη μου) παναθεματο :(

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wizard Evolved by Mark Bugs.
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 21:54 »
Οντος πανεμορφο μοντακι και οντος ακριβουτσικο οχι σε συγκριση με αυτα που προσφερει,απλα σαν χρηματα.
Οπως και να'χει καλοατμιστο φιλε!

Απ: Wizard Evolved by Mark Bugs.
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 21:59 »
Το λοιπόν ..........
Πολύ καλή αγορά, άριστη θα έλεγα  :thumpup: :thumpup:

Για να "δέσει το γλυκό" τώρα ετοιμάσου  :)) :))

Wand λέγεται ο ατμοποιητής και έχει παρουσιαστεί εδώ:
http://markbugs.com/index.php?route=product/product&path=17&product_id=50

- Genesis τιτανίου τύπου ατμοποιητής
- Χωρητικότητα της δεξαμενής Plexiglas: 3 ml
- Διάμετρος: 21 mm
- Ύψος: 40 mm
- Σπείρωμα: 510 (η επαφή μεταξύ του Wand και του mod είναι επάργυρα)
- Drip tip: 510
- Σύστημα για τη σύνδεση του θερμαντικού στοιχείου (οι δύο κοχλίες μπορούν να αντιμετωπιστούν χειροκίνητα ή μηχανικά με ένα κατσαβίδι)
- Σύστημα για λεπτομερή ρύθμιση της ροής του αέρα η εισέρχεται στο θάλαμο ατμών
- Ρυθμιζόμενη κεντρική βίδα (που περιστρέφεται γύρω από τον άξονά του προκειμένου να μειωθεί η απόσταση μεταξύ του πλέγματος και την επαφή του θερμαντικού στοιχείου / μηχανισμού στο +)
- Ρυθμιζόμενη 'W' το παράθυρο και ο αέρας θέση τρύπα (μπορεί να περιστραφεί για να ευθυγραμμιστούν με οποιοδήποτε μέρος του mod σας)
- Το πλέγμα (φυτίλι) είναι 3,5 χιλιοστά τρύπα χωρίς μόνωση και 2.5mm με μόνωση

Μετά ξεχνάς το hardware για πολύ καιρό  :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Wizard Evolved by Mark Bugs.
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 22:03 »
Καλοάτμιστο το όμορφο μοντ!

Δεν μπορώ να πω, με συγκίνησε αυτό που βλέπω στις φοτό :thumpup:

Όταν διάβασα και την τιμή όμως, έβαλα τα κλάματα ...

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wizard Evolved by Mark Bugs.
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 23:03 »
Το λοιπόν ..........
Πολύ καλή αγορά, άριστη θα έλεγα  :thumpup: :thumpup:

Για να "δέσει το γλυκό" τώρα ετοιμάσου  :)) :))
....

Μετά ξεχνάς το hardware για πολύ καιρό  :yes: :yes:
Είμαι έτοιμος!!  :yes:
Αλλά έδωσα την πιστωτική στην κόρη μου και της είπα να την κρύψει καλά για να μην την βρίσκω!  :))

Το είχα δει τον Wand. Φαίνεται ωραίο μηχάνημα και θα ταιριάζει και χρωματικά (Δεν μου αρέσει τόσο το "W" να πω την αλήθεια. Μου αρέσουν πιο λιτά σχέδια. Σαν λειτουργία δεν έχω γνώμη όπως επίσης με προβληματίζει αν το μες είναι για μένα). Ετοιμάζει τον επόμενο (Wand II ή όπως αλλιώς θα τον πει) αυτή την εποχή. Θα είναι έτοιμος αρχές του 14. Για αυτόν είναι και η εκτίμηση μου ότι θα τον κάνει με το κάτω μέρος βιδωτό (θα έχει φαντάζομαι και κανονικό σπείρωμα για γενική χρήση) για να βγαίνει το επάνω μέρος του Evolved, να βιδώνει αυτός και να γίνεται υβριδικό για αισθητικούς λόγους.

Απ: Wizard Evolved by Mark Bugs.
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 23:09 »
Δεν νομίζω, η τάση είναι να βγάζουν update και να γίνεται υβριδικό.
Όπως και να χει καταλαβαίνω για το σχέδιο του wand  :)) :)) αλλά σε
ταίριασμα είναι μονόδρομος.
Καλό το mod, άριστο όπως είπα, αλλά θέλει και κάτι ανάλογο επάνω  :)

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wizard Evolved by Mark Bugs.
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 23:20 »
Όπως μου είπε (εντάξει, δεν μου έδωσε και αναφορά βέβαια) τα επόμενα σχέδια του είναι ατμοποιητές με τον επόμενο να τον υπολογίζει αρχές 14. Για αυτό και πήγε εκεί το μυαλό μου. Άλλωστε πρέπει με κάτι καλό να το συνοδεύσει όπως λες.

Για μένα προς το παρόν (για οικονομικούς κυρίως λόγους αλλά και γιατί μου αρέσει) ο Dripper παραμένει ο καθημερινός σύντροφος. Έμαθα τα χούγια του, τον στήνω εύκολα, μου δίνει πολλά (ίσως κάποιος άλλος βέβαια να δίνει περισσότερα, δεν αμφιβάλλω). Λοξοκοίταξα και τον Cobra (έχεις και ένα σε αγγελία νομίζω και τον λιγουρεύτηκα  :'(  ) αλλά και μεγάλος είναι και το χρώμα του είναι γυαλισμένο (νομίζω) και ... λεφτά δεν έχω (ξαναγύρισα στο αρχικό θέμα!).  :) :)

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Wizard Evolved by Mark Bugs.
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2013, 00:03 »
Εξαιρετικό και πανέμορφο καλοάτμιστο και με ταιριαστό ατμοποιητή επάνω ... :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος grigoris_a

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wizard Evolved by Mark Bugs.
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2013, 00:20 »
Μπορεί τα 399 να ακούγονται πολλά άλλα δεν τα λυπήθηκα καθόλου γιατί όταν κάπνιζα τα ήθελα σε 2 μήνες.
Εγώ πάντως το έκανα το σετ και ολοκλήρωσα.Μικρό βάρος, κομψό, δυνατό ποιοτικό.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4


Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wizard Evolved by Mark Bugs.
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2013, 00:25 »
Άψογο το σετ!  :thumpup:

Ο Wand δείχνει λίγο μεγάλος επάνω του (ή μάλλον το WE είναι μαζεμένο αρκετά) αλλά προφανώς είναι ακριβώς το ίδιο χρώμα και αυτό το κάνει αρμονικό.  :)

Αποσυνδεδεμένος grigoris_a

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wizard Evolved by Mark Bugs.
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2013, 00:27 »
Πήρα το 18500 αλλά ξεγελά η φωτο.Από κοντά δεν δείχνει καθόλου μεγάλος αν το δεις.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4


Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wizard Evolved by Mark Bugs.
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2013, 00:35 »
Δεν το πρόσεξα καθώς όντως πρέπει να έχεις δίκιο για τη φωτό. Επειδή είναι πιο "εξω" ο Wand φαίνεται κάπως "μεγάλος" σε σχέση με το υπόλοιπο.  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 152487 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 566366 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 241830 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 291667 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 922 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 760738 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4696 502298 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:55
από anetost
Hashtag Shake and Vape 1 473 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3394 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12972 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7912 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis