vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

275 επισκέπτες, 4 χρήστες
ZoeM, Tem, joki, tibolaso

Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες

Αποσυνδεδεμένος tzes13

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια είναι η ουσία...PANADOL EXTRA :D
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #255 στις: Ιουνίου 11, 2013, 23:39 »
Μια μικροπατέντα που σε εμένα δουλεύει άψογα είναι η εξής:

έκοψα τα φιτίλια ακριβώς στο κεραμικό και τύλιξα ένα κομμάτι mesh(οξειδωμένο αν και δεν πιστεύω είναι απαραίτητη η οξείδωση) γύρω του ( 3* ύψος ποτήρι κεραμικού (τυλιγμένο 3 φορές) ). Ουσιαστικά η τροφοδοσία γίνεται στο φιτίλι μέσο του mesh και μου έδωσε το απόλυτο αποτέλεσμα:0 γουργουρητό ,0 διαρροή (ούτε σταγόνα στον πόλο) και 0 καμένο και με φρέσκια μπαταρία



Με τις φωτογραφίες λυπάμαι δεν το έχω και τόσο οπότε για οποιαδήποτε λεπτομέρεια θα προσπαθήσω να την περιγράψω όσο καλύτερα γίνεται. Οι αντιστάσεις μου είναι 1,5 ohm~ , χτησιμοποιώ μηχανικό mod και το mesh είναι 400αρι

Για να μην τσακώνεστε παιδιά για την πατρότητα στον Diver και το mesh( είναι απο τις Απρίλιος 17  2013 ) δικιά μου και με  ''μαμά'' τον alexmah που το δοκίμασε
άμεσα.

Ελπίζω να δουλέψει σε όλους σας και φυσικά καλό βράδυ :D

(υγ: ένα ευχαριστώ στον Seb (Βαγγελάρα χαθήκαμε με την δουλεία) για τις φώτο που έβγαλες και τότε, και στον Gewre (Ρένο) για το βίντεο και τον χρόνο του


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5899
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #256 στις: Ιουνίου 12, 2013, 00:28 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: Πλακα εχετε ολοι
Γιαννη απαντησα στον Τριανταφυλλο (zourdikis) που τυχαινει να ειναι καλος φιλος και ουτε με ενδιαφερει αν ναυαγησε το σεταπ η οχι  :laugh1: :laugh1: 
Και με το 20αρι συρμα οταν το ελεγα να το δουλευουν στον Α2 τοτε πολλα ειπωθηκαν και μετα απο λιγο καιρο ολοι 20αρι δουλευαν  8)
tzes και για το καλαμπουρι την πατροτητα την εχω απο τα δοκιμαστικα κομματια του Μιχαλη στον steam που εφαρμοσα και δουλεψε καλα και τοτε  :laugh1: :yes:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8803.msg366856.html#msg366856
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 12, 2013, 00:54 από SEB »

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • *****
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #257 στις: Ιουνίου 12, 2013, 08:23 »
τύλιξα ένα κομμάτι mesh(οξειδωμένο αν και δεν πιστεύω είναι απαραίτητη η οξείδωση) γύρω του ( 3* ύψος ποτήρι κεραμικού[/color] (τυλιγμένο 3 φορές)
Γιατί τόσο μεγάλο;
Ένα κομμάτι μες σε ύψος όσο το κεραμικό δε θα ήταν καλό;


Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1943
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #258 στις: Ιουνίου 12, 2013, 09:52 »
Προφανώς, το τύλιγμα που αναφέρει, είναι κατά μήκος (δλδ, αν η λωρίδα έχει πλάτος 1,5cm, με δίπλωμα στα τρία, γίνεται 0.5, όσο το κεραμικό ας πούμε), οπότε βγαίνει όσο το ύψος του κεραμικού....

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • *****
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #259 στις: Ιουνίου 12, 2013, 10:04 »
Εγώ κατάλαβα ότι βάζει πλατύ μες και το τυλίγει 3 φορές γύρω από το κεραμικό αλλά
τελικά τυλίγει 3 φορές το μες το κάνει παχύ και μετά μια φορά γύρω από το κεραμικό.

Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #260 στις: Ιουνίου 12, 2013, 10:52 »
Κάπως έτσι πρέπει να γίνεται...Μένει να πειραματιστούμε λίγο, εγώ μάλλον θα δοκιμάσω με 400 μες που είναι ελαφρώς πιο χοντρό.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1943
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #261 στις: Ιουνίου 12, 2013, 12:04 »
Δεν είναι τίποτα Κώστα.... Καμία δυσκολία δεν έχει στην κατασκευή και δουλεύει με όλα τα mesh, αλλά και με αυτά τα πλεγματάκια που είναι τυλιγμένα τα κεραμικά (αυτό ακριβώς θέλουμε να κάνουμε έτσι κι αλλιώς!!!) από eGo-T, iMist, 510T, eGoC, etc. etc.

Αποσυνδεδεμένος tzes13

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια είναι η ουσία...PANADOL EXTRA :D
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #262 στις: Ιουνίου 12, 2013, 13:52 »
Απλά λίγο προσοχή να μην περάσετε το ύψος του κεραμικού (πολύ), εκεί θα έχετε ίσως θέματα διαρροών. Αν θέλετε κάντε μια λωρίδα στο ύψος του κεραμικού και κάντε 3 περιστροφές (το ίδιο είναι) . Βασικά μην ''στραγγαλίσετε'' τα φιτίλια από το σφίξιμο (δλδ μην το παρακάνετε με την ποσότητα mesh)


Βαγγέλη για να σε πειράξω και εγώ λίγο τo steam machine σαν φιλοσοφία λειτουργίας δεν έχει καμία σχέση (σε συγχωρώ :P γιατί ξεχνάς λόγο ηλικίας :P)


Ηλία συνάδελφε σε διορίζω δικηγόρο-διαμεσολαβητή και διερμηνέα μου γιατί μάλλον δεν εξηγώ καλά τις πατέντες :D, και ελπίζω μέσα στο καλοκαίρι να κάνουμε την συνάντηση Αρτα-Γιάννενα


Υγ: Diver με 2πλή αντίσταση σάντουιτς (δυάρι αντίσταση-σκέτο δυάρι-δυάρι αντίσταση) και το mesh σκοτώνει απλά οπότε και πάλι respect στην ομάδα κατασκευής και στις ιδέες που παίρνουμε από το φόρουμ

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5899
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #263 στις: Ιουνίου 12, 2013, 14:11 »
Nικο το κεραμικο και το μυστικο της επιτυχιας στους 510-901 κτλ κτλ οφειλοταν σε αυτο το πλεγμα που περικλείει το κεραμικο.
Η διαφορετικη φιλοσοφια του steam με τον diver ειναι μονο και μονο στον τροπο τροφοδοσιας (ΤΑΝΚ-ΣΕΡΑ ΚΤΛ) αλλα απο εκει και μετα υπαρχει ο κοινος παρονομαστης ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ :yes:
Το ελα παπου να σου δειξω που το εχει η γιαγια αλλου  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Ενα πραγμα δεν τονιζεται συχνα οτι στον καθε χρηστη ταιριαζει και διαφορετικο σεταπ.Και αυτο γιατι οι παραγοντες διαφοροποιησης ειναι πολλοι.
Απο την στιγμη που κυκλοφορουν χιλιαδες διαφορετικες ποιοτητες φιτιλιων-συρματων με διαφορετικες ωμικες αντιστασεις και πολλα αλλα καπου πρεπει να σταματησει οτι το απολυτο σεταπ ειναι αυτο.
Φτανει η επιβολη με το ετσι θελω οτι αυτο ειναι το σωστο.Εγω γουσταρω το μανισιο στησιμο στον diver και ειδικα απο την στιγμη που δουλευει απροβληματιστα.
προχθες μιλουσα με τον Κωστη και του λεω ρε ο diver ειναι κατι σαν τα αυτοκινητα.Οσο δουλευει τοσο πιο καλυτερος γινεται.Ενα πραγμα θαρρεις και στρωνει ο κινητήρας του  :))
Τον εχω αρκετα σεταπ και παντα βασισμενα στο μαμα σεταπ και οσο περναει ο καιρος αρχιζουν και εξαφανιζονται τα ψιλο θεματακια με υπερτοφοδοσιες οταν τον εχω ωρα ορθιο κτλ κτλ

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #264 στις: Ιουνίου 12, 2013, 14:40 »
εγω παλι δοκιμασα το κολπακι με το μες και η αποδοση του ντιβερ απογειωθηκε :yes:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5899
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #265 στις: Ιουνίου 12, 2013, 14:43 »
Το εκαψες η οχι το mesh?

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1943
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #266 στις: Ιουνίου 12, 2013, 15:20 »
Βασικά μην ''στραγγαλίσετε'' τα φιτίλια από το σφίξιμο (δλδ μην το παρακάνετε με την ποσότητα mesh)

 :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Ηλία συνάδελφε σε διορίζω δικηγόρο-διαμεσολαβητή και διερμηνέα μου γιατί μάλλον δεν εξηγώ καλά τις πατέντες :D , και ελπίζω μέσα στο καλοκαίρι να κάνουμε την συνάντηση Αρτα-Γιάννενα


Οφείλεται καθαρά στη διαφορά μεταξύ θεωρητικού πεδίου και εφαρμοσμένης επιστήμης.....  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Ε, τι διάτανο..... Δόξα το Θεώ, είπες ότι έχεις άκρες σε τσιπουραδομεζεδοψητοφαγαδικοκρασοτανυκτικές καταστάσεις!!!! Άρα............  8) 8) 8) 8)

υπαρχει ο κοινος παρονομαστης ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ :yes:
 
 

Σε αυτόν ακριβώς τον τομέα Βάγγο, επεμβαίνει η πατέντα ΣΟΥ!!!!  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:
Είχα ένα στήσιμο με 1,5άρι διπλό (που το είχα έτοιμο από καιρό για τον Dripper αλλά το κότσαρα στον Diver) και παρουσίαζε πότε πότε καταφανώς το φαινόμενο ΥΠΕΡτροφοδοσίας με όλα τα γνωστά συμπαραμαρτυρούντα.... Επειδή δεν ήθελα να το χαλάσω, έβαλα ΠΟΛΥ πρόχειρα μια μικρή λουρίδα από πλεγματάκι (δεν το λες πλέγμα αυτό, αλλά τέλος πάντων) από έναν σφαγμένο 510, και ΤΕΛΟΣ!  Δεν είναι ότι απογειώνεται (δεδομένου ότι ούτως ή άλλως, είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ) αλλά πλέον η λειτουργία του είναι απροβλημάτιστη!! Αυτό πιστεύω ότι είναι το μεγάλο κέρδος από την πατέντα ΣΟΥ!!!!  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:
Αυτό που θέλω να τσεκάρω σύντομα, είναι αν αντιδρά όπως πριν στις αλλαγές γεύσεων. Πιστεύω ότι ακόμη κι εκεί, δεν θα υπάρχει θέμα.


έδιτ: Επίσης, κρίνοντας με βάση την κατασκευή των παλιών εργοστασιακών που αναφέραμε, πιθανόν στην κατασκευή της φυτιλοαντίστασης, να είναι ίσως καλύτερα να τη σφίγγουμε λίιιιιιγο περισσότερο από το σύνηθες



Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #267 στις: Ιουνίου 12, 2013, 17:52 »
καμμια φωτο για τα παραπανω παιζει?

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #268 στις: Ιουνίου 12, 2013, 18:20 »
Ο Diver δεν έχει κανένα πρόβλημα με τα υγρά που έχουν αρκετή PG αλλά εγώ ήθελα κάτι που να παίζει ανεξάρτητα πυκνότητας υγρού και τελικά αυτό με το πλέγμα παίζει με όλα το ίδιο.
Τώρα αν σε μερικούς δε δούλεψε δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά.

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #269 στις: Ιουνίου 12, 2013, 18:23 »
φυσικα και το μες δεν θελει καψιμο δεν ερχεται σε επαφη με την αντισταση απλα το τυλιγεις γυρω απο το κεραμικο τιποτα παραπανω δουλευει οπως στους 510 306 απλα πραγματα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342243 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206462 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541409 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31035 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50144 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597206 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357734 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11500 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193032 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1285 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591848 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios