vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

61 επισκέπτες, 9 χρήστες
g1smo1978, Sergios, Amcm, laniel, camber, Tem, manoslykos, Βούδας, Milarepa

Twitter

ΟΣΟΙ ΠΕΣΑΤΕ ΣΤΟ.... ΜΗΔΕΝ (κατηγορία ... Φλορέξ), ΕΔΩ. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ!

Αποσυνδεδεμένος msamko

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Από σήμερα αρχίζω 0mg κι εγώ. Η μετάβαση από το κ.τ. σε Η.Τ. ήταν τελικά πολύ εύκολη για μένα, παρόλο που έκανα επί 26 χρόνια ανά 2 μέρες 1 καπνό μεγάλο στριφτό. 11-1-2014 ξεκίνησα το άτμισμα με υγρά με μενθόλη 9mg, τον Μάιο "έπεσα" στα 5mg και από σήμερα το πρωί είμαι με 0mg (εννοείται ούτε τζούρα από τσιγάρο όλο αυτό το διάστημα). Ελπίζω να τα καταφέρω κι εγώ γιατί ζηλεύω! :yes:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Ένα άλλο θετικό της υπόθεσης 0 νικοτίνη (πλην της υγείας), είναι ότι πειραματίζεσαι εύκολα και οικονομικά με diy. Δοκιμάζεις ότι θέλεις από βάσεις έτοιμες ή φτιάχνεις δικές σου με συστατικά από φαρμακείο (VG/PG) με ελάχιστο κόστος αφού οι τιμές χωρίς νικοτίνη είναι χώμα.


Για παράδειγμα, 1lt VG & 1lt PG της Σύνδεσμος ΑΕ από το φαρμακείο μου κόστισαν 10€. Βάλε και 2-3€ για μπόλικες αμπούλες WFI και είμαι έτοιμος για πειράματα με τα αρώματα που βρίσκω ενδιαφέροντα να δοκιμάσω.
Αν δεν μου αρέσουν, ο νεροχύτης να ναι καλά αφού πρακτικά δεν έχω κανένα σοβαρό κόστος.


Οταν κατασταλάξεις σε 2-3 αρώματα που σου αρέσουν και δεν πετάς υγρά, τότε βλέπεις και τη μεγάλη διαφορά στο οικονομικό.
Για παράδειγμα η σύζυγος και εγώ κάνουμε πλέον atmos ry69 με 100% VG. Με τιμές καταλόγου, για να φτιάξω 1lt υγρό χρειάζομαι :


  • 1lt (~€6) φυτική γλυκερίνη
  • 10 x 10ml αμπούλες (~1€) WFI για αραίωση
  • 7 x 10ml (~€43) atmos ry69 για 7% αναλογία αρώματος.
Συνεπώς με €50 φτιάχνω ένα λίτρο (οκ λίγο παραπάνω λόγω αραίωσης με wfi) ατμιστικό υγρό.


Αν τώρα βάλουμε και τις διάφορες εκπτώσεις, τότε τα €43 για το άρωμα  γίνονται άνετα €33 και το τελικό κόστος πέφτει στα €40, δηλαδή €4 ανά 100ml. Καθόλου άσχημα νομίζω, αφού κάθε μέρα θέλουμε 10ml  (3ml η σύζυγος και 7ml εγώ) οπότε αν δεν κάναμε και κανένα έτοιμο υγρό το μηνιαίο κόστος μας θα ήταν μόνο €12 για 300ml υγρού. Καθόλου μα καθόλου άσχημα νομίζω, ειδικά για τις εποχές που ζούμε και αφήνει και περιθώρια για tribeces και bebeces :)



Προσοχή μόνο για τους φίλους που είναι νέοι στο diy υγρών, να αγοράζουν από το φαρμακείο την κατάλληλη VG κ PG και οχι ότι ναναι γιατί δεν είναι όλα κατάλληλα για άτμισμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 12, 2014, 11:46 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Την πεθερά την ξέχασες. Ελπίζω να μη διαβάζει το forum και σου κάνει μανούρα...  :lipssealed:
 
Ομολογώ ότι εν αντιθέσει με την επίσημη θέση της "επιστήμης", χρησιμοποιώ το Η.Τ. ως μέσον διακοπής καπνίσματος. Στόχος μου είναι μέσω της υποκατάστασης του Κ.Τ. και της σταδιακής μείωσης της νικοτίνης σε βάθος χρόνου να καταφέρω να απεξαρτητοποιηθώ απ΄ αυτήν. Φαίνεται ότι αυτό δουλεύει και για εμένα και για την σύζυγο, αφού αύριο κλείνουμε ακριβώς μισό χρόνο άκαπνοι.

Επειδή εγώ δεν έχω μηδενίσει την νικοτίνη, συνεπώς δεν έχω την αντίστοιχη εμπειρία, θα ήθελα να σε ρωτήσω για ποιόν λόγο συνεχίζεις εσύ και η σύζυγος το άτμισμα; Αισθάνεστε την έλλειψη της νικοτίνης; Είναι η ανάγκη υποκατάστασης της κίνησης του καπνίσματος; Το κάνετε επειδή σας αρέσει; Μήπως από φόβο μετάπτωσης στο κ.τ.; Έχετε κάποιο πλάνο να σταματήσετε ακόμη και την μηδενική;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 12, 2014, 14:57 από Alfabravo »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Χαχα, είπα να μη μπλέξω και την πεθερά με τις μέντες που τις φτιάχνω και διαιρώ τα νούμερα διά τρία αντί για στρογγυλά δύο ;)
Στο ερώτημά σου τώρα, η σύζυγος λίγο ζορίστηκε με την έλλειψη νικοτίνης, αφού σχεδόν από τότε που ξεκίνησε να ατμίζει, έκανε μηδενική (τη δικιά μου δηλαδή).
Εγώ δεν ζορίστηκα καθόλου στο πέρασμα στη μηδενική, αν και βαρύς καπνιστής, αλλά τους πρώτους 3 μήνες περίπου έκανα 6-9mg περιεκτικότητα.


Και οι δύο μας ατμίζουμε πλέον όχι από εξάρτηση στη νικοτίνη (ακόμα και από ιατρικής άποψης, έχουμε ξεπεράσει την συγκεκριμένη εξάρτηση), αλλά κυρίως από "ψυχολογική" εξάρτηση θα έλεγα για να χαλαρώνουμε αλλά και γιατί μας αρέσει το άρωμα και η αίσθηση του ητ.
Εγώ προσωπικά, πιστεύω πως αν δεν άτμιζα θα κάπνιζα, οπότε παίζει σημαντικό ρόλο και ο φόβος να μην ξανακυλίσω στο κτ.
Τώρα αν με την πάροδο του χρόνου, διαπιστώσω οτι μπορώ και χωρίς ητ, τότε καλώς να γίνει και να το κόψω και αυτό, προς το παρόν όμως δεν σκέφτομαι να σταματήσω το άτμισμα.
Αν κάποιος από τους δύο μας σταματήσει και το άτμισμα, λογικά θα είναι η σύζυγος και όχι εγώ. Εξάλλου και το τσιγάρο το είχε κόψει για πολλούς μήνες όσο ήταν έγκυος στα παιδιά.. Εγώ πριν να αρχίσω το ητ,δεν μπόρεσα ούτε μισή μέρα να το κόψω το κτ.

Αποσυνδεδεμένος mpeos

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
για μια μερα καλα ητανε μετα ομως σου ελειπε κατι

Αποσυνδεδεμένος msamko

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Ένας μήνας στο απόλυτο 0 !!! :D Το μόνο που μου έλειψε αρχικά, ήταν η αίσθηση του "χτυπήματος" της νικοτίνης, αλλά το κάλυψα με την προσθήκη μενθόλης στα υγρά που ατμίζω (πλέον κάνω μόνο φρουτένιες γεύσεις με μενθόλη).

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Το τρομερό γέλιο το έριξα όταν σε δοκιμή υγρών, μου έδωσαν 12άρι χωρίς να τους έχω πει οτι κάνω μηδενική.
Δεν ένοιωσα χτύπημα, αλλά γροθιά πυγμάχου βαρέων βαρών και φυσικά ένα κάψιμο σε όλη τη διαδρομή που ακολούθησε ο ατμός μέσα στο σώμα μου (κάνω lung hit)...
Επιτέλους όμως κατάλαβα τι είναι το χτύπημα, γιατί πριν δεν το είχα νοιώσει ποτέ, όχι πως το ήθελα ή το θέλω.

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Σε καταλαβαίνω! Την έχω πατήσει κι εγώ ακριβώς έτσι (χωρίς το lung hit)!

Αποσυνδεδεμένος geokaza

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
    • George Kazazis
Παρομοίως παρόλο που εγώ ατμίζω υγρά σε περιεκτικότητα 0,4 νικοτίνη.
Δοκίμασα ένα 9ρι υγρό και ζαλίστηκα άσχημα.

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Ξεκίνησα πριν από 1.5 μήνα περίπου με 6mg. Κάπνιζα Marlboro lights 1 πακέτο τη μέρα και το 6άρι σε κάποια υγρά (κυρίως καπνικά) ήταν καλό. Σε κάποια άλλα ήθελα 9άρι. Συνολική κατανάλωση γύρω στα 4ml.
Εδώ και 1 εβδομάδα 0 νικοτίνη ή στα μεγάλα μεράκια 3-4mg (μιξάρω bebeca 6mg και 0mg). Κατανάλωση υγρών με μηδενική νικοτίνη γύρω στα 5ml.

Πιστεύω/ελπίζω πως θα παραμείνω στο 0 κυρίως γιατί το χτύπημα από το 6άρι άρχισε και μου φαίνεται ενοχλητικό.
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 11, 2014, 13:24 από Clark_G »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Αν το χτύπημα σου φαινόταν ενοχλητικό, είσαι σε καλό δρόμο για να μείνεις σε μηδενική  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος moroua

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Ξεκίνησα πριν από 1.5 μήνα περίπου με 6mg. Κάπνιζα Marlboro lights 1 πακέτο τη μέρα και το 6άρι σε κάποια υγρά (κυρίως καπνικά) ήταν καλό. Σε κάποια άλλα ήθελα 9άρι. Συνολική κατανάλωση γύρω στα 4ml.
Εδώ και 1 εβδομάδα 0 νικοτίνη ή στα μεγάλα μεράκια 3-4mg (μιξάρω bebeca 6mg και 0mg). Κατανάλωση υγρών με μηδενική νικοτίνη γύρω στα 5ml.

Πιστεύω/ελπίζω πως θα παραμείνω στο 0 κυρίως γιατί το χτύπημα από το 6άρι άρχισε και μου φαίνεται ενοχλητικό.
Προσοχή φίλε μου,την εχουν πατήσει με μηδενική νικοτίνη και ξαναρχίζουν το τσιγάρο! θέλει προσπάθεια,επιμονή και σιγά-σιγά μην ξεχνάς οτι η νικοτίνη ειναι η μεγαλύτερη εξαρτισιογόνα ουσία που κυκλοφορεί!!!

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
προσπαθησα αρκετες φορες να παω στο μηδεν αλλα μετα απο 5-6 ωρες ρουφαγα το υγρο με νικοτινη σα να ηταν νερο βρυσης .. 10 μλ με 3αρα ..


δεν ειναι ευκολο το μηδεν .... μεχρι στιγμης εχω μεινει στο 3 , για μηδεν δε με κοβω ομως με τπτ, αν καποια στιγμη φτασω θα δειτε και ολα τα ατμιστικα σε ξεπουλημα εδω στο φορουμ  :D :D

Αποσυνδεδεμένος andreas_e

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
    • nargiles
αποστολε θέλει ίσως πιο αργά, εγώ κάνω 6αρα, αλλά ο πατέρας μου πλεον έχει πέσει στη μηδενική εδώ και 2 μήνες....από 6 τον πήγα 4, μετά τον πήγα 3, 2 και τέλος 1... ξέρω πως είναι πολύ μικρή διαφορά όμως φάνηκε πως βοήθησε...

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Όπως τάπες Αντρέα.
Το καλίτερο είναι σιγά σιγά.
Το απότομο μηδένισμα μπορεί να φέρει τα αντίθετα αποτελέσματα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1878 248016 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:28
από ThioVag
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1416 181195 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:12
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 254 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 230 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572916 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2188 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8329 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1123019 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 856 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 535 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327691 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8983 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis