vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

275 επισκέπτες, 4 χρήστες
Doubt, camber, dallaskdp, cantona

GG Ithaca - Ιθάκη

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #135 στις: Απριλίου 14, 2013, 20:50 »
Τέλος η Ιθάκη από το κατάστημα.

Αποσυνδεδεμένος jsirios

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing escapes from me!
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #136 στις: Απριλίου 14, 2013, 22:35 »
:)


Sent from my iPhone 5 using Tapatalk 2

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2013, 23:02 από WileECoyote »

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #137 στις: Απριλίου 14, 2013, 23:03 »
σε ggts με 18490..... :cigar:

Αποσυνδεδεμένος snakeyes

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Μία νέα αρχή χωρίς τσιγάρο.
    • [url=http://sincemylastcigarette.com/][img]http://sincemylastcigarette.com/banners/1354570200_2.5_20_EUR_4_dark.png[/img][/url]
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #138 στις: Απριλίου 14, 2013, 23:44 »
Εγώ πάλι δεν νομίζω ότι είναι πουθενά αλλού πιο όμορφη, απ' ότι πάνω στο mini provari και μάλιστα σε ss γυαλισμένο.....

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #139 στις: Απριλίου 15, 2013, 14:38 »
Λοιπόοοοοον...

Καλώς τη δέχτηκα!!! ;D


Πρώτη εντύπωση.

Εξαιρετικό ατμιστικό μηχάνημα!!

Αν δεν είχε κάποια γρεζάκια στα αυλάκια του ρυθμιστή του base feeding, και στην τρύπα του ρυθμιστή αέρα θα μιλούσα για τέλειο φινίρισμα. (Τα αφαίρεσα εύκολα).
Πρώτο στήσιμο με διπλό τριάρι φυτίλι και την 1,7 αντίσταση που τη συνόδευε χιαστή (τυπικό σετάπ). Ρύθμιση στα 3,7 βολτ. Base feeding ανοιχτό στο μισό αυλάκι, καμπάνα εντελώς κλειστή.
Εντυπωσιακή απόδοση από την πρώτη τζούρα!! Πλούσιος ατμός, αρκετό χτύπημα ακόμη και με 5αρα νικοτίνη.
Την καμπάνα ακόμη δεν την έχω ανοίξει, θα χρειαστεί να την ανοίξω? :confused1:  (παίζω μια με την Ιθάκη μια με τον ΙΑΤΤΥ και προφανώς προλαβαίνουν τα φυτίλια να υγραθούν). Πάντως βλέπω μικρές φουσκάλες αέρα να βγαίνουν από τις τρυπούλες του base feeding και να ανεβαίνουν πάνω κατά την άτμιση.

Η γεύση είναι εξαιρετική. Έχω κάνει ήδη 2 ml.

Το εργαλείο, από ότι φαίνεται, απλά... δουλεύει!!!
Ούτε κιχ δεν ακούγεται, πέρα από το τσιρτσίρισμα του υγρού στην αντίσταση!!

Πρέπει οποσδήποτε να βγει ανταλλακτικός ρυθμιζόμενος πόλος προς πώληση, μιας και είναι μικρούτσικος και είναι πολύ εύκολο σε ένα καθάρισμα να χαθεί!!
Ίσως να προσθέσω ένα όρινγκ στον ρυθμιστή αέρα για να βιδώνει πιο σφιχτά στο σώμα, μιας και ξεβιδώνει πολύ εύκολα (τουλάχιστον στη δική μου).
Επίσης πρέπει να βρω ένα μικρό όρινγκ για να το βάλω πάνω από τον ρυθμιζόμενο πόλο για να μην βιδώνει ως τέρμα, μιας και αντιμετώπισα το εξής. Κατα το βίδωμα του ατμοποιητή στο Provari, ο ρυθμιζόμενος πόλος βιδώνει κι αυτός μαζί με το μοντ, οπότε 2 φορές δεν μου έκανε επαφή.


Σχετικά με τον ΙΑΤΤΥ... (Βέβαια δεν έχουν στρώσει ακόμη τα φυτίλια, αλλά ταυτόχρονα έστησα και τον ΙΑΤΤΥ με μονό τριάρι και 1,7 αντίσταση, με το ίδιο υγρό, για άμεση σύγκριση).

Μου φαίνεται ίδια η ποσότητα του ατμού που βγάζουν, όμως του ΙΑΤΤΥ μοιάζει πιό πυκνός και με πιο πολύ βάρος, μιας και πέφτει πιο γρήγορα προς τα κάτω.
Το χτύπημα είναι καλύτερο στην Ιθάκη, αλλά σε αυτό παίζει ρόλο φαντάζομαι και ο ρυθμιστής αέρα.
Η γεύση... Θα μου επιτρέψετε ένα παράδειγμα... Του ΙΑΤΤΥ είναι σαν ενός πικάπ... "Αναλογική"... Έχει κάτιτις μέσα που την κάνει πιο "νόστιμη" πιό "γεμάτη", ενώ είναι ίδια η γεύση και της Ιθάκης, αλλά πιό στεγνή... Πιο σκληρή... Θα τη χαρακτήριζα πιο "ψηφιακή"!!
Ελπίζω να με καταλάβετε.

Σαν επίλογος ...
Πιστεύω ότι αν κάποιος έχει τα δυο αυτά ατμιστικά εργαλεία, έχει (για την ώρα :tongue_smilie: ) κλείσει από φυτιλάτους ατμοποιητές.


Edit:
Ξέχασα... Εξαιρετικά εύκολο στήσιμο!!!! Σε 3 λεπτά άτμιζα!! :yes:


Edit No 2:
Δεύτερο τανκ, και η γεύση έχει "γλυκάνει" αρκετά, πράγμα που μάλλον σημαίνει ότι θέλουν και λίγο στρώσιμο τα καινούρια υλικα κατασκευής του.
Καμπάνα άνοιξα, μόνο όταν η στάθμη κατέβηκε κάτω από το άνοιγμα της καμπάνας. Καμμένο δεν είχα, πάρα μόνο μια υποψία φυτιλίλας. Υγρό στον πάτο του κεραμικού, καθόλου! Το έλενξα όταν άνοιξα για να ξαναγεμίσω.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 15, 2013, 17:14 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 529
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #140 στις: Απριλίου 15, 2013, 21:06 »


Δεν ξέρω ποιος Έλληνας ήθελε και δεν πρόλαβε να πάρει Ιθάκη μιας και ήταν διαθέσιμη 2 μέρες , αλλά πάει για δεύτερη παρτίδα , μάλλον λόγο μεγάλου ενδιαφέροντος στο εξωτερικό .

Από 22 Απριλίου ξεκινά για 1 μήνα με το γνωστό τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #141 στις: Απριλίου 15, 2013, 22:01 »
Η λύση του όρινγκ απέδωσε καρπούς!!!


Ο ρυθμιζόμενος πόλος πλέον πατάει απαλά πάνω στον πόλο του Provari.


Ο ατμοποιητής βιδώνει μέχρι που πατάει πάνω στο μοντ χωρίς κενό, ενώ εσωτερικά νοιώθω κάτι σαν "αυτορύθμιση" του πόλου, μιας και το μικρό όρινγκ σπρώχνει όσο πρέπει τον ρυθμιζόμενο πόλο της Ιθάκης πάνω στον πόλο του μοντ, ενώ πλέον είμαι σίγουρος για τη σωστή επαφή των δυο πόλων.





Τώρα ψάχνω για ένα πολύ λεπτό όρινγκ το οποίο θα μπεί πάνω από τα πάσα που φαίνονται στη φωτογραφία, έτσι ώστε να μην ξεβιδώνει εύκολα ο ρυθμιστής αέρα από κάτω.

Αποσυνδεδεμένος marios00apoel1

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #142 στις: Απριλίου 15, 2013, 22:06 »
παιδια μια ερωτηση, οταν το υγρο παει στο τελος μυριζει καμενο?
γιατι οπος φενεται το ανοιγμα απο επιστομειο για να παει υγρο στα φυτιλια ειναι πολυ ψηλα και οταν ειναι προς το τελος το υγρο θα ειναι πιο κατω απο την τροφοδοσια του φυτιλιου.

Αποσυνδεδεμένος daywalker06

  • ***
  • 746
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #143 στις: Απριλίου 15, 2013, 22:11 »
@demkoni

Εβαλες το oring στο θετικό πόλο για να σφίξει μονο ή και γιατι δεν έφτανε στον πολο του mod ?

Αποσυνδεδεμένος sipropas

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #144 στις: Απριλίου 15, 2013, 22:24 »
Μετά από αρκετή ώρα που καθόμουν και το χάζευα[size=78%] , ξεκίνησα τις δοκιμές .[/size]
 
Με δεδομένη την ποιότητα κατασκευής και λειτουργίας του , επέλεξα για πρώτο στήσιμο αυτό που θεωρούσα πιο εύκολο για αρχή και γράφω τις εντυπώσεις μου.
 
Αντίσταση 1,8 -φυτίλι 3,0 - σύρμα 0,17 – μονή αντίσταση χιαστή με φυτίλι από κάτω.
 
Έχω καλή παραγωγή ατμού με μέτριο όμως χτύπημα και γεύση . Τροφοδοσία τέλεια.
 
Δεν το κρατάω γιατί :
1Ο θεωρώ την αντίσταση μεγάλη για τον τρόπο που είναι φτιαγμένο να δουλεύει  και
2Ο το κάτω φυτίλι χωρίς αντίσταση πιστεύω ότι μου κόβει χτύπημα και γεύση γιατί κόβει τον αέρα από την αντίσταση .
 
Στο επόμενο θα δοκιμάσω με τα φυτίλια ανάποδα και με χαμηλότερη αντίσταση .

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #145 στις: Απριλίου 15, 2013, 22:24 »

@demkoni

Εβαλες το oring στο θετικό πόλο για να σφίξει μονο ή και γιατι δεν έφτανε στον πολο του mod ?

Καθώς βίδωνα την Ιθάκη,συμπαρέσυρε και βίδωνε ταυτόχρονα και ο ρυθμιζόμενος πόλος, αν και τον είχα ξεβιδώσει (μακρύνει) αρκετά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα 2-3 φορές, που βίδωσα τον ατμοποιητή σχετικά γρήγορα, να βιδώσει παραπάνω ο ρυθμιζόμενος πόλος και να μην κάνει επαφή με το μοντ.


Αυτό γίνεται γιατί στον δικό μου ατμοποιητή τουλάχιστον, δεν είναι σφιχτά τα πάσα μεταξύ θετικού και ρυθμιζόμενου πόλου.


Sipropas αν τον λύσεις, πιστεύω ότι εύκολα θα περάσεις το κάτω φυτίλι από πάνω! Στη χειρότερη αν δεν βγαίνει τραβηχτά, το κόβεις και βάζεις ένα νέο φυτίλι από πάνω. Σχετικά με την αντίσταση, δώσε βολτ με το VV σου και όλα ΟΚ. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και κάτι άλλο... Να αφήσεις την αντίσταση ως έχει και να κλείσεις με τριάρι φυτίλι τα άλλα δυο διαγώνια αυλάκια, έτσι ώστε με την ευκαιρία να δοκιμάσεις και αυτό το σετάπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 15, 2013, 22:44 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος daywalker06

  • ***
  • 746
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #146 στις: Απριλίου 15, 2013, 22:32 »
Ειναι εκνευριστικό που ειναι τοσο χαλαρός ο ρυθμιζόμενος  :angry_orange: σίγουρα θα βάλω oring ή τεφλόν
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #147 στις: Απριλίου 15, 2013, 22:35 »
Το πιο σωστό είναι μια ροδέλα από τεφλόν ή πλαστικό όπως λες. :thumpup:
Εγώ αυτό βρήκα, αυτό έβαλα. :)  (Πάει και το δεύτερο ανταλλακτικό όρινγκ του DID!!!!!).


Είναι ΠΡΆΓΜΑΤΙ χαλαρός ο ρυθμιζόμενος πόλος!!! Αλλά και να μην ήταν, λόγω υλικού κατασκευής, πιστεύω ότι σιγά σιγά θα χαλάρωνε, έτσι ή αλλιώς. :yes:

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #148 στις: Απριλίου 15, 2013, 22:57 »
Ιθάκη σε LONG MODE..... ;D

έτσι για πιο ψυχρό ατμό...... 8)

Αποσυνδεδεμένος snakeyes

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Μία νέα αρχή χωρίς τσιγάρο.
    • [url=http://sincemylastcigarette.com/][img]http://sincemylastcigarette.com/banners/1354570200_2.5_20_EUR_4_dark.png[/img][/url]
Απ: GG Ithaca - Ιθάκη
« Απάντηση #149 στις: Απριλίου 15, 2013, 23:15 »
Χωράει 7-8 ml έτσι?   :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342148 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206401 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541323 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30983 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50078 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597143 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357636 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11442 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192963 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1257 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1236 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591698 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios